What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,409
να πούμε κιόλας ότι αρκετά προγράμματα πλέον χρησιμοποιούν τις GPU για computation και δεν έχουν καμία σχέση με cryptomining. Δεν γίνεται να αγοράσουν όλοι κάρτες PRO με 5-10 χιλιάρικα... έχουμε gaming για να κάνουμε δουλειά.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
@Eaglos
Υποτίθεται ότι υπάρχει περιορισμός στο πόσες θα αγοράσει ο καθένας, αλλά όπως βλέπεις δεν εφαρμόζεται. Ή πιο σωστά βρήκαν τρόπο και τις παρακάμπτουν.
Παρακαλούσα ένα μποτάκι στο Twitter όπου ποσταρε αμέσως μόλις κάποιο κατάστημα έδινε διαθέσιμη οποιαδήποτε κάρτα της τελευταίας γενιάς.

Μου έτυχε πολλές φορές να μπω αμέσως μετά το πόστ στο κατάστημα και η κάρτα ήταν ήδη πουλημένη. Σε συνδυασμό με το να βλέπω τυπαδες με rigs τα οποία απαρτίζονται από 100 και πλέον 3060ti καταλαβαίνεις πόσο δραστικό είναι αυτό το μέτρο.

Να δούμε τώρα στα πόσα θα έρθουν οι "gaming" κάρτες γιατί κάτι μου λέει ότι θα δούμε κι άλλο καπέλο. Team fortress θα γίνουμε. Μηνιατικο πάντως για να παίζω παιχνίδια δεν δίνω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
καλό value for money ήταν όντως η 1660.
Ε! εκει στα 250Ε κααααλη ηταν. Τωρα που την πηγαν 500-600 κλαψτην κι αυτην
BTW εβαλα για πουλημα μια GTS 450, 120 ευροπουλα. Καλα ειναι? η να την τσιμπισω λιγο ακομα, λετε?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,351
Ε! εκει στα 250Ε κααααλη ηταν. Τωρα που την πηγαν 500-600 κλαψτην κι αυτην
BTW εβαλα για πουλημα μια GTS 450, 120 ευροπουλα. Καλα ειναι? η να την τσιμπισω λιγο ακομα, λετε?

Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου τις τιμές στην μεταχειρισμένη αγορά οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
150 θα την βαλω για να φυγει αμεσως.
Βρηκα και 2 ευκαιριες, gf RTX 3090 gaming pro στα 2150 και gf RTX 2080 ti στα 1800. Μεταχειρισμενες βεβαια. Την πρωτη την χτυπισα, ευτυχως προλαβα, του εκανα καταθεση το ποσον και περιμενω να μου την στειλει. Η δευτερη ειναι ακομα διαθεσιμη. ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,773
RTX 2080 ti

Μεταχειρισμενες

στα 1800

ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!
not-sure-if-serious.jpg
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,970
Χμμμ... πόσο να πιάνει άραγε η 1070 μου;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,410
λετε οταν επιτελους βρω την rtx 3080(αν υπαρξει διαθεσιμοτητα απο Απριλιο και μετα οπως μου ειπε ενας υπαλληλος του θειου Skroutz πριν 1 μηνα) ποσο λετε να πουλησω την 1070? 500 ευρω ειναι καλα?
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Nαβαρχε μου, ειναι δυνατον μια παναρχαια καρτα να πουληθει 120 και 150? Αντε 20 να την παρει καποιος που θελει να στησει παλαιο μηχανακι. Οι αλλες τιμες ομως ισχυουν ριξτε μια ματια αγγελιες ινσομνια.
Απορια μου , καποιος που αγορασε μια τετοια καρτα (ακριβη) πριν 4-5 μηνες και λεει οτι ειναι σε αψογη κατασταση και τουμπανο κτλ γιατι να την πουλαει, εστω και σε διπλασια τιμη? Εδω παικτες και επαγγελματιες κανουν αμαν να βρουν μια καλη καρτα εστω και με φουσκομενη τιμη.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Απορια μου , καποιος που αγορασε μια τετοια καρτα (ακριβη) πριν 4-5 μηνες και λεει οτι ειναι σε αψογη κατασταση και τουμπανο κτλ γιατι να την πουλαει, εστω και σε διπλασια τιμη? Εδω παικτες και επαγγελματιες κανουν αμαν να βρουν μια καλη καρτα εστω και με φουσκομενη τιμη.

Επειδή δεν αγόρασε μόνο μία; Επειδή έκανε upgrade από gpu που έτσι κι αλλιώς ήταν καλή, και είδε ευκαιρία να βγάλει φράγκα χωρίς να στερηθεί πρακτικά τίποτα; Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ, off the top of my head που έλεγε και ο παππούς μου.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ναι μπορει να ειναι αυτοι οι λογοι και εχουν μια λογικη. Αλλα δεν ειναι η μονη αγγελ,ια, την ανφερω γτ μου εκανε εντυπωση 2150. Αν κοιταξετε στα σαιτ αγγελιων υπαρχουν πολλες παρομοιες. Και μεσαιας κατηγοριας μεταχειρισμενες καρτες σε υπερδιπλασια τιμη απο ακινουργιες.
Και ποσοι Ελληνες πιστευετε οτι εχουν καρταρες αξιας ανω των 500Ε? Εγω νομιζω οτι ενα 60% χρησιμοποιει καρτες 150-300Ε, ενα 20% κατω των 100Ε και μονο ενα 20% εχει σουπερ ελεκτρονικ ιτζεκτιον καρτες. Αναφερομαι σε κανονικες τιμες, οχι στις θεοπαλαβες των τελευταιων μηνων
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,409
αυτό αγαπητέ, είναι οι scalpers που λέμε.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Μηνιατικο πάντως για να παίζω παιχνίδια δεν δίνω.

Για ένα longsword (ή κατάνα) από τιτάνιο ή δαμασκινό ατσάλι όμως?

:trollface:
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Τι να σου πω, ρε κοντοσειρα, δεν σου κρυβω οτι μια ψυχολογια την επαθα με αυτο το ζεστο-κρυο ντουζ. Πηρα την καρτα που εχω 260Ε τον περασσμενο Αυγουστο. Μετα κανα μηνα επεσε στα 230. δεν Ι τοκ το μαισελφ, σειινγκ. Γουατ Κιτσος, γιου αρ, ρε Χρηστο? δεν περιμενες ενα μηνα να γλυτωσεις το 30αρι. Μετα παραμονες χριστουγενων ετρεχα για ευχαριστειες στην αγια ελεουσα, που προλαβα, αυτη την τιμη
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,410
Nαβαρχε μου, ειναι δυνατον μια παναρχαια καρτα να πουληθει 120 και 150? Αντε 20 να την παρει καποιος που θελει να στησει παλαιο μηχανακι. Οι αλλες τιμες ομως ισχυουν ριξτε μια ματια αγγελιες ινσομνια.
Απορια μου , καποιος που αγορασε μια τετοια καρτα (ακριβη) πριν 4-5 μηνες και λεει οτι ειναι σε αψογη κατασταση και τουμπανο κτλ γιατι να την πουλαει, εστω και σε διπλασια τιμη? Εδω παικτες και επαγγελματιες κανουν αμαν να βρουν μια καλη καρτα εστω και με φουσκομενη τιμη.
Ετσι ειναι απο τον Οκτωβριο ψαχνω για RTX 3080 και ακομα να βρω.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,410
Παραγγειλα δυο φορες και ακυρωσα μετα απο 2 εβδομαδες την πρωτη φορα και 3 την δευτερη. Αυτο ποτε δεν εχει ξαναγινει να παραγγειλω κατι και να περιμενω τοσο πολυ να μου το φερουν. Γι αυτο δεν ξαναπαραγγελνω και θα παρω μολις βρω σε καποιο μαγαζι.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,244
Εν τω μεταξύ στον φαύλο κύκλο που μπλέχτηκε ο Σρέντερ, κάθε φορά που βάζει νέα παραγγελία του κρατάνε κάρτα με το νέο καπέλο. Σε λίγο θα παραγγείλει κάρτα με αξία όσο ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο 15ετίας
 
Top Bottom