What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Οδηγός αγοράς GPU.

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Δεν ξέρω αν έχει νόημα σε οθόνη μικρότερη από τις 32". Με πιο ιδανικό μέγεθος τις 48".
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Δεν ξέρω αν έχει νόημα σε οθόνη μικρότερη από τις 32". Με πιο ιδανικό μέγεθος τις 48".

Επειδή έχω 48" Sony Bravia, μη σου πω ότι και σε 1080p, μια χαρά είναι αυτό το μέγεθος . 55 και άνω για 4K!!

Μιας και το ανέφερα. Την οθόνη την αγόρασα το 2013, και ένα από τα χαρ/κα που διαφήμιζε, ήταν ένας επεξεργαστής (X-Scale ή κάτι τέτοιο), οποίος αναλάμβανε να κάνει upscale σε 1080p, όποιο σήμα έπαιρνε στην είσοδο. Γενικά είχα καλή εικόνα, ακόμα και σε SD, αλλά δεν το είχα ψάξει παραπάνω.

Στην Bravia, έχω συνδέσει PS4 Pro και ένα PC που έφτιαξα με περισσευούμενα κομμάτια, από την αναβάθμιση σε Ryzen, δήλαδή έχει έναν i5 2500k, 16GB DDR3, και μια R9-290. Επειδή με έφαγε το βαφτιστήρι (συνομοταξία Lamogious Spasarxidicus :eek::eek:), εγκατέστησα το GTΑ V (Ασχολίαστο!! :unsure::unsure:).

Κλασσικά με low settings σε 1080p, και το benchmark κυμαινόταν γύρω στα 60fps. Λόγω hardware διαστροφής, πηγαίνω σε high και με τα sliders για rendering distance, population density, και οτιδήποτε συναφές τέρμα δεξιά, στην μέγιστη τους τιμή:

Benchmark ---> 15 - 30 fps.

Συνεχίζοντας το βάσανο της GPU, κατεβάζω ανάλυση σε 720p, με τα ίδια settings.

Benchmark ---> 60 fps, ΑΛΛΑ δεν είδα καμία οπτική διαφορά, με 1080p, ούτε το συνηθισμένα "σκαλοπάτια" της χαμηλής ανάλυσης. Το έτρεξα δύο τρεις φορές και τα ίδια αποτελέσματα.

Επειδή, ήμουν στον καναπέ (δεν θυμάμαι απόσταση, αλλά όχι πάνω από δύο μέτρα ), πήγα στους 30 πόντους από την οθόνη και ξανάτρεξα το benchmark. Τότε μόνο, σε αυτή την απόσταση είδα τα χαρ/κα της χαμηλής ανάλυσης!!!

Υποψιάζομαι, ότι το παιχνίδι χρησιμοποίησε δύο hardware accelerators σε σειρά. Έναν της GPU και έναν της τηλεόρασης, για το upscaling, το οποίο πιθανόν να είναι βελτιστοποιημένο σε mode 720p --> 1080p. (Έφτιαξα δηλαδή homemade DLSS!!! :geek::geek: ).

Δεδομένου, ότι οι μετρήσεις ήταν σχετικά πρόχειρες, και πλέον όλες οι καινουργιες σοβαρές τηλεοράσεις, έχουν τέτοια κυκλώματα, δεν ξανακάνει κάποιος το ίδιο πείραμα, να δούμε άν όντως ισχύει κάτι τέτοιο? Ή απλά θέλω καινούργια γυαλιά?!?!?!?!?! :p:p:p
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Είμαι στο μαγαζί, και επειδή δεν θέλω να τρώω δεδομένα, θα το δω αργότερα. Plz discuss



Ακόμα δεν το είδα όλο, αλλά νταξ, τα αναμενόμενα, καλή απόδοση (και δεν μιλάμε καν για σταθερά 60fps) σε 4κ με max settings = 2080 Super. Αν και ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί δεν περιλαμβάνει και μια Radeon 5700XT, και βασικά μιλάει σαν να μην υπάρχει καν αυτή η GPU.

Πάντως ειλικρινά πιστεύω πως το native 4K θα παραγκωνιστεί σε καθαρά benching tool λίαν συντόμως, σε real life gaming συνθήκες θα επικρατήσουν τεχνικές όπως DLSS.

EDIT: Χα, βασικά ακριβώς το ίδιο πράγμα λέει τελικά στο βίντεο.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,980
Sponsored by Nvidia, λάβετε το υπόψη για ότι προτείνει.


Λίγο σκούρα τα πράγματα για τα PCιά ή μου φαίνεται; Ειδικά όσον αφορά την ταχύτητα των SSD (σε σύγκριση με εκείνων που θα έχουν οι νέες κονσόλες), θα έχουμε θέμα... Όλα τα άλλα γίνονται (βάζοντας βαθιά το χέρι στην τσέπη).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Λίγο σκούρα τα πράγματα για τα PCιά ή μου φαίνεται; Ειδικά όσον αφορά την ταχύτητα των SSD (σε σύγκριση με εκείνων που θα έχουν οι νέες κονσόλες), θα έχουμε θέμα... Όλα τα άλλα γίνονται (βάζοντας βαθιά το χέρι στην τσέπη).

Μέχρι να γίνει απαραίτητος ο SSD υψηλής ταχύτητας θα τον δίνουν δώρο με τα γαριδάκια.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,980
Μέχρι να γίνει απαραίτητος ο SSD υψηλής ταχύτητας θα τον δίνουν δώρο με τα γαριδάκια.

Μακάρι Ναύαρχέ μου, μακάρι!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,415
Λίγο σκούρα τα πράγματα για τα PCιά ή μου φαίνεται; Ειδικά όσον αφορά την ταχύτητα των SSD (σε σύγκριση με εκείνων που θα έχουν οι νέες κονσόλες), θα έχουμε θέμα... Όλα τα άλλα γίνονται (βάζοντας βαθιά το χέρι στην τσέπη).
Με τον MP 600 2 TB που θα παρω ο οποιος ειναι ο πιο γρηγηορος ssd αυτη τη στιγμη στα 430 ευρω θα ειμαστε πολυ ανωτεροι απο xbox series x. Και τα παιχνιδια ειπαν θα συνεχισουν να παιζουν κανονικα σε ολους τους ssd και hdd(θα κρατησω και τους 2 hdd που εχω τωρα). Καθε φορα που βγαινουν νεες κονσολες εχουμε τη ιδια συζητηση. Το 2016 που βγηκε το ps4 pro ελεγαν τα ιδια. Και εγω τοτε με τον 5ετιας core i5 2500k και 12 gb 1600 mhz και 2ετιας gtx 970 ετρεχα τα παντα ultra 1440p 30+ fps οπως τωρα και μιλαμε για καρτα των 400 ευρω που κοντευει να κλεισει 6 χρονιια. Τα ιδια και το 2017 με το xbox one x και τιποτα δεν αλλαξε. Εδω οταν βγηκαν 2013 τα ps4 xbox one και μεχρι 2014 με την gtx 560 ti του 2011 ετρεχα ολα 1080p ultra και την αλλαξα το 2014 οταν βγηκαν τα πρωτα που δεν μπορουσε. Τα ιδια εγιναν και το 2006 με τα ps3 360 και εγω τοτε ειχα παρει athlon x2 καιg7900 gt που τα πατουσε κατω και τα καθως ετρεχε ultra 60 fps 1280x1024 ενω αυτα ηταν σε low 640x480.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Sponsored by Nvidia, λάβετε το υπόψη για ότι προτείνει.

μετάφραση: "ψωνίστε ρε γιούφτοι 1000€ κάρτα γραφικών, αφού σας λέμε θα βγουν οι κονσόλες και θα κλαίτε"...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
μετάφραση: "ψωνίστε ρε γιούφτοι 1000€ κάρτα γραφικών, αφού σας λέμε θα βγουν οι κονσόλες και θα κλαίτε"...

Δεν είναι λάθος οι συμβουλές και η λογική του βίντεο, όμως δεν είναι τυχαίο ότι η Nvidia το χρηματοδότησε αυτή την χρονική στιγμή. Είναι η ευκαιρία της να πουλήσει όσο στοκ των 20xx της απέμεινε σε αυτές τις εξωφρενικές τιμές πριν αναγκαστεί να τις ρίξει λόγω του επερχόμενου ανταγωνισμού. Συνεχίζω να προτείνω να μην αγοράσει κανείς κάρτα γραφικών αυτή την περίοδο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Δεν είναι λάθος οι συμβουλές και η λογική του βίντεο, όμως δεν είναι τυχαίο ότι η Nvidia το χρηματοδότησε αυτή την χρονική στιγμή. Είναι η ευκαιρία της να πουλήσει όσο στοκ των 20xx της απέμεινε σε αυτές τις εξωφρενικές τιμές πριν αναγκαστεί να τις ρίξει λόγω του επερχόμενου ανταγωνισμού. Συνεχίζω να προτείνω να μην αγοράσει κανείς κάρτα γραφικών αυτή την περίοδο.
Εγώ λέω πάρτε τώρα που μπορείτε :p

Το ερώτημα @Admiral είναι πόσο μπορούν να πέσουν οι κάρτες γραφικών όταν βγουν οι νέες και αυτές οι νέες θα είναι πράγματι καλύτερες ή απλά +10% επιδόσεις με RT?

Δηλαδή σε θέμα κόστους και περιθωρίων κέρδους και δεν μιλάω για το πιασοκόλ των 20ΧΧ, αλλά πχ πήρα την 5500ΧΤ τώρα η οποία παρόλο που φαντάζει entry level για 1080p είναι λουκούμι, την πήρα όμως 200€, που είναι και το ψυχολογικό μου όριο για κάρτα γραφικών και κατά γενική ομολογία τα λεφτά αυτά μέχρι τώρα μου αγοράζουν μια mid range κάρτα γραφικών που στα πρώτα 1-2 χρόνια τα παίζει όλα full και μετά αρχίζω να κόβω.
Άσχετα αν με τα νέα δεδομένα δεν την λες mid range, κυρίως λόγο 4Κ αναλύσεων που όμως ας μην κοροϊδευόμαστε δεν είναι ευρέως διαδεδομένη ανάλυση ακόμα (με βάση steam HW survey όλες οι αναλύσεις πάνω από 1080p με το ζόρι περνάνε το 10%).
Δηλαδή για τους περισσότερους η κάρτα είναι υπεραρκετή για very high προς ultra 1080p gaming, δηλαδή παραμένει δυνατή κάρτα που δεν σπάει το καλούπι κόστους απόδοσης που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια.

Δεδομένου ότι η AMD παρά τις αναλαμπές, χάνει κατά κράτος από nvidia θα έλεγε κανείς ότι θα ήταν λογικό αντί να βγάζουν 50€ σε κάθε κάρτα θα το έριχναν να βγάλουν 25€ και να χωθούν στην μύτη της nvidia με καλύτερο price/performance (και όχι οριακά καλύτερο όπως τώρα). Αλλά δεν το βλέπουμε αυτό. Οπότε τι γίνεται; Μήπως έχουμε φτάσει σε σημείο που (τουλάχιστον ακόμα) δεν είναι δυνατόν να πέσουν περισσότερο οι κάρτες γραφικών σε κόστος παραγωγής;
Γιατί entry ξεentry παραμένει πολύ δυνατό κομμάτι hardware και μας φαίνεται λίγο μόνο όταν το βάζουμε απέναντι σε εκτός πραγματικότητας απαιτήσεις, δυνατό hardware = κοστοβόρο hardware να φτιαχτεί.

Μήπως έχουμε φτάσει κάποιον τοίχο; Τουλάχιστον για την ώρα;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Εγώ λέω πάρτε τώρα που μπορείτε :p

Το ερώτημα @Admiral είναι πόσο μπορούν να πέσουν οι κάρτες γραφικών όταν βγουν οι νέες και αυτές οι νέες θα είναι πράγματι καλύτερες ή απλά +10% επιδόσεις με RT?

Δηλαδή σε θέμα κόστους και περιθωρίων κέρδους και δεν μιλάω για το πιασοκόλ των 20ΧΧ, αλλά πχ πήρα την 5500ΧΤ τώρα η οποία παρόλο που φαντάζει entry level για 1080p είναι λουκούμι, την πήρα όμως 200€, που είναι και το ψυχολογικό μου όριο για κάρτα γραφικών και κατά γενική ομολογία τα λεφτά αυτά μέχρι τώρα μου αγοράζουν μια mid range κάρτα γραφικών που στα πρώτα 1-2 χρόνια τα παίζει όλα full και μετά αρχίζω να κόβω.
Άσχετα αν με τα νέα δεδομένα δεν την λες mid range, κυρίως λόγο 4Κ αναλύσεων που όμως ας μην κοροϊδευόμαστε δεν είναι ευρέως διαδεδομένη ανάλυση ακόμα (με βάση steam HW survey όλες οι αναλύσεις πάνω από 1080p με το ζόρι περνάνε το 10%).
Δηλαδή για τους περισσότερους η κάρτα είναι υπεραρκετή για very high προς ultra 1080p gaming, δηλαδή παραμένει δυνατή κάρτα που δεν σπάει το καλούπι κόστους απόδοσης που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια.

Δεδομένου ότι η AMD παρά τις αναλαμπές, χάνει κατά κράτος από nvidia θα έλεγε κανείς ότι θα ήταν λογικό αντί να βγάζουν 50€ σε κάθε κάρτα θα το έριχναν να βγάλουν 25€ και να χωθούν στην μύτη της nvidia με καλύτερο price/performance (και όχι οριακά καλύτερο όπως τώρα). Αλλά δεν το βλέπουμε αυτό. Οπότε τι γίνεται; Μήπως έχουμε φτάσει σε σημείο που (τουλάχιστον ακόμα) δεν είναι δυνατόν να πέσουν περισσότερο οι κάρτες γραφικών σε κόστος παραγωγής;
Γιατί entry ξεentry παραμένει πολύ δυνατό κομμάτι hardware και μας φαίνεται λίγο μόνο όταν το βάζουμε απέναντι σε εκτός πραγματικότητας απαιτήσεις, δυνατό hardware = κοστοβόρο hardware να φτιαχτεί.

Μήπως έχουμε φτάσει κάποιον τοίχο; Τουλάχιστον για την ώρα;

Πολύ καλό ερώτημα, θα ξέρουμε σύντομα!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πολύ καλό ερώτημα, θα ξέρουμε σύντομα!

Η νέα γενια των GPU υποτίθεται θα βγει κατά Σεπτέμβριο μεριά. Οι κονσόλες κατά τον Νοέμβρη. Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι θα φανεί η, όποια, επίδρασή τους από φέτος. Όπως αντίστοιχα δεν θα φανεί και η επίδραση του υλικού τους στον σχεδιασμό των παιχνιδιών.

Μια φορά γαμώτο μπορώ να πάρω κι εγώ καλή κάρτα γραφικών και πέτυχα την περίπτωση...
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Μια φορά γαμώτο μπορώ να πάρω κι εγώ καλή κάρτα γραφικών και πέτυχα την περίπτωση...
Ποια κάρτα θες? Άποψη μου ειναι να την πάρεις εφόσον μπορείς. Αλλιώς θα πέσεις στην κλασική λούπα του να περιμένεις συνέχεια.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ποια κάρτα θες? Άποψη μου ειναι να την πάρεις εφόσον μπορείς. Αλλιώς θα πέσεις στην κλασική λούπα του να περιμένεις συνέχεια.

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι η κάρτα μου αντέχει ακόμα (RX470) και θα μπορώ και του χρόνου να κάνω αναβάθμιση (θέλω να ελπίζω τουλάχιστον). Αλλά τρώγομαι για το γαμώτο. Θα ήθελα μία επιπέδου 2070 αλλά σε AMD για το Freesync και με RayTracing & DLSS. Επίσης θα ήθελα να μου την παραδώσει σπίτι αιθέρια ύπαρξη με μητρική γλώσσα την Ρουσική.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Κοίτα η αλήθεια είναι ότι η κάρτα μου αντέχει ακόμα (RX470) και θα μπορώ και του χρόνου να κάνω αναβάθμιση (θέλω να ελπίζω τουλάχιστον). Αλλά τρώγομαι για το γαμώτο. Θα ήθελα μία επιπέδου 2070 αλλά σε AMD για το Freesync και με RayTracing & DLSS. Επίσης θα ήθελα να μου την παραδώσει σπίτι αιθέρια ύπαρξη με μητρική γλώσσα την Ρουσική.
και να σε φωνάζει κόμραντ η ύπαρξη; :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Nitro, τα profit margins όλων των AIB για μέχρι mid-range GPU είναι γνωστά, και είναι περίπου 3.5%. Το κέρδος προ φόρων της Asrock (προσοχή, της Asrock, όχι της AMD) από τα 200 ευρώ που αγόρασες εσύ την 5500XT: βγάλε τα 40 ευρώ που είναι ο ΦΠΑ, μένουν 160 ευρώ. 160χ0.035 = 5,60 ζεστά ευρουλάκια στην τσέπη της Asrock. Όλα τα υπόλοιπα είναι κόστος, και κάπου εκεί μέσα είναι και το μερτικό της AMD (η οποία βέβαια μετακυλάει και το μερτικό του foundry) , το οποίο ομολογώ δεν ξέρω πόσο είναι.

Τα profit margin ανεβαίνουν στο high-end, και μπορεί να φτάσουν το δυσθεώρητο ποσοστό του 8%. 'Οταν η Gigabyte πχ πουλάει μια 2080Ti 1200 ευρώ, της μένουν στην τσέπη 80 ευρώ κολλαριστά και καλοφάγωτα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
ναι οκ εγώ λέω για να ρίξει η AMD την ταρίφα της όμως.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,980
Nitro, τα profit margins όλων των AIB για μέχρι mid-range GPU είναι γνωστά, και είναι περίπου 3.5%. Το κέρδος προ φόρων της Asrock (προσοχή, της Asrock, όχι της AMD) από τα 200 ευρώ που αγόρασες εσύ την 5500XT: βγάλε τα 40 ευρώ που είναι ο ΦΠΑ, μένουν 160 ευρώ. 160χ0.035 = 5,60 ζεστά ευρουλάκια στην τσέπη της Asrock. Όλα τα υπόλοιπα είναι κόστος, και κάπου εκεί μέσα είναι και το μερτικό της AMD (η οποία βέβαια μετακυλάει και το μερτικό του foundry) , το οποίο ομολογώ δεν ξέρω πόσο είναι.

Τα profit margin ανεβαίνουν στο high-end, και μπορεί να φτάσουν το δυσθεώρητο ποσοστό του 8%. 'Οταν η Gigabyte πχ πουλάει μια 2080Ti 1200 ευρώ, της μένουν στην τσέπη 80 ευρώ κολλαριστά και καλοφάγωτα.

 
Top Bottom