What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Μια κάρτα μα ποια κάρτα

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Τι οικονομικo αντικτυπο ειχε αυτο για την amd; Ξεπουλησε οτι ειχε σε τιμες στο θεο και μετα εβγαλε την 5000 σειρα.

Νομιζω οτι επι εποχες 400 και 500 series, το target group της amd ηταν δεδομενο. Αυτος που μπορουσε, επαιρνε nvidia
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι προβλημα το να ξεπουλας ολο το στοκ σου τιμες πολυ μεγαλυτερες του κανονικου.

Τωρα τις αγορασαν οι miners. Μετα θα τις αγορασουμε οι υπολοιποι. Σε καθε περιπτωση, οι καρτες θα πωληθουν

Με ανησυχεί αυτό που λέει ο nitro, ότι ενδέχεται να χαθούν πελάτες προς τις κονσόλες.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Με ανησυχεί αυτό που λέει ο nitro, ότι ενδέχεται να χαθούν πελάτες προς τις κονσόλες.

Δεν κατάφερα ποτέ να κατανοήσω το δίλημμα κονσόλα ή PC.

Τα βλέπω σαν τελείως ξεχωριστά πράγματα. Η κονσόλα είναι
παιχνιδομηχανή να την έχεις στο σαλόνι σου επάνω σε υφιστά-
μενο σύστημα τηλεόρασης + ηχοσύστημα σε φάση set and for-
get.

Το PC το έχεις σε δωμάτιο/γραφείο για άλλες 10-20 δουλειές
και ίσως gaming. Θέλει καθάρισμα, φύσιμα, συντήριση, secu-
rity, backups, ενημερώσεις κλπ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
set forget έχουμε να δούμε από το PSX πλέον είναι εξίσου βλαμμένη κατάσταση. Patches, updates, ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων κτλ κτλ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Δεν κατάφερα ποτέ να κατανοήσω το δίλημμα κονσόλα ή PC.

Τα βλέπω σαν τελείως ξεχωριστά πράγματα. Η κονσόλα είναι
παιχνιδομηχανή να την έχεις στο σαλόνι σου επάνω σε υφιστά-
μενο σύστημα τηλεόρασης + ηχοσύστημα σε φάση set and for-
get.

Το PC το έχεις σε δωμάτιο/γραφείο για άλλες 10-20 δουλειές
και ίσως gaming. Θέλει καθάρισμα, φύσιμα, συντήριση, secu-
rity, backups, ενημερώσεις κλπ.

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει αλλαγή σε αυτή την τάση και πολύς κόσμος συνδέει το PC στην τηλεόραση. Νομίζω ότι δύο παράγοντες ήταν καταλυτικοί σε αυτή την αλλαγή, η ευκολία του HDMI και το σημαντικό overlap που υπάρχει πια στις βιβλιοθήκες παιχνιδιών. Μπορώ σήμερα να τραβήξω ένα καλώδιο από το PC στην τηλεόραση και να παίξω Forza Horizon και Tekken 7 με controller, είναι πλέον πιο εύκολο από ποτέ να έχω την "console experience" χωρίς το επιπλέον κουτί.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
αν κάτι θα μπορούσε να δώσει console experience από το PC στο σαλόνι, θα ήταν να μπορέσουν να κάνουν το steam home streaming να δουλέψει με το σκατένιο wifi που έχουμε οι περισσότεροι σπίτια μας. Γιατί τώρα πρέπει να δώσεις σεβαστά ποσά σε hardware για να δουλέψει καλά.
Όσο και να έχουν γίνει βήματα σπάνια δεν αγοράζεις PC μόνο για gaming και ακόμα και να αγοράσεις, by default το βάζεις σε γραφείο για να μπορείς να παίξεις άνετα με το keyboard+mouse combo.

Στο σαλόνι σου συνήθως έχεις ένα HTPC ή κάποιο android topbox, και η καλύτερη λύση θα είναι να στριμάρεις προς αυτά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
αν κάτι θα μπορούσε να δώσει console experience από το PC στο σαλόνι, θα ήταν να μπορέσουν να κάνουν το steam home streaming να δουλέψει με το σκατένιο wifi που έχουμε οι περισσότεροι σπίτια μας. Γιατί τώρα πρέπει να δώσεις σεβαστά ποσά σε hardware για να δουλέψει καλά.
Όσο και να έχουν γίνει βήματα σπάνια δεν αγοράζεις PC μόνο για gaming και ακόμα και να αγοράσεις, by default το βάζεις σε γραφείο για να μπορείς να παίξεις άνετα με το keyboard+mouse combo.

Στο σαλόνι σου συνήθως έχεις ένα HTPC ή κάποιο android topbox, και η καλύτερη λύση θα είναι να στριμάρεις προς αυτά.

Δεν διαφωνώ αλλά ξέρω αρκετούς που έχουν τραβήξει HDMI από το pC στην τηλεόραση του σαλονιού.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
αν είχα το γραφείο στον χώρο του σαλονιού δεν το αποκλείω σαν κίνηση, θα μπορούσα να το κάνω μάλλον αν και λίγα παιχνίδια θα τα έπαιζα στον καναπέ με gamepad, έχω προσπαθήσει να παίξω και με πληκτρολόγιο ποντίκι αλλά δεν μου βγαίνει με τίποτα :p
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
set forget έχουμε να δούμε από το PSX πλέον είναι εξίσου βλαμμένη κατάσταση. Patches, updates, ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων κτλ κτλ

Με ρυθμίσεις για privacy, two-step auth κλπ "εξεζητημένα", ζήτημα να χρειάστηκα 5-8' στο πρώτο boot. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου έκτοτε. Για γελοία patches/updates επιπέδου Warzone δεν έχω εικόνα (ούτε και πρόκειται να αποκτήσω), γιατί ό,τι έχω αγοράσει μέχρι στιγμής είναι GOTY/Definitive/Complete/Ολαμέσα edition. Δεν είναι SNES UX, αλλά απέχει έτη φωτός από το "ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων" η κατάσταση, πολύ low maintenance σε σχέση με οποιοδήποτε PC. Πράγμα λογικό κι αναμενόμενο.

Σημειωτέον πως έχω το PC με HDMI και στην TV και bluetooth περιφερειακά για input και ήχο. Και πάλι προτιμώ απλά να κάνω cast από το κινητό για YT/Netflix/Spotify, παρά να χρησιμοποιήσω το PC.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Φυσικά. Ένιγουει το ποιντ μου ήταν πως εκτός από περιπτώσεις όπως οι goty (που καλά κάνεις και παίρνεις), updates συχνά ή/και μεγάλα εμφανίζονται και στις πιο απίθανες περιπτώσεις και δεν είναι μόνο τα στανταράκια multi, gaas κλπ. Δηλαδή δεν απέχει πολύ από αυτό που είπε ο Nitro (εκτός από το ότι δεν ξεκίνησε από το psx αλλά από την ps3/360 εποχή, πριν μια χαρά ταυτότητα 100% κονσολών είχαν). Αν βάλεις μέσα και το γεγονός ότι τέτοια patch κάνουν ΠΟΛΥ περισσότερο να κατέβουν π.χ. στο ps4 απ' όσο στο Steam, ε δεν τη λες plug 'n play φάση πλέον.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
αν κάτι θα μπορούσε να δώσει console experience από το PC στο σαλόνι, θα ήταν να μπορέσουν να κάνουν το steam home streaming να δουλέψει με το σκατένιο wifi που έχουμε οι περισσότεροι σπίτια μας. Γιατί τώρα πρέπει να δώσεις σεβαστά ποσά σε hardware για να δουλέψει καλά.

Υπάρχει μια λίγο παλιά και φτηνή τεχνολογία, που θα σου λύσει το πρόβλημα σου!! Ονομάζεται UTP καλώδιο και μπαίνει κάτω από τα χαλιά!!!!

:trollface:


Δεν διαφωνώ αλλά ξέρω αρκετούς που έχουν τραβήξει HDMI από το pC στην τηλεόραση του σαλονιού.

Το είχα κάνει παλιότερα, πριν πάρω το Steam Link!! Αλλά ήθελες και αντίστοιχο USB καλώδιο, οπότε η καλωδιομάνα μεγάλωνε!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
ναι οκ για μια υπερβολή ζούμε, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τα pc έγιναν απλότερα και οι κονσόλες πιο περίπλοκες και τα βρήκαμε κάπου στην μέση τώρα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Υπάρχει μια λίγο παλιά και φτηνή τεχνολογία, που θα σου λύσει το πρόβλημα σου!! Ονομάζεται UTP καλώδιο και μπαίνει κάτω από τα χαλιά!!!!

:trollface:
και εγώ κάτω από το χαλί θα μπω μόλις το δει η γυναίκα το UTP :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
και εγώ κάτω από το χαλί θα μπω μόλις το δει η γυναίκα το UTP
UTP under carpet = very low WAR. Long distance USB = Possible critical ( παντοφλα )
Αυρματο = πυθανο στραβομουτσουνιασμα. Καρατσεκαρισμενα
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τι λακαμιες έκανες δλδ; Για πε, για πε.
Αγορες συσκευων/εξαρτηματων μη απαραιτητων στην ουσια. π.χ. πικ απ και τιουνερ και μινι ντισκ και 2πλο κασσετοφωνο και σιντι και ντιβιντι κτλ. Αλλαγη του ταδε μοντελου Τσαχιριδης με το δεινα επιδει εχει λυχνιες πρωην Ρωσικου εργοστασιου κατασκευης ασυρματων. Αντκατασταση καλωδιου που εχει Ν4 αντι για Ν3 ( βαθμος καθαροτητας χαλκου ) Ακαρπες προσπαθειες μετατροπης σαλονιου οικιας σε μιουζικ χωλ η σινεμα. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ! Αν υπαρχει καποιο δωματιο ξεχωριστο γι αυτη την δουλεια, το συζηταμε.
 
Top Bottom