What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

nVidia GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης.

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Aφου με 10-15 Ε αγοραζω φανακια και κανω την δουλεια μου μια χαρα, η καρτα μου δεν εχει αλλο προβλημα, να δωσω 600 για να αγορασω ενα προιον που αξιζει 200, δεν το θελει ουτε ο θεος, αλλα ουτε και ο διαβολος. Και να πεφτανε τα ευρα απο πατζακια μου δεν τοκανα. Ανεμιστηρακια ειναι, χαλανε καιγονται, σπανε. Δλδ αν καουν 2 ανεμιστηρακια απο το κουτι μου, το πεταω και περνω αλλο PC? Στην αναγκη αν δεν μπορω να περιμενω 1 μηνα μεχρι ναρθουν τα ανταλλακτικα, βγαζω το πλαινο του κουτιου, βαζω εναν επιτραπεζιο ανεμιστηρα στην 3η σκαλα σε αποσταση 50 εκ. απο το κουτι και το κανω καταψυξη. Ρε φιλε Σρεντερ, κρατα τα φραγγα εκει, να παρεις μια καρταρα, οταν το επιτρεψουν οι συνθηκες, και ναχεις οντως τερας, θηριο κι οπως αλλιως θες να το λες.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
ή τσιμπάει XBOX S με gamepass μέχρι να περάσει η μπόρα.
Σε μενα το λες? Και με ΑΤΑRI 2600 θα την εβγαζα, οση ωρα βρεχει. Αυτος μανα μου, δεν διαβαζει καθολου Νιτρο, για να καταλαβει τι σημαινει VFM στα Ελληνικα.
Νεολαια, τι να πεις?
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Θα μιλησω με τον τεχνικο μου σε λιγο. Αυτος λεει να ψαξουμε για ανεμιστηρακια αλλα χτες βρημακε μονο αυτα 2Pin/3Pin T128010SM Cooling Fan Cool Fan for Gigabyte GTX 970 Graphics Card 75MM | eBay δεν βρηκαμε τιποτα σε Ελλαδα. Οποτε παω για RTX 3060 TI MANLI στα 650. Λεει οτι δεν αξιζει σε καμια περιπτωση 600+ ευρω μονο για καρτα γραφικων.




Παραγγέλνεις τα ανεμιστήρια απο ebay και μέχρι να έρθουν κάνεις οτι λέει η εικόνα απο πάνω.
Επειδή δεν έχω πρόσβαση ή εμπειρία σε κάρτα σαν την δικιά σου, να βεβαιωθείς οτι τα ανεμιστήρια του ebay είναι συμβατά.
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Θα μου πει αυριο ο τεχνικος μου αν βρηκε ανεμιστηρακια και ποσο θα κοστισουν. Αν δεν βρει τοτε θα αλλαξω την καρτα. Ξερει καποια μαγαζια στο εξωτερικο που ειναι πιο φθηνα απο plaisio και skroutz. Θα παραγγειελει απο εκει και με τα θα μου τα φερει.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Με αρέσει που απαντάτε σοβαρά στον Σρε, αφού ούτως ή άλλως θα κάνει το δικό του και την στιγμή που θα το κάνει θα είναι το πιο γαμάτο που θα υπάρχει.
Πριν μερικά χρόνια δεν γινόταν το ίδιο με τους δίσκους?
-Σρε πάρε ssd
-EXΩ ΚΤΗΝΟΣ ΗΗΔ 100000000ΤΕΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝ ΣΤΟ ΓΚΕΙΜΙΝΓΚ
-Θα δεις διαφορά Σρε
-ΌΧΙ ΤΟ ΚΤΗΝΟΣ ΕΪΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΠΑΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΥΛΤΡΑ 4Κ ΤΟΥΡΜΠΟ
μήνες αργότερα
-ΠΗΡΑ ΣΣΔ ΤΟ ΚΤΗΝΟΣ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Σε χτηνη δεν ξερω κατα ποσο βοηθα ενας ssd. Στο κατσαριδακι πισακι που εχω με core2duo, Gt630 και ram 2x2gb/800/ddr2 εκανε καλη δουλεια ενας 120αρης kingston sata. Mαληστα σκεφτομαι να βαλω βαθεια το χερι στην τσεπη και να το εκμοντερνισω περισσοτερο. Ψυκτρα με κοκκινη φτερωτη 15Ε, μνημη 2x4gb/1333/ddr3 35E και μια 1030. Μπορει να μην γινει χτηνος χωρητικοτητας σαν του Σρε, αλλα χελονονιτζακια θα παιζει ανετα. Κουτι βεβαια Vero το αθανατο.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Ναι κανονίστε τώρα εσείς να αρχίσει να κυνηγάει και άλλα πράματα εκτός από χελωνάκια.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Mπαααα, ετσι που καταντησε η φουκαριαρα η καρτουλα του, κανα τετρις με χαμηλομενα γραφικα.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Μολις μιλησα με τον τεχνικο. Βρηκε ανεμισητρακια για την καρτα γραφικων.στην Κινα. Θα τα αγορασει σημερα. Ξαναειπε οτι μεχρι να φτιαξει η αγορα η διαθεσιμοτητα και οι τιμες να μην παρω τιποτα. Γιατι να πληρωσω διπλασια τιμη και να περιμενω μηνες να μου την φερουν δεν αξιζει. Hδη η φθηνοτερη η rtx 3060 ventus πηγε 560 απο 500 που ηταν πριν 3 μερες MSI VGA GeForce RTX 3060 Ventus 2X OC 12 GB | Plaisio To προβλημα ειναι οτι σε οσα μαγαζια εχω παει κανεις δεν ξερει ποτε θα εχουμε καλη διαθεσιμοτητα και τιμες. Αλλοι μου ειπαν τελη της χρονιας αλλοι λενε απο 2022. Αλλα αν παει 2022 τοτε δεν θα αξιζει να παρουμε rtx 3000 θα παμε για rtx 4000.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Κουτι βεβαια Vero το αθανατο.

Heroichi είναι το κουτί. Vero ήταν το brand της Oktabit για τα prebuilts που έφτιαχνε. Νομίζω το έχουμε ξαναγράψει.

1630404944011.png
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Heroichi είναι το κουτί. Vero ήταν το brand της Oktabit για τα prebuilts που έφτιαχνε. Νομίζω το έχουμε ξαναγράψει.

View attachment 2420
Aκριβως αυτο. Vero γραφει επανω το κουτι. Μπορει ναχεις δικαιο. Δεν εδινε μονο ετοιμα κομπιουτερς, αλλα και τα κουτια μονα τους. Ηeroichi, θυμαμαι καποια τροφοδοτικα που επερνα παλι απο Οκταbit.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Μολις μιλησα με τον τεχνικο. Βρηκε ανεμισητρακια για την καρτα γραφικων.στην Κινα. Θα τα αγορασει σημερα. Ξαναειπε οτι μεχρι να φτιαξει η αγορα η διαθεσιμοτητα και οι τιμες να μην παρω τιποτα. Γιατι να πληρωσω διπλασια τιμη και να περιμενω μηνες να μου την φερουν δεν αξιζει. Hδη η φθηνοτερη η rtx 3060 ventus πηγε 560 απο 500 που ηταν πριν 3 μερες MSI VGA GeForce RTX 3060 Ventus 2X OC 12 GB | Plaisio To προβλημα ειναι οτι σε οσα μαγαζια εχω παει κανεις δεν ξερει ποτε θα εχουμε καλη διαθεσιμοτητα και τιμες. Αλλοι μου ειπαν τελη της χρονιας αλλοι λενε απο 2022. Αλλα αν παει 2022 τοτε δεν θα αξιζει να παρουμε rtx 3000 θα παμε για rtx 4000.
Eπι τελους, αρχισες να σκεφτεσαι λογικα. Διαθεσιμοτητα τελη του 2025 και σε παω και στοιχιμα. Συν 50-100Ε πανω σε σχεση με περυσινες τιμες, καπελο που ειρθε για να μηνει. Αλλο βεβαια μια καρτα που αξιζει 200Ε να την πληρωνεις 250-300 κι αλλο 550. Για ρου του ξου 4000 θα θελουμε παλι και νεα οθονη.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942

Under an X-ray analysis, they appear to have “poor workmanship” on soldering around the card’s MOSFET circuits that powered the impacted cards.

Όταν μια κάρτα έχει ως αντίτιμο το πρωτότοκο παιδί σου, αυτά καλό είναι να μη γίνονται. Γενικότερα, αυτά καλό είναι να μη γίνονται.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Eπι τελους, αρχισες να σκεφτεσαι λογικα. Διαθεσιμοτητα τελη του 2025 και σε παω και στοιχιμα. Συν 50-100Ε πανω σε σχεση με περυσινες τιμες, καπελο που ειρθε για να μηνει. Αλλο βεβαια μια καρτα που αξιζει 200Ε να την πληρωνεις 250-300 κι αλλο 550. Για ρου του ξου 4000 θα θελουμε παλι και νεα οθονη.
Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα 9/10 οτι αμα μεχρι τελη Οκτωβριου δεν εχω βρει καρτα τοτε αγορασω την RTX 3070 TI EAGLE OC στα 800 ευρω στο Πλαισιο και θα περιμενω μεχρι να μου την φερουν χωρις να ακυρωσω παλι την παραγγελια οπως εκανα τον Οκτβωριο και τον Νοεμβριο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Αν τυχόν μιλάς σοβαρά, άσε το σαφάρι GPU στα σκρουτζομάγαγα και πάρε την από τώρα να την έχεις τα Χριστούγεννα. Θα είχες κάρτα δέκα μήνες τώρα άμα δεν σε έπιαναν τα σρεδερικά σου και ακύρωνες παραγγελίες που ας δεχτούμε ότι έκανες.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ημουν νιος και γερασα. σαν να μην περασαν τοσα χρονια. η ζω ενα deja vu. μονο τα νουμερα αλλαζουν.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Σημερα για πρωτη φορα στο Πλαισιο ειδα RTX 3070 και RX 6700XT. Η 3070 849 και η 6700xt 999. Μιλησα με τον τεχνικο μου και μου ειπε οτι ακομα περιπενει τα ανεμιστηρακια μεχρι τελος του μηνα αλλα οτι δεν χρειαζεται να δωσω τοσα λεφτα για καρτα. Μου λεει με 800 ευρω παιρνεις μηχανακι θα δωσεις τοσα για καρτα γραφικων? Και αυτη που εχιες καλη ειναι. Και οτι με τα καινουργια ανεμισηρακια θα λειτουργερι κανονικα χωρις να ζεσταινεται. Αυτο που ανακλυψα εδω και λιγες μερες ειναι οτι αν ριξω την θερμοκρασια σε 1920χ1080 τοτε δεν ξεπερναει του 80 βαθμους. Αυτος λεει οτι αυτο συμβαινει γιατι η καρτα λειτουρεγει με ενα ανεμιστηρακι.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Σρέντερ, θες μηχανάκι ή κάρτα γραφικών; Και με διακόσια ευρώ παίρνεις εσπρεσιέρα, πες στον τεχνικό σου, γιατί να τα δώσεις για κάρτα γραφικών αν πάει έτσι;

Δοκίμασε να ρίξεις τη θερμοκρασία και στα 1024x768.
 
Top Bottom