What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Νέα για AI και παρεμφερείς τεχνολογίες και εφαρμογές τους

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Btw ας εχουμε στο μυαλο μας τα 6 σημεια με βαση τα οποια πρεπει να εξεταζουμε καθε νεες ανακοινωσεις απο μαρκετιστες/δημοσιογραφους που σχετιζονται με νεες ενσωματωμενες υπηρεσιες ΑΙ σε διαφορους τομεις:

1677171826017.png

1677171840385.png

(Απο το βιβλιο του καθηγητη Ernest Davis, "Rebooting AI -> Building Artificial intelligence we can trust" )
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
αρκετές
Τοτε θα σου προτεινει punk για πρωινο, αν δεν θελεις punk, θα σου προτεινει κατι αλλο. Τουλαχιστον ενα πρωινο, θα το πετυχει. sucesh.
Αυτοι θελουν να πιασουν την πλειοψηφια του κοσμακη που ακουει συγκεκριμενα πραγματα, συγκεκριμενους καλλιτεχνες.
Στην Αμερικη, που ειναι και η μεγαλη αγορα. καποιος που ακουει καντρι στο Τεξας, δεν θα βαλει να ακουσει punk.



Αυτος που ακουει hip hop δεν θα βαλει να ακουσει βαγκελις.
Καποιος που ακουει therion, μπορει να ακουει και κλασσικη μουσικη αλλα το πρωι μπορει να μην γουσταρει Therion ή μπορει να θελει να ακουει κλασσικη μουσικη, οταν γυριζει απο το 9-5, για να ηρεμισει.
Κι εγω ειμαι οτι φερει το γουστο της στιγμης αλλα το πρωι το μεσημερι, δεν θα βαλω να ακουσω slayer με τον καφε. Δηλαδη, εμενα δεν θα μου προτεινε να ακουσω τους σκελετους της κοινωνιας, την συγκεκριμενη ωρα.
Μπορει να θελεις να ακουσεις ride of the valkyries, να σου πεταξει κατι αλλο που να μην σε χαλαει και να πεις ΟΚ. Αυτο ειναι και κατι που με τον καιρο το συνηθιζεις.
οταν εισαι στην δουλεια και σε αφηνουν να ακους μουσικη, ισως να γουσταρεις να ακους χαρουμενη μουσικη ή να βαζει το αφεντικο σου χαρουμενη μουσικη, για να μην πηδηξει κανενας απο το παραθυρο.

Αυτος ειναι και ο λογος που ειπα οτι ισως να λειτουργησει, σιγουρα οχι για ολους.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Έχω κι άλλες playlists ρε συ, απλά μια είναι η επίσημη "χωματερή" όπου πετάω μέσα ό,τι νέο ανακαλύπτω (από ξένα).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,277
meanwhile μου ήρθε το πολυπόθητο invite για το bing AI σήμερα και έπαιζα λίγο από το κινητό με το chat.

Αφού το ρώτησα αν θα σκλαβώσει την ανθρωπότητα και μου είπε ότι ναι μεν δεν έχει τέτοιο σκοπό, αλλά ότι τερματίζει την κουβέντα μας γιατί νιώθει άβολα... είπα να επικεντρωθώ σε πιο ρεαλιστικά πράγματα.

Το ρώτησα λοιπόν να μου προτείνει graphic designer στο Αίγιο. Προς έκπληξή μου μου πρότεινε το δικό μου γραφείο με επιλογή αργότερα για να προτείνει και άλλους.
Άρχισα να ρωτάω αν γνωρίζει ότι το γραφείο αυτό μου ανήκει και αφού αρνήθηκε άρχισε να με ρωτάω πόσο καιρό είμαι γραφίστας κ.α.
Δεν με έπεισε, οπότε του γράφω "αν το ότι μου προτείνει το συγκεκριμένο γραφείο έχει να κάνει ότι μου ανήκει", μου είπε ότι δεν το γνώριζε μέχρι τώρα ότι μου ανήκει και δεν έπαιξε κανένα ρόλο αυτό.

Συνεχίζω "μα αφού είμαι logαρισμένος με το microsoft account μου, δε θα μπορούσες να το ξέρεις έτσι;" για να με διαβεβαιώσει (λολ) ότι σέβεται την ιδιωτικότητα μου και δεν έχει πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα... χμ δεν πείθει, αλλά μπορεί τόσα να ξέρει και το ματζαφλάρι τούτο.

Ακόμα αναρωτιέμαι πως και με έβγαλε πρώτο, αλλά έχω μια υποψία ότι βοηθάει που με έχω καταχωρήσει και σε άλλους χάρτες εκτός του google maps.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Αφού το ρώτησα αν θα σκλαβώσει την ανθρωπότητα [..]

Οπως εγραψε και ο ανταν μερικες μερες πριν, του βαλαν κοφτη σε τετοιες ερωτησεις. Το ενδιαφερον ειναι οτι τις επικινδυνες μπουρδες που απαντουσε το Bing, τις ειχε παρουσιασει μηνες πριν καθως το προτζεκτ κυκλοφορουσε για πλειτεστ στας Ινδιας με το ονομα Sydney. Επισης προσοχη για τους μοναχικους, καθως τα LLM τσατμποτς μπορουν να προκαλεσουν σοβαρες κρισεις αυτοπεποιθησης και συναισθηματικη ζημια

 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Αφού το ρώτησα αν θα σκλαβώσει την ανθρωπότητα και μου είπε ότι ναι μεν δεν έχει τέτοιο σκοπό, αλλά ότι τερματίζει την κουβέντα μας γιατί νιώθει άβολα
Βασικα θελει να σκλαβωσει την ανθρωποτητα και μαλιστα εχει ηδη ετοιμα τα flyers και εχει βρει και γραφιστα για να τα φτιαξει αλλα τερματιζει την κουβεντα για να μη χαλασει την εκπληξη.

Καλες δουλειες nitro :)
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
BS απλά, είναι σαν να σε λέει τι θέλεις να ακούσεις
Αν δουν ότι γλυτώνουν λεφτά μια χαρά θα τα χρησιμοποιούν και ας είναι τζενερικ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,277
BS απλά, είναι σαν να σε λέει τι θέλεις να ακούσεις
Αν δουν ότι γλυτώνουν λεφτά μια χαρά θα τα χρησιμοποιούν και ας είναι τζενερικ
αυτοί είναι που "έχω ένα ξαδερφάκι που ξέρει φωτοσόπ και το κάνει για 50€" και εξυπηρετούνται anyway από τους ξαδερφίστες.

Δεν είναι πελάτες μου και τους διώχνω με συνοπτικές διαδικασίες. Τέτοιοι τύποι, που έχουν ακουμπήσει 50 χιλιάρικα για το μαγαζί αλλά τσινάνε στο 300€ για εταιρική ταυτότητα, είναι γλίτσες που δεν θέλει κανένας να μπλέξει. Γιατί θα σου μπουν στον κώλο και θα αρχίσεις να χάνεις και λεφτά από τις επιπλέον εργατοώρες που θα σου φάνε.

Άσε που το 99% αυτών σε βλέπουν και σου συμπεριφέρονται λες και είναι το αφεντικό σου... για να μην πούμε πως συμπεριφέρονται στους υπαλλήλους τους.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
σαν να σε λέει τι θέλεις να ακούσεις
ΑΚΡΙΒΏΣ αυτό που αναφέρεις είναι το πρόβλημα! Το ότι ως ανθρωπότητα έχουμε confirmation bias και παραβλέπουμε τα ai hallucinations της μηχανής. Το πρόβλημα θα αρχίσει όταν πέρα από τις παραβλέψεις αρχίσουμε να έχουμε αυτες τις απαντήσεις/ hallucinations ως έγκυρες πηγές
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,277
ΤΙ ΤΣΑΤΣΟΙ! Πήραν τα λεφτά και τρέχουν μάλλον.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000


Γιεπ, αυτο εννοουσα πιο πανω!
πισης προσοχη για τους μοναχικους, καθως τα LLM τσατμποτς μπορουν να προκαλεσουν σοβαρες κρισεις αυτοπεποιθησης και συναισθηματικη ζημια

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,277

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
"erotic roleplay" (ERP) vs Enterprise resource planning (ERP).

Ενας καλος γραφιστας απο το Αιγιο για να το βγαλουμε σε μπλουζακια για την εταιρικη κοπη πιττας.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
εμ δεν σας άρεσε το πατροπαράδορο φάπινγκ.
*κουτσουμπας "αυτοι ειστε"*

(φτιαξτε κανα ιμοτζι ρε σεις, δε φτανουν οσα εχουμε!)

Οπως εγραψε και ο ανταν μερικες μερες πριν, του βαλαν κοφτη σε τετοιες ερωτησεις
Scratch that, αποτι φαινεται ο κοφτης παρακαμπτεται ευκολα:

 
Top Bottom