What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Έχει κανείς σας ΗΡ laptop?

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Έχω χρόνια να ασχοληθώ με την μάρκα και είχα φάει μια ψυχρολουσιά πριν αρκετό καιρό που με κράταγε μακριά, αλλά κοίταζα για φθηνό laptop τώρα και βλέπω κάποια πολύ ωραία μηχανάκια από ΗΡ.

Έχει κανένας σας τα τελευταία χρόνια ΗΡ; Από αξιοπιστία πως πάνε;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Έχουν περάσει 5 από τα χέρια μου από το 2016 κι έπειτα. Μια χαρά είναι, ειδικά από Pavilion και πάνω, όπου σοβαρεύουν και οι οθόνες. Έυφημος μνεία στα σκυλιά και φουλ αναβαθμίσιμα ProBook.

Για οποιοδήποτε μοντέλο οποιασδήποτε εταιρείας στα 600-900 ευρώ, η διύλιση κώνωπος δεν έχει νόημα, είναι σχεδόν πανομοιότυπα στον κορμό τους. Κάτω από 600, ό,τι και να πάρεις είναι στην καλύτερη υποφερτό (δεν μιλάω ντε και καλά για επιδόσεις, αλλά για όλα τα υπόλοιπα που έχουν σημασία σε ένα φορητό μηχάνημα). Αξίζει να είσαι επιλεκτικός όταν το μπάτζετ υπερβαίνει τα 1000 ευρώ.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Έχουν περάσει 5 από τα χέρια μου από το 2016 κι έπειτα. Μια χαρά είναι, ειδικά από Pavilion και πάνω, όπου σοβαρεύουν και οι οθόνες. Έυφημος μνεία στα σκυλιά και φουλ αναβαθμίσιμα ProBook.

Για οποιοδήποτε μοντέλο οποιασδήποτε εταιρείας στα 600-900 ευρώ, η διύλιση κώνωπος δεν έχει νόημα, είναι σχεδόν πανομοιότυπα στον κορμό τους. Κάτω από 600, ό,τι και να πάρεις είναι στην καλύτερη υποφερτό (δεν μιλάω ντε και καλά για επιδόσεις, αλλά για όλα τα υπόλοιπα που έχουν σημασία σε ένα φορητό μηχάνημα). Αξίζει να είσαι επιλεκτικός όταν το μπάτζετ υπερβαίνει τα 1000 ευρώ.
Κοιτάζω ένα G9 με 360€ για αυτό τον διυλίζω τον κώνωπα, κάποιο λάκο θα έχει η φάβα για αυτά που προσφέρει και τον ψάχνω πριν πέσω μέσα.


Ο επεξεργαστής κουρεύει σε single core και σε multi είναι ένα κλικ κάτω από τα desktop που έχω, το single με νοιάζει γιατί τα γραφιστικά προγράμματα είναι τσακωμένα με το multicore στις περισσότερες περιπτώσεις.

Τώρα η οθόνη με τρόμαζε λίγο έχω δει τα ΤΝ σε αυτή την κατηγορία, 5 λεπτά μετά πας για γυαλιά... αλλά αυτό λέει IPS, η χειρότερη IPS μου αρκεί, αν θέλω χρωματική απόδοση το κοτσάρω στις οθόνες μου, άλλωστε ο σκοπός είναι να βάλω το ένα workstation στην δεύτερη θέση εργασίας του γραφείου και να έχω το laptop να το κάνω βόλτα σπίτι-γραφείο και στο γραφείο να το κοτσάρω επάνω σε οθόνη πληκτρολόγιο ποντίκι.

Θα βάλω και με το καλημέρα 32GB RAM και κάποια στιγμή αργότερα μεγαλύτερο nvme.

Η φοβία μου έχει μείνει από παλιότερο pavilion που είχε γυφτοψύξη και έλιωσε η κάρτα γραφικών και μου χάλασε μια εβδομάδα μετά το τέλος της εγγύησης. Πάνε πολλά χρόνια πίσω, αλλά έτσι είναι οι φοβίες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Αποκλείεται να έχει IPS σε αυτό το εύρος τιμής, κάτι που φαίνεται να επαληθεύει και το spec sheet της HP (HP 255 15.6 inch G9 Notebook PC specifications | HP® Customer Support), δεν υπάρχει καν σαν επιλογή.

32GB με αυτή τη CPU δεν θα πιάσουν τόπο.
ναι είναι μπουρδέλο η φάση με τα μοντέλα, εδώ λέει IPS για αυτό HP 255 15.6 inch G9 Notebook PC | HP® Ελλάδα
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δεν υπήρχε περίπτωση να εμπιστευτώ το listing του Σκρουτζ, θα επικοινωνούσα με το κατάστημα για να ζητήσω ακριβή σειριακό αριθμό και αριθμό μοντέλου και κατόπιν με την HP για να μου δώσει το ακριβές configuration που αντιστοιχεί σε αυτά.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
Ο επεξεργαστής κουρεύει σε single core και σε multi είναι ένα κλικ κάτω από τα desktop που έχω, το single με νοιάζει γιατί τα γραφιστικά προγράμματα είναι τσακωμένα με το multicore στις περισσότερες περιπτώσεις.
έχω hp με τον ryzen 3 5300u. Πρακτικά είναι ίδιος με τον 5425u με τον δεύτερο να έχει μεγαλύτερες συχνότητες και κυρίως διπλάσιο L3.

Περίμενα ότι θα έβαζα μεγαλύτερο σκληρό (έχει 256GB) αλλά τελικά έχω βολευτεί με τις sd κάρτες (τις οποίες τις κάνω φορμάτ σε btrfs και έχω zstd συμπίεση)

Στην πράξη το ποιο ενοχλητικό είναι ότι έχει μόνο 8 γίγα ραμ. Αυτό είναι ενοχλητικό αλλά όχι αρκετό για να με κάνει να ασχοληθώ για αναβάθμιση. Το swap το κάνει αρκετά ανεκτό και σίγουρα είναι πολύ καλύτερα από τα 4 γίγα που έχει το παλιό μου λάπτοπ.

Το πιο βαρύ παιχνίδι που δοκίμασα ήταν το need for speed heat το οποίο ήταν οριακά playable (έπαιζε αρκετά ομαλά στα 20fps). Γενικά μια χαρά είναι ο επεξεργαστής.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Δεν υπήρχε περίπτωση να εμπιστευτώ το listing του Σκρουτζ, θα επικοινωνούσα με το κατάστημα για να ζητήσω ακριβή σειριακό αριθμό και αριθμό μοντέλου και κατόπιν με την HP για να μου δώσει το ακριβές configuration που αντιστοιχεί σε αυτά.
ναι έχω στείλει, τα 32GB γιατί τα θεωρείς overkill? έχει και ενσωματωμένα γραφικά
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
έχω hp με τον ryzen 3 5300u. Πρακτικά είναι ίδιος με τον 5425u με τον δεύτερο να έχει μεγαλύτερες συχνότητες και κυρίως διπλάσιο L3.

Περίμενα ότι θα έβαζα μεγαλύτερο σκληρό (έχει 256GB) αλλά τελικά έχω βολευτεί με τις sd κάρτες (τις οποίες τις κάνω φορμάτ σε btrfs και έχω zstd συμπίεση)

Στην πράξη το ποιο ενοχλητικό είναι ότι έχει μόνο 8 γίγα ραμ. Αυτό είναι ενοχλητικό αλλά όχι αρκετό για να με κάνει να ασχοληθώ για αναβάθμιση. Το swap το κάνει αρκετά ανεκτό και σίγουρα είναι πολύ καλύτερα από τα 4 γίγα που έχει το παλιό μου λάπτοπ.

Το πιο βαρύ παιχνίδι που δοκίμασα ήταν το need for speed heat το οποίο ήταν οριακά playable (έπαιζε αρκετά ομαλά στα 20fps). Γενικά μια χαρά είναι ο επεξεργαστής.
ναι κοίτα τώρα πουτανιά που έχει κάνει η AMD όμως, ο 5300 είναι zen 2 και ο 5425 είναι zen 3, για αυτό κουρεύει σε single core
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
για αυτό κουρεύει σε single core
Τσιμπάει ένα +25% στα μπέντσμαρκς που δεν είναι καθόλου κακό. Δεν το θεωρώ γκέημτσέηντζερ, ειδικά επειδή γενικά περιορίζεσαι πολύ από την igpu που είναι μόνο 6 CU Vega.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Τσιμπάει ένα +25% στα μπέντσμαρκς που δεν είναι καθόλου κακό. Δεν το θεωρώ γκέημτσέηντζερ, ειδικά επειδή γενικά περιορίζεσαι πολύ από την igpu που είναι μόνο 6 CU Vega.
όχι όχι για δουλειά το θέλω, για αυτό ρίχνω βάρος στο single core, ε τώρα κανά παιχνιδάκι θα το τρέξω, αλλά δεν θα βάλω και NMS
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
όχι όχι για δουλειά το θέλω, για αυτό ρίχνω βάρος στο single core,
Δεν ξέρω τι δουλειά το θέλεις αλλά συνήθως είναι τα παιχνίδια που έχει μεγαλύτερη σημασία το single core και για δουλειά ισχύει το αντίστροφο. Πάντως το +25% γενικά τον κάνει ανταγωνιστικό ως cpu από τον ryzen 5 5500U.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
ναι έχω στείλει, τα 32GB γιατί τα θεωρείς overkill? έχει και ενσωματωμένα γραφικά
Δεν ξέρω τι δουλειά τον θέλεις. Ενδεχομένως να είναι χρήσιμα. Σίγουρα η αναβάθμιση σε 16γίγα είναι χρήσιμη. Σε 32γίγα μάλλον δεν είναι χρήσιμη αλλά πάλι ίσως και να τα θέλεις, εξαρτάται τι δουλειά τα θέλεις. (για να ανοίγεις καρτέλες στον chrome και το swap κάνει δουλειά). Αλλά τα ενσωματωμένα γραφικά δεν κάνουν την διαφορά. Από default πιάνουν 1 γίγα και είναι ζήτημα αν θες να το αυξήσεις σε 4 (το πολύ). Για ελαφρυά παιχνιδάκια μια χαρά είναι και το 1 γίγα και για βαρύτερα έτσι και αλλιώς είναι πολύ αδύναμη.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
610

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δεν νομίζω να δουλεύεις με raw files που δεν παλεύονται με 16GB, σε περίπτωση που έχεις τέτοια να διαχειριστείς, θα υποφέρει κυρίως η CPU. Αν η διαφορά τιμής είναι αμελητέα, κλάιν, το κάνεις έτσι κι αλλιώς.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
Δεν νομίζω να δουλεύεις με raw files που δεν παλεύονται με 16GB, σε περίπτωση που έχεις τέτοια να διαχειριστείς, θα υποφέρει κυρίως η CPU.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δυσκολεύομαι πολύ να δω σενάριο που τα 32 γίγα να είναι χρήσιμα (και η αναφορά στα ενσωματωμένα υποδεικνύει ότι μάλλον δεν το υπολογίζει σωστά)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
τα 32GB τα θέλω γιατί το workflow απαιτεί συχνά 2-3 γραφιστικά προγράμματα ανοιχτά + browser με 10 tabs, αρκετά συχνά και video editing ανοιχτό. Δεν τα δουλεύω την ίδια στιγμή, αλλά πχ δουλεύω αφίσα, κάνω exports διάφορα να περάσω για instagram story στο video editor και το κρατάω ανοιχτό το άλλο γιατί μπορεί να μου λείπει κάτι κτλ κτλ

Δεν έχω ανάγκη από 1 πράγμα τόση RAM, απλά δεν μπορώ να χάνω χρόνο στο άνοιξε/κλείσε.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
μετρά από το 2015, με μια αναβάθμιση σε w11 και έναν ssd ξαναζωντάνεψε!!!
O ssd έκανε μεγάλη διαφορά. Η καινούργια εγκατάσταση λειτουργικού επίσης έκανε (προσωρινή) διαφορά. Τα w11 σε καμμία περίπτωση δεν έκαναν διαφορά.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
Δεν έχω ανάγκη από 1 πράγμα τόση RAM, απλά δεν μπορώ να χάνω χρόνο στο άνοιξε/κλείσε.
Πιστεύω ότι το swap είναι αρκετό. Σημαντική λεπτομέρεια, swap σε nvme σκληρό δεν έχει καμμία σχέση με swap σε hdd.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
Αν πας οριακά παραπάνω στα 399€ ο λενοβος με τον 1215u είναι αρκετά καλύτερος.
Lenovo V15 G3 IAP 15.6" FHD (i3-1215U/8GB/512GB SSD/No OS) Business Black (GR Keyboard) | Skroutz.gr
Από θέμα αξιοπιστίας πάντως ο ΗΡ της συζύγου που μετρά από το 2015, με μια αναβάθμιση σε w11 και έναν ssd ξαναζωντάνεψε!!!
χμ 13% καλύτερο single core, μια χαρά ακούγεται, το μόνο που με κρατάει λίγο είναι οι τεχνολογίες της AMD στα γραφικά, είπαμε, λίγο gaming στην ανάγκη θα το καλύψει
 
Top Bottom