What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Newish Σύστημα.

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736
Καλησπέρα σε όλους και καλή βραδιά,

Τελευταία φτιάχνω ένα συστηματάκι και θέλω τα φώτα σας γιατί έχω πρήξει τον Kuivamaa.

Το σύστημα που έχω τώρα αποτελείται από τα εξής:

Cpu: Ryzen 2700
GPU: Vega 56
RAM: G.Skill 16GB Trident Z RGB DDR4 3200MHz
M/B: Asus ROG Strix B350-F Gaming

Μέχρι τώρα έχω πάρει τα εξής:

Cpu: 5800X3D
Υδρόψυξη: Arctic Freezer II 240 RGB

Η μητρική και οι ram θα παραμείνουν ίδιες.

Τώρα, ειδικότερα μετά απ'τα πρόσφατα γεγονότα με την AMD, πραγματικά έχω χαθεί με τις κάρτες. Τείνω προς την 6800 ΧΤ μιας και μου την έχει προτείνει και ο Adhan και ο Kuiv. Παρ'όλα αυτά, θα ήθελα να έχει μια Α (έλα) αντοχή στον χρόνο. Θεώρησα πως μια 6950 XT να είναι σοφότερη επιλογή αλλά είναι πανάκριβη. Επίσης I couldn't care less για το DLSS, RT κλπ. Στόχος μου είναι να παίζω σε καλή ποιότητα σε 1440p 144hz (Warhammer 3, Warzone, Indie, AAA γενικότερα).

Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνετε κάνα καλό Case. Για την ώρα σκέφτομαι αυτό: Lian-Li-PC-011-Dynamic-XL-ROG.

Budget: Χμμμμ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων <3.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Τώρα, ειδικότερα μετά απ'τα πρόσφατα γεγονότα με την AMD, πραγματικά έχω χαθεί με τις κάρτες. Τείνω προς την 6800 ΧΤ μιας και μου την έχει προτείνει
Δες το πινακάκι στο https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_graphics_processing_units#Radeon_RX_6000_series

αντοχή στον χρόνο.

Όλες οι κάρτες από RX 6800 και πάνω ουσιαστικά είναι ίδιες σε όλα τα χαρακτηριστικά που έχουν σημασία στο χρόνο. Διαφέρουν στο ρολόϊ και στον αριθμό CU που προφανώς παίζουν αντίστοιχο ρόλο στα FPS αλλά μόνο σε αυτό. Εμπειρικά θα έλεγα στο μέλλον θα έχει πολύ μικρότερη σημασία η διαφορά μεταξύ τους από όση έχει σήμερα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Κοίτα και αυτό το κουτάκι. Το μόνο κακό που έχει είναι οτι είναι καινούριο μοντέλο και δεν έχει βγεί σε άσπρο (ακόμη).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Τώρα, ειδικότερα μετά απ'τα πρόσφατα γεγονότα με την AMD, πραγματικά έχω χαθεί με τις κάρτες. Τείνω προς την 6800 ΧΤ μιας και μου την έχει προτείνει και ο Adhan και ο Kuiv. Παρ'όλα αυτά, θα ήθελα να έχει μια Α (έλα) αντοχή στον χρόνο. Θεώρησα πως μια 6950 XT να είναι σοφότερη επιλογή αλλά είναι πανάκριβη. Επίσης I couldn't care less για το DLSS, RT κλπ. Στόχος μου είναι να παίζω σε καλή ποιότητα σε 1440p 144hz (Warhammer 3, Warzone, Indie, AAA γενικότερα).

Χονδρικά, κάθε πότε αλλάζεις κάρτα γραφικών;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
. Θεώρησα πως μια 6950 XT να είναι σοφότερη επιλογή αλλά είναι πανάκριβη.
Το υπονόησα παραπάνω αλλά ίσως να το πω πιο ξεκάθαρα. Η RX 6800XT είναι η μεγαλύτερη κάρτα που κρατάει ένα καλό VFM. Δεν έχει νόημα να πας στην 6950ΧΤ για λόγους «αντοχής στον χρόνο», αν πας σε αυτήν είναι μόνο γιατί έχεις άνετα τα χρήματα και γουστάρεις να έχεις την ακόμα καλύτερη και δεν υπολογίζεις ουσιαστικά το VFM. (αυτά βέβαια εξαρτόνται και από τις περιστάσεις, μπορεί μια κάρτα να είναι ανύπαρκτη/υπερκοστολογημένη ή μπορεί να πετύχεις μια ευκαιρία)
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Από εξωτερικό διατίθεσαι να ψωνίσεις? Διότι οι τιμές στο Σκρουτζ είναι λυπηρές.
detected

Από την άλλη, μπορείς να κρατήσεις λεφτά για την καινούργια γενιά, οι οποίες αν και υπερκοστολογιμένες, τουλάχιστον θα έχεις αγοράσει κάτι καινούργιο και θα σε κρατήσει ακόμη περισσότερο..

Επίσης, με τέτοια τέρατα που σκοπεύεις να εγκαταστήσεις, μήπως θα ήταν καλό να πάρεις και καινουργια μητρική?
EDIT: Το ποστ του Λούσινου με κάλυψε.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Από εξωτερικό διατίθεσαι να ψωνίσεις? Διότι οι τιμές στο Σκρουτζ είναι λυπηρές.
detected

Από την άλλη, μπορείς να κρατήσεις λεφτά για την καινούργια γενιά, οι οποίες αν και υπερκοστολογιμένες, τουλάχιστον θα έχεις αγοράσει κάτι καινούργιο και θα σε κρατήσει ακόμη περισσότερο..

Επίσης, με τέτοια τέρατα που σκοπεύεις να εγκαταστήσεις, μήπως θα ήταν καλό να πάρεις και καινουργια μητρική?
EDIT: Το ποστ του Λούσινου με κάλυψε.

Στέλνουν Ελλάδα? Γιατί από το Mindfactory δεν στέλνουν!!
 

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. @lucinos Δεν έχω τρελό περιορισμό στο budget αλλά σίγουρα δεν μπορώ να πληρώσω πάνω από χίλια για κάρτα. Γύρω στο 800αρι που και πάλι μου μοιάζει υπερβολικό :Ρ

Χονδρικά, κάθε πότε αλλάζεις κάρτα γραφικών;

Ανά 4-5 χρόνια αλλάζω αν οι συνθήκες το επιτρέπουν.

Από εξωτερικό διατίθεσαι να ψωνίσεις? Διότι οι τιμές στο Σκρουτζ είναι λυπηρές.
detected

Από την άλλη, μπορείς να κρατήσεις λεφτά για την καινούργια γενιά, οι οποίες αν και υπερκοστολογιμένες, τουλάχιστον θα έχεις αγοράσει κάτι καινούργιο και θα σε κρατήσει ακόμη περισσότερο..

Επίσης, με τέτοια τέρατα που σκοπεύεις να εγκαταστήσεις, μήπως θα ήταν καλό να πάρεις και καινουργια μητρική?
EDIT: Το ποστ του Λούσινου με κάλυψε.

Ναι όντως είναι λυπηρές. Γενικά δεν έχω θέμα, όπου βρω το καλύτερο deal.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. @lucinos Δεν έχω τρελό περιορισμό στο budget αλλά σίγουρα δεν μπορώ να πληρώσω πάνω από χίλια για κάρτα. Γύρω στο 800αρι που και πάλι μου μοιάζει υπερβολικό :Ρ
Εγώ θα έλεγα η επιλογή σου πρακτικά είναι μεταξύ RX 6800 και RX 6800XT. Δεν θεωρώ ότι συμφέρει να πας πάνω από την 6800ΧΤ και προφανώς δεν θες να πας κάτω από την 6800. Η διαφορά μεταξύ τους είναι σχετικά μικρή και θα είναι ακόμα λιγότερο σημαντική σε βάθος χρόνου, αλλά πάντως αυτά τα δύο βγάζουν νόημα για αυτό που φαίνεται ότι θες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
την παλιά κάρτα την πουλάς; :p
 

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736
την παλιά κάρτα την πουλάς; :p
Θα το ήθελα πολυ αλλά η κοπέλα μου θέλει να παίζει Phasmophobia μαζί μου οπότε της " φτιαχνω" και εκείνης σύστημα μιας και η παλιά 108op ultrawide σκονίζεται τώρα και η Vega θα αντέξει λίγο ακόμα.


Γενικότερα με έχει πιάσει απελπισία με τις τιμές (άσε που πολλές είναι " κατόπιν παραγγελίας"). Μου φαίνεται θα περιμένω μέχρι τον Μάρτη και ίσως κάνω οικονομία για καμιά 7900.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
Μόνο λίγο ακόμα; για 2-3 χρόνια με παραχωρήσεις θα αντέξει άνετα σε 1080p.

edit: relationship goals (y)
 

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736
Λεπόν.

Το σύστημα φτιάχτηκε με τα εξής:

CPU: Ryzen 5800X3D
Cooling: Arctic Liquid Freezer II 240
GPU: Powecolor Red Dragon 6800 XT
Case: Pure Base 500DX

Σε 1440p η διαφορά είναι εμφανέστατη (ενεργοποίησα και το Smart access memory). Cyberpunk, Hogwarts, Warzone 2, όλα απλά τρέχουν πάνω από τα 80-100 fps.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ό,τι ίσως η ψύξη είναι λίγο sub-par γιατί ο 5800X3D είναι αρκετά θερμός αλλά μέχρι τώρα κάνει idle στους 35-40 βαθμούς.
 
Top Bottom