What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

O Elon Musk είναι πλέον ιδιοκτήτης του Χ (τέως Twitter)

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,949
εμενα στο ολο θρεντ μου κανει εντυπωση τα σαιτ που διαβαζει ο τιναπιδης.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
Η σκόνη φαίνεται να μη πέφτει
Βιαζεσαι, εχουν πολλα να γινουν. Αν ο Musk δεν βγαλει λεφτα απο την επενδυση, θα δουμε ακομα περισσοτερη σκονη.
Αν βγαλει λεφτα, τοτε ειναι που ο social κοσμος θα παθει πνευμονοκονιαση. Ελπιζω να την φαει γιατι αν τα καταφερει, θα ακολουθησουν και οι αλλοι. Το εργακι δεν εχει τελειωσει.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Βιαζεσαι, εχουν πολλα να γινουν. Αν ο Musk δεν βγαλει λεφτα απο την επενδυση, θα δουμε ακομα περισσοτερη σκονη.
Αν βγαλει λεφτα, τοτε ειναι που ο social κοσμος θα παθει πνευμονοκονιαση. Ελπιζω να την φαει γιατι αν τα καταφερει, θα ακολουθησουν και οι αλλοι. Το εργακι δεν εχει τελειωσει.

Συμφωνώ εν μέρει... Ο τύπος εκ των υστέρων φαίνεται ότι εξαναγκάστηκε στην εξαγορά και τώρα προσπαθεί να το ξεζουμισει όσο μπορεί μέχρι να ψωφησει, οπότε ναι θα δούμε πολλά και διάφορα προσπαθοντας να κρατήσει την ισορροπία με τους ινφουενζες και το άρμεγμα

Το εργακι των συγκεντρωτικών σοσιαλ είναι στην αρχή του τέλους όμως. Στο fediverse έχουν σκάσει και μεγάλοι ειδησεογραφικοι τις τελευταίες μέρες, ακόμη και γκειμινγκ.

Ίσως και το αρκιου θα μπορούσε να πάρει μέρος τώρα που το σκέφτομαι... Θα καταθέσω σχετική πρόταση στο αντίστοιχο θρεντ κάποια στιγμή με περισσότερες λεπτομέρειες
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
Αυτο που δεν καταλαβαινουμε εμεις οι μπλεμπιδες, ειναι οτι ο Musk μπορει να καταφερει να βγαλει λεφτα, εστω και αν καταφυγει στη πωληση του twitter. Αυτο το λεω για την περιπτωση που στο τελος πουλησει και καποιοι βγουν να πουν οτι δεν τα καταφερε. Αν βγαλει μερικα εκατομμυρια κερδος, μια χαρα θα τα εχει καταφερει.
Ισως ολο αυτο γινεται με σκοπο να πουλησει. Δεν μπορω να το ξερω αυτο επειδη ο Elon δεν ειναι και καμια σοβαρη ιδιοφυια.
Τον εχω ικανο να πεταξε την ιδεα για να τραβηξει την προσοχη και μετα να "παντρευτηκε" με το ζορι.

Το εργακι με τα social media και τα συστηματα τους, την γενικη φιλοσοφια τους, προσωπικα, το εχω γραμμενο στα @@ μου. Δεν θα βγω στην αναζητηση πλατφορμας επειδη ο Musk αγορασε το twitter. Ας σοβαρευτουμε λιγο.

Εχω εναν λογαριασμο της κακιας ωρας στο φουμπου. Αργησα πολυ να φτιαξω εναν λογαριασμο και στην ουσια επρεπε να τον φτιαξω για λογους επικοινωνιας με προσωπο. Αυτο το προσωπο δεν παιζει πλεον.
Αν ξαναπαθει καποιο κοκομπλοκο, δεν θα μπω στην διαδικασια να το λυσω. Ο μοναδικος λογος που μπηκα στην διαδικασια αρσης της απενεργοποιησης αυτου του αθλιου λογαριασμου, ηταν το challenge, πραγμα που αποτελει τον πυρηνα του κουνελισιου χαρακτηρα. Εχω αναγκη τα challenge επειδη βαριεμαι πολυ ευκολα.
Ουτε γκομενα ψαχνω στο ιντερνετ, ουτε λεφτα θελω να βγαλω απο τα social και εχω περισσοτερη επικοινωνια απο οση χρειαζομαι. Αυτος ειναι και ο λογος που η αποδοχη αιτηματων φιλιας ειναι πολυ σπανια και ο λογος που κανω κλαδεματα στην λιστα των φιλων. Πριν λιγες μερες αποδεχτηκα ενα αιτημα φιλιας απο μια γριουλα σε αναπηρικο καροτσακι. Ειναι φιλη ενος φιλικου ζευγαριου. Δεν μου πηγε η καρδια να την απορριψω. Απο την στιγμη που δεν βλεπω ποστ της και δεν μιλαμε, πως να με πειραξει η γυναικα;
ε ναι, στα @@ μου ο musk και οι πλατφορμες τους.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Don't trust the feds...

Το παρακατω εξηγει το τι ειναι το fediverse με εικονες, ξεκινωντας απο την αρχη.


Σιγουρα θα φανει χρησιμο σε οσους αναρωτιουνται τι ειναι το mastodon που πανε οι χρηστες του τουιτερ αλλα βαριουνται να διαβασουν πεντε πραματα οπως αυτο

 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,949
Mastodon ξέρω μόνο την μπάντα. Νταξ τώρα έμαθα και το άλλο αλλά όταν σκάσει το Τουίτερ θα μείνω απλά με το Tumblr που έχει ξεμείνει ο λογαριασμός και με τα κορίτσια του Instagram. Τα άλλα να πα να γαμηθουν. Νταξ μαλακίες λέω για να λέω μη τα παίρνετε όλα στα σοβαρά.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
που να μπούμε μάσταντον;
Ανάλογα τι ανάγκες έχεις, τι κανόνες θες να ακολουθείς και τι γουστάρεις να βλέπεις περισσότερο στο local σου.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος είναι να τσεκαρει τους κανόνες του σέρβερ και να δει μερικά ποστ ώστε να του βγάλει μια φάση που να τον ψήνει καθώς εμπιστεύεσαι τη διαχείριση του λογαριασμού σου εκεί (πχ ειδες το φόρουμ του αρκιου και επέλεξες να φτιάξεις λογαριασμό τηρώντας τους κανόνες του)

Πχ ένας σέρβερ που είναι θεματικός για γραφικές τέχνες μπορεί να σε ενδιέφερε περισσότερο από έναν αμιγώς πολιτικό, αν και προφανώς εσύ επιλέγεις, κόβοντας ακολουθώντας και βάζοντας ειδικά νοτιφικεισο για ακαους και χασταγκς,τι θα φαίνεται στο home σου, καλό είναι να έχεις κάπου να αρχίσεις για να ακολουθείς καθώς δεν σου προτείνει ντίβες και ινφλουεσερς όταν ξεκινάς, εσύ βρίσκεις με τι άτομα θες να αλληλεπιδρας.

Μπορείς να βάλεις φίλτρα για να φαίνονται μόνο ελληνικά και αγγλικά πχ στη federated ροή και να τσιμπάς ενδιαφέροντα άτομα για follow από εκεί


Έχει πολλές λίστες με σέρβερ με περισσότερες η λογοτερες ινφο για να τσεκαρεις, συμβουλή όμως είναι να επιλέξεις με βάση αυτό που σου κάνει κλικ

Πχ εδώ έχει μια λίστα που ειναι οι μεγαλύτεροι θεματικοί σέρβερ με >5000 ενεργούς χρήστες

Αν και θα πρότεινα κάνα μικρότερο για πιο προσωπική σχέση εμπιστοσύνης με τους μοντερειτορς του σέρβερ
Πχ εδώ δείχνει τα κοντινά σου για να τσεκαρεις


Αυτό το ψαχτηρι πχ έχει φίλτρα όπου ανιχνεύει την ελληνική γλώσσα

Το καλύτερο είναι ότι αν δε ψηθείς με το σέρβερ που είσαι μπορείς κάλλιστα να εξάγεις τη λίστα με follows που έχεις και να μεταναστεύσεις σε άλλο σέρβερ. Όσοι σε ακολουθούν παίρνουν νοτιφικεισο ότι πηγες αλλού και σε βρίσκουν άμεσα, ενώ όσους ακολουθούσες πριν παραμένουν. Το μόνο που δεν μετακινείται στο νέο σέρβερ προς το παρών είναι το ιστορικό των ποστ σου, αλλά υπάρχει αποθηκευμένο στο παλιό σέρβερ.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,789
Ανάλογα τι ανάγκες έχεις, τι κανόνες θες να ακολουθείς και τι γουστάρεις να βλέπεις περισσότερο στο local σου.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος είναι να τσεκαρει τους κανόνες του σέρβερ και να δει μερικά ποστ ώστε να του βγάλει μια φάση που να τον ψήνει καθώς εμπιστεύεσαι τη διαχείριση του λογαριασμού σου εκεί (πχ ειδες το φόρουμ του αρκιου και επέλεξες να φτιάξεις λογαριασμό τηρώντας τους κανόνες του)

Πχ ένας σέρβερ που είναι θεματικός για γραφικές τέχνες μπορεί να σε ενδιέφερε περισσότερο από έναν αμιγώς πολιτικό, αν και προφανώς εσύ επιλέγεις, κόβοντας ακολουθώντας και βάζοντας ειδικά νοτιφικεισο για ακαους και χασταγκς,τι θα φαίνεται στο home σου, καλό είναι να έχεις κάπου να αρχίσεις για να ακολουθείς καθώς δεν σου προτείνει ντίβες και ινφλουεσερς όταν ξεκινάς, εσύ βρίσκεις με τι άτομα θες να αλληλεπιδρας.

Μπορείς να βάλεις φίλτρα για να φαίνονται μόνο ελληνικά και αγγλικά πχ στη federated ροή και να τσιμπάς ενδιαφέροντα άτομα για follow από εκεί


Έχει πολλές λίστες με σέρβερ με περισσότερες η λογοτερες ινφο για να τσεκαρεις, συμβουλή όμως είναι να επιλέξεις με βάση αυτό που σου κάνει κλικ

Πχ εδώ έχει μια λίστα που ειναι οι μεγαλύτεροι θεματικοί σέρβερ με >5000 ενεργούς χρήστες

Αν και θα πρότεινα κάνα μικρότερο για πιο προσωπική σχέση εμπιστοσύνης με τους μοντερειτορς του σέρβερ
Πχ εδώ δείχνει τα κοντινά σου για να τσεκαρεις


Αυτό το ψαχτηρι πχ έχει φίλτρα όπου ανιχνεύει την ελληνική γλώσσα

Το καλύτερο είναι ότι αν δε ψηθείς με το σέρβερ που είσαι μπορείς κάλλιστα να εξάγεις τη λίστα με follows που έχεις και να μεταναστεύσεις σε άλλο σέρβερ. Όσοι σε ακολουθούν παίρνουν νοτιφικεισο ότι πηγες αλλού και σε βρίσκουν άμεσα, ενώ όσους ακολουθούσες πριν παραμένουν. Το μόνο που δεν μετακινείται στο νέο σέρβερ προς το παρών είναι το ιστορικό των ποστ σου, αλλά υπάρχει αποθηκευμένο στο παλιό σέρβερ.
έτσι δεν πεθαίνει το twitter... εγώ απλά θέλω να κάνω account και follow τα tech sites/vlogs μου. Τι σεντόνια είναι τούτα; :p
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
έτσι δεν πεθαίνει το twitter...

Δεν ειναι twitter-killer η φαση, ειναι το που θα πας αν δεν μπορεις να μεινεις στο τουιτερ γιατι θα γινει Imploded και γιατι ειναι καλυτερο να μην εισαι σε σέρβερ που σέρνεται


Η ευκολη λυση ειναι να μπεις στο Servers και να διαλεξεις σερβερ απο κει να κανεις ακαου...αν βαριεσαι περισσοτερο και θες πατημα δυο κουμπιων κανε αιτηση να μπεις εδω libretooth ελληνικος μεγαλος σερβερ συνηθως κανουν αποδοχη μετα απο μια μερα...
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,944
Διαβάζοντας αυτό το θρεντ, δυο τραγούδια έρχονται στο νου:




*dragonpeople" θα ήθελε να πει ο Ρολφ, σχωρέστε τον είναι από άλλη εποχή, πιο απλή
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,944
Mario would never do that. Είστε σίγουροι; ο αδερφός του πάντως το έχει κάνει.

Proof
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,890

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

Καλά δεν είναι να του έχεις εμπιστοσύνη σε αυτά που λέει, αλλά LOL
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,949
νταξ οταν ειπε οτι θα σωσει το τουιτερ μπορει να εννοουσε οτι θα το κλεισει μιας και δεν σωζετε με τπτ αυτο το πραμα xD
 
Top Bottom