What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ένα κινητό ρε παιδιά....

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Έμεινα και 'γω τις προάλλες χωρίς κινητό, μιας και το ηρωικό Moto G4 Plus, μετά από 5,5 χρόνια χρήσης, εξέπνευσε.

Μιας και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με τη Motorola, της έδωσα ξανά ψήφο εμπιστοσύνης. Πήρα το Moto G9 Power και μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικό, ειδικά στην τιμή που πωλείται. Λίγο μεγάλο για τα γούστα μου βέβαια, αλλά θα το συνηθίσω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
ρε παιδιά, όλοι γκρινιάζουμε για το μέγεθος, είμαστε μόνο 10 γέροι σε μια γωνίτσα; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα, παλιότερα είχαμε επιλογές για όλα τα γούστα, τώρα έχουμε κινητά σε μέγεθος 7" tablet...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Τα τάμπλετ έχουν πεθάνει ή έγιναν κυριολεκτικά γαϊδούρια, ως έπρεπε.

Μετά μόλις συνηθίσει το χέρι και βρεθεί η κατάλληλη τσέπη σταματά να αποτελεί πρόβλημα.

Γιώργο, όσον αφορά τις εφαρμογές της Google πως είναι τα πράγματα;
Έχει η αδελφή μου το g5 plus και είναι κυριολεκτικά για τα πανηγύρια...
Τα πάντα έπρεπε να συγχρονιστούν με το cloud αλλιώς παπαλα. Ακόμη και στην χρήση των φακέλων για μετακίνηση αρχείων ήταν ένα τεράστιο μπέρδεμα μέχρι να βγάλουμε άκρη.

Τώρα που ψάχνει για καινούργιο ενώ μας έκανε καλή εντύπωση η τιμή τους, τους ρίξαμε Χ λόγω του g5
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Έμεινα και 'γω τις προάλλες χωρίς κινητό, μιας και το ηρωικό Moto G4 Plus, μετά από 5,5 χρόνια χρήσης, εξέπνευσε.

Μιας και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με τη Motorola, της έδωσα ξανά ψήφο εμπιστοσύνης. Πήρα το Moto G9 Power και μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικό, ειδικά στην τιμή που πωλείται. Λίγο μεγάλο για τα γούστα μου βέβαια, αλλά θα το συνηθίσω.

Και εγώ ψιλοψάχνω για κινητό σε αυτή περίπου την κατηγορία αλλά περιμένω για κάτι με 6+ GB RAM. Υπάρχουν μοντέλα όπως τα Poco αλλά θα προτιμούσα κάτι όσο πιο κοντά σε στοκ Android.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
@Chronomancy Κανένα απολύτως θέμα με τις υπηρεσίες Google. Ούτε με το G4 είχα κάποιο πρόβλημα και μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις κάτι τέτοιο για το G5.

Γενικά το G9 λαμβάνει και καλές κριτικές και βοήθησαν να αποφασίσω ακόμα πιο εύκολα...
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
@Admiral
6GB σε Samsung A ή M θα τα πληρωσεις χρυσαφι χωρις να κερδισεις κατι περισσοτερο σε ενημερωσεις ή σε specs.

Αντιστοιχα, σε Xiaomi/Poco, Realme, θα παρεις καλα specs στη γειτονια των 200 Ευρω αλλα το OS τους ειναι μονιμως σε μια beta φαση με αρκετα θεματα και μπρος πισω στα rollouts.

Τοσο ο κορεατης οσο και οι τρεις κινεζοι, εχουν αρκετο bloatware στις συσκευες τους το οποιο θελει καθαρισμα.

Σε Lenovo (Motorola) θα βρεις οτι πιο κοντινο σε στοκ Android. Θεωρητικα εχει παρει πιο ζεστα το θεμα των ενημερωσεων αλλα κρατα μικρο καλαθι. Επισης, δεν υπαρχει επισημα στη χωρα μας, επομενως κατι 5G, VoLTE, VoWifi δεν ξερω αν θα υποστηριζονται απο τους παροχους.

Πλην Samsung, τα υπολοιπα θα σoυ προτεινα να τα παρεις απο amazon (fulfilled by amazon) αντι για σκρουτζομαγαζα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Επισης, δεν υπαρχει επισημα στη χωρα μας, επομενως κατι 5G, VoLTE, VoWifi δεν ξερω αν θα υποστηριζονται απο τους παροχους.
VoLTE, VoWiFi υποστηρίζονται κανονικά στη Cosmote (Mi 9 lite). Αλλά αν δεν πωλείται απ' την ίδια το κινητό, θα πρέπει να μπει η sim σε υποστηριζόμενο κινητό ώστε να ενεργοποιηθούν. Μετά την βάζεις στο δικό σου και κομπλέ. Έπρεπε να το κάνω αυτό και στο δικό μου.

Η Vodafone το έχει στο app, οπότε δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία. Για Wind δεν ξέρω.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Και τα Nokia έχουν πολύ καθαρό Android και συνολικά σαν συσκευές είναι πολύ καλά και σωστά τιμολογημένα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
οσο πιο μεγαλη οθονη τοσο καλυτερα χαζευεις youtube στο κρεβατι. γεια σας :trollface:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Έχω την καταπληκτική ταμπλετάρα που κάνει και για επιφάνεια κοπής λαχανικών της MLS, χορηγία Σαμαρά :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Πλην Samsung, τα υπολοιπα θα σoυ προτεινα να τα παρεις απο amazon (fulfilled by amazon) αντι για σκρουτζομαγαζα.

Ενδιαφέρον, γιατί;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
μάλλον γιατί αν πάθει κάτι, θα σου βγει η μπαναγία έτσι και αλλιώς μέχρι να στο αλλάξουν τα σκρουτζομάγαζα με τις παραεισαγωγές τους.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
μάλλον γιατί αν πάθει κάτι, θα σου βγει η μπαναγία έτσι και αλλιώς μέχρι να στο αλλάξουν τα σκρουτζομάγαζα με τις παραεισαγωγές τους.

Ενώ με τo Amazon τι ισχύει; Δεν έχω κανένα θέμα να πάρω απ' έξω αλλά δεν ξέρω τι ισχύει σε θέματα εγγύησης. Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει θα ήμουν ευγνώμων.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ενδιαφέρον, γιατί;

Xiaomi/Poco
Η Infoquest έχει συγκεκριμένους μεταπωλητές και σε περίπτωση βλάβης υποστηρίζει
μόνο τα κινητά που αγοράστηκαν από αυτούς. Η πλειοψηφία των μαγαζιών σε skroutz,
bestprice τα φέρνει από έξω (Κίνα, παραεισαγωγές κλπ) οπότε σε περίπτωση βλάβης,
η Infoquest θα σου πει "να το πας εκεί που το αγόρασες". Επίσης σε περιπτώσης DoA
είναι ότι κάτσει αν θα στο αντικαταστήσουν. Αφήνω εντελώς απ' έξω το γεγονός ότι με-
γάλος αριθμός είναι απατεώνες που αλλάζουν ονόματα και ΑΦΜ σαν πουκάμισα και
πιστολιάζουν ΦΠΑ κλπ.

Motorolla
Δεν υπάρχει σαν εταιρία στην Ελλάδα οπότε πρακτικά δεν έχεις support αν πάθει κά-
τι. Το μαγαζί θα το στείλει έξω (Κίνα, Ευρώπη, Μαδαγασκάρη;)

Realme
Υπάρχει η smart4all η οποία έχει την αποκλειστική διάθεση στην Ελλάδα. Δεν έχω κα-
ταφέρει να βρω με ποιούς συνεργάζεται και τι παίζει με την εγγύηση.

Samsung
Ό,τι περιπτώσεις έχουν ακούσει, τους κάλυψε η εδώ αντιπροσωπεία ακόμα και σε αγο-
ρά από skroutz/bestprice.

Σε σχέση με τα παραπάνω, τα sold/fulfilled by amazon έχουν καλύτερη αντιμετώπιση.
Έχει κοντά 30 ημέρες, όπου μπορείς να επιστρέψεις κάτι στην αρχική κατάσταση, έχεις
refund και στα μεταφορικά της επιστροφής, έχεις στάνταρ δυο χρόνια εγγύησης σε α-
ντίθεση με το κάθε απιθανομάγαζο που σήμερα είναι και σε 7 μήνες έχει πιστολιάσει
και άντε βρες τον κλπ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
την είχα πατήσει και εγώ με xiaomi (και AOC σε οθόνη) που αν και με εξυπηρέτησε το μαγαζί, φάγαμε 2 μήνες..., τώρα ψάχνω μόνο επίσημες εισαγωγές και ας πάει κάτι παραπάνω, αν και με λίγη υπομονή προς εκπτώσεις blackfriday μπορείς να τα βρεις σε σκρουτζοτιμε΄ς.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Xiaomi/Poco
Η Infoquest έχει συγκεκριμένους μεταπωλητές και σε περίπτωση βλάβης υποστηρίζει
μόνο τα κινητά που αγοράστηκαν από αυτούς. Η πλειοψηφία των μαγαζιών σε skroutz,
bestprice τα φέρνει από έξω (Κίνα, παραεισαγωγές κλπ) οπότε σε περίπτωση βλάβης,
η Infoquest θα σου πει "να το πας εκεί που το αγόρασες". Επίσης σε περιπτώσης DoA
είναι ότι κάτσει αν θα στο αντικαταστήσουν. Αφήνω εντελώς απ' έξω το γεγονός ότι με-
γάλος αριθμός είναι απατεώνες που αλλάζουν ονόματα και ΑΦΜ σαν πουκάμισα και
πιστολιάζουν ΦΠΑ κλπ.

Motorolla
Δεν υπάρχει σαν εταιρία στην Ελλάδα οπότε πρακτικά δεν έχεις support αν πάθει κά-
τι. Το μαγαζί θα το στείλει έξω (Κίνα, Ευρώπη, Μαδαγασκάρη;)

Realme
Υπάρχει η smart4all η οποία έχει την αποκλειστική διάθεση στην Ελλάδα. Δεν έχω κα-
ταφέρει να βρω με ποιούς συνεργάζεται και τι παίζει με την εγγύηση.

Samsung
Ό,τι περιπτώσεις έχουν ακούσει, τους κάλυψε η εδώ αντιπροσωπεία ακόμα και σε αγο-
ρά από skroutz/bestprice.

Σε σχέση με τα παραπάνω, τα sold/fulfilled by amazon έχουν καλύτερη αντιμετώπιση.
Έχει κοντά 30 ημέρες, όπου μπορείς να επιστρέψεις κάτι στην αρχική κατάσταση, έχεις
refund και στα μεταφορικά της επιστροφής, έχεις στάνταρ δυο χρόνια εγγύησης σε α-
ντίθεση με το κάθε απιθανομάγαζο που σήμερα είναι και σε 7 μήνες έχει πιστολιάσει
και άντε βρες τον κλπ.

Αναλυτικότατος, ευχαριστώ πολύ.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Αναμένω το Realme 7 5G για αντικατάσταση του Samsung Note 3 του 2014...

Σκάβοντας δεξιά αριστερά, διάβασα ότι η εδώ εταιρία που έχει την αποκλει-
στική διάθεση, καλύπτει και από skroutz αρκεί να είναι Ευρωπαϊκό μοντέλο.
Σκάβοντας λίγο παραπάνω, είδα ότι πλέον συνεργάζεται με τις γνωστές α-
λυσίδες οπότε το χτύπησα από Γερμανό σε τιμή skroutz.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Motorolla
Δεν υπάρχει σαν εταιρία στην Ελλάδα οπότε πρακτικά δεν έχεις support αν πάθει κά-
τι. Το μαγαζί θα το στείλει έξω (Κίνα, Ευρώπη, Μαδαγασκάρη;)
εστω και καθυστερημενα η motorola ανηκει στην lenovo και απο οσο ξερω εχει αντιπροσωπεια η lenovo ελλαδα. μπορει να θυμαμαι και λαθος.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
εστω και καθυστερημενα η motorola ανηκει στην lenovo και απο οσο ξερω εχει αντιπροσωπεια η lenovo ελλαδα. μπορει να θυμαμαι και λαθος.
H Lenovo για tablet/laptop/pc κλπ έχει κανονικά αντιπροσωπεία και μαγαζί στη χώρα μας.
Τα Motorolla όμως, παρότι Levonovo από πίσω, δεν εισάγονται για την ώρα στη χώρα μας.
Γι' αυτό και δεν τα βρίσκεις στο e-lenovo .gr
 
Top Bottom