What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,410
Δηλδη η 4080 κανει οσο σχεδον εκανε η 6700xt που την πηρα 950 ευρω. Το θεμα ειναι ποσο καλυτρρη θα ειναι απο την 6700χτ στην ιδια σχεδον τιμη με μολις 50 ευρω διαφορα? Οσοι εχετε gtx 10 η gtx 9 ακομα περιμενετε να βγουν και οι rx 7000 και αποφασιζεται μετα αν θα παρετε 7700χτ η 4080 .
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Σρε μου, πού θα δώσουμε ραντεβού να κατέβουμε Πλαίσιο να χτυπήσουμε 4080 16GB στα 1200 ευρουλάκια; Πιστεύω είναι ό,τι πρέπει για να παίξω κάτι ρετρό 8άμπιτα που έχω πολύ στο μάτι τελευταία!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Θα είμαι ο λεπτός με το μούσι. Θα κουνάω το κεφάλι μου στο ρυθμό του ΜΑΝΤΑΜ για να με γνωρίσετε.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Θα είμαι ο λεπτός με το μούσι. Θα κουνάω το κεφάλι μου στο ρυθμό του ΜΑΝΤΑΜ για να με γνωρίσετε.

Γιατί; Τόσο αγνώριστος έγινες από τότε που έγινες μπαμπάς; :Ρ
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Όχι ότι δεν το ξέραμε, αλλά πλέον επίσημο:


Νομίζω ότι η διεύθυνση του Ρεηκουί θα πρέπει να διαθέσει ριάξιο "ΣταΦρύδιαΜας". Θα ήταν η κατάλληλη απάντηση στο πράσινο αφεντικό.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Καπιταλιστικές άτοκες δοσούλες και το 4080 16GB όνειρο είναι εδώ. Βάσιμες πηγές μου λένε πως τα 2D Unity point and clicks έχουν ανάγκη τα 350 FPS/4K για να 'δείξουν'.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
όχι, mid-range σχεδόν εξορισμού είναι απόδοση αντίστοιχη με next-gen και εκεί βρίσκεται η RX 6600. Καθαρά καλύτερη από next-gen πάμε σε παραπάνω κατηγορία.

Παρακολουθώ συγκεκριμένα αυτό τον χώρο δεκαετίες τώρα, αυτό που είπα είναι 100% ακριβές. Είμαστε δυο χρόνια μετά την κυκλοφορία των next gen consoles, στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα των προηγούμενων δύο γενεών είχαμε την 8800GT (την γενιά του PS360) και ήμασταν μεταξύ των GTX 970 και GTX 1060 (στην γενιά των PS4/XB1). Όλες αυτές οι κάρτες κομμάτιαζαν τις next-gen κονσόλες σε τιμές μεταξύ 200-330€.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, με την πρόοδο της τεχνολογίας, έχει κλείσει κατά πολύ η ψαλίδα μεταξύ κονσολών/PC's για το μέσο χρήστη. Παλαιότερα η διαφορά ήταν χαοτική ακόμα και στα χαμηλότερα επίπεδα, τώρα πια έχεις ένα πολύ καλό στάνταρ στις δυνατές κονσόλες και προφανώς, την αληθινή 4Κ/60/Ultra εμπειρία την έχεις στο PC αλλά παίζουν μπάλα πολύ κοντά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, με την πρόοδο της τεχνολογίας, έχει κλείσει κατά πολύ η ψαλίδα μεταξύ κονσολών/PC's για το μέσο χρήστη. Παλαιότερα η διαφορά ήταν χαοτική ακόμα και στα χαμηλότερα επίπεδα, τώρα πια έχεις ένα πολύ καλό στάνταρ στις δυνατές κονσόλες και προφανώς, την αληθινή 4Κ/60/Ultra εμπειρία την έχεις στο PC αλλά παίζουν μπάλα πολύ κοντά.

Να πω την αλήθεια δεν με νοιάζει καθόλου το high end, οι λόγοι που παίζω σε PC δεν έχουν καμία σχέση με τις επιδόσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, με την πρόοδο της τεχνολογίας, έχει κλείσει κατά πολύ η ψαλίδα μεταξύ κονσολών/PC's για το μέσο χρήστη. Παλαιότερα η διαφορά ήταν χαοτική ακόμα και στα χαμηλότερα επίπεδα, τώρα πια έχεις ένα πολύ καλό στάνταρ στις δυνατές κονσόλες και προφανώς, την αληθινή 4Κ/60/Ultra εμπειρία την έχεις στο PC αλλά παίζουν μπάλα πολύ κοντά.
να λέμε την αλήθεια λοιπόν αν συνεχίσει τροπάρι έτσι με βλέπω με xbox στην επόμενη φορά που θα ψάχνω κάρτα...
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,535
Χωρίς πλάκα, όλη η κόντρα κονσόλα-PC νομίζω πλέον είναι αποκλειστικό προνόμιο γραφικότατων ανταφεύγα τύπων (καλή ώρα...) που θυμόμαστε ακόμη Τω Καιρώ Εκείνω που πραγματικά, οι διαφορές στην ποιότητα και τα τεχνικά χαρακτηριστικά ήσαν χαώδεις. Τώρα βλέπετε, σπάνε όλες οι αποκλειστικότητες, πηγαίνει προς πλήρη ενοποίηση το πράγμα και αυτό για μένα είναι εξαιρετικό.

Ο καθένας αποφασίζει για το 'βασικό' του μηχάνημα βάσει βαλαντίου, αλλά όλοι έχουμε πρόσβαση στις εμπειρίες, που είναι κι αυτό που μετράει πραγματικά. Και πλέον, προφανώς το RDR2 θα 'δείξει' περισσότερο σε ένα τούμπανο 4Κ/Ultra PC σετάπ, αλλά δεν είναι πως όποιος το παίξει σε ένα PS5/XS1XWhatever θα δει ένα εντελώς άλλο παιχνίδι (όπως συνέβαινε στις μέρες του X360/PS3).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Αυτό συμβαινει αυτή τη στιγμή στο thread από προσκυνημένους κονσολοτσολιάδες:

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
σαφώς, απλά πρέπει να πάρει το memo και η nvidia ότι δεν είναι ανταγωνιστής της μόνο η AMD, ή μάλλον, είναι η AMD αλλά στις κονσόλες που όλες έχουν AMD SoC.

Δηλαδή το είχα σκεφτεί σοβαρά κάποια φάση, έλεγα αν δεν είχα προλάβει κάρτα σε λογική τιμή ή ποιο σωστά αν δεν μου είχε κάτσει εκείνη την περίοδο το 200αράκι από άλλη πώληση hardware, τι θα έκανα έτσι και με έπιανε η καταιγίδα του mining rush? Θα έβγαζα άλλα 2 χρόνια με την 7850 που πλέον με έκοβε από το να παίξω παιχνίδια που ήθελα; Όχι βέβαια, θα τσίμπαγα ένα Xbox SS και gamepass και άντε γεια.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
να λέμε την αλήθεια λοιπόν αν συνεχίσει τροπάρι έτσι με βλέπω με xbox στην επόμενη φορά που θα ψάχνω κάρτα...

Δες τί έγραψα για το Series S!!! Αν δεν πυροβολήσει η MS τα πόδια της και γίνει Sony, μια χαρά μηχανάκι είναι!!!


Αρχίζει το κράξιμο!! Όχι ότι παίζει και κανένα ιδιαίτερο λόγο!!!!
 
Last edited:
Top Bottom