What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

MASS EFFECT LEGENDARY EDITION

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Η τριλογία Mass Effect της BioWare, ως συνολική κυκλοφορία και ιδωμένη ως μια ενιαία ιστορία, είναι ένα αστρικό ταξίδι επικών διαστάσεων που θα μνημονεύεται για πάντα. Ο πρωταγωνιστής της, το σκάφος SSV Normandy, οι εξωγήινες φυλές, οι ενδιαφέροντες companion NPCs, τα επικά setpieces δράσης, οι διάσπαρτες χιουμοριστικές ή δραματικές στιγμές, οι σεναριακές επιλογές, τα ρομάντζα, τα πολύ σημαντικά memes που ενέπνευσε, όλα είναι πλέον αναπόσπαστο μέρος της συλλογικής gaming κουλτούρας. Και αυτό το γεγονός δεν μπορεί να αναιρεθεί ούτε από το “χρωματιστό” φινάλε και τις σεναριακές τρύπες του Mass Effect 3, ούτε από την, σε τελική ανάλυση, πλήρως άσκοπη πλοκή του Mass Effect 2, ούτε καν από το τσουνάμι μετριότητας που ήταν το Mass Effect: Andromeda, τσουνάμι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα και το να πέσει σε πλήρη λήθαργο ολόκληρο το Mass Effect franchise… μέχρι φέτος. Φέτος...

Continue reading...
 
Last edited:

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Ωραία παρουσίαση Κώστα, κάλυψες και τους λόγους για τους οποίους ως παλιός που έπαιξε το κάθε παιχνίδι και DLC στον καιρό του και χάρηκε (δίχως να τρελαθεί) το ταξίδι του Shepard, δεν έχω κάποιο λόγο να ασχοληθώ περαιτέρω.

Χαίρομαι πάντως να κυκλοφορούν τέτοιες remastered συλλογές, καθώς σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν νέους gamers να συμπληρώσουν 'κενά' της gaming παιδείας τους από προηγούμενες εποχές, με ευχάριστο τρόπο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι που το ME3 κατηγορήθηκε για το τέλος του (που ουσιαστικά κάνεις μία επιλογή από τρεις διαθέσιμες), ενώ αυτό ακριβώς είναι και το τέλος όσων Deus Ex έχω παίξει (1, 2, ΗR)! Κι όμως αυτά (εκτός του 2, για άλλους λόγους) εκθειάζονται μονίμως!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Το τέλος κατηγορήθηκε επειδή Α) δεν βγάζει κανένα νόημα, Β) ήταν πλήρως ντεκαβλέ και underwhelming σε σχέση με το πώς χτιζόταν η τριλογία επί 5 χρόνια, Γ) πριν κυκλοφορήσει το δωρεάν Extended Endings DLC (που πρόσθεσε έστω ένα ending narration και κάποια ending slides), ουσιαστικά και στους 3 διαθέσιμους τερματισμούς παιζόταν αποκλειστικά και μόνο το ίδιο ακριβώς cutscene στο οποίο το μόνο που άλλαζε ήταν το χρώμα του φωτός που έβγαινε από το Citadel και τίποτε άλλο.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι που το ME3 κατηγορήθηκε για το τέλος του (που ουσιαστικά κάνεις μία επιλογή από τρεις διαθέσιμες), ενώ αυτό ακριβώς είναι και το τέλος όσων Deus Ex έχω παίξει (1, 2, ΗR)! Κι όμως αυτά (εκτός του 2, για άλλους λόγους) εκθειάζονται μονίμως!
Σκέψου το δλδ σαν ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο με πολύχρωμα λαμπάκια αλλά τα δώρα που περιμένεις είναι mah.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Να πω την αμαρτία μου πάντως, ως διαστημοκάγκουρας που απλά χαβαλέδιαζε στο Normandy και φόρτωνε όποιο διαγαλαξιακό μαναράκι ανασαίνε σε ακτίνα ναυτικού μιλίου, δεν πολυσκοτιζόμουν για το όποιο 'σενάριο' και τάχα 'συνοχή' του Mass Effect, οπότε το καγκουροφινάλε διόλου δεν με χαλάσε. Κάνανε και την Extended Edition, μας δώκανε και το Citadel DLC, κυριλέ, ένιωσα έμορφα, συγκινήθηκα στο τέλος.

Αλλά καταλαβαίνω απόλυτα πως κάποιος που θα την πιστέψει και θα πάρει σοβαρά την όλη φάση 'Φρεντοτσίνο-Όκλεϊ-Στη-Γέφυρα', ενδέχεται να μπερδευτεί πως παίζει RPG και να ξενερώσει άσχημα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι που το ME3 κατηγορήθηκε για το τέλος του (που ουσιαστικά κάνεις μία επιλογή από τρεις διαθέσιμες), ενώ αυτό ακριβώς είναι και το τέλος όσων Deus Ex έχω παίξει (1, 2, ΗR)! Κι όμως αυτά (εκτός του 2, για άλλους λόγους) εκθειάζονται μονίμως!

Είχα γράψει ένα σχόλιο για το Mass Effect 3.


Συνοπτικά, το πρόβλημα για μένα είναι δομικό και δεν εστιάζεται στο φινάλε.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Είχα γράψει ένα σχόλιο για το Mass Effect 3.


Συνοπτικά, το πρόβλημα για μένα είναι δομικό και δεν εστιάζεται στο φινάλε.
Παρα πολύ καλό κειμενο Admiral το οποίο με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.

Εγώ απλά να προσθέσω πως έπαιξα το ΜΕ3 αμέσως μόλις κυκλοφόρησε μιας και το περίμενα πως και πως. Οπότε έφαγα την ξενέρα του αρχικού ending και όχι την Extended Cut έκδοση. Τωρα θυμάμαι ένα σημείο του τέλους το οποίο πραγματικά με είχε εξοργίσει πολύ.

Μιλάω για το σημείο που o Shepard μαζί με δυνάμεις κάτω στη γη πραγματοποιεί την επίθεση και τρέχει στο beam που οδηγεί στην Citadel. Μαζί μου έχω την Liara και την EDI. Γινεται εκει ο χαμός και όλοι αποδεκατίζονται αφήνοντας τον Shepard τραυματισμένο να σηκώνεται εχοντας απλά το πιστόλι του. Τελιεώνω το παιχνιδι και παρακολουθώ το ηλιθιο χρωματιστό μου ending cinematic. Και βλέπω το Normandy να προσγειώνεται σε έναν άγνωστο πλανήτη και μεσα από το διατημόπλοιο να κατεβαίνουν ο Joker, η Liara και η EDI!! Τα 2 ατομα που είχα μαζί μου στην τελική αποστολή! Και έχω μείνει μαλάκας.

Το τέλος της τριλογίας αφηγηματικά δεν στέκει και έρχεται ενάντια στην προσωπικότητα και τις επιλογες του Shepard. Έχει τεράστια λογικά λάθη και κενά. Το Mass Effect 1 είναι το καλύτερο της τριλογίας με καλό stoty, αρχή, μέση και τέλος. Ακολουθεί το ME3 (με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού) και τελευταίο ερχεται το ME2 που απλά είναι filler, με άκυρη πλοκή.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό mod.

 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Αν και φόρτωνα συστηματικά το απροσάρμοστο Τζακάκι, δεν μπορούσα παρά να χαιρετίζω συγκινημένος τις ΔΑΠίτισσες σημαιοφόρους Άσλεϊ-Μιράντα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
ΗΤΑΝΕ ΔΙΚΑΙΟ, ΕΓΙΝΕ ΠΡΑΞΗ!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
220976585-1270948579991737-1848433535008262299-n.jpg
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ολοκλήρωσα το playthrough μου στην Legendary edition πιάνοντας και τα 3 παιχνίδια με τη σειρά. Πέρασα όμορφα αν και έχω ανάμικτα συναισθήματα. Υπάρχουν λίγα RPG παιχνίδια στο setting και το epicness των ME και θα θελα περισσότερα. Παίζονται και τα 3 παιχνίδια σήμερα χωρίς κανένα θέμα.

MΕ1 - Τέλειο, όπως το θυμόμουν πάνε 10+ χρόνια από τότε που το είχα πρωτοπαίξει. Από τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Θυμόμουν τις επιλογές μου, αυτή τη φορά άλλαξα ελαφρώς κατάφερα και έσωσα τον Wrex και ξαπόστειλα το Council.. Την πρώτη φορά είχα επενδύσει σε όλα τα επιθετικά skills και δεν είχα πάει μέχρι τέλους τα dialogues skills, επειδή το 1 είναι RPG δεν έπαιρνα free επιλογές όπως στα επόμενα games,

ME2 - Συνεχίζει να μη μου αρέσει, όμως αυτή τη φορά έπαιξα τα DLC και το ολοκλήρωσα για πρώτη φορά ανέβηκε λίγο στην εκτίμηση μου. Στην LE δεν υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσεις τα DLC από τα side quests και έτσι βρέθηκα να κάνω τον πρόλογο του ME3 περίπου στην μέση της ιστορίας του 2. Εκεί που πήγα να κάνω μια random αποστολή διάσωσης, το παιχνίδι ήταν "οι Collectors έρχονται μεθαύριο" κι εγώ δεν είχα μαζέψει την ομάδα μου ακόμα.

Ως προς το gameplay, πολλά βήματα πίσω. H τεχνολογία πάει ανάποδα σε αυτόν τον κόσμο, τα όπλα από laser/cooldown τώρα θέλουν σφαίρες thermal clips. Συστήματα που προυπήρχαν όπως Inventory/Mini map/crouch ξηλώθηκαν και είμαστε μόνο σε διαδρόμους στο 100% του παιχνιδιού. Αν θες να πηδήξεις πάνω από cover πρέπει υποχρεωτικά να μπεις σε cover πρώτα. Οπότε έχουμε το μόνιμο loop run-cover-jump. Πλέον διαλέγουμε loadout σε fix σημεία και όχι ανα πάσα στιγμή. Δεν γνωρίζω πως αυτά θεωρούνται "εξέλιξη στο gameplay". Ξέρω πως το παιχνίδι αποφάσισε να φύγει από RPG και να ακολουθήσει Shooter μονοπάτια, όμως αν κριθεί μόνο σαν Shooter είναι μέτριο στην καλύτερη. Τα Halo έχουν καλύτερο gunplay και αισθητά ανώτερη AI. Κι αυτά είναι τα μικρά παράπονα.

Η κεντρική ιστορία είναι τέρμα βλακώδης και filler. Ο χειρότερος πρόλογος που έχω παίξει σε παιχνίδι που αναιρέθηκε στην αμέσως επόμενη σκηνή και είχε 0 επίδραση στην ιστορία. Δεν είχα κανένα θέμα το συμβάν να γινόταν στο τέλος του ME1, όμως όχι έγινε μόνο και μόνο για να δημιουργήσει WTF στιγμή και να με κάνει να αποσυνδεθώ με τον χαρ/ρα μου, μπράβο σε αυτόν που σκέφτηκε πως ήθελα να παίξω με τον κλώνο μου και να λογοδοτώ σε έναν τρομοκράτη. Σε άλλα παράπονα, στο νέο council υπάρχει Admiral, μέλος της Alliance και δεν κάνει τίποτα. Που είναι η Alliance; Γιατί πάει μια τρομοκρατική οργάνωση να σώσει τις colonies;

Στα θετικά έχουμε σαφέστατα καλύτερους companiοns, περισσότερο backstory, ωραίες personal missions, καλύτερη ΑΙ (πεθαίνουν λιγότερο και αποφεύγουν το στόχαστρό μου που τους μαγνήτιζε στο 1o). Περισσότερο lore για τις φυλές, Quarians-Geth βγάζουν όλα τα σωστά BSG feels.Καλύτερες sides missions (ήταν λίγο χαμηλός ο πήχης που είχε θέσει το 1, να λέμε την αλήθεια). Η Suicide mission ήταν εξαιρετική, μια πρώτης τάξεως ευκαρία να δείξω στους companions πως ο Garrus είναι το Νο2. Η αποστολή μου θύμησε κι ένα άλλο RPG όπου το party έσπαγε στα 3 για να εισχωρήσει στην τελική βάση από 3 διαφορετική σημεία, σε εκείνο όμως έπαιρνες τον έλεγχο και των 3 ομάδων, δεν τους άκουγες μόνο στα comms.

ΜΕ3- Για πρώτη φορά- αφού το ME2 μου είχε κάτσει πολύ βαρύ. Τόσα χρόνια μετά όλοι γνωρίζουν την αντίδραση των παικτών στο τέλος οπότε μπήκα με μικρό καλάθι, δεν ήθελα και πολύ προερχόμουν από το ME2. Μπορώ να πω πως διαψεύστηκα πανυγηρικά, από τον πρόλογο μου άρεσε πάρα πολύ. Είχε το σωστό ύφος και ξεκίνησε κατά μέτωπο επίθεση χωρίς να καθυστερεί. Μου άρεσε πάρα πολύ που το council με αγνοησε εντελώς 10/10 θα το σκότωνα ξανά, που όλος ο γαλαξίας ήταν εντελώς απροετοίμαστος και συνέχιζε να κοιτάει την πάρτη του. Μου άρεσε όλη η λογική των War Assets, μάζεψα τα πάντα. όλους τους στόλους που είχαν ξεμείνει σε τυχαίους πλανήτες, φίλιωσα τους Humans -Cylons, Quarians - Geth (εξαιρετικό storyline) και κάθε πήγαινα και τους συστηνόμουν ως Commander Shepard of the Alliance. Αφήσαμε πίσω τις ηλιθιότητες του ME2 που όλοι με κατηγορούσαν δικαιώς πως δουλεύω για έναν τρομοκράτη και εγώ απαντούσα να ξέρεις, όχι, δεν είναι αυτό που νομίζεις Alliance θέλω να είμαι αλλά δεν με αφήνει η Bioware γιατί έτσι.

Στα του gameplay δεν έχω να πω πολλά, κυρίως έχουμε να κάνουμε με τον κορμό του ME2 με το πιο σημαντικό downgrade, το journal. Πλέον όλες οι αποστολές main/sides/DLC είναι όλες μαζί πεταμένες σε 1 καρτέλα ενώ το codex είναι σε 2 ξεχωριστές καρτέλες δεν έχουμε quest steps ποιος τα χρειάζεται. Είναι τόσα πολλά τα sides της citadel που ανεβοκατεβαίνουμε 5 ορόφους να βρούμε ξανά τον quest giver που μπορεί να φαίνεται στον χάρτη μπορεί και όχι.

Η όλη κεντρική ιστορία μου άρεσε πάρα πολύ και μου έβγαλε πολλά ME1 feels. Εκτός από τον επίλογο, από τις διαθέσιμες επιλογές καμία δεν με ικανοποίησε ως τελική έκβαση της ιστορίας. Είχα ένα μικρό απρόοπτο στο τέλος, λίγο μετά τον πρόλογο του παιχνιδιού καταλάθος έπαιξα το Leviathan DLC (thanks journal), εκεί μου αποκαλύφθηκαν σημαντικότατα κομμάτια της ιστορίας των Reapers, απόρησα πως είχαν τόσο σημαντικά πραγματα σε DLC. Ως επακόλουθο στο τέλος που είχαμε το 10 λεπτο exposition με άφησε λίγο αδιάφορη γιατί τα ήξερα ήδη. Όπότε όσο μίλαγε ο χαρ/ρας και εξηγούσε σκεφτόμουν αν μπορώ να τον πυροβολύσω, αν θα κάνει register το hit ή θα περάσει από μέσα. Μόλις τέλειωσε και μου έδωσε τις επιλογές τον πυροβόλισα στον κεφάλι και... έκανα trigger άλλο τέλος. Ουπς. Το ξαναέπαιξα και διάλεγα συτό που διαφωνώ λιγότερο, αφού όλα ήταν χάλια μαύρα. Το μόνο καλό σε όλο αυτό ήταν πως διάλεξα renegade επιλογές και πυροβόλησα τον μπιρμπιλομάτη. Που μετά τις τελευταίες αποκαλύψεις δεν στέκει ακόμα περισσότερο η ανάσταση μου από κάποιον που τον ελέγχουν οι Reapers, μόλις είχα σκοτώσει τον Sovereign Όπως και να χει μου άρεσε πολύ όλο το υπόλοιπο παιχνίδι.



ME.png


Από τα πιο αγαπημένα μου ach, μόνο στα Witcher το έχω ξανακάνει με 3 παιχνίδια.
 
Last edited:

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Εγώ τα παίζω τώρα πρώτη φορά
Έχω τερματίσει τα 2 πρώτα και κάνω ένα διάλειμμα πριν μπω στο τρίτο.
Και εγώ φυσικά τον Garrus είχα σαν νούμερο 2
 
Top Bottom