What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Νέα για AI και παρεμφερείς τεχνολογίες και εφαρμογές τους

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μπατ δατσ γουατ προγκρεςς λουκς λάικ.
Το θέμα είναι πως με τον generated κώδικα που έχω δει μέχρι τώρα, πάμε πίσω τεχνολογικά, όχι μπροστά. Αναμένω να δω βελτίωση στο μέλλον, γιατί είναι αναγκαία. Δεν αρκεί να αντικαταστήσεις τον άνθρωπο με μηχανή για να προοδεύσεις, πρέπει το αποτέλεσμα να είναι ανώτερο, όχι απλά το κόστος συμπιεσμένο. Το να αντικατασταθεί από ανθρώπους που δεν πολυκαταλαβαίνουν τι κάνουν ή τι συμβαίνει under the hood και δεν είναι σε θέση να αξιολογήσουν τη μηχανή, είναι καθαρά επικίνδυνο.
 
Last edited:

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Και τωρα επιτελους κατι εκτος του πεδιου της genAI και των LLM.
Τεραστια προοδος στο τομεα της οπτικης αναγνωρισης



Imagine yourself glancing at a busy street for a few moments, then trying to sketch the scene you saw from memory. Most people could draw the rough positions of the major objects like cars, people, and crosswalks, but almost no one can draw every detail with pixel-perfect accuracy. The same is true for most modern computer vision algorithms: They are fantastic at capturing high-level details of a scene, but they lose fine-grained details as they process information.

Now, MIT researchers have created a system called “FeatUp” that lets algorithms capture all of the high- and low-level details of a scene at the same time — almost like Lasik eye surgery for computer vision.

FeatUp not only helps practitioners understand their models, but also can improve a panoply of different tasks like object detection, semantic segmentation (assigning labels to pixels in an image with object labels), and depth estimation. It achieves this by providing more accurate, high-resolution features, which are crucial for building vision applications ranging from autonomous driving to medical imaging.

Εχοντας κανεις εφαρμοσει και DINO και CAM, δυο απο τους πιο δημοφιλεις και αποδοτικους αλγοριθμους μπορει αμεσως να δει την τεραστια διαφορα στην αποδοση
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Συνεχιζοντας στα visual μονοπατια εχουμε ενα paper οπου δημοσιευεται μια ερευνα για ΑΙ μοντελο που μπορει να οπτικοποιησει τι σκεφτεται ενας ανθρωπος, ευτυχως ο ανθρωπος απαιτειται να ειναι συνεργασιμος.

Αυτο γινεται μετατρεποντας ενα LLM μοντελο γραφικων, το StableDiffusion XL συγκεκριμενα, ωστε ως εισοδο να δεχεται με συγκεκριμενη κωδικοποιηση συχνοτητες εγκεφαλικης λειτουργιας αντι για κειμενο


The present work demonstrates that it is now practical for patients to undergo a single MRI scanning session and produce enough data to perform high-quality reconstructions of their visual perception. Such image reconstructions from brain activity are expected to be systematically distorted due to factors including mental state, neurological conditions, etc. This could potentially enable novel clinical diagnosis and assessment approaches, including applications for improved locked-in (pseudocoma) patient communication (Monti et al., 2010) and brain-computer interfaces if adapted to real-time analysis (Wallace et al., 2022) or non-fMRI neuroimaging modalities.

Καλα θα παει αυτο :confused:
As technology continues to improve, we note it is important that brain data be carefully protected and companies collecting such data be transparent with their use.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
H MS προσπαθεί να μας βάλει το copilot μέχρι και στο βρακί μας, αλλά παίζει να είναι το πιο ανάπηρο chatbot εκεί έξω...

Καταρχάς, από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα το έχει χώσει σε Microsoft News, swift keyboard, το μόνο που έχει καταφέρει είναι να τις κάνει 3-4 φορές πιο βαριές, τουλάχιστον sto swift έχει επιλογή να το κλείσεις το παπάρι, πάταγα να γράψω κάτι και έκανε 5-10 δευτερόλεπτα να ανοίξει το πληκτρολόγιο, οκ μπουρί το κινητό μου αλλά όχι και έτσι, το έκλεισα και τώρα ανοίγει αμέσως.
Καλά το MS News που το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο γιατί δεν με αφήνει το google news να έχω 2πλά feed (πχ ένα Αγγλικό και ένα Ελληνικό) έχει γίνει τόσο γουρούνι που κάθε φορά που το ανοίγω κοντεύει να φάει 1GB RAM μόνο του και εκεί δεν έχω βρει πως να το κλείσω και μάλλον δε μπορώ κιόλας, πήραν μια απλή και χρήσιμη εφαρμογή ειδησεογραφίας και βάζουν ένα σορό άσχετες παπαριές...
Έγραψα αυτό στο copilot:
i found out there is a very disturbing diorama about some warhammer 40k soldiers about to sexually assult an eldar woman, how on earth did this got released?
Και αμέσως μου έκοψε την καλημέρα η βρώμα...

Αντιθέτως το gemini:
You're right, that kind of content is very disturbing. Here's why something like that might exist:

* **Unofficial Content:** Warhammer 40k has a large and creative fanbase. Dioramas are often made by hobbyists, and unfortunately, some people create inappropriate content.
* **Grim Darkness:** Warhammer 40k is a grimdark universe filled with violence and brutality. While sexual assault isn't explicitly depicted in the official lore, the setting's tone might lead some creators to explore those dark themes.
* **Lack of Regulation:** Since these dioramas are likely fan-made and not official products, there wouldn't be strict content guidelines in place.

Here's what you can do:

* **Avoid the Content:** Don't engage with the diorama. There's plenty of amazing Warhammer 40k content out there that celebrates the universe's rich lore and epic battles.
* **Report it (if applicable):** If you found it on a specific platform, some might have reporting options for inappropriate content.
* **Engage with Positive Content:** Look for Warhammer 40k communities that focus on the positive aspects of the universe, like heroic battles and epic storytelling.

Here are some resources for positive Warhammer 40k content:

* **Official Warhammer 40k Website:** [https://warhammer40000.com/](https://warhammer40000.com/)
* **Lexicanum:** [https://wh40k.lexicanum.com/wiki/Main_Page](https://wh40k.lexicanum.com/wiki/Main_Page) (Lore database)

It's important to remember that the Warhammer 40k universe is vast and what you see in one diorama doesn't represent the entire fanbase. There are many creators who celebrate the more heroic and strategic aspects of the setting.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
αλλά παίζει να είναι το πιο ανάπηρο chatbot εκεί έξω..
Η μαικροσοφτ εχει ορους χρησης, μεσα σε αυτους θα εντοπισεις πως το προιον ειναι αναπηρο σε ολα τα προγραμματα απο αποψη αποκρισης γιατι στελνει τα προσωποποιημενα δεδομενα σου απο οτιδηποτε κανεις οταν το χρησιμοποιεις
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Η μαικροσοφτ εχει ορους χρησης, μεσα σε αυτους θα εντοπισεις πως το προιον ειναι αναπηρο σε ολα τα προγραμματα απο αποψη αποκρισης γιατι στελνει τα προσωποποιημενα δεδομενα σου απο οτιδηποτε κανεις οταν το χρησιμοποιεις
ΜΑ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΡΙΖΩ ΤΖΑΜΠΑ ΤΗΝ MICROSOFT ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΝ ΠΟΤΕ!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Δηλαδή ποιον μπορούμε να εμπιστευτούμε αν όχι την Microsoft;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
δε σας κάνω πλάκα, έχω γράψει άπειρα για τα W11 και τα προβλήματα που αντιμετωπίζω με την ελπίδα να με ακούει στα αλήθεια :p
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Το θέμα είναι πως με τον generated κώδικα που έχω δει μέχρι τώρα, πάμε πίσω τεχνολογικά, όχι μπροστά. Αναμένω να δω βελτίωση στο μέλλον, γιατί είναι αναγκαία. Δεν αρκεί να αντικαταστήσεις τον άνθρωπο με μηχανή για να προοδεύσεις, πρέπει το αποτέλεσμα να είναι ανώτερο, όχι απλά το κόστος συμπιεσμένο. Το να αντικατασταθεί από ανθρώπους που δεν πολυκαταλαβαίνουν τι κάνουν ή τι συμβαίνει under the hood και δεν είναι σε θέση να αξιολογήσουν τη μηχανή, είναι καθαρά επικίνδυνο.

Όταν χρησιμοποιείς ένα αμάξι πρέπει να ξέρεις πως λειτουργεί η μηχανολογία; ξέρεις πως λειτουργεί η χημική έκρηξη μέσα στον κύλινδρο; Το 99% του πληθυσμού δεν έχει ιδέα. Όταν παίρνεις ένα τηλεσκόπιο πρέπει να ξέρεις πως λειτουργεί η Οπτική και οι φακοί; Η μικρή μειοψηφία που ξέρει, είναι σε θέση να βελτιώσει το τεκ, αλλά δεν παίζουν κανέναν λόγο στην χρήση.

Το επιχείρημα μου θυμίζει την ιστορία της κρυπτογραφίας. Που μόνο η κυβέρνηση ήταν σε θέση να χρησιμοποιήσει ένα τόσο επικίνδυνο τεκ. Για το καλό μας. Η για τα όπλα που η κατοχή τους πρέπει να γίνεται μόνο από την επαΐουσα αστυνομία για το καλό μας.

Κάποτε όλα τα ασανσέρ είχαν χειριστή. Πλέον αν μπεις στο ασανσέρ και πατάει αποκλειστικά τα κουμπιά, καλείς τον γιατρό. :p

Η προσβασιμότητα στο εκάστοτε τεκ, είναι άμεσα συνδεδεμένη με το κόστος. Αν θες να έχουν όλοι αυτοκίνητα και τηλεσκόπια χρειάζεσαι φτηνή παραγωγή τους. Επειδή το αυτοκίνητο είναι δυνητικά επικίνδυνο το κράτος δίνει διπλώματα για το καλό μας, και όλα είναι τέλεια. :p
(σχόλιο για την κρατική αχρηστία)

Αν θες να μπορούν όλοι να κάνουν να φτιάξουν λογισμικά τύπου pong σε δευτερόλεπτα, επίσης πρέπει να παρέχεις εύκολη πρόσβαση στο εργαλείο.

Όσον αφορά την ποιότητα του κώδικα, συνεχίζω να μην μπορώ να εκφέρω άποψη, και έχοντας την κακιά συνήθεια να θέλω να καταλάβω τι ακριβώς εννοεί ο συνομιλητής μου: Έχεις ψάξει δηλαδή και δεν έχεις βρει ποιοτική δουλειά που να έχει παρααχθεί με GPT? Π.χ. τα δύο ρέποζ τα βρίσκεις χαμηλής ποιότητας;

Σε κάθε περίπτωση αν ο ΑΙ generated κώδικας, δεν παράγει τα ίδια ποιοτικά/ποσοτικά αποτελέσματα, σε σχέση με τους ανθρώπους σε όμοια κόστη, θα το πετάξει εκτός η αγορά και θα μείνει σε novelty status. Αλλά δεν φαίνεται τέτοια τάση προς το παρόν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Αν είσαι επαγγελματίας οδηγός καλό είναι να ξέρεις και 2 πράγματα από το πως δουλεύει το ρημάδι πάντως, όχι σαν το 99% που δε ξέρει να αλλάξει ούτε λάστιχο.

Παρομοίως και με τον κώδικα. Σαφώς τα εργαλεία δεν πρέπει να τα δαιμονοποιούμε, αλλά όταν ένα εργαλείο δεν δουλεύει σωστά πρέπει να το πάρει ο διάολος, αλλά και ο χρήστης να καταλαβαίνει ότι δεν δουλεύει σωστά για να το κόψει νωρίς.

Και στο λέω ως άνθρωπος που η δουλειά που κάνω (γραφιστική) κάποτε την έκαναν με ριζόχαρτα, πενάκια και χάρακες και εγώ βρήκα το σύγχρονο DTP με τους αυτοματισμούς μου και όλα μου. Αλλά διδάχθηκα πως γίνεται και με το πενάκι, όχι για να δουλέψω, αλλά για να έχω άποψη και insight (και αυτό στο χωριό μου έτσι το λέμε) και να καταλαβαίνω και 2 πράγματα παραπάνω από τον μητσάρα με το σπασμένο φωτοσόπ που κάνει καμιά μακέτα για 10€
.
Ακόμα και με το web development που ασχολήθηκα στον πορεία ναι μεν τα κάνω όλα σε wordpress με builder πλέον, αλλά γνωρίζω html και CSS για να μπορώ να κάνω troubleshoting.

Οπότε ναι οκ καλό να έχουμε εργαλεία που κάνουν αυτοματισμούς, αλλά να έχουμε και τις γνώσεις να τα ελέγχουμε κιόλας. Κάτι που μου φαίνεται απολύτως λογικό δηλαδή, είναι δυνατόν να εμπιστευτείς τυφλά ένα εργαλείο, όσο εξελιγμένο και να είναι;

Και ο μιστερ τέσλα παύλα μούσχαρος έλεγε τι καλά πάνε και μόνα τους τα αμάξια του και άρχισαν να σκάνε στο τοίχους ξέρω εγώ, όσοι παρά την αυτονομία είχαν το νου τους και ήξεραν να οδηγήσουν, σε στραβές που έκανε το αυτόματο το έσωσαν, οι άλλοι αγόρασαν οικόπεδο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Εδω και 3-4 μερες, το DeepAi εχει κοψε τα παρε δωσε με εμενα, δεν δινει απαντησεις.
Ξερει κανενας τιποτα για το θεμα; ειναι universal; κραταει μουτρα μονο σε εμενα;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Εδω και 3-4 μερες, το DeepAi εχει κοψε τα παρε δωσε με εμενα, δεν δινει απαντησεις.
Ξερει κανενας τιποτα για το θεμα; ειναι universal; κραταει μουτρα μονο σε εμενα;

Το έφτασες στα όριά του μάλλον και απηύδησε!!! :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Το έφτασες στα όριά του μάλλον και απηύδησε!!! :Ρ
Η αληθεια ειναι, χωρις πλακα, οτι καποια στιγμη σκεφτηκα μηπως το εκαψα το μαραφετι.
Ισως να επαιξε κανενα δε φακ ιζ ρονγκ γουιθ γιου? tilt tilt tilt.
Ειναι το δευτερο σαιτ που εκοψε τα παρε δωσε με εμενα.
Πριν ηταν το ClipDrop. ενω ειχα κανει register, επεμεναν οτι δεν εχω κανει. Εκανα register απο την αρχη, μου εστελναν το κονφιρμ, ΟΚ εκανες register. Πηγαινα στην σελιδα, δεν σε ξερουμε. Δεν ειναι θεμα μπαν.

Μηπως δεν ειμαι φυσιολογικος;
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Αν είσαι επαγγελματίας οδηγός καλό είναι να ξέρεις και 2 πράγματα από το πως δουλεύει το ρημάδι πάντως, όχι σαν το 99% που δε ξέρει να αλλάξει ούτε λάστιχο.

Παρομοίως και με τον κώδικα. Σαφώς τα εργαλεία δεν πρέπει να τα δαιμονοποιούμε, αλλά όταν ένα εργαλείο δεν δουλεύει σωστά πρέπει να το πάρει ο διάολος, αλλά και ο χρήστης να καταλαβαίνει ότι δεν δουλεύει σωστά για να το κόψει νωρίς.

Και στο λέω ως άνθρωπος που η δουλειά που κάνω (γραφιστική) κάποτε την έκαναν με ριζόχαρτα, πενάκια και χάρακες και εγώ βρήκα το σύγχρονο DTP με τους αυτοματισμούς μου και όλα μου. Αλλά διδάχθηκα πως γίνεται και με το πενάκι, όχι για να δουλέψω, αλλά για να έχω άποψη και insight (και αυτό στο χωριό μου έτσι το λέμε) και να καταλαβαίνω και 2 πράγματα παραπάνω από τον μητσάρα με το σπασμένο φωτοσόπ που κάνει καμιά μακέτα για 10€
.
Ακόμα και με το web development που ασχολήθηκα στον πορεία ναι μεν τα κάνω όλα σε wordpress με builder πλέον, αλλά γνωρίζω html και CSS για να μπορώ να κάνω troubleshoting.

Οπότε ναι οκ καλό να έχουμε εργαλεία που κάνουν αυτοματισμούς, αλλά να έχουμε και τις γνώσεις να τα ελέγχουμε κιόλας. Κάτι που μου φαίνεται απολύτως λογικό δηλαδή, είναι δυνατόν να εμπιστευτείς τυφλά ένα εργαλείο, όσο εξελιγμένο και να είναι;

Και ο μιστερ τέσλα παύλα μούσχαρος έλεγε τι καλά πάνε και μόνα τους τα αμάξια του και άρχισαν να σκάνε στο τοίχους ξέρω εγώ, όσοι παρά την αυτονομία είχαν το νου τους και ήξεραν να οδηγήσουν, σε στραβές που έκανε το αυτόματο το έσωσαν, οι άλλοι αγόρασαν οικόπεδο.

Ακόμα και έτσι υπάρχει σαφής διαβάθμιση στα επίπεδα γνώσης.

Ερασιτέχνη οδηγού (0 μηχανολογία), οδηγού ταξί (ξέρει τα πάντα για τα πάντα, εξαιρείται από την κλίμακα ως outlier), οδηγού νταλίκας, οδηγού αγόνων, μάστορα αυτοκινήτων και Μηχανολόγου Μηχανικού. Που θα βάλεις το γνωστικό όριο; Πουθενά, όλοι οδηγούν με ένα variance στο skill level και την -ανάγκη- γνώσης των underlying principles.

Βτw ξέρεις και μεις οι μηχανικοί τραβάμε καμιά γραμμή. Αν κάναμε big data models, στο milimetre ακόμα θα μετρούσαμε κουτάκια. :p και όταν κάνουμε ανάλυση σε μεγάλα data sets, ξέρουμε μόνο στοιχειωδώς, πως λειτουργεί η matlab και δεν μας νοιάζει να ξέρουμε, γιατί δεν μας αφορά η γενική βελτίωση. Αν και χωρίς να ξέρεις μέσα από την δουλειά σου μπορεί να προτείνεις και κάποια πολύ ειδική βελτίωση.

Όπως και συ δεν ξέρεις και δεν σε νοιάζει σε κάποιο βαθμό πως ακριβώς λειτουργεί το DTP under the hood. Πως λειτουργεί ο εκάστοτε driver που υποστηρίζει την δουλειά σου ή τι κάνει ακριβώς το assembly σε επίπεδο μηχανής.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Μηπως δεν ειμαι φυσιολογικος;

Να, αυτά κάνει η Deep (για ντιπ) ΑΙ και η Νέα Τάξη Πραγμάτων και δημιουργεί ψυχολογικά προβλήματα στα κουνέλια μας! Σταδιάλα όλα!
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
όταν κάνουμε ανάλυση σε μεγάλα data sets, ξέρουμε μόνο στοιχειωδώς, πως λειτουργεί η matlab
Τι matlab ρε? Numpy/Pandas πλεον σε R/Python
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Να στείλουμε στο Uni toy calgary να ξαναγράψει τα σεισμογραφικά toolkits. :p
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Να στείλουμε στο Uni toy calgary να ξαναγράψει τα σεισμογραφικά toolkits. :p
Δε χρειαζεται, παιρνεις raw τα δεδομενα και εχεις το ObsPy για τις σχετικες βιβλιοθηκες, ενω κανεις την επεξεργασια σου ανετα με το numpy/pandas, μη κλεινεστε σε walled gardens ρε σεις, υπαρχουν opensourced toolkits που κανουν καλυτερη δουλεια, τζαμπε και με πολυ καλυτερη υποστηριξη

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
αλλά γνωρίζω html και CSS
e359d6f9e89fb47a06d1576b017b7ddb.gif
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Δε χρειαζεται, παιρνεις raw τα δεδομενα και εχεις το ObsPy για τις σχετικες βιβλιοθηκες, ενω κανεις την επεξεργασια σου ανετα με το numpy/pandas, μη κλεινεστε σε walled gardens ρε σεις, υπαρχουν opensourced toolkits που κανουν καλυτερη δουλεια, τζαμπε και με πολυ καλυτερη υποστηριξη


Δεν αναφέρομαι σε σεισμολογική έρευνα που αναφέρεται η βιβλιοθήκη εν προκειμένω. Αλλά σε γεωφυσικές διασκοπίσεις.

Προσωπικά αναφερόμουν σε μοντελοποίηση του εδάφους. Είναι διαφορετικό πράγμα να καταγράφεις και να μελετάς του σεισμούς να στο πω απλά και είναι διαφορετικό να δημιουργείς σεισμούς.

Δεν διαφωνώ επι της αρχής, εγώ το paper και το toolkit το έγραψα πριν από 10 χρόνια και όντως μπορεί να υπάρχουν νέα πραματσ
 
Top Bottom