What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377


Σημαντικό βήμα για την εξάπλωση της χρήσης του DLSS.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Θα το εβαζα στο unreal νημα αργοτερα. Δωρεαν και χωρις δεσμευσεις (περαν της χρησης της UE4 και καταλληλης καρτας).

 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ο Tom Looman ειναι πρωην epic dev και εχει δημιουργησει μπολικο υλικο (documentation, tutorials, courses) σχετικα με την Unreal. Προσωπικα τον εμαθα μεσω μαθηματων που εχει στο Udemy. Ειναι πολυ καλος κατα τη γνωμη μου.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Κι άλλα χαμένα τσιπακια..

Τουλάχιστον να φαρμαρουμε κι εμείς ρε παιδιά
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Από την άλλη κάποιος θα μπορούσε να πει ότι μπορούν να πουλάνε τις κάρτες τους όπου θέλουν
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,455
Από την άλλη κάποιος θα μπορούσε να πει ότι μπορούν να πουλάνε τις κάρτες τους όπου θέλουν
και εγώ προτείνω να ψωνίζουμε και εμείς όπου θέλουμε :D
#boycottzotac
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Δυο πιθανώς καλά νέα για τη διαθεσιμότητα των καρτών 3060: Η Nvidia θα κυκλοφορήσει ειδικές mining GPUs και ο driver της 3060 θα κόβει τις επιδόσεις στο mining στο μισό ώστε να μην είναι ιδιαίτερα συμφέρουσες για mining.


Το βασικό μου ερώτημα είναι αν ο driver θα μπορεί να χακαριστεί για να αφαιρεθεί ο περιορισμός. Αν όχι τοτε λογικά η διαθεσιμότητα θα είναι βελτιωμένη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,455
ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει. δεν υπάρχει περίπτωση να στρώσει η κατάσταση, εκτός αν βγάλει mining κάρτες με 50% καλύτερη απόδοση στα ίδια λεφτά με τις gaming που και πάλι όπως φουσκώνουν ξεφουσκώνουν οι τιμές και τα περιθώρια κέρδους που έχουν οι Miners ίσως να μην πιάσει ούτε αυτό.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Αν συνεχίσει η άνοδος της αξίας των κρυπτονομισματων, λογικά και κλειδωμένη πάλι θα κάνει απόσβεση...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377

Όπως φαίνεται το κλείδωμα είναι σε επίπεδο BIOS. Ένας τύπος πήρε 3060 από retailer που έσπασε την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας και όντως η απόδοση πέφτει σχεδόν αμέσως στο μισό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,455
τελικά @boycottzotac ή όχι, έχω μπερδευτεί, είναι μαζί μας ή με τους άλλους; :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,455
Καλά... σε ένα κόσμο που ξεκλειδώνουν ακόμα και τα hardware locks, η nvidia πιστεύει ότι δεν θα σπάσουν το κλείδωμα στο software...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Όπως είπε και ο Γκου, το bios είναι σαχλαμάρα. Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι miners το πείραζαν για να κερδίσουν σε απόσβεση.
Το θέμα τώρα είναι τι θα γίνει με τις τιμές; Αν οι gaming κάρτες επανέλθουν στις πρότερες προτεινόμενες τιμές και η τιμή των νομισμάτων διπλασιαστεί, γιατί για εκεί το πάνε, τότε όπως και να χει θα συμφέρει το φαρμαρισμα. Ειδικά αν αναλογιστούμε ότι μέσα στον πυρετό των προηγούμενων ημερών αγόραζαν τις προηγούμενες γενιές όσο όσο, οι οποίες δεν έχουν τρελή απόσταση από τις "κομμένες".

Αν οι κάρτες μείνουν στις σημερινές τους τιμές, τότε μάλλον θα τον πάρουμε αγακαζε ομαδικώς γιατί θα μας μείνει το καπέλο, το οποίο σε ορισμένες περιπτώσεις είναι εξωφρενικό.


Στα περί των παραγγελιών μου. Αμφότερες ΕΒΓΑ και πλαίσιο δεν έχουν κάνει την παραμικρή αναφορά για την έλευση στοκ. Όπως το βλέπω το πράγμα θα πάμε απευθείας για 4αρες, αν ζούμε μέχρι τότε και δεν έχουν σκάσει όλα τα ηφαίστεια της χώρας ταυτόχρονα.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,830
Δεν νομίζω ότι θα παραβιαστεί τόσο εύκολα το bios. Αυτό που κάνουν μέχρι σήμερα είναι να βάζουν bios από "μεγαλύτερες" εκδόσεις για να ανεβάσουν το power limit.

Το σημαντικότερο κλείδωμα από εποχή 2000 series, το κλείδωμα του power limit και άλλων παραμέτρων που εμποδίζουν το μεγάλο OC, ακόμα και σήμερα δεν έχει παραβιαστεί.

Όλα αυτά από όσο καταλάβει, εάν κάνω λάθος με χαρά να με διορθώσετε
 
Top Bottom