What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ο Μεγάλος Αδρε_φώς

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
κακός κείμενα
"Κακώς κειμενα"

Αλλα ναι συμφωνω, η apple, αν δε παρουμε υποψη τις σαπιες εταιρικες πρακτικες που εχει σε διαφορα πραγματα, σε αυτο το τομεα ειναι πιο καθαρη.

Εδω στο μαγαζι εχω βαλει σιγα σιγα και κανουμε κουβεντα για εναλλακτικες προς λινουξ κατευθυνση, καθως το incscape προσφερει αρκετα σεβαστες λειτουργιες ως προς το prepress printing, ενω σκεφτομαι μηπως η μοναδικη γραφιστρια που εχουμε τρεξει το coreldraw μεσω VΜbox
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
"Κακώς κειμενα"

Αλλα ναι συμφωνω, η apple, αν δε παρουμε υποψη τις σαπιες εταιρικες πρακτικες που εχει σε διαφορα πραγματα, σε αυτο το τομεα ειναι πιο καθαρη.

Εδω στο μαγαζι εχω βαλει σιγα σιγα και κανουμε κουβεντα για εναλλακτικες προς λινουξ κατευθυνση, καθως το incscape προσφερει αρκετα σεβαστες λειτουργιες ως προς το prepress printing, ενω σκεφτομαι μηπως η μοναδικη γραφιστρια που εχουμε τρεξει το coreldraw μεσω VΜbox
αν δεν είναι απαιτητικές εφαρμογές και το σύστημα αρκετό, άνετα μπορεί να τρέξει με VMWare ή άλλο emulation.

Προσωπικά ο μόνος λόγος που δεν καταφεύγω σε τέτοια λύση σπίτι για τα της συζύγου τα autocad κτλ είναι γιατί από την μια γκρίνια, "γιατί μου το αλλάζεις τώρα" αν και προσαρμόζεται και μαθαίνει άμεσα, αλλά οκ το δέχομαι όταν δουλεύεις όλη μέρα δεν θες να βάλεις ούτε γραμμάριο προσπάθειας παραπάνω στο πρόγραμμα σου.
Και από την άλλη θεωρώ το σύστημα λίγο ακόμα και με windows για την δουλειά της, δεν θα ήθελα να χάσουμε απόδοση στο ελάχιστο γιατί ο χρόνος είναι χρήμα ή ξεκούραση. (εδώ κοιτάζαμε για nvidia 3060 μόνο και μόνο για cuda rendering πχ).
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ναι ρε αν παίζει θέμα rendering δε ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει ο παραπάνω χρόνος που θα σου τρώει
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Εγώ από τότε που έμαθα ότι η Microsoft έχει διαθέσει τα Word και Excel δωρεάν online ως web apps έχω αρχίσει να σκέφτομαι όλο και περισσότερο το ενδεχόμενο να αφήσω πίσω τα Windows ακόμα και στο PC της δουλειάς.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Εγώ εχω αρχίσει να εφαρμόζω το dual boot. Mint με cinnamon για καθημερινή χρήση και μια έκδοση των windows (π.χ. τα 7αρια) για οτιδήποτε offline. Στο pc το πήγα ένα βήμα παραπέρα: Triple boot με mint, 7αρια και XP.
Αυτά κάνεις αν είσαι μερακλής ή αν βαριέσαι να σβήσεις τα προηγούμενα λειτουργικά και να στήσεις κανονικά το μηχάνημα. :ROFLMAO:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Με αυτα που λετε εδω μεσα, φοβαμαι να κανω update στο firefox. Στην 103.01 version εχει μεινει. Φωναζει το αμοιρο, καθε 10 λεπτα, κανε μου update, απο αυτα κανεις πολυ καλα. Οπως θα ελεγε και ο Μπουκοφκσι, οχι σημερα μωρο μου.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Εγώ από τότε που έμαθα ότι η Microsoft έχει διαθέσει τα Word και Excel δωρεάν online ως web apps έχω αρχίσει να σκέφτομαι όλο και περισσότερο το ενδεχόμενο να αφήσω πίσω τα Windows ακόμα και στο PC της δουλειάς.
Δεν ξέρω τις ανάγκες σου, αλλά έχε υπόψη σου ότι είναι αρκετά κουτσουρεμενα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Δεν ξέρω τις ανάγκες σου, αλλά έχε υπόψη σου ότι είναι αρκετά κουτσουρεμενα.

Απλό word processing, δεν χρειάζομαι εξειδικευμένες λειτουργίες.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Εγώ από τότε που έμαθα ότι η Microsoft έχει διαθέσει τα Word και Excel δωρεάν online ως web apps έχω αρχίσει να σκέφτομαι όλο και περισσότερο το ενδεχόμενο να αφήσω πίσω τα Windows ακόμα και στο PC της δουλειάς.
Αν αυτό ήταν που σε κρατούσε στα windows, θα μπορούσες να τα τρέχεις άνετα μέσα από εικονική μηχανή.

Πάντως και τα ελεύθερα εναλλακτικά (πχ Libre office) είναι καλά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Αν αυτό ήταν που σε κρατούσε στα windows, θα μπορούσες να τα τρέχεις άνετα μέσα από εικονική μηχανή.

Πάντως και τα ελεύθερα εναλλακτικά (πχ Libre office) είναι καλά.
Η αλήθεια είναι ότι οι συμβατότητες με MS word είναι σε αρκετά μεγάλο μέρος τους, παρελθόν. Ειδικά για απλές χρήσεις που δεν εμπλέξουν τίποτα περίπλοκα πράγματα.

Στο γραφείο έχω περάσει σε libre εδώ και χρόνια, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος να προσθέσω ένα ακόμα έξοδο μόνο και μόνο για να κάνω ορθογραφικό έλεγχο σε ότι χρειάζομαι στην δουλειά μου.

Μακάρι να το καταλάβαιναν περισσότεροι, από το να κατεβάζουν πειρατικά μόνο και μόνο για αυτή την χρήση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Αν αυτό ήταν που σε κρατούσε στα windows, θα μπορούσες να τα τρέχεις άνετα μέσα από εικονική μηχανή.

Πάντως και τα ελεύθερα εναλλακτικά (πχ Libre office) είναι καλά.

Το ξέρω, είχα δοκιμάσει και το Open Office παλιότερα και το Libre μετά.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
ένα ακόμα έξοδο μόνο και μόνο για να κάνω ορθογραφικό έλεγχο
Έχω βάλει ορθογραφικό έλεγχο στο Libre

Το ξέρω, είχα δοκιμάσει και το Open Office παλιότερα και το Libre μετά.
απλά λέω ότι αν κάποιος θέλει microsoft office μια χαρά είναι μέσω εικονικής μηχανής. Αν κάποιος έχει ανάγκη τέτοιου είδους πράγματα είναι εξαιρετικά εύκολο να τρέχει windows μέσω εικονικής μηχανής.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Έχω βάλει ορθογραφικό έλεγχο στο Libre


απλά λέω ότι αν κάποιος θέλει microsoft office μια χαρά είναι μέσω εικονικής μηχανής. Αν κάποιος έχει ανάγκη τέτοιου είδους πράγματα είναι εξαιρετικά εύκολο να τρέχει windows μέσω εικονικής μηχανής.
εννοώ ότι δεν υπάρχει λόγος να βάλω ms office για να κάνω ορθογραφικό έλεγχο γιατί το κάνει το libre κάτι τόσο απλό, μόνο αυτό χρειάζομαι πρακτικά από τον κειμενογράφο.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

The city of Green Bay, Wisconsin feels no private conversation in city hall should go unheard. The city feels there’s nothing wrong with installing overhead mics to snoop on citizens who might be congregating in the hall’s halls.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Εγω ειχα μεσα στο γραφειο μου καμερΕΣ (x2), δεν τις εβαλα εγω γιατι ο "ειδικος" τις εβαλε με "γουστο". αχρηστη τοποθετηση.
Εχει και συνεχεια. Εαν δεν ειχα ευκαιρο ατομο να ειναι στο γραφειο μου, κατεγραφα ολες τις επισκεψεις που ειχα γιατι, το εμπειρο ματι μου, ειδε οτι οι καμερες αυτες δεν ειχαν μικροφωνο. Ναι, σε καποιους χωρους χρειαζονται. Για να γινω πιστευτος γιατι αυτα που μου ελεγαν επιαναν τοπο ως μυθευματα.
Αυτο που καταλαβα. Οτι εκει περα ειναι ολοι ηλιθιοι το ξερω απο χρονια. Στο Ουισκονσιν πρεπει να παιζει πολυ μεγαλο προβλημα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000


:sneaky:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412


:sneaky:
ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΩΛΟΥΣ?
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,467
Το ερωτημα ειναι αν θελουν να προστατευτουν απο τους κινεζους ή τους αμερικανους και τι θελουν να κρυψουν; ειναι τρομοκρατες;
 
Top Bottom