What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

New laptop

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Καλημερα, εκανα το λαθος και ειπα στην συζυγο τι δωρο θελει για τα γενεθλια της. Τωρα πρεπει να παρω ενα laptop . Εχει καποιος προτασεις για αγορα λαπτοπ?

Το θελω για βασικες εργασιες αλλα σιγουρα θελω να παιζω και κατι . Οχι τεραστιες απαιτησεις αλλα κανα rpg, stategy θα το ηθελα.

Θα εκτιμουσα προτασεις. Απο χρηματα θελω κατι οικονομικο αλλα αν παιζει κατι σε προσφορα λιγο πιο τσιμπημενο δε θα πω οχι.

Ευχαριστω προκαταβολικα
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,907
Θα σε ενδιεφερε μεταχειρισμενο απο eBay? Παιζουν πολυ καλες προσφορες σε lenovo που ληγει η εγγυηση τους, καθως τα ξεφορτωνονται μεγαλες εταιρειες και τα δινουν σε retailers που μετα τα πουλανε κοψοχρονια και ειναι αψογα.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Καλο ακουγεται αλλα επειδη ειναι δωρο προτιμω καινουργιο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,509
ίσως σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο;

Γράφω αναλυτικά τα υπερ και τα κατά που έχει.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,711
Το θελω για βασικες εργασιες αλλα σιγουρα θελω να παιζω και κατι . Οχι τεραστιες απαιτησεις αλλα κανα rpg, stategy θα το ηθελα.
Όπως το λαπτοπάκι τού nitro και το δικό μου αποδεικνύουν, μια σύγχρονη ryzen 3 apu είναι ήδη αρκετά καλή.
Δες List of AMD Ryzen processors - Wikipedia

Σύγχρονη σημαίνει να είναι τουλάχιστον zen 2 (zen σκέτο και zen+ απέρριψέ τα). Οι ryzen 5 έχουν περισσότερους πυρήνες και cache πράγμα επιθυμητό, όχι εντελώς απαραίτητο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για ryzen 7 ειδικά για cpu (για igpu ίσως)

Από γραφικά (iGPU) κοιτάς πόσα CU είναι και αν είναι Vega ή RDNA. Ο δικός μου και τού nitro είναι 6 CU Vega το οποίο κάνει δουλειά αλλά μην πας σε τίποτα λιγότερο. Οι RDNA είναι πολύ καλύτεροι από Vega αλλά πρόσεξε γιατί ο 610Μ έχει μόνο 2 CU το οποίο δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι καλό. Έχουν βγει και RDNA 3 πρόσφατα αλλά δεν κάνουν σημαντική διαφορά σε σχέση με RDNA 2.

σημείωση: GCN 5th generation = Vega
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,396
Θα σε ενδιεφερε μεταχειρισμενο απο eBay? Παιζουν πολυ καλες προσφορες σε lenovo που ληγει η εγγυηση τους, καθως τα ξεφορτωνονται μεγαλες εταιρειες και τα δινουν σε retailers που μετα τα πουλανε κοψοχρονια και ειναι αψογα.

Αυτό ακούγεται ενδιαφέρον, έχεις περισσότερες πληροφορίες;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,509
Αυτό ακούγεται ενδιαφέρον, έχεις περισσότερες πληροφορίες;
δεν κάθεστε στα αυγουλάκια σας καλύτερα; είναι που είναι δύσκολο να επισκευάσεις laptop, θα πάρεις και χωρίς εγγύηση;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,907
δεν κάθεστε στα αυγουλάκια σας καλύτερα; είναι που είναι δύσκολο να επισκευάσεις laptop, θα πάρεις και χωρίς εγγύηση;
Γιαυτο ειπα lenovo, η εταιρεια ειναι κορυφη στη σχεδιαση και στην ευκολια επισκευης/αναβαθμισης.

Εχω λενοβο λαπτοπακι απο την αρχη του χρονου και του εχω κανει αναβαθμισεις πολυ ευκολα. Η καλυτερη αγορα που εχω κανει
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,535
Ειδα το παχος, του λαπτοπ, και ειπα, αυτο πρεπει να εχει windows XP. Τελικα του εβαλαν τα 7αρια;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,290
Τουλάχιστον δίνει έδινε και 3 πακέτα ΓΟΥΑΤΣ ΑΠ, αξίας 50 ευρώ!
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Ευχαριστω για τις απανατησεις σας. Θα τσεκαρω χαρακτηριστικα και θα δω.
Αν δειτε κατι πιο συγκεκριμενο, καλοδεχουμενο.
 
Top Bottom