What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

No Man's Sky

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Του έριξα κι εγώ μια δοκιμή στο gamepass, κόλλησα και μετά θυμήθηκα αυτό που έλεγε ο νίτρος, ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις τα save, όποτε το τσίμπησα στο steam.
Το παιχνίδι απαιτεί να ακολουθήσεις το στόρυ ή μπορείς και να κόβεις βόλτες εξερευνώντας πλανήτες και χτίζοντας;
θα έλεγα ότι το story είναι ένα καλό tutorial, και σε πάει από μόνο του στο να μάθεις 5 πράγματα ευκολότερα. Αλλά δεν είναι υποχρεωτικό, εγώ το προχώρησα πολύ αργότερα
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
α το permadeath είναι ΚΑΙ survival difficulty?
με έψησες τώρα, θα το δοκιμάσω.

Ναι, παρόλο που το παιχνίδι δεν το λέει και πολύ ξεκάθαρα, survival χωρίς permadeath γίνεται, αλλά permadeath χωρίς survival δεν γίνεται, είναι η default δυσκολία του permadeath mode.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Με πείσατε και ήδη κατεβαίνει. Μόνο 11GB :unsure: κατεβάζει το Steam, έχει και launcher με τίποτα updates μετά? Πόσο χώρο να φροντίσω να έχω ελεύθερο?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Έλα ρε, έφτασε τα 11GB? Στο launch, το No Man's Sky έπιανε 4GB στο σκληρό. Από αυτό και μόνο να δεις πόσο πράγμα έχει προστεθεί από τότε.

Αυτά είναι Stamatimenos, δεν έχει άλλα. Είναι λιτοδίαιτο το procedural generation.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Πρέπει να πάρουν ένα μάθημα οι MMO developers από αυτό. 📝
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Πρέπει να πάρουν ένα μάθημα οι MMO developers από αυτό. 📝
το multiplayer έχει αρκετά στοιχεία ΜΜΟ πάντως, σίγουρα θα ήταν ενδιαφέρον αν μπορούσε να βγει ένα ΜΜΟ ξεχωριστό και παρόμοιο με το multiplayer κομμάτι του, ίσως με microtransactions για να το κρατήσει πιο προσβάσιμο.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Θα μοιραστώ τις πρώτες μου -δυσάρεστες- εμπειρίες, χωρίς αυτό να σημαίνει refund ή uninstall, το game μου άρεσε και αξίζει τα 27 ευρά.
Ξεκινάω να παίζω, πειράζω λίγο τα γραφικά (κάτι που απαιτεί restart του game). Κάνω restart, ξαναξεκινάω. Όλα έχουν ένα αφύσικο ροζ hue. Πειράζω τα γραφικά, ξαναξεκινάω. Τίποτα. Τα βάζω default, ξαναξεκινάω, τίποτα. Αλλάζω λίγο παραμέτρους με text editor, σύμφωνα με οδηγίες στο google, καθαρίζω και shader cache από ρυθμίσεις της Radeon, ξαναξεκινάω και είναι κομπλέ. Αλλάζω τα γραφικά όπως τα θέλω, ξαναξεκινάω, πάλι κομπλέ.
Σε αυτό το σημείο να αναφερθεί ότι για κάθε "ξαναξεκινάω" περίμενα και 1-2 λεπτά να φορτώσει τον πλανήτη στο διάστημα.

Επιτέλους παίζω. Γίνεται και το πρώτο save, οπότε δεν θα χρειαστεί να ξαναξεκινήσω από το μηδέν. Κάνω λίγο progress, random crash. Αυτό έγινε τρεις φορές, είτε όταν "ανέλυα" κάτι, είτε όταν "mineαρα", με αποτέλεσμα να μου πάρει συνολικά μιάμιση ώρες, πρώτον το να "στρώσω" το game, και δεύτερον να σημειώσω progress 26 λεπτών ingame.

Από εκεί και πέρα δε παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα, έπαιξα, έκανα και άλλο progress, δεν έφυγα ακόμα από το πλανήτη μου γιατί θέλω να "ανακαλύψω" όλα του τα ζώα.
Είμαι σε παγωμένο πλανήτη και είναι κρίμα, γιατί ο πλανήτης που με είχε βγάλει τη πρώτη-πρώτη φορά μου άρεσε περισσότερο, ήταν έτσι κοκκινοκαφετής, σε φάση Άρη κάπως.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
έχει χάσει αρκετό stability με το τελευταίο expansion είναι η αλήθεια, λογικά θα στρώσει.

Δεν έχω παίξει πολύ το κανονικό αλλά expenditions μου έχει βγάλει λίγο την μπαναγία σε crashes. 2-3 σε κάθε session δεν είναι οκ.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Και στο κανονικό τα ίδια χάλια από την κυκλοφορία του Frontiers και μετά, τέτοιο χάλι με crashes είχαμε να δούμε από το launch. Αν και κάθε μεγάλο update (σύνολο με το Frontiers, έχουν βγει 7) είχε θέματα που χρειάστηκαν κάνα δεκαήμερο μέχρι να στρώσουν, τώρα παράγινε το κακό. Χτες βγήκε άλλο ένα patch 2.6GB, άντε να δούμε.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Που λέτε λοιπόν, είμαι σε φάση να μου έχει μείνει μόνο ένα ζώο να ανακαλύψω. Γράφει "rare" και ότι ζει υπόγεια. Ξεκινάω να κόβω βόλτες σε όλο το πλανήτη για να βρω εισόδους σε σπηλιές, να μπαίνω σε κάθε σπηλιά, να χάνομαι μερικές φορές ο γιωτάς μέσα σε μεγάλες σπηλιές, ε και τελικά έτσι όπως γυρνούσα στο διαστημόπλοιο να αδειάσω inventory βγάζω και το refinery να λιώσω κάτι σίδερα, ε και όπως διαλέγω μέρος να τοποθετήσω το refinery το ζώο ήταν δίπλα ακριβώς στο διαστημόπλοιο.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Χεχ. αυτό το "να βρω όλα τα ζώα στον πρώτο πλανήτη" πρέπει να το έπαθε το 99% των νέων παικτών.

Πάντα ένα είναι που μένει και κάνει τη φάση να μην αξίζει, αν και παίρνεις καλά λεφτά άμα ολοκληρώσεις το set και το ανεβάσεις στο galactic codex.

Το σχετικό challenge πάντως μπορείς να το ολοκληρώσεις βρίσκοντας hexagonal πλανήτες που έχουν πάντα μόνο ένα ζώο.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Παραδόξως, στο Steam τουλάχιστον είναι "σπανιούτσικο" achievement, τάξης του 10%.
Αλλά εντάξει, αυτά τα ποσοστά λαμβάνουν υπ' όψη τους ιδιοκτήτες του παιχνιδιού, που πολλοί λογικά δε το έκαναν ακόμα install.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν είναι και τόσο παράδοξο, δεν είναι καθόλου εύκολο να βρεις όλα τα ζώα σε ό,τι πλανήτη τύχει να προσγειωθείς, το κλασικό μοτίβο είναι ότι θα βρεις τα περισσότερα σε 10 λεπτά, και μετά για να βρεις το ένα ή δύο που σου λείπουν μπορεί να ψάχνεις μια και δύο ώρες και πάλι να μην είναι σίγουρο ότι θα τα πετύχεις, οπότε ποιος παλαβός θα το κάνει εκτός κι αν θέλει συγκεκριμένα το in game milestone/steam achievement.

Οι exotic/anomalous/hexagonal planets είναι μονόδρομος αν το θες χωρίς να πονοκεφαλιάσεις, απλά προφανώς και τέτοιοι πλανήτες με τη σειρά τους δεν βρίσκονται σε κάθε solar system.


Νομίζω το steam δεν μετράει στα percentages όσους δεν έχουν ξεκλειδώσει έστω ένα ach.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Νομίζω το steam δεν μετράει στα percentages όσους δεν έχουν ξεκλειδώσει έστω ένα ach.
Δε βρήκα κάτι ξεκάθαρο στο google, αλλά νομίζω μετράει by ownership, μιας και έχω achievements του τύπου "βγάλε το tutorial" σε άλλο game και η σπανιότητα είναι like στο 7%

Επί της ουσίας, Πείτε λίγο οι παλιοί, γενικά τι να κρατάω και τι να πουλάω? Για το Normal, αρχικά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
δύσκολο να σου πούμε τι κρατάς τι πουλάς, όλα τα θες σε κάποια φάση, το θέμα είναι να ανεβάσεις σιγά σιγά τα slots στο μεγάλο inventory και να φορτώνεις εκεί τα στάνταρ, carbon/conden, ferrite/pure, sodium. oxygen κτλ
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Έγινε κανενός άλλου το save incompatible μετά το σημερινό patch?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
άμα γίνει τέτοιο πράγμα θα πάω να πέσω από το μπαλκόνι...

Τσέκαρε εδώ αν θες, δεν προλαβαίνω να δω εγώ τώρα. Καλού κακού δεν το ανοίγω σήμερα...

 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Incompatible με τι; Μήπως προσπάθησες κάνα multiplayer?
Ούτε single φορτώνει.
To είχα ξεκινήσει σαν Single Player - normal. Ε σε κάποια φάση με εκείνο το save έκανα host Multiplayer (ουσιαστικά έπαιζα σολο) και συνέχιζα το progress εκεί. Μέχρι σήμερα. Το έκανα ήδη report, απλά είπα να 'δω πόσο common είναι.
 
Top Bottom