What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Και φυσικά παραμένει η διαχρονική απορία "τι στο διάβολο κάνει η AMD". Αν βγάλει τώρα κάποιος μια πραγματικά αξιόλογη midrange κάρτα,
Έκανα τώρα ένα γούγλισμα και βγάζει στο bestprice την rx 6600 κάτω από €200. Αυτό είναι πολύ ελκυστικό.

Ειδικά η nvidia ίσως έχει αποφασίσει ήδη ότι δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το pc gaming για τον λαουτζίκο. Δεν μπορεί να βγάλει δική της x86 apu, Με φορητά arm φυσικά ασχολείται και φυσικά επαγγελματικές και «πρίμιουμ» κάρτες. Έτσι και αλλιώς μανή, θεκέλ, φάρες τις «φτηνές» κάρτες θα τις φάνε οι apu.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Έκανα τώρα ένα γούγλισμα και βγάζει στο bestprice την rx 6600 κάτω από €200. Αυτό είναι πολύ ελκυστικό.

Ειδικά η nvidia ίσως έχει αποφασίσει ήδη ότι δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το pc gaming για τον λαουτζίκο. Δεν μπορεί να βγάλει δική της x86 apu, Με φορητά arm φυσικά ασχολείται και φυσικά επαγγελματικές και «πρίμιουμ» κάρτες. Έτσι και αλλιώς μανή, θεκέλ, φάρες τις «φτηνές» κάρτες θα τις φάνε οι apu.

Είναι μια πιθανότητα, θα φανεί στην τιμολόγηση της επόμενης γενιάς.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Είναι μια πιθανότητα, θα φανεί στην τιμολόγηση της επόμενης γενιάς.
Η άποψή μου σε αυτό το θέμα δεν έχει να κάνει τόσο με τι πιστεύω για τις πολιτικές αλλά είναι θέμα βασικών αρχών. Οι apu χρησιμοποιούν πολύ κοινή υποδομή οπότε έχουν τρομακτικό πλεονέκτημα κόστους. Το πώς θα πάμε εκεί είναι θέμα πολιτικής.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Δεν είδα ακόμα το βίντεο, αλλά σε πρώτη αντίδραση, μπορεί μέχρι και να έλεγα shut up and take my money, ΑΝ ήταν η 4060Ti 16GB στα 399$ αντί για την 8GB. Βέβαια έχω απορίες και σχετικά και με το memory bandwidth, που φαντάζομαι ο Steve θα θίγει στο βίντεο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Εδώ έχει και benchmarks της Nvidia:


Φαίνεται πως σε καθαρό rasterization (δηλαδή χωρίς ray tracing και frame generation) η αύξηση των επιδόσεων από την προηγούμενη γενιά είναι μόλις 10-15%, άρα το value είναι περισσότερο στο ray tracing και στο DLSS3.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Rasterization? Lol, what is this, 2015?

Άλλα θέματα είναι που με απασχολούν, όπως το PCI-e 4.0 x8 memory bus, και τι μπορεί να σημαίνει για όσους είμαστε ακόμα σε PCI-e 3.0.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα, απλώς ήθελα να ρωτήσω, όποιος γνωρίζει, εάν αξίζει να κάνει κάποιος "επέμβαση" στην κάρτα γραφικών του για να βελτιώσει τα thermals. Δηλαδή αλλαγή θερμοαγώγιμης πάστας στην GPU και τοποθέτηση των απαραίτητων thermal pads στον memory controller ή όπου αλλού χρειάζεται. Θα υπάρξει καμιά διαφορά (π.χ. πάνω από 5C);

Αφορά τη μονάκριβή μου 1070 (υλοποίηση MSI Gaming X με δύο ανεμιστήρια). Νομίζω πως μια χαρά απόδοση έχει όσον αφορά τις θερμοκρασίες, δηλαδή σε περιβάλλον desktop (και με θερμοκρασία δωματίου 23C) πιάνει 31C με τους ανεμιστήρες στο 40% (σχετικά αθόρυβα) και στο FIFA23 που έχω λιώσει τελευταία, κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού πιάνει τους 68C (με την αντίστοιχη αύξηση στις στροφές των ανεμιστήρων βάσει του διαγράμματος που έχω τροποποιήσει στο Afterburner), αν και μου φαίνεται πολύ για FIFA.

Μήπως να κάτσω στα αυγά μου; :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
κάτσε στα αυγά σου και το ξανασυζητάμε με τον καύσωνα :p

καθάρισμα έχεις κάνει;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα, απλώς ήθελα να ρωτήσω, όποιος γνωρίζει, εάν αξίζει να κάνει κάποιος "επέμβαση" στην κάρτα γραφικών του για να βελτιώσει τα thermals. Δηλαδή αλλαγή θερμοαγώγιμης πάστας στην GPU και τοποθέτηση των απαραίτητων thermal pads στον memory controller ή όπου αλλού χρειάζεται. Θα υπάρξει καμιά διαφορά (π.χ. πάνω από 5C);

Αφορά τη μονάκριβή μου 1070 (υλοποίηση MSI Gaming X με δύο ανεμιστήρια). Νομίζω πως μια χαρά απόδοση έχει όσον αφορά τις θερμοκρασίες, δηλαδή σε περιβάλλον desktop (και με θερμοκρασία δωματίου 23C) πιάνει 31C με τους ανεμιστήρες στο 40% (σχετικά αθόρυβα) και στο FIFA23 που έχω λιώσει τελευταία, κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού πιάνει τους 68C (με την αντίστοιχη αύξηση στις στροφές των ανεμιστήρων βάσει του διαγράμματος που έχω τροποποιήσει στο Afterburner), αν και μου φαίνεται πολύ για FIFA.

Μήπως να κάτσω στα αυγά μου; :Ρ

Κάτσε στα αυγά σου, εγώ εδώ δεν ακουμπάω τη δική μου που συγκριτικά με τη δική σου είναι φούρνος και ανεμοστρόβιλος μαζί.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Φυσικά. Όσο πιο σχολαστικά γίνεται, αλλά διαφορά δεν είδα.
ξέρεις όμως αυτό δεν πάει να πει ότι έχεις πρόβλημα, όσο μένεις κάτω από 75-80 πιστεύω είσαι εντάξει.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Οριακά για τα σκουπίδια καθώς σε νεότερα games που είναι όλο και πιο ευαίσθητα σε memory bandwidth, δεν πιάνει καν την 3060Ti, και δεν βλέπω πώς μπορεί αυτό να αλλάξει με την 16GB version. Τελικά το 128-bit bus απλά δεν αρμόζει σε κάρτες αυτής της κατηγορίας.

Αν δεν κάνει τώρα μπάσιμο η AMD με μια σοβαρή 7700xt, είναι πλέον άξια της μοίρας της.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
Με ουλτρεξ λουστηκες;

View attachment 5567

Σπασοκλαμπάνια, εσύ; :Ρ

ξέρεις όμως αυτό δεν πάει να πει ότι έχεις πρόβλημα, όσο μένεις κάτω από 75-80 πιστεύω είσαι εντάξει.

Ναι, δεν είπα ότι έχω πρόβλημα (τουλάχιστον όχι ακόμα). Απλώς ήθελα να μάθω εάν με αλλαγή θερμοαγώγιμης + thermal pads επιτυγχάνω καλύτερες θερμοκρασίες. Τελευταία, μου έχει "κολλήσει" λίγο η ιδέα με τα thermal pads, επειδή σκέφτομαι για αγορά SSD NVme και ψάχνω για heatsinks και "έμπλαστρα". :Ρ

Πάντως, δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ στη μονάκριβή μου θερμοκρασίες πάνω από 75C.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Αν δεν κάνει τώρα μπάσιμο η AMD με μια σοβαρή 7700xt, είναι πλέον άξια της μοίρας της.

Το κακό είναι ότι έχουμε πει κάτι αντίστοιχο αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια και μένουμε πάντα με την όρεξη.
 
Top Bottom