What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Norco (Inland Dreamstack Ghosts)

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Όποτε ακούω την λέξη "Μύστης", μου έρχεται στο μυαλό ο Γρυπάρης (χαρντκορ γκεημερ, αφου)
Έχω κολλητό που δούλευε με Γρυπάρη στην Aventurine. O man ήταν τόσο φτόσγυ που έκλεβε πατάτες από τα κολατσά των συναδέλφων στο ψυγείο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Με το ηλιέλαιο στις ελλείψεις τώρα, πάνε οι χρυσές πασοκικες εποχές που άφηνες τηγανητή πατάτα σε κοινή θέα.
Σε τραπέζι πχ να τσιμπήσεις πατάτα άλλου; Αιτία κλωτσομπουνιδιου.

Γύφτος εννοεί, δεν ξέρω γιατί δεν το είπε ξεκάθαρα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Οποιος βαζει πατατες στο ψυγειο, του αξιζει να ληστευτει και οποιος κλεβει τετοιες πατατες, ψυγειακες, εχει αξιοθρηνητους γευστικους καλυκες, ουτε για ντουφεκι δεν κανουν.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Ωραίο το Norco, αισθητικά, δεν έπαιξα πολύ ακόμα. Mου αρέσει το CRT filter και η ευκολία του να αλλάζεις δωμάτια με το κουτάκι κάτω δεξιά.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Εν τω μεταξύ, στο PC Gamer που μόλις κυκλοφόρησε έχει 6σέλιδο αφιέρωμα στο παιχνίδι (όχι review) !!! Θα το διαβάσω αφού το τελειώσω όμως γιατί δεν θέλω να φάω κανά spoiler. Στην αρχή του άρθρου αναφέρεται χαρακτηριστικά: "Τhis stunning point & click parable isn't the next Kentucky Route Zero - it's the first Norco". Κάτι που μ'ανάβει τώρα φωτιές να δω και το KRZ!

EDIT: Δεν άντεξα και είδα την πρώτη παράγραφο. Ο συντάκτης το ανακυρήσει ως το προσωπικό του GOTY 2022, ήδη από τον Φεβρουάριο όπως τονίζει.
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,254
Τεράστια "παιχνιδάρα" το Kentucky Fried Chicken Route Zero. Να το τσεκάρεις ASAP!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Για εμένα είναι πολύ ανώτερο από το KRZ γιατί είναι πολύ σφιχτά γραμμένο, με συγκεκριμένη πλοκή. Η ποίηση του Norco, υπηρετεί το αφήγημα. Το KRZ είναι πολύ πιο αυτάρεσκο, κάνει τέχνη για την τέχνη. Έχει μεγαλειώδεις στιγμές αλλά κάνει και τις κοιλιές του, έχει αρκετά σημεία που σου αφήνουν μια πολύ έντονη αίσθηση πως μπήκαν γιατί έτσι, τέχνη, Αρτέμης.

Μπαίνω στην πέμπτη ώρα του Norco (παρά τα οικογενειακά εμπόδια, άθλος πλέον) και έχω αρχίσει και 'γω να ξεδιπλώνω το 'GOTY 2022' σεμεδάκι μου από τώρα. Είμαι περίεργος να δω πώς θα κλείσει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Για εμένα είναι πολύ ανώτερο από το KRZ γιατί είναι πολύ σφιχτά γραμμένο, με συγκεκριμένη πλοκή. Η ποίηση του Norco, υπηρετεί το αφήγημα. Το KRZ είναι πολύ πιο αυτάρεσκο, κάνει τέχνη για την τέχνη. Έχει μεγαλειώδεις στιγμές αλλά κάνει και τις κοιλιές του, έχει αρκετά σημεία που σου αφήνουν μια πολύ έντονη αίσθηση πως μπήκαν γιατί έτσι, τέχνη, Αρτέμης.

Τώρα με εψησες ακόμα περισσότερο γιατί δεν μου άρεσε καθόλου το KRZ.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Σκέφτηκα για λίγο να προβώ σε ρεσιτάλ γραφικών δηλώσεων (έκλαψα, ανατρίχιασα, έτρεμε το χέρι μου) αλλά το φινάλε του παιχνιδιού το εδραιώνει ως ένα αληθινά μνημειώδες έργο. Κάνει τεράστια μαγκιά το Νόρκο. Είναι γκάου και υψηλότατη τέχνη συνάμα. Θεωρητικά φλού και γιούχου και όμως απόλυτα συγκεκριμένο και πιο-επίκαιρο-πεθαίνεις. Έχει αρκετό 'αληθινό' gameplay ώστε να μην σε αποκοιμίζει όπως έκανε το KRZ.

Αριστούργημα μεγατόνων. Αγοράστε special edition, art book, κάλτσες, μανικετόκουμπα, αυτός ο Γιούτς (χωρίς πλάκα) είναι παλικάρι από τα λίγα.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Το τελείωσα κι εγώ. Ενώ μου άρεσε πολύ, τελικά δεν κατάφερε να μου προκαλέσει αυτό το κάτι παραπάνω που θα με κάνει όταν συναντώ κάποιον, αντί να του λέω " Γειά σου" να του λέω "Παίξε Norco", όπως πχ κάνω με το Disco Elysium. Προσοχή, αν κι έχουν ομοιότητες δεν τα συγκρίνω. Θα το προτείνω ανεπιφύλακτα όμως σε άτομα που ξέρω ότι θα εκτιμήσουν ένα παιχνίδι τόσο ιδιαίτερο σαν αυτό και δεν έχουν πρόβλημα να διαβάσουν πολύ κείμενο. Η ατμόσφαιρα, η γραφή, η μουσική είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο, αδιαμφισβήτητα. 8/10
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,254
Βρίσκομαι στο σημείο με την δεύτερη "ανάμνηση" της Catherine. Εξαιρετικά βαημπς μέχρι τώρα!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Είναι σίγουρα διαφορετικό 'φρούτο' από το Disco Elysium και πράγματι, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Το κοινό σημείο τους είναι πάντως η ποιότητα της γραφής. Αν και αντικειμενικά και τα δύο παιχνίδια σε βάζουν να διαβάσεις βιβλίο κανονικό, ουδέποτε ένιωσα την κούραση ή την υπνηλία που με πιάνει με κάτι νεο-μιναριάδες τύπου Tyranny, που κάθε αράδα την έχω ξαναδιαβάσει στα 15 και τα 16 μου ως νουβέλα των Forgotten Realms ('Τί γαμάτα ρε φίλε, γιατί δεν παίρνουν όλα τα βραβεία κάθε χρόνο; Ναι ρε, τη Slayer τη μπλούζα και στα 35 θα τη φοράω, τί θα γίνω, false; )
 
Top Bottom