What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Οδηγός αγοράς GPU.

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Τι παιχνίδια παίζεις συνήθως και έχεις παρατηρήσει 40-50 fps σε 1080p @60Hz;
Horizon Zero Dawn π.χ. κυμαινόταν συνήθως εκεί στα 50λίγα αλλά έπεφτε και στα 40λίγα πότε πότε. Με μέσο όρο ρυθμίσεων High.
Κάπου εκεί βρισκόταν και το AC: Odyssey, ενώ το Control (χωρίς RTX εννοείται :p) ζοριζόταν λίιιγο παραπάνω.

Αυτές τις μέρες λέω να δοκιμάδω και Red Dead 2 να δω τι ψάρια πιάνει.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Horizon Zero Dawn π.χ. κυμαινόταν συνήθως εκεί στα 50λίγα αλλά έπεφτε και στα 40λίγα πότε πότε. Με μέσο όρο ρυθμίσεων High.
Κάπου εκεί βρισκόταν και το AC: Odyssey, ενώ το Control (χωρίς RTX εννοείται :p) ζοριζόταν λίιιγο παραπάνω.

Αυτές τις μέρες λέω να δοκιμάδω και Red Dead 2 να δω τι ψάρια πιάνει.

Μπορεί να έχει να κάνει με τα παιχνίδια τότε, όπως είπε ο @lucinos. Ειδικά για το Horizon Zero Dawn διαβάζω "τέρατα" όσον αφορά την R9 390. Κάτι αντίστοιχο διαβάζω και για την Οδύσσεια, αλλά όχι τόσο εκτεταμένα.

Το ερώτημα είναι αν αξίζει να έχει κανείς μια κάρτα γραφικών που να τον αναγκάζει να παίζει κορώνα-γράμματα σε κάθε παιχνίδι για να δει αν θα αποδώσει τα αναμενόμενα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
Δηλαδή λέτε να είναι απλά θέμα drivers? Ότι δεν είναι Optimized για νεότερα παιχνίδια;

Τέλος πάντων, και πάλι όχι στην 5500ΧΤ όταν έρχεσαι από τέτοια κάρτα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
H RX 5500 θα δώσει πολύ καλύτερη αίσθηση στις λεπτομέριες και θα κατεβάσει πολύ την κατανάλωση ενέργειας και θα έχει καλύτερη υποστήριξη αλλά ναι, δεν είναι πραγματική αναβάθμιση σε ισχύ.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
@maladroid just my 2 cents...
Eχω ιδια CPU με 16gb ram και είχα την ίδια κάρτα (R9 390) μεχρι πριν ενα χρόνο που την αντικατέστησα με την 5700XT.
Δεν ξέρω για μελλοντικά παιχνίδια όπως το Cyberpunk, αλλα μέχρι στιγμής παίζω άνετα 1440p με 50-60fps και ελάχιστες υποχωρήσεις σε graphics settings.
Δοκιμασμένο με Metro:Exodus, RDR2 που δεν τα λές και ελαφριά παιχνίδια.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Ναι, αρχές του έτους που άρχισα να σκέφτομαι την αναβάθμιση GPU προς κάτι τέτοιο προσανατολιζόμουν κι εγώ αλλά αφού δεν έκατσε τότε λέω να παω για μία από τις φρέσκες καρτούλες τώρα. Αφενός για να είναι πιο αισθητή η διαφορά στις επιδόσεις, αφετέρου για να μου φτουρήσει περισσότερο.
Το θέμα είναι να αξίζει τον κόπο και να μην την κρατάει (πολύ) πίσω η CPU :unsure:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
Ναι, αρχές του έτους που άρχισα να σκέφτομαι την αναβάθμιση GPU προς κάτι τέτοιο προσανατολιζόμουν κι εγώ αλλά αφού δεν έκατσε τότε λέω να παω για μία από τις φρέσκες καρτούλες τώρα. Αφενός για να είναι πιο αισθητή η διαφορά στις επιδόσεις, αφετέρου για να μου φτουρήσει περισσότερο.
Το θέμα είναι να αξίζει τον κόπο και να μην την κρατάει (πολύ) πίσω η CPU :unsure:

Το ότι θα την κρατάει πίσω, θα την κρατάει. Το θέμα είναι ότι σε αυτή την ανάλυση μάλλον δεν έχει σημασία.

 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Χμμ.. Εντάξει, εγώ δεν παίζει να πάω για τόσο ακριβή κάρτα (πιο πιθανό για κάτι μεταξύ 3060-3070 με βλέπω, αναλόγως και τις προτάσεις της AMD) αλλά οι διαφορές στα benchmarks είναι όντως αισθητές.
Το θέμα τώρα είναι να δω σε τι τιμές θα κυμανθούν οι καινούργιες και αν θα αξίζουν την επένδυση ή αν θα κυνηγήσω τελικά καμιά 5700ΧΤ κοψοχρονιά για να με πάει ως το τέλος του 2021 ξερωγώ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,419
Χμμ.. Εντάξει, εγώ δεν παίζει να πάω για τόσο ακριβή κάρτα (πιο πιθανό για κάτι μεταξύ 3060-3070 με βλέπω, αναλόγως και τις προτάσεις της AMD) αλλά οι διαφορές στα benchmarks είναι όντως αισθητές.
Το θέμα τώρα είναι να δω σε τι τιμές θα κυμανθούν οι καινούργιες και αν θα αξίζουν την επένδυση ή αν θα κυνηγήσω τελικά καμιά 5700ΧΤ κοψοχρονιά για να με πάει ως το τέλος του 2021 ξερωγώ.
Ναι οκ τεράστιες διαφορές, αλλά μένουν παρόλα αυτά πολύ επάνω από τα 60fps. Οπότε δεν σε επηρεάζει.

Θα αλλάξεις όλο το σύστημα μετά ή είσαι πχ σαν εμένα που το πάω λιθαράκι λιθαράκι;
Γιατί αν είναι να αλλάξεις τα πάντα (και την κάρτα) το 2022, τότε περίμενε να βγουν οι νέες AMD και κοίτα να τσιμπήσεις 5700 ή 5700ΧΤ μόλις πέσουν.
Φυσικά μόνο αν αξίζουν, γιατί πολύ απλά η αγορά φαίνεται να είναι ανώμαλη και βλέπεις παλιές κάρτες σε τιμές του νεότερου μοντέλου αρκετά συχνά.

Κατά πάσα πιθανότητα όμως μόλις δούμε και τις νέες AMD δεν θα αξίζει κάποια RDNA1 πλέον, δηλαδή καλύτερα να πάρεις κάποιο entry μοντέλο 3060/6500 και να το αλλάξεις αργότερα μαζί με όλο το σύστημα αν είναι.
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Θα εξαρτηθεί και από τα οικονομικά αλλά μέχρι το 2022 δεν νομίζω να κάνω σοβαρές αλλαγές πλην της κάρτας. Πάντως σίγουρα δεν θέλω να στήσω καινούργιο σύστημα πριν το 2023, οπότε και θα περάσω μάλλον σε νέα οθόνη, συν τοις άλλοις.
 
Last edited:
Top Bottom