What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

O Elon Musk είναι πλέον ιδιοκτήτης του Χ (τέως Twitter)

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,308
Ας μάθει να γράφει κάνα κώδικα σε Cobol.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,818
Musk??
Πως λέμε μουσκιό;

Σαυράνθρωποι ή ελαφάνθρωποι; Διαλέξτε το δηλητήριο άρωμα σας!
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Πάντως σκεφτόμουν πως αυτό με την προτεραιότητα στα verified accounts στο σχολιασμό κτλ το κάνει ήδη το FB και το Instagram εδώ και χρόνια. Σε όλα τα ποστς, πρώτα σχόλια που φαίνονται πάνω-πάνω από τα υπόλοιπα είναι όσων έχουν το μπλε τσέκμαρκ στο όνομά τους.

Εδώ το κάνει το skroutz.

1667465608703.png




Προσωπικά χέστηκα για το τι θα κάνει ο Musk. Αρκεί να έχω τσάμπα λογαριασμό και να μπορώ να βλέπω ποστς που με ενδιαφέρουν (GabeFollower, Moore's Law Is Dead, κλπ).
Να ποστάρω δεν με ενδιαφέρει. Είναι χρόνια που έχω σιχαθεί όλη την twitter/facebook κουλτούρα, στην οποία κάποια μαλακιστήρια ποστάρουν την πίπα τους για οτιδήποτε, με ένα υφάκι 1000 καρδιναλίων και μετά τους παραθέτουν δημοσιοκάφροι σε διάφορα άρθρα/ρεπορτάζ για το τι είπαν λες και είναι κάνας σημαντικός ή ότι η άποψη τους έχει ιδιαίτερη σημασία.
Δίνεις σε κάποιον πλατφόρμα και επειδή έχει ένα Α ακροατήριο ψωνίζεται και θεωρεί ότι έχει βαρύνουσα σημασία ο λόγος του και ότι όλοι περιμένουν να δουν τι θα πει.
ΠΙΠΕΣ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ.
Ο κάθενας μπορεί να νευριάσει με το κάθε τι. Και γω νευρίασα πριν δύο μήνες και συνειδητοποίησα ότι για να δω ποστς στο twitter έπρεπε να μπω απ το λογαριασμό.

Απ τη στιγμή που μπορώ να ποστάρω ελεύθερα, χέστηκα για τη συνδρομή των πρήμιουμς.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ο κάθενας μπορεί να νευριάσει με το κάθε τι. Και γω νευρίασα πριν δύο μήνες και συνειδητοποίησα ότι για να δω ποστς στο twitter έπρεπε να μπω απ το λογαριασμό.
Μπορεις να μπαινεις μεσω nitter.net και να βλεπεις ποστς χωρις να κανεις τουιτερολογαριασμο:



Ακομη και να μη θες να μπαινεις απο nitter.net, μπορεις να αντικαθιστας το "twitter.com" απο μπροστα απο το Url με το nitter.net και να βλεπεις ολη τη κουβεντα χωρις πρηξιμο

Πχ



Προσωπικά χέστηκα για το τι θα κάνει ο Musk. Αρκεί να έχω τσάμπα λογαριασμό και να μπορώ να βλέπω ποστς που με ενδιαφέρουν (GabeFollower, Moore's Law Is Dead, κλπ).

Επισης γιαυτο -->Προσωπικά χέστηκα για το τι θα κάνει ο Musk. Αρκεί να έχω τσάμπα λογαριασμό και να μπορώ να βλέπω ποστς που με ενδιαφέρουν (GabeFollower, Moore's Law Is Dead, κλπ).

Αν λειτουργησει αυτο και ο GabeFollower πχ δεν εχει φραγκα να βαλει μπλεδακι, τοτε τα ποστ του θα θαβονται κατω απο προτεινομενα για να βλεπεις ποστς στο feed σου απο τον TimSweenyLover που εχει φραγκα να βαλει μπλεδακι ;)
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Αν λειτουργησει αυτο και ο GabeFollower πχ δεν εχει φραγκα να βαλει μπλεδακι, τοτε τα ποστ του θα θαβονται κατω απο προτεινομενα για να βλεπεις ποστς στο feed σου απο τον TimSweenyLover που εχει φραγκα να βαλει μπλεδακι ;)

Δεν με επηρεάζει αυτό, γιατί η διαδικασία που πάντα κάνω τις τελευταίες 5-6 βδομάδες (που άρχισα να ξαναχρησιμοποιώ twitter) είναι να πατάω στο google "(name) Twitter" και να μπαίνω πάντα από κει να βλέπω τα τελευταία ποστς. Μόνο στο facebook χρησιμοποιώ το feed και ειδικά τον τελευταίο καιρό το χουν ΛΙΩΣΕΙ στις διαφημίσεις και στα άκυρα sponsored posts. Εκεί όσο και να τους κλείνεις και να πατάς «Μην ξαναεμφανιστεί», με κάποιο μαγικό τρόπο ξαναεμφανίζονται.

Βεβαίως ψιλοανήθικο και money grab αυτό που κάνει ο Μus , αλλα προσωπικά το θεωρώ λιγότερο ανήθικο απ το να βγάλεις τα likes/dislikes στο Youtube , ώστε να μην είναι ορατά και να μην ταράζονται γελοίες προσωπικότητες (δεξιά και αριστερά).

Ευχαριστώ όμως για το τιπ του nitter!
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Δεν με επηρεάζει αυτό, γιατί η διαδικασία που πάντα κάνω τις τελευταίες 5-6 βδομάδες (που άρχισα να ξαναχρησιμοποιώ twitter) είναι να πατάω στο google "(name) Twitter" και να μπαίνω πάντα από κει να βλέπω τα τελευταία ποστς
Όντως αυτό είναι μια προσωπική λύση.

Βέβαια η συντριπτική πλειοψηφία θα συνεχίσει να χρησιμοποιεί το Τουίτερ από το app του κινητού χωρίς να παίρνει υπόψη αυτό που έγινε με αποτέλεσμα το virality που σε έκανε να βρεις τον Gabefollower, ενα πιτσιρικά η έναν αβγαλτο και όλους τους νέους χρήστες να τον οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στο αντίπαλο δέος του TimSweenylover. Ελπίζω να επικοινωνώ σωστά αυτό που θέλω να πω
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
πανω κατω στο twitter σχεδον παντα βλεπω posts που με ενδιαφερουν (να το πω πιο απλα απο users που κανω follow). δεν ειχα ποτε θεμα. αντε να εβλεπα και κανα sponsored tweet στο mobile app μεχρι εκει. φυσικα σαν space το εχω ξαναπει οτι ηταν το αντρο της τοξικοτητας. ατομο που εγω προσωπικα εκανα report σε καθε τοξικο tweet τους πηρε μολις 1μιση χρονο για να του ριξουν επιτελους ban πριν. τωρα αυτα τα θα πληρωνουν οι "προσωπικοτητες" για blue mark και λοιπες πιπες στα φριδια μου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,536
όσο και να τους κλείνεις και να πατάς «Μην ξαναεμφανιστεί», με κάποιο μαγικό τρόπο ξαναεμφανίζονται.

Αν δεν υπηρχε το κουμπακι, να μου στελνετε ενημερωτικα email, θα ηταν το πιο αχρηστο κουμπι στο ιντερνετ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,536
Ανθρωποφαγια, ψηφιακη. Λεφτα θελει να βγαλει ο ανθρωπος. Τον συμφερει να υπαρχουν χρηστες και πολλα πολλα μηνυματα. Αν δεν σας αρεσει, να κανετε λιγη υπομονη μεχρι να ερθει στην Ευρωπη το Truth Social.
Μονο αληθειες σε αυτη την πλατφορμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
ΟΚ τελείωσε ένας διαγωνισμός που είχα μπει με το twitter, ώρα να την κάνω με ελαφρά.


Πραγματικά ο τύπος είναι ζώο όμως... πρώτα αρχίζει να γράφει ένα σκασμό μαλακίες, μετά ρίχνει το φταίξιμο παντού εκτός από τον εαυτό του που τρόμαξαν οι διαφημιστές και αποσύρουν διαφημίσεις, μετά απολύει τους εργαζόμενους (φήμες θέλουν μάλιστα με εκδικητικά κριτήρια, αλλά κρατάμε ένα γκρέιν οφ σόλτ που λεν και στο χωριό μου).

Μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας ή θα το έχει βγάλει για πούλημα ή θα το κλείσει για εκκαθάριση το μαγαζί...
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Screenshot 2022-11-04 224145.jpg

ο @nitro912gr δικασε. δεν περιγραφω αλλο. musk κλαψε λιγο ακομα


ασχοληστε πολυ σοβαρα με το μελλον του twitter. να και αν το πουλησει να και αν το κλεισει η οτι αλλο μελλον εχει. εμεις στο τελος της ημερας θα παμε οπου πανε οι κοπελες του onlyfans.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
View attachment 4304

ο @nitro912gr δικασε. δεν περιγραφω αλλο. musk κλαψε λιγο ακομα


ασχοληστε πολυ σοβαρα με το μελλον του twitter. να και αν το πουλησει να και αν το κλεισει η οτι αλλο μελλον εχει. εμεις στο τελος της ημερας θα παμε οπου πανε οι κοπελες του only fans.
δεν σας βλέπω στο tiktok όμως
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
δεν σας βλέπω στο tiktok όμως
που το ξερεις οτι δεν ειμαι εκει με καλυψη αποκρυψη ωστε να μη με βρουν γνωστοι?
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,536
Ο τυπος αυτος, μεχρι τωρα, εναν σκασμο βλακειες ποσταρε. Επειδη εκανε επενδυση και περιμενει να βγαλει φραγκα, εννοειται οτι θα απολυσει κοσμο. Καπιταλισμο το λενε. Το κανουν συνεχεια.
Πως θα παρει πισω τα λεφτα του; απολυσεις και συνδρομες λεει η συνταγη.
τετοιες πρακτικες μαγνητιζουν τους επενδυτες και για μελλοντικες μπιζνες.

Αυτοι που πουλησαν, θα μπορουσαν να βαλουν ορο στο συμβολαιο, να μην απολυσει πανω απο καποιο ποσοστο των υπαλληλων. 5 με 10% ειναι κατι που μπορει να γινει αποδεκτο, ακομα και απο τον βλακα τον Musk.
Μπορουσαν να πουν και καμια απολυση για εναν χρονο. Ειναι και καλος χρονος για να αξιολογησει το προσωπικο.
Αρα, το σφαλμα ειναι και δικο τους. Ηθελαν να παρουν τα φραγκα, να πανε σε αλλη παραλια και στα παπαρακια τους ολα.
Καπιταλισμος ειναι νιτρε, οχι Elon Musk.

Το τουιτερ θα συνεχισει, δεν θα φυγουν αρκετοι για να κλεισει.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
δεν σας βλέπω στο tiktok όμως


Το τουιτερ θα συνεχισει, δεν θα φυγουν αρκετοι για να κλεισει.
Δυσκολο, το rant του Μουσκ ειναι βασισμενο σε γεγοτα μαζικης φυγης μεγαλων κολοσσων που εχουν χτισει (νεο)φιλελε προσωπειο λογω κακης δημοσιοτητας

Και αλτερνατιβ υπαρχει για να πανε, καθως ακουγεται οτι ο Ντορσης απο μπροστα προμοταρει το ντισεντραλαιζ δικο του πρωτοκολλο για να περιορισει τη φυγη προς τα ελευθερα λιβαδια του activitypub* και απο πισω αρμεγει συλλογες απο διαφημισεις εταιρειων που φευγουν απο το τουιτερ αλλα ταυτοχρονα θελουν ελεγχο διαφημισεων μεσω αλγοριθμων (ακομη και ο μουσκ εχει ποσοστο εκει, οχι βεβαια ικανο για να παιρνει αποφασεις, but still ).

The show must go on

ωραια λιβαδια
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,536
Δυσκολο, το rant του Μουσκ ειναι βασισμενο σε γεγοτα μαζικης φυγης μεγαλων κολοσσων που εχουν χτισει (νεο)φιλελε προσωπειο λογω κακης δημοσιοτητα

Δεν εφυγαν ολοι, τιποτα δεν τους εμποδιζει να επστρεψουν, κανενας δεν εμποδιζει νεες εγγραφες.
Καποιοι ειπαν να εκμεταλλευτουν την κατασταση, για να δειξουν στις μαζες πως γινονται οι αγωνες.
Η ολη φαση ειναι ενα καρναβαλακι εντυπωσεων.
Εγω περιμενω να πεσει λιγο η σκονη.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Δεν εφυγαν ολοι, τιποτα δεν τους εμποδιζει να επστρεψουν, κανενας δεν εμποδιζει νεες εγγραφες.
Καποιοι ειπαν να εκμεταλλευτουν την κατασταση, για να δειξουν στις μαζες πως γινονται οι αγωνες.
Η ολη φαση ειναι ενα καρναβαλακι εντυπωσεων.
Εγω περιμενω να πεσει λιγο η σκονη.
Η σκόνη φαίνεται να μη πέφτει


😂
 
Top Bottom