What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,560
Φαντάζομαι ότι σκέφτεσαι ότι το node πρέπει να είναι mining node για να εξασφαλίζει το δίκτυο και να υποστιρίζει την αποκέντρωση
Όχι, αυτό το έχω καταλάβει και φαντάζομαι ότι το κόστος ένος node είναι της τάξεως των 150-300 Ευρώ.
Δεν θα το έλεγα "μικρό ποσό", πόσο μάλλον για 2-3 τέτοια αλλά πάμε παρακάτω.

Αυτό όμως που βλέπω είναι ότι με ένα κλικ έρχονται τα πάνω κάτω. Είδη τεχνολογίας που χθες τα έβρισκες, σήμερα
δεν τα βρίσκεις λόγω πανδημίας, φυσικών καταστροφων κλπ. Κατ' επέκταση, κάτι που χθες κόστιζε Χ σήμερα κοστίζει
200% επάνω. Μια χώρα που μέχρι χθες είχε "κανονική" ζωή, σήμερα είναι σε πόλεμο και ο κόσμος την εγκαταλείπει.

Θέλω να καταλήξω ότι όπως και το torrenting, έτσι και τα nodes στηρίζονται στην καλή θέληση, στον προσωπικό μας
χρόνο, σε οικονομικούς και κοινωνικούς παράγοντες. Οπότε, δεν θεωρώ απλό/εύκολο/αυτονόητο ότι θα μπορεί να
διατηρηθεί ένα αποκεντρωμένο δίκτυο.

Επίσης, με την τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα, το να βγει μια νομοθεσία που να "απαγορεύει" άμεσα ή έμμεσα
τα ιδιωτικά nodes, δεν είναι σενάριο φαντασίας.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Όχι, αυτό το έχω καταλάβει και φαντάζομαι ότι το κόστος ένος node είναι της τάξεως των 150-300 Ευρώ.
Δεν θα το έλεγα "μικρό ποσό", πόσο μάλλον για 2-3 τέτοια αλλά πάμε παρακάτω.

Εμένα το raspi node μου κόστισε 100€. Τα άλλα 2 nodes 0. Το ένα τρέχει παράλληλα με το pc μου (στα windows) και το 3ο σε ένα παλιό lapitop.

Θέλω να καταλήξω ότι όπως και το torrenting, έτσι και τα nodes στηρίζονται στην καλή θέληση, στον προσωπικό μας
χρόνο, σε οικονομικούς και κοινωνικούς παράγοντες. Οπότε, δεν θεωρώ απλό/εύκολο/αυτονόητο ότι θα μπορεί να
διατηρηθεί ένα αποκεντρωμένο δίκτυο.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τίποτα δεν είναι δεδομένο, Είναι συνεχείς πόλεμος..

Επίσης, με την τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα, το να βγει μια νομοθεσία που να "απαγορεύει" άμεσα ή έμμεσα
τα ιδιωτικά nodes, δεν είναι σενάριο φαντασίας
Όχι δεν είναι. Το regulatory risk είναι απολύτως υπαρκτό. Και μπορεί να δει κανείς το πρόσφατο φιάσκο με τα λεγόμενα "hosted wallets". Αυτό που πρέπει κανείς να συνυπολογίσει είναι ότι π.χ. τα εμφανή node σήμερα είναι 40.000. Τα TOR nodes πόσα είναι 🤷

Ας τα απαγορεύσουν λέω εγώ... Να δούμε τι θα καταφέρουν.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,560
Τα TOR nodes πόσα είναι
Νομιζω οτι μπαινουμε στην ιδια λουπα, το ιδιο το TOR ειναι καθαρο και ανεξαρτητο ή εχουν τα κλειδια/backdoors κρατικες υπηρεσιες;

Στο Pi τρεχεις κανονικο node η lighweight; Αν εχεις χρονο/διαθεση, γραψε μια περιληψη της διαδικασιας και τα τυχων θεματα που προεκυψαν.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Νομιζω οτι μπαινουμε στην ιδια λουπα, το ιδιο το TOR ειναι καθαρο και ανεξαρτητο ή εχουν τα κλειδια/backdoors κρατικες υπηρεσιες;

To TOR πιο πολύ το ανέφερα γιατί κρύβει τον συνολικό αριθμό των nodes. Σε συνδιασμό με τα εμφανή δείχνουν ότι υπάρχει ενδιαφέρον από τον κόσμο να συντηρεί το δίκτυο. Αλλά ναι η ακαιραίοτητα του TOR είναι αμφίβολλη, είχα διαβάσει και κάτι σχετικό πρόσφατα. Δηλαδή όντως οι μυστικές υπηρεσίες ενδεχομένως να μπορούν να doxaroun τα nodes. To ερώτημα είναι τι νομική βάση θα έχει μια τέτοια κίνηση και κατ επέκταση πως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε ένα καθεστώς που δεν έχει κατρακυλύσει πλήρως στην απολυταρχία..


Στο Pi τρεχεις κανονικο node η lighweight; Αν εχεις χρονο/διαθεση, γραψε μια περιληψη της διαδικασιας και τα τυχων θεματα που προεκυψαν.

Λάθος τα 100€για το Pi.. Όντως τόσα έδωσα και για αυτό το θυμόμουν ετσ, αλλά χρησιμοποίησα και έναν εξωτερικό HDD usb 3.0 1tb + ;ena SD card, που τα είχα από πριν. Τρέχω full LN node

To πρόβλημα που με βασάνησε αρκετά ήταν η ψύξη. Ιδιαίτερα τα καλοκαίρια ζεστενώταν και είχε voltage-temp alerts με αποτέλεσμα να χάνει και το sync. Κατέληξα να χρησιμοποιήσω και ένα ανεμηστιράκη, αφού δοκήμασα παθητική ψύξη από μια aftermarket ψύξη για GTX 280 χωρίς επιτυχία. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε, αφού έβαλα aircon στο δωμάτιο. ;p

Κατά τα άλλα νομίζω ότι ο οδηγός στο git είναι πολύ καλός. Συμβουλή μου είναι να κατεβάσεις το blockchain από πριν και να το περάσεις το χειροκίνητα στον HDD με το σωστό formating κτλ. Αν αφήσεις το Pi να κάνει το dl μπορεί να πάρει πάνω από βδομάδα.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,574
Περνανε οι σελιδες και η ιστορια δεν αλλαζει. Καποιοι παλευουν να βγαλουν λιγα φραγκα, μπορει και να το καταφερνουν, αλλα οικονομικη ασφαλεια, ακομα, δεν εχουν γνωρισει. Η αλλη πλευρα κοροιδευει τις αεροπρακτικες.
Ετσι βγαινουν τα λεφτα ρε φουκαραδες.



Σαν τον χρυσό ένα πράμα. (καλό θα ήταν κάποια στιγμή να σταματήσουν οι ιθαγενείς βέβαια να επενδύουν σε χρυσό να τον απελευθερώσουν για χρήση στην βιομηχανία)

Ποιος επενδυει σε χρυσο στην Ελλαδα; αυτοι που αγοραζουν χρυσα δοντια και την χρυση λιρα της προ προ γιαγιας σε τιμη κοσμηματος;
Οσους εχω προσεγγισει να αγορασουν χρυσο, εκλασαν μεντες.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,324
Διάβασα περί χρυσού και παρατήρησα πως ο Ριχάρδος στα νιάτα του ήταν κοπυ/παστα ο Ντεμάγιο!

rixardos-villa13.jpg
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,921
290603801_585531946366069_4124672925514164111_n.jpg


"dEcEnTrAliZeD"
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,574
προλαβαινει να κανει το σεμιναριο, να βγαλει αρκετα για την πτηση και την διαμονη; Υποθετω οτι δεν μιλησε κανενας στον liam για τις μελισσουλες και τις πεταλουδιτσες.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,324
Τσίμπησα από τον χασάπη short ribs
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,566

δεν ήθελα να επανέλθω στο θέμα, άλλωστε έιπαμε παρακολουθώ μόνο για τα up and downs για λόγους αγοράς hardware και μόνο, αλλά...

με 10% πληθωρισμό χάνεις την αξία που έχασε το bitcoin σε μισό χρόνο, σε 5-6 χρόνια ξέρω εγώ. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα επανέλθει γρηγορότερα το bitcoin στα ύψη που ήταν, από το να χάσει την αξία του το $ ας πούμε; Ίσα βάρκα ίσα νερά δεν είναι;

Και πρόσεξε, δεν το λέω σε φάση "το fiat συνάλλαγμα είναι καλύτερο", απλά μέχρι και τώρα εξακολουθώ να μην βλέπω τι προσφέρει παραπάνω το bitcoin τουλάχιστον από την στιγμή που είναι τόσο ανεβοκατέβασμα κάθε 3-4 χρόνια. Αν ήταν πιο σταθερό θα το έβλεπα σίγουρα με άλλο μάτι.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Ωραία πάσα nitre,

Η τιμή είναι μια συνάρτηση της προσφοράς και της ζήτησης. Όσο πιο σπάνιο είναι κάτι και όσο πιο πολλοί το θέλουν τόσο πιο ακρηβό γίνεται. Γενικά όπως έχω αναφέρει ήδη εμμέσως η ζήτηση είναι ο άγνωστος "Χ". Μπορεί κάποιος προσπαθόντας να καταλάβει την μεγάλη εικόνα του πως λειτουργούν οι παγκόσμιες αγορές να προσπαθήσει να πλαισιώσει την ζήτηση, αλλα επειδή ουσιαστικα μιλάμε για ανθρώπινα "θέλω" ή ψυχολογία αγοράς κτλ είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Δεν αναφέρομαι μόνο στην ζήτηση για Bitcoin αλλά γενικά για την ζήτηση. Μπορεί να μιλάμε για την ζήτηση σε fiat.

Αυτό που δεν είναι άγνωστο είναι η προσφορά. Και η προσφορά σε fiat και η προσφορά σε Bitcoin. To fiat ετσ πολύ εξαπλουστευτικά είναι καταδικασμένο να πληθορίζεται με βάσει τις πολιτικές, τα συμφέροντα κτλ. Δηλαδή βλέπεις ότι αν και στις Δυτικές δημοκρατίες έχουμε συμφωνήσει ότι η δύναμη του τυπώματος πρέπει να είναι ανεξάρτητη από την κεντρική κυβέρνηση, και να πραγματοποιείται από τις κεντρικές τράπεζες, στην πραγματικότητα όμως δεν υπάρχει καμία ανεξαρτησία. Η κυβερνήσεις effectively ελέγχουν τις κεντρικές τράπεζες και πιέζουν για περισσότερα λεφτά έτσι ώστε να εξηπηρετούν τους πολιτικούς στόχους, να κάνουν ψηφοθυρία, να δένουν μπουγιουρντια στους ημμέτερους κτλ. Αν θες ο τρόπος που συμβαίνει αυτό είναι η εξαγορά κρατικών ομολόγων από τις κεντρικές τράπεζες. Έτσι ουσιαστικα το unlimited money printer κάνει δανεισμό προς τις κεντρικές κυβερνήσεις.

Ποιος μπορεί να υποχρεώνει τις κυβερνήσεις και ιδαίτερα κυβερνήσεις που είναι πολύ κοντά στο money printer (π.χ. USA, Γερμανία) να σταματήσουν αυτό το ponzi?? Κανείς.

1656314310209.png
Ο λόγος που βάζω το moneystock και όχι το CPI είναι επειδή το δεύτερο είναι pure scam.



Στο Bitcoin είναι hardcoded to monetary policy, δηλαδή κανείς δεν μπορεί να τυπώσει παραπάνω Bitcoin. Η πολιτική αυτή αποφασίστικε από τον satoshi nakamoto. Το πιτκόη λεπών είναι φτιαγμένο για να έχει μειούμενο πληθορισμό.
1656326791174.png
glassnode-studio_bitcoin-inflation-rate.png

Τι είναι το halving;

Το Bitcoin γεννήθηκε με έναν πληθοριστικό ρυθμό της τάξεως των 50 bitcoin ανά block (μέσος όρος block χρονικά είναι 10 λεπτά). Κάθε έναν δεδομένο αριθμό blocks το λεγόμενο block reward γίνεται halved κάτα 50%. Το παραπάνω υπό σταθερή ζήτηση προκαλλέι αυτό που ονομάζουμε στα markets supply shock. Επειδή λοιπόν η τιμή είναι συνάρτηση της προσφοράς και της ζήτησης όταν ξαφνικά κόβεται το supply χωρίς να κοπεί ισόποσα η ζήτηση αυτό προκαλεί άνοδο στην τιμή.

Δηλαδή ενώ στο fiat o παρανομαστής(προσφορά) τείνει στο άπειρο (άρα το όριο της συνάρτησης τείνει στο μηδέν, Ό,τι και να βάλεις στον αριθμιτή (ζήτηση)) στο bitcoin είναι 20.999.999 ₿.

Μέχρι σήμερα έχουν γίνει 3 halvings και κυκλοφορεί το 90,84% του συνολικού αποθέματος. Ο μελλοντικός πληθορισμός λοιπόν του Bitcoin είναι προκαθορισμένος μέχρι το 2140 που θα κυκλοφορήσει σταδιακά το supply που παραμένει.

Εφόσον συνεχίσουμε να συναντάμε τα ίδια μοτήβα ζήτησης λοιπόν στο fiat και στο Bitcoin το ένα είναι καταδικασμένο να φτάσει στο μηδέν με το πέρασμα του χρόνου και το άλλο έχει προκαθορησμένη ψηφιακή σπανιότητα. Προφανώς το παραπάνω οικονομικό πλεωνέκτημα του Bitcoin κατά του fiat είναι ένα πλεωνέκτυμα από τα πολλά που προκείπτουν από το προτόκκωλο(μην τα ξαναλέω).

Αυτή την ιδότητα του Bitcoin μου αρέσει να την αποκαλλώ εξαπλουστευτικά ως αλγορυθμικές φούσκες. Το Bitcoin είναι σχεδιασμένο κάθε τέσσερα χρόνια να φουσκώνει ως προσ το fiat. Και αυτή η συσσώρευση κερδών που προκαλλεί το boum μας φέρνει αναπόφεφκτα στο bust. And the cycle continues.

1656326876309.png
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,566
Άρα δεν επιτρέπει την συσσώρευση κέρδους περ σε, απλά επιτρέπει σε κάποιους που ξέρουν πως πάει να μαζεύουν κουκιά όταν σκάει και να τα ξεπουλάνε όταν ανεβαίνει και να πλουτίζουν σε fiat.
Αλλά το ίδιο το νόμισμα είναι σταθερό με την έννοια κάθε τόσα χρόνια ξεφουσκώνει και ξαναφουσκώνει. Γιατί το up and down το έχω παρατηρήσει το μοτίβο, απλά δεν είχα υπόψιν ότι είναι προκαθορισμένο να συμβεί. Άρα όσοι ξεπουλάνε πανικόβλητοι είναι απλά άσχετοι αλεξιπτωτιστές.

Νομίζω πως κατάλαβα. Thanks
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,439
@ccwr πέρα από τη γνώμη που έχει κανείς για το θέμα, ευχαριστούμε που μπαίνεις στον κόπο να γράψεις αναλυτικά την άποψή σου και τις πληροφορίες σου.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

Millions of investors, most of them unsophisticated, have been lured into pouring trillions of dollars into what primarily appears a hoax, overseen in many instances by anonymous entities, some criminal, in a completely unregulated environment. It has been a breathtaking sight to behold.


The irony is breathtaking. Bitcoin, supposedly founded by the mythical Satoshi Nakamoto, or someone posing under that pseudonym, was designed to make traditional currencies redundant, to create a bold new world free from government and central bank control.


After 13 years, it has been an abject failure. Instead, it has become captive to global central banks. The great bitcoin boom since the global financial crisis, and particularly since the pandemic, has been driven almost entirely by central banks spraying huge amounts of cash across the global economy. With interest rates at zero, investors reached further out along the risk curve for anything that might deliver a return. First, it was unprofitable high-tech companies with promises of riches way into the future. And when cryptocurrencies began going crazy, even sane and sage minds thought, why not jump aboard? Now, the opposite is in full swing.After 13 years, it has been an abject failure. Instead, it has become captive to global central banks. The great bitcoin boom since the global financial crisis, and particularly since the pandemic, has been driven almost entirely by central banks spraying huge amounts of cash across the global economy. With interest rates at zero, investors reached further out along the risk curve for anything that might deliver a return. First, it was unprofitable high-tech companies with promises of riches way into the future. And when cryptocurrencies began going crazy, even sane and sage minds thought, why not jump aboard? Now, the opposite is in full swing.


Those losses are spilling over into the mainstream.

Just like tulips, digital currencies, tokens and the technology surrounding blockchain won't disappear. But digital assets that have no purpose other than as a vehicle for speculation will continue to come under pressure as interest rates rise. And that will inflict ongoing pain on many millions of investors.

Unlike other financial crises, however, the US Federal Reserve won't ride to the rescue on this one.
 
Top Bottom