What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Καλύτερη τιμή για την 3080 αυτή τη στιγμή, 899,00€ στο παραδοσιακό κομπιουτερομάγαζο "Κωτσόβολος". Σρέδερ τρέχα να προλάβεις, μπορεί να δίνουν και δώρο κανέναν αποχυμωτή, κάνα βραστήρα, κάτι τέλος πάντων μαζί με την GPU.

Αναμενόμενη τιμή, αλλά βλέπω με μισό μάτι την Gigabyte μετά από πρόσφατη αρνητική εμπειρία φίλου με ελαττωματική Aorus 1080Ti, και κυρίως το απαράδεκτο support τους. Πρόβλημα μπορεί να σου βγάλει οποιοδήποτε προϊόν, το θέμα είναι πώς σε αντιμετωπίζουν μετά. EVGA και πάλι EVGA.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Στα 631 η χαμηλότερη 3070 βλέπω. Όχι άσχημα σε σύγκριση με τις προηγούμενες σειρές, αλλά μια φορά να δω κάρτες της nvidia κοντά σε τιμές MSRP στο Μπανανιστάν και τί στον κόσμο...
Άντε να δούμε και τι θα έχει η amd να δείξει, λίγες μέρες μείνανε.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Που την βλέπεις την 3070;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Τι να τρεξω να προλαβω τρελος ειμαι να δωσω 900 ευρω για καρτα που κανει 700 ευρω? Μου κανει εντυπωση που και ο Θειος Σκρουτζ τις πουλαει στις ιδες τιμες με Πλαισιο και Κωτσοβολο. Πρεπει να περιμενουμε.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
@Hank Chinnaski
άκυρο, το skroutz κάνει νερά και στην αναζήτηση για 3070rtx μου έβγαζε μια 2070 για κάποιο λόγο. Αναμένουμε αν και μετά το launch της 3080 δεν περιμένω λιγότερο από 600.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Τι να τρεξω να προλαβω τρελος ειμαι να δωσω 900 ευρω για καρτα που κανει 700 ευρω? Μου κανει εντυπωση που και ο Θειος Σκρουτζ τις πουλαει στις ιδες τιμες με Πλαισιο και Κωτσοβολο. Πρεπει να περιμενουμε.

Καλά εσύ περίμενε να την πάρεις "700 ευρώ". Λες και δεν έχουμε ξαναδεί launch καινούργιας σειράς στο ποτέ στο παρελθόν.

Στα 631 η χαμηλότερη 3070 βλέπω. Όχι άσχημα σε σύγκριση με τις προηγούμενες σειρές, αλλά μια φορά να δω κάρτες της nvidia κοντά σε τιμές MSRP στο Μπανανιστάν και τί στον κόσμο...
Άντε να δούμε και τι θα έχει η amd να δείξει, λίγες μέρες μείνανε.

Και δεν είναι θέμα Ελλαδιστάν αλλά και ούτε αποκλειστικότητα τις nvidia. Κάνε ενά κόπο να δεις τιμές στις top of the line κάρτες της AMD σε σχέση με το MSRP να γουστάρεις.

Ενδεικτικά Vega 56: 399 USD
Vega 64: 499 USD
Vega 5700XT: 399USD

Δες τιμές τώρα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Δεν είπα ότι είναι αποκλειστικότητα. Στην Ελλάδα όμως ότι τρώνε ένα ωραιότατο καπέλο σε σχέση με άλλες χώρες επειδή... είμεθα large, είναι γνωστό εδώ και χρόνια.

Η 64 έχει εξαντληθεί. Η 56 έχει 110 ευρώ πάνω (ok εδώ ίδια κατάσταση λίγο-πολύ με της nvidia αλλά μιλάμε για ένα κομμάτι σε ένα μαγαζί που έχει ξεμείνει, αν δεις εξέλιξη τιμής για ένα μεγάλο διάστημα είχε φτάσει 60+ ευρώ κάτω από msrp).
Η 5700 έχει υλοποιήσεις που ξεκινάνε από 50 ευρώ πιο κάτω. Είπες κάτι; 😏

Επίσης όταν είχα πάρει την 290, 1 χρόνο μετά την κυκλοφορία της, είχε σχεδόν όσο η προτεινόμενη τιμή. Ακόμα κι αν είναι εξαιρέσεις αυτά, υπάρχουν. Από τη μεριά της πράσινης δε θυμάμαι κάτι αντίστοιχο την τελευταία 10ετία, τα 120-150(φεύγα) στην τιμή είναι εγγυημένα.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Η 64 έχει εξαντληθεί. Η 56 έχει 110 ευρώ πάνω (ok εδώ ίδια κατάσταση λίγο-πολύ με της nvidia αλλά μιλάμε για ένα κομμάτι σε ένα μαγαζί που έχει ξεμείνει, αν δεις εξέλιξη τιμής για ένα μεγάλο διάστημα είχε φτάσει 60+ ευρώ κάτω από msrp).
Η 5700 έχει υλοποιήσεις που ξεκινάνε από 50 ευρώ πιο κάτω. Είπες κάτι; 😏

Το τώρα σε bold γράφτηκε γιατί μιλάμε για κάρτες του 2017 (και αυτό ήταν το ζουμί ). Yύτε καν θα ήθελες να ακούσεις launch τιμές για τις 56/64 (η 64 πχ πιο ακριβή απο 1080ti, lol). Ναι, είπα 5700XT.

Πίστεψε με, έμεινα στην GTX970 4 χρόνια + γιατί δεν υπήρχε κάρτα σε λογική (και για enthusiast μέτρα) τιμή ούτε στη μια ούτε στην άλλη πλευρά.

Επίσης όταν είχα πάρει την 290, 1 χρόνο μετά την κυκλοφορία της, είχε σχεδόν όσο η προτεινόμενη τιμή. Ακόμα κι αν είναι εξαιρέσεις αυτά, υπάρχουν. Από τη μεριά της πράσινης δε θυμάμαι κάτι αντίστοιχο την τελευταία 10ετία, τα 120-150(φεύγα) στην τιμή είναι εγγυημένα.

Απάντησες μόνος σου. Την 970 από τη 329 msrp την είχα πάρει 400€ αλλά ακριβή υλοποίηση (την πριονιστή) την έβρισκες και 350€ κοντά στο launch. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι δεν είναι της τελευταίας 10ετίας αλλά μάλλον 3-4τίας και αποτέλεσμα του crypto mining.
Το 120-150 πάντως το βρίσκω υπερβολικό και το αποδίδω να έχει δημιουργηθεί ώς εντύπωση σε overpriced υλοποιήσεις.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
tommas, μιλάς για εξαντλημένα κομμάτια όπου πια δεν υπάρχει ανταγωνισμός και είναι yolo οι τιμές.
Η 5700xt και η 5500xt (και η 5600xt) καλά γλεντάνε το επιχείρημα σου!!!

Tσέκαρε μία και εξέλιξη τιμής :


και εδώ :


Δυστυχώς δεν έχουν μείνει περισσότερες κάρτες για να βγάλουμε πιο ασφαλές συμπέρασμα, αλλά 387 για VEGA 56 (καρφωμένο κοντά στο MSRP για 14 μήνες αν δεν κάνω λάθος, δεν το λες και άσχημο) και δυστυχώς το skroutz δεν δείχνει πίσω στο Σεπτέμβριο 2017 τι γινόταν, αλλά εγώ βλέπω ότι ότι τιμή έχει τώρα, είχε περίπου και Σεπτέμβρη του 2018 (όχι 2017).

Edit : wtf αντί να πατήσω post πάτησα edit.
 
Last edited:

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
tommas, μιλάς για εξαντλημένα κομμάτια όπου πια δεν υπάρχει ανταγωνισμός και είναι yolo οι τιμές.
Η 5700xt και η 5500xt (και η 5600xt) καλά γλεντάνε το επιχείρημα σου!!!

Το τώρα σε bold γράφτηκε γιατί μιλάμε για κάρτες του 2017 (και αυτό ήταν το ζουμί ). Yύτε καν θα ήθελες να ακούσεις launch τιμές για τις 56/64 (η 64 πχ πιο ακριβή απο 1080ti, lol).

Καλά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
εγώ αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ με τά καπέλα στην Ελληνική αγορά ήταν όταν έψαχνα για την low profile κάρτα που ήθελα να βάλω στο htpc και έβλεπα κάτι radeon 230-240 να είναι ακριβώτερες από την gefroce 710 που ήταν και καλύτερη γενικά. Βέβαια και η ίδια η geforce είχε καπέλο σχεδόν διπλή τιμή... όλες τους έφταναν σε κόστος την 1030... φυσικά δεν υπάρχει λόγος να μην πάρει κάποιος την 1030 (εγώ βρήκα με 20€ μια 710 τελικά, αν και τώρα έπεσαν οι τιμές στα 30€ βλέπω, να τις βάλουν στον πάτο τους... έτσι και αλλιώς αυτός ο τομέας έχει πεθάνει, το επόμενο HTPC θα είναι APU ή xbox)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ναι, είπα 5700XT.
Εμ για αυτή ακριβώς έψαξα. Για δες λίγο καλύτερα τις τιμές, ό,τι περιέγραψα είναι.
Όσο για το αν το καπέλο είναι υπερβολικό που λέω και απλά σε πιο ακριβές υλοποιήσεις, ok, μπορεί να είναι κι έτσι. Αλλά το 200+ της 3080 καλά-καλά δεν έκλεισε μήνα στην αγορά, μη μου λες ότι είναι λόγω ζήτησης από τους κρυπτορύχους!
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Εμ για αυτή ακριβώς έψαξα. Για δες λίγο καλύτερα τις τιμές, ό,τι περιέγραψα είναι.

Σωστός!


Αλλά το 200+ της 3080 καλά-καλά δεν έκλεισε μήνα στην αγορά, μη μου λες ότι είναι λόγω ζήτησης των κρυπτορύχων!

Ακριβώς επειδή δεν έκλεισε μήνα. Μεγάλη ζήτηση και αναμενόμενα (δυστυχώς συνέχεια συμβαίνει και θα συμβαίνει σε κάθε launch) αναντίστοιχη παραγωγή. Όπως έγραψα και πιο πάνω στο thread θα στρώσει πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με την προήγουμενη γενία ακριβώς γιατί έχει περιοριστεί το mining craze.

Πάντως μη μπερδεύουμε το "ελληνικό καπέλο" (δεν γνωρίζω ούτε έχω άποψη σε τι βαθμό δικαιολογείται) με τη γενικότερη διαφορά στη τιμή από οπουδήποτε και να αγοράσεις την κάρτα.

Όταν με το καλό θα έρθει η νέα σειρά από AMD και με προϋπόθεση ότι θα είναι κάτι αξιόλογο είτε καθαρά από πλευράς επιδόσεων ή έστω VFM θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι markup θα έχει. ;)
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Πάντως για να μην βρίζουμε μόνο τα εγχώρια καταστήματα (εξαιρείται εκείνο που τις πουλάει στα 1200€) και στο ευρωπαϊκό κατάστημα τής evga, αν προσθέσουμε τον ΦΠΑ παρόμοιες τιμές έχει.
Και τρώνε πολύ κράξιμο στο φόρουμ τους γιατί δεν έχει γίνει η αντιστοίχηση ευρώ-δολλαριου. Έχουν πει πως θα το κοιτάξουν, αλλά όσο το καθυστερούν τόσο θα χάνουν πελάτες.
Τουλάχιστον, μας βοηθάνε τα παληκάρια να περιμένουμε και την πρόταση τής AMD.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Θα το κοιτάξουν ε; Καλοσύνη τους. Πάντως για 4 μέρες δεν έδειχνε τιμές (to be determined έλεγε) και σήμερα ξαναβάλανε τις παλιές, 900+ με το ΦΠΑ.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
κανείς δεν σκάει 600+ για GPU με προοπτική να ξεκινήσει με συμβιβασμούς με το καλημέρα, και να μην ξέρει τι θα γίνει του χρόνου με τις απαιτήσεις όταν έρθουν τα next-gen games.
Αυτό!

Άντε να δούμε και τι θα έχει η amd να δείξει, λίγες μέρες μείνανε.
Βσκ, ένας μήνας και κάτι. 28/10 δεν είπαν πως θα τις παρουσιάσουν;

Επίσης...
For 4K gaming, the GeForce RTX 3090 is about 10-15% faster on average than the GeForce RTX 3080, and up to 50% faster than the TITAN RTX
GeForce RTX 3090, A “BFGPU” For Creators, Researchers and Extreme Gamers, Launches Thursday
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Βγήκαν και τα πρώτα reviews για την 3090. Ελάχιστα έχω δει, αλλά όσο praise έπεσε για την 3080, τόσο θαψιμο θα φάει η 3090.
Στο hardware unboxed δίνει μόνο 7% πανω σε επιδόσεις στα 1440p.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
λέω και εγώ, έπαθαν κάτι εκεί στην nvidia? :p
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Να, ορίστε! Σας δίνουμε κάρτα με 700 μπακς ένα κλικ πιο αδύναμη από την Titan της σειράς που κοστίζει τα διπλάσια. Τι άλλο θΕλΕΤε ρΕ αΧόρΤαγοι!!1!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πάντα αυτή ήταν η τιμολόγηση για τις Titan. Διπλάσια τιμή για 5% όφελος στις επιδόσεις.
 
Top Bottom