What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ένα κινητό ρε παιδιά....

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ισχυ που εχει σαν σταθμος εκπομπης. Παλαια τα περισσοτερα ειχαν 1,8W. Τοτε ειχα ενα Nokia 1,9w. Αυτο εκανε και την διαφορα, στο ναχω σημα μεσοπελαγα, εκει που τα 1,8w, δεν ειχαν
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Ισχυ που εχει σαν σταθμος εκπομπης. Παλαια τα περισσοτερα ειχαν 1,8W. Τοτε ειχα ενα Nokia 1,9w. Αυτο εκανε και την διαφορα, στο ναχω σημα μεσοπελαγα, εκει που τα 1,8w, δεν ειχαν

Πλέον όλα είναι κάπου κοντά ή κάτω από 1W, για αυτό και δεν το αναφέρουν πουθενά φαντάζομαι. Παλιά όλοι τα κοίταζαν γιατί είχαν μεγάλες τιμές και φοβόντουσαν μην τους ψήνουν τα μυαλά or something.

 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Mαληστα, καταλαβα. Ευχαριστω για τις πληροφοριες, φιλε Νιτρο. Ενταξει, για μενα το κινητο, ειναι εργαλειο αναγκης. Ζητημα αν κανω πεντε τηλεφωνηματα και μου κανουν αλλα πεντε το μηνα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Ενώ ήμουν έτοιμος να αγοράσω το Redmi Note 10 Pro (γύρω στα 250 ευρώ), παρατηρώ πως είναι 4G κινητό και πως η Xiaomi ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει την 5G έκδοση σε 2 εβδομάδες ακριβώς (κυκλοφορεί ήδη στις Κίνες), η οποία έκδοση βέβαια θα έχει κάμερα 64MP σε αντίθεση με τα 108 ΜΡ του Note 10 Pro 4G.

Δεδομένου πως κρατάω τα κινητά μου για καμιά 3ετία συνήθως, θεωρείτε πως αξίζει η επιλογή ενός 5G κινητού στην παρούσα φάση, ή κλάην μάην πάρε κει το 4G και κάνε τη δουλειά σου.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Εφόσον έχεις εμβολιαστεί πλήρως, τότε ίσως και να αξίζει.
Από την άλλη στην Ελλάδα δεν παίζει να δούμε σοβαρή κάλυψη του νέου δικτύου μέχρι το 25. Κάτι έλεγαν για πιθανή κάλυψη του 60% πολιτών μέχρι το 2023, τελικά αυτό κάπου είδα ότι πήγε παραπισω και μάλλον θα ξαναπάει. Για να μην σχολιάσω το γεγονός ότι ακόμη ψάχνουμε το 4g στην μισή χώρα.

Οπότε πάρε το τεσσάρι να κάνεις την δουλειά σου και όταν έρθει η ώρα του επόμενου το βλέπεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
μην ψαρώνεις από κάτι 100άρια 64άρια ΜΡ, παπαριές είναι για την πλέμπα. Η πραγματική ανάλυση είναι κάπου στο 12-13 συνήθως.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Μετα απο τρελες κακουχιες, το Xiaomi redmi 5 plus αρχισε να εμφανιζει σημαδια κοπωσης. Τους τελευταιους μηνες ετρωγε καποια κοληματα το touch, παγωματα 1-2 και καποιες φορες τριων δευτερολεπτων. Πριν λιγες μερες αρχισε να σπαει το καλωδιο της τροφοδοσιας και τελικα εκλασε και ο φορτιστης. Μαζι με τον φορτιστη εκλασε και η μπαταρια. 100% μπαταρια, λιγο gaming πριν με παρει ο υπνος και την αλλη μερα η μπαταρια στο 30%. Φορτιση υπερβολικα αργη και γενικα το τηλεφωνο μεταμορφωθηκε σε ωρολογιακο μηχανισμο καταστροφης. Η μπαταρια του δεν ηταν ποτε το δυνατο του σημειο αλλα αυτες τις μερες εφτυσε καθε ελπιδα να φτιαξει με restart και ρυζι.
Ο deus ex machina της υποθεσης ο αδερφος μου. Σημερα μου εφερε ενα TCL20se.

Το θεμα το γνωστο, της απελπισιας το Migration. Με τις επαφες υπαρχει λυση, ευκολη κτλ που μπορει να μην δουλεψει, συμβαινει, αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι τα αρχεια. παιζει καποια μεθοδος ευκολη να μεταφερω τα αρχεια μου; δεν θελω να χασω τα video με τα γκομενακια που μου κανουν twerk ενω απολαμβανω καθιστος το ποτο μου. Το airdroid ειναι μονοδρομος της ταλαιπωριας;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,531
Αν δεν εισαι sync με google drive, ναι θα πρεπει να τα μεταφερεις χειροκινητα. Γενικα η λογικη ειναι οτι εχεις τα παντα στο cloud για να τα εχεις προσβασιμα αε καθ συσκευη.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
ευχαριστω φιλαρακι, το χειροκινητο εχει και αυτο τα γουστα του. Το cloud ειναι για αυτους που κοιμουνται στα συννεφα και τρωνε ηλιοβασιλεματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
αν και οι 2 συσκευές έχουν NFC μπορεί να γίνει έτσι η μεταφορά, αλλά και πάλι πρέπει να θέλει google account με login και τα ρέστα. Αλλιώς πας oldschool.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Η νεα συσκευη μου εβγαλε καποιες οδηγιες που ειχα ξεχασει την υπαρξη τους. Ανοιγεις την παλια συσκευη και το κανει απο wifi/ΒΤ αλλα η παλια συσκευη δηλωνει αρνηση να δει την καινουργια. Καποια στιγμη λυγισα και λεω θα το κανω με το cloud και εφαγα σφαλιαρα αφου θελει να φορτισω εντελως το κινητο και να περιμενω 2 ωρες. Αυτο με λυγισε περισσοτερο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Λοιπον, ο εφιαλτης τελειωσε, πολυ ευκολα. Τα πηρα στο κρανιο, τα εκανα ολα skip στην εγκατασταση και οταν ξεκινησε το τηλεφωνο, στα καλουδια του νεου τηλεφωνου υπηρχε η εφαρμογη Switch Phone.
το εκανα εγκατασταση με QR στην παλια συσκευη και η διαδικασια ειναι τοσο ευκολη που αναφωνησα ΦΑΚ ΓΙΕΕΕΕ.
μεταφερει τα παντα, μεχρι τις δαχτυλιες απο το touch screen. Η διαδικασια για 2GB πηρε γυρω στα 30 λεπτα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Παιδιά μεταξύ των δύο τι προτείνετε; Προτεραιοτητα μου ειναι το Mobile gaming. Αξιζει να δωσω το κατι παραπάνω για το 10?

well με βάση αυτό Compare Xiaomi Poco M3 vs. Xiaomi Poco X3 Pro vs. Xiaomi Redmi Note 10 Pro - GSMArena.com
Το ΝΟΤΕ έχει καλύτερη πίσω κάμερα και οθόνη, αλλά σε CPU/GPU το poco το πατάει κάτω.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,540
Τι είδους gaming θα κάνεις; Android ή emulators;
android. Παίζω κυρίως αυτά
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Η AMOLED oθόνη του Note 10 Pro είναι εκπληκτική, αλλά αν δεν σε ενδιαφέρει η κάμερα τότε είναι μάλλον προτιμότερο να εστιάσεις σε μοντέλα με καλύτερη CPU/GPU.
 
Top Bottom