What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Metro Exodus

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Εμένα πάντως το γεγονός ότι δεν μπορούσα να βγάλω screenshots στο Subnautica Λόγο epic πόνεσε.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,533
Σόδα σου αναγνωρίζω το δίκιο εδώ. Πράγματι, τα Origin exclusives είναι και παραμένουν για πάντα τέτοια. Όντως διαφορετική φάση από τα περιορισμένου χρόνου του Epic Store, βιάστηκα να γράψω. Η φάση γίνεται στο πόσο πολύ το θέλεις. Από τη στιγμή που γουστάρεις ένα παιχνίδι και καίγεσαι να ασχοληθείς, το αγοράζεις στο μαγαζί που προσφέρεται. Αν δεν σε νοιάζει τόσο, περιμένεις, όπως θα περίμενες ούτως ή άλλως, ασχέτως πλατφόρμας. Κι εγώ ψήνομαι να παίξω Mortal Kombat 11, αλλά όταν πέσει στα 15 Ευρώ. Οπότε τί έβγαινε ως εξκλούσιβ στο Έπικ, τί έβγαινε στο Στήμ, τί παντού, το ίδιο θα μου έκανε, θα αγόραζα όταν έπεφτε η τιμή στο σημείο που είχα αποφασίσει.

Όσο για τα σκρίνσοτς, υπάρχουν πάντα λύσεις. Το FRAPS θαρρώ δουλεύει σχεδόν με τα πάντα, έτσι δεν είναι; Το δε Μέτρο, έχει δικό του αποκλειστικό photo mode.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Δουλεύει λογικά ναι. Αλλά εκείνη τη στιγμή που απλώς ήθελα να παίξω το παιχνίδι, μου κακοφαινόταν να κάτσω να βάλω άλλο πρόγραμμα για να μπορώ να έχω screenshots. Επίσης έπρεπε να κάτσω να googlaro που έχει κρυμμένα τα saves το epic store , γιατί δεν τα βάζει ούτε στον φάκελό του , ούτε στα documents οπως οι άλλες πλατφόρμες. Εκεί που θέλω να καταλλήξω είναι ότι το epic στην κατάσταση που είναι , είναι πολύ κατώτερο από τα υπόλοιπα και κάπως κόβει από την όλη εμπειρία. Δεν είμαι όμως και εντελώς κάθετος στο epic. Αν κάποιος καίγεται για ένα παιχνίδι , προφανώς και το παίρνει στο epic store. Εξάλλου το να πέφτει κανείς στην ανάγκη του και από τους 5 τίτλους που θα αγόραζε , αγοράσει μόνο τον ένα, και ψιλο μποικοτάζ του κάνει και διασκεδάζει το παιχνιδάκι του.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,410
[quote quote=513715]Ρε brethren, να λυγίσω και να το αγοράσω από epic store ή να περιμένω να βγει στο steam??

[/quote]
Aπο το θειο Σκρουτζ! Τιποτα απο epic!

devil ride γι αυτο λεω οτι κατι δεν παει καλα γιατι το benchmark βγαζει πολυ πιο χαμηλα fps απο το παιχνιδι. Το ιδιο λενε σε πολλα φορουμ . Το χω δει και σε αλλα benchmark να συμβαινει αυτο.
 

devilride

Blackguard
Joined
Aug 4, 2013
Messages
1,326
ρε σρεντερινο ΣΟΒΑΡΑ τωρα...δεν εχει περασει καθολου απο το μυαλουδακι σου οτι αυτη η ερημη η 970 ΔΕΝ γινεται να παιζει στα 1440ρ με ολες τις ρυθμισεις στο μεγιστο???...

πρεπει το παιχνιδι να φταιει κ οχι το χαρντγουεαρ που αγκομαχα πλεον??
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Καίγομαι να το παίξω πολύ είναι από τους λόγους που έδωσα όσα λεφτά έβγαλα από το καλοκαίρι μέχρι τώρα για να αγοράσω pc, ουσιαστικά ήθελα να ρωτήσω αν το boycott που κάνανε δουλεύει ή όχι,αν δεν δουλεύει τότε πάω να το αγοράσω...Αν το πάρω από σκρουτζ μπορώ να το έχω χωρίς epic account?

Δεν είναι το θέμα τα λίγα features του store αλλά το anti-consumer practice τους.Δεν γίνεται να μας αναγκάζουν με το έτσι θέλω να κάνουμε account σε κάθε μαλακία που θέλουν.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα αν το μποϋκοτάζ λειτουργεί απλά επί της αρχής ή όχι. Κατά τη γνώμη μου, χρειάζεται μια κρίσιμη μάζα (όπως σε πολλα πράγματα) απώλειας κερδών κάτι που μόνο ως σπεκουλα μπορούν να έχουν τα κεφάλια οικονομικής διεύθυνσης. Αυθαίρετα συμπερασματικα, για να υπάρχει ισχυρή απάντηση στις αντικαταναλωτικες πρακτικές της επικ μάλλον το κοντέρ έπρεπε να γράψει το πολύ πενταψηφιο αριθμό πωλήσεων.

Υπό αυτό το πρίσμα θα έλεγα ότι η δική σου αγορά μπορεί και να μην κάνει τη διαφορά με βάση το ιστορικό πωλησεων του τίτλου. Το skroutz ακόμη και σε retail λογικά θα δίνει κλειδί για Epic store, οπότε ετερον εκατερον. Άρα επαφίεται στη συνειδηση σου τελικα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,776
Αυτό που είπε ο Παύλος

https://www.public.gr/product/gaming/games/pc-games/metro-exodus-day-one-edition-pc-game/prod8680534pp/">το game key για την DAY ONE EDITION θα ενεργοποιείται μόνο μέσα από την πλατφόρμα της EPIC GAMES STORES

Αναρωτιέμαι τι θα γίνεται με τις retail αφού λήξει η αποκλειστικότητα. Θα τυπώσουν άλλες με steam key και η φάση θα είναι ο καταναλωτής να ξύνει το κεφάλι του ψάχνοντας για υποσημειώσεις κι αστερίσκους για να δει αν είναι στην πλατφόρμα της αρεσκείας του...;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Ομολογουμένως την ίδια απορία έχω κι εγώ. Λογικά θα βγάλουν μια διακριτή δεύτερη έκδοση ή ακόμη λογικότερο να πουν ότι όλες οι retail είναι αποκλειστικά συνδεδενενες με το Epic store
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
[quote quote=513741]Καίγομαι να το παίξω πολύ είναι από τους λόγους που έδωσα όσα λεφτά έβγαλα από το καλοκαίρι μέχρι τώρα για να αγοράσω pc

[/quote]

Αν καίγεσαι τόσο πολύ να το παίξεις που πήρες και pc, τότε εγώ θα σου έλεγα πάρτο και απόλαυσέ το. Είναι πραγματικά τόσος μικρός ο αριθμός των ανθρώπων που καίγονται τόσο πολύ για να παίξουν ένα παιχνίδι, ώστε δεν θα κάνει κάποια διαφορά στις πωλήσεις. Είτε πιάνει το μποικοτάζ είτε όχι.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,410
[quote quote=513735]ρε σρεντερινο ΣΟΒΑΡΑ τωρα…δεν εχει περασει καθολου απο το μυαλουδακι σου οτι αυτη η ερημη η 970 ΔΕΝ γινεται να παιζει στα 1440ρ με ολες τις ρυθμισεις στο μεγιστο???…

πρεπει το παιχνιδι να φταιει κ οχι το χαρντγουεαρ που αγκομαχα πλεον??

[/quote]
Δοκιμασε το και εσυ τοτε να μας πει πως παει. Οταν to far cry new dawn που βγηκε ταυτοχορνα τρεχει στα 43 fps σε max settings 1440p με γραφικαρες το crackdown 3 πανω απο 50 fps max settings 1440p(ιδια μερα βγηκαν και τα 3) και το μετρο ειναι το μονο που εχει χαμηλοτερη αποδοση ε τοτε ναι δεν φταιει το pc.

Τωρα για το μποικοταζ ναι συμφωνω να μην το παρουμε. Η Epic ειπε οτι σε ενα μηνα πουλησε περισσοτερο απο το metro last light στο steam. Ομως μεχρι τωρα κανεις απο την 4A η την Deep Silver δεν εχει επιβεβαιωσει κατι τετοιο ουτε εχουν ανακοινωσει νουμερα πωλησεων. Αν ειχε πουλησει καλα θα το ελεγαν καθως ηταν και το πρωτο μεγαλο παιχνιδι στο epic store. Για να μην λενε τιποτα μεχρι τωρα παει να πει πως δεν πουλησε οσο ηθελαν αλλα επειδη η Epic τους πληρωσε  εκατομυρια για την αποκλειστικοτητα δεν τους νοιαζει.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Έχουν και τα τρία παιχνίδια την ίδια μηχανή γραφικών ή είναι τα ίδια επειδή βγήκαν την ίδια μέρα? Αν ισχύει το πρώτο τότε κανεις λάθος, αν ισχύει το δεύτερο έχεις δίκιο. Απάντησε μου Σρεντερ
 

devilride

Blackguard
Joined
Aug 4, 2013
Messages
1,326
δε παιζω στο pc αυτο το καιρο σρεντερινο...

παιζω RDR2... :twisted: :twisted: :mrgreen:
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,410
Δεν πουλησε καλα στο Epic store ενω αλλα μεγαλα παιχνιδια που βγηκαν εκεινη την περιοδο στο steam οπως τα devil may cry 5 sekiro shadows die twice και resident evil 2 remake πουλησαν πανω απο 1 εκατομυριο σε 1 εβδομαδα  <a class="bb_link" href="//twitter.com/PCGamesN/status/1131649789014302721">  https://www.pcgamesn.com/metro-exodus/sales
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Καλά μιλάμε το search δουλεύει κανονικότατα. "metro" έγραψα, πρώτο πρώτο το εμφάνισε το exodus. :solaire:
Αν και βρίσκομαι στην Κασπία ακόμα, άνετα το χαρακτηρίζω άξιο πνευματικό διάδοχο των παλιών Fallout. Metro  Exodus Screenshot 2019.11.28 - 00.23.43.34.jpg
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
.... άνετα το χαρακτηρίζω άξιο πνευματικό διάδοχο των παλιών Fallout.

Καλημέρα Αρη!
Αυτό ακριβώς είχα γράψει στο Discord.
Aν συνέκλινε περισσότερο σε RPG αντι για shooter θα παραμιλάγαμε.
Το immersion στο σάπιο, τοξικό, ραδιενεργό κόσμο του (και σαν landscape αλλα και κοινωνικά) ειναι σε τρομερά υψηλα επίπεδα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
εν το μεταξύ παρατήρησα ότι στο steam πουλάνε κανονικά τα DLC του :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Καλημέρα Αρη!
Αυτό ακριβώς είχα γράψει στο Discord.
Aν συνέκλινε περισσότερο σε RPG αντι για shooter θα παραμιλάγαμε.
Το immersion στο σάπιο, τοξικό, ραδιενεργό κόσμο του (και σαν landscape αλλα και κοινωνικά) ειναι σε τρομερά υψηλα επίπεδα.

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Όταν σταματήσουν να πιπιλάνε το joystick του Σουίνι θα προστεθεί στα υπόψιν.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,632
1 ευρώ στο Xbox Pass του MS Store και ξεκοκαλίζεις το game για ένα ολόκληρο μήνα 🥳
 
Top Bottom