What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Ηπια ωτίτιδα και πήγα στα επειγοντα εδώ στα φημισμενα ιδιωτικά νοσοκομεία του χιουστον να με δει ένας κουφιατρος. Καλά το ξέρω ότι δεν έχουν δημόσια, αλλά το αναφέρω επίτηδες, επειδή υποτίθεται ότι η ιδιωτικοποίηση της υγείας θα μας σώσει.
Τα συμπτώματα τα κατέγραψε ένας τύπος, μάλλον πρώην προποτζης, ο οποίος μου έδειχνε την οθόνη του, γιατί έτσι το κάνουμε εδώ κοιτά να μαθαίνεις, σε κάτι που έμοιαζε με διάγραμμα ροής ώστε να καλεσει τον κατάλληλο γιατρό. Μου λέει θες ΩΡΛ, κι εγώ που νόμιζα ότι θέλω ορθοπεδικό!
Περιμενω στο δωμάτιο μου, τύπου κουζίνα σε κέντρο υγείας και έρχεται κάποια στιγμή μια νοσηλεύτρια, νόστιμη και τραγανή. να μου πάρει πίεση και θερμοκρασία.
Καλά φαίνεσαι. Δεν έχεις πυρετό, μάλλον θα είναι ήπιας μορφής.
Πεθαινω της λέω, αν και μέσα μου είμαι ήδη νεκρός. Περιμενω κάποιον να με αναστήσει.
Προφανως απετυχα πλήρως να ανοίξω κουβέντα κι έφυγε.
Ερχεται κι ο κοουφιατρος επιτέλους και μου λέει μαλλον έχεις ωτίτιδα. Για να δούμε μέσα στο αυτί. Ααα όλα καλά. Στον λαιμό; Όλα καλά. Για άκου αυτό. Μα εσυ δεν έχεις τίποτα. Εφυγες.
Παω στην ρεσεψιόν. Α εδώ είσαι πουλί μου; Υπογραψε εδώ κι εδώ. Μαζι με κάτι αλλά χαρτιά που εκτυπώσαν από το τζενυ.γρ για την αντιμετώπιση του πόνου στο αυτί στο σπίτι, μου φέρνουν και την απόδειξη, 450$ για να περάσω την πόρτα και αλλά τόσα για τον γιατρό. Κι αυτό με ασφάλεια. Που να μην είχα κιόλας. Ευτυχώς η ασφάλεια θα καλύψει όλο το τελικό ποσο, αλλά φαντάζομαι ότι αν δεν υπήρχε αυτή και αν ήταν κάτι πιο σοβαρό που απαιτούσε νοσηλεία, θα ήταν καλύτερα να πέθαινα.
Αφρικη που εχουν το ιδιο συστημα, τα πραγματα ειναι χειροτερα. Εκει σου δινουν και φαρμακα, ασχετο με αυτο που εχεις αλλα συμφωνα με αυτα που ληγουν και πρεπει να φυγουν απο το φαρμακειο τους ή συμφωνα με αυτα που ΠΡΕΠΕΙ να πουλησουν.
Ο τελευταιος γιατρος που ειχα παει,στην Αφρικη ντε, ηθελε να μου δωσει φαρμακα για συνδρομο κατι εντερου, χαπια για το ελκος, βιταμινες.... ναι βιταμινες. Καποια αλλα φαρμακα τα οποια δεν ξερω γιατι μου τα εγραψε, δεν ειπε. Συνολο $150. Μιλαμε για χρηματα που πολλοι δεν τα εχουν ουτε για μηνιατικο. Δεν τα πηρα, ηξερα τι εχω και φυσικα, ο τυπος με εξετασε απο την πολυθρονα του και ενω με ειχε σε αποσταση 3 μετρων, σοβαρα, απο τα 3 μετρα αποσταση, χωρις εξετασεις και χωρις να σηκωθει απο την καρεκλα του. Την πληρωσα και την εξεταση.

Αυτη ειναι η ιδιωτικη περιθαλψη και οποιος Πορτοσαλτε θελει, ας μου πει το αντιθετο. Ας μου πει, να μπει ο ιδιωτης να ξεβρωμισει το μερος.
Οθονη, μου ειχαν δειξει και εμενα, για να μου δειξουν οτι εχω μια μολυνση. Την ειδα κι εγω και μου εδωσαν λαθος αγωγη. Αυτος ο γιατρος τους ηρθε φτηνοτερα επειδη τον πηραν απο το καζαμπουμπου που μαθαινουν ιατρικη στο πεζοδρομιο.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Ηπια ωτίτιδα και πήγα στα επειγοντα εδώ στα φημισμενα ιδιωτικά νοσοκομεία του χιουστον να με δει ένας κουφιατρος. Καλά το ξέρω ότι δεν έχουν δημόσια, αλλά το αναφέρω επίτηδες, επειδή υποτίθεται ότι η ιδιωτικοποίηση της υγείας θα μας σώσει.
Τα συμπτώματα τα κατέγραψε ένας τύπος, μάλλον πρώην προποτζης, ο οποίος μου έδειχνε την οθόνη του, γιατί έτσι το κάνουμε εδώ κοιτά να μαθαίνεις, σε κάτι που έμοιαζε με διάγραμμα ροής ώστε να καλεσει τον κατάλληλο γιατρό. Μου λέει θες ΩΡΛ, κι εγώ που νόμιζα ότι θέλω ορθοπεδικό!
Περιμενω στο δωμάτιο μου, τύπου κουζίνα σε κέντρο υγείας και έρχεται κάποια στιγμή μια νοσηλεύτρια, νόστιμη και τραγανή. να μου πάρει πίεση και θερμοκρασία.
Καλά φαίνεσαι. Δεν έχεις πυρετό, μάλλον θα είναι ήπιας μορφής.
Πεθαινω της λέω, αν και μέσα μου είμαι ήδη νεκρός. Περιμενω κάποιον να με αναστήσει.
Προφανως απετυχα πλήρως να ανοίξω κουβέντα κι έφυγε.
Ερχεται κι ο κοουφιατρος επιτέλους και μου λέει μαλλον έχεις ωτίτιδα. Για να δούμε μέσα στο αυτί. Ααα όλα καλά. Στον λαιμό; Όλα καλά. Για άκου αυτό. Μα εσυ δεν έχεις τίποτα. Εφυγες.
Παω στην ρεσεψιόν. Α εδώ είσαι πουλί μου; Υπογραψε εδώ κι εδώ. Μαζι με κάτι αλλά χαρτιά που εκτυπώσαν από το τζενυ.γρ για την αντιμετώπιση του πόνου στο αυτί στο σπίτι, μου φέρνουν και την απόδειξη, 450$ για να περάσω την πόρτα και αλλά τόσα για τον γιατρό. Κι αυτό με ασφάλεια. Που να μην είχα κιόλας. Ευτυχώς η ασφάλεια θα καλύψει όλο το τελικό ποσο, αλλά φαντάζομαι ότι αν δεν υπήρχε αυτή και αν ήταν κάτι πιο σοβαρό που απαιτούσε νοσηλεία, θα ήταν καλύτερα να πέθαινα.

Στην Ελλάδα, παίρνω τηλ τον άντρα της αδελφής μου που είναι γιατρός, χωρίς καν να με δει μου λέει ότι είναι ωτίτιδα, πήγαινε πάρε την τάδε αντιβίωση. Για τον πόνο Depon. Τελικό κόστος, όσο το κουτί της αντιβίωσης ✌️
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Chronomancy Αφού σε είδε τελικά ΩΡΛ πάλι καλά να λες. Meanwhile παλαιότερα NHS ζήτησα ραντεβού στον GP, μου εκλεισαν με νοσοκόμα περιγραφα κάτι φουσκάλες που είχα στην παλάμη και googlaραμε μαζί να δούμε τι ήταν. Ίσως και να ήταν η καλύτερη εξυπηρέτηση που είχα.

Λίγους μήνες αργότερα ο GP με ρώτησε πόση ώρα κρατάει το ραντεβού στην Ελλάδα γιατί εκεί ήταν 10 λεπτά και ήμουν οριακή να τελειώσει ο χρόνος...Του έδινα ιατρικό ιστορικό εν τω μεταξύ δεν έλεγα τα νέα μου.

ΕΣΥ .-
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Παιδια το ΕΣΥ δεν ειναι πλεον οπως το θυμομαστε, εχει διαλυθει.

Πηρα πριν μερικες μερες, πρωτη φορα, να κλεισω ραντεβου με τον "οικογενειακο" γιατρο για να με δει και να κανονισω αναρρωτικη γιατι δε τη πολυπαλευα, καμια ιωση θα κολλησα και επ'ευκαιρια να κανω τις γενικες του ετους αν ειμαι καλα. Καθως πλεον η γιατρος που πηγαινα τοσα χρονια σταματησε να συνεργαζεται με το ΕΟΠΥΥ μετα τις ταπες που εφαγε. Πηρα λοιπον τηλεφωνο, μετα απο καμια δεκαρια προσπαθειες, επιασα γραμμη και ζητησα να κλεισουμε ραντεβου για να με εξετασει και να κανω τις ετησιες γενικες, μου λεει ο τυπος στη ψυχρα "δεν σε ακουω να εισαι ασχημα" εχω πολυ κοσμο ξαναπαρε σε κανα μηνα!!! Ουτε εστω να κλεισω ραντεβου για ενα μηνα, ουτε μα ουτε μου. Φιλε εχασες, ξαναδοκιμασε τη τυχη σου με cooldown κανα μηνα, εκτος και αν πεθαινεις ξερω γω.

Για το νοσοκομειο τα ιδια και χειροτερα, εκτος του οτι εχει ρημαξει, δεν σηκωνουν τα τηλεφωνα ενω η πολυδιαφημιζομενη υπηρεσια ραντεβου μεσω ιντερνετ δεν δουλευει για το δημοσιο αλλα -ω τι θαυμα- δουλευει αψογα αν τηλεφωνησεις στη γραμμη για το section των απογευματινων ραντεβου (που ριχνεις 50ρικο).
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Για προληπτικες εξετασεις θες γνωστο Γενικο Ιατρο ΕΟΠΥ, διαφορετικα θες πτυχειο δραματικης σχολης καο ενα δυνατο μονολογο.

Εναλλακτικα, γνωστο παθολογο ιδιωτη αλλα ισως δεν μπορει να γραψει τα παντα.

Κατα τα αλλα, ραντεβουδακι στα απογευματινα και πληρωμη ξανα. Ακομα και τα ομαδικα ασφαλιστηρια θελουν κλαψα οι συνεργαζομενοι για να σου γραψουν προληπτικες. Οπου θα τα παρουν τα λεφτα ετσι και αλλιως.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Καλά λεφτά δεν έχετε να πάτε σε καμιά ιδιωτική κλινική; Δεν είστε άριστοι εσύς;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Το καλό στην Ελλάδα είναι ότι ο προσωπικός μας γιατρός είναι χωριανός, όποτε υπάρχει άλλη σχέση. Το κακό είναι ότι όπως τα κάνανε, όντως πνίγεται στην δουλεια και δεν ξέρει ποιον να πρωτοεξυπηρετησει. Τουλάχιστον τα νοσοκομεία της επαρχίας, όπως και τα κέντρα υγείας, κρατάνε ακόμη λόγω φιλότιμου και μόνο. Βέβαια αυτή η κατασταση διατηρεί τους πολιτες οριακά ήρεμους με αποτέλεσμα να μην αντιδρούν, διότι αν αύριο ολοι αυτοι οι γιατροί σταματούσαν την υπερπροσπαθεια, θα άλλαζαν πολλά στο σκεπτικό του κόσμου για του που έχει φτάσει το εσυ.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Tουλάχιστον τα νοσοκομεία της επαρχίας, όπως και τα κέντρα υγείας, κρατάνε ακόμη λόγω φιλότιμου και μόνο.
Αυτο ξανασκεψου το, θυμησου την Ευβοια, την Πιερια και τα Γρεβενα
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Τετριμενο και με υφη συνωμοσιολογιας.
Υπαρχει ατζεντα για την ιδιωτικη υγεια. Ο χειρισμος για να παει προς τα εκει το πραγμα, ειναι αψογος. Η υγεια θα ειναι μονο ιδιωτικη και δεν θα το εχετε παρει χαμπαρι.
Να θυμισω οτι την περιοδο της επιδημιας, ο ιδιωτικος τομεας της υγειας ελαβε χαρτι επιταξης. Δεν ηθελαν κοβιντ στα μαγαζια τους.
Αργοτερα, ο κυργιακος εδωσε συγχαρικια στην ιδιωτικη υγεια, για την βοηθεια που εδωσε στον ελληνικο λαο.
Και το νερακι, που ειναι και θεμα των τελευταιων ημερων, ιδιωτικο θα γινει και αυτο. Σκουπιδιαρηδες ιδιωτες κτλ. Για τα σχολεια, δεν χρειαζεται να πω κατι, ειναι ολοφανερη η προτιμηση που εχουν για τα ιδιωτικα σχολεια.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
.
Αυτο ξανασκεψου το, θυμησου την Ευβοια, την Πιερια και τα Γρεβενα
Προφανως δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για όλη την επαρχία αλλά για τις δυο περιοχές στις οποίες κινούμαι μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν ακόμη γιατροί που εκτελουν λειτούργημα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
.

Προφανως δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για όλη την επαρχία αλλά για τις δυο περιοχές στις οποίες κινούμαι μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν ακόμη γιατροί που εκτελουν λειτούργημα.
Γιεπ, γι'αυτό σου λέω, είναι εξαίρεση αυτές οι δύο περιοχές. Στην πλειονότητα των περιφερειών έχει διαλυθεί ο υγειονομικός κοινωνικός ιστός
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
1679558150213.png

btw δημοσιο νοσοκομειο επι νεοφιλελε κυβερνησης
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Ναι, το σχόλιο μου ήταν περισσότερο στο ότι αυτό είναι μια πραγματικότητα στο NHS χρόνια τώρα. Είναι τεράστια έκθεση το πώς έχουν σμπαραλιάσει το σύστημα βάζοντας "εμπόδια" στον ασθενή να έχει πρόσβαση σε περίθαλψη. Όσοι έχουν ζήσει Αγγλία για ικανό διάστημα έχουμε και από μια ιστορία να πούμε. Στον αντίποδα πάντα, όλο το προσωπικό που ματώνει για να στηρίξει πάσει θυσία την ιδέα του NHS/ΕΣΥ.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Στον αντίποδα πάντα, όλο το προσωπικό που ματώνει για να στηρίξει πάσει θυσία την ιδέα του NHS/ΕΣΥ.
Ρισπεκτ σε αυτα τα ατομα, ειναι κυριολεκτικα ηρωες.

Αναρωτιεμαι αν υπαρχει οδηγος επιβιωσης καπου στα αγγλικα για το NHS, ωστε να ξερουμε πως να αντιμετωπισουμε αυτη τη κατασταση και μεις τα νιουμπια εδω στην αποικια
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Εν τέλει αναγκάζεσαι να λες ψέματα και να πρήζεις μπάλες για να μπορέσεις να "νικήσεις" τα πρωτόκολλα διαλογής και να πας μπροστά στη λίστα αναμονής, με πλήρη συναίσθηση ότι θα ρίξεις κάποιον άλλον. Αγώνας επιβίωσης, δεν είναι τυχαίο που όταν βλέπεις κάτι παππούδες 90+ στην Αγγλία που ζουν σαν νεούδια καταλαβαίνεις ότι αυτή έχουν νικήσει κάθε έννοια φυσικής επιλογής.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

ρελεβαντ

1679669298382.png
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,236
Προσοχή στα φατσοβιβλία!

 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

Μια γευση για το πως λειτουργει η ιδιωτικη υγεια στις ΗΠΑ ειναι το πως απορριπτουν την καλυψη για τις συνταγογραφησεις ιατρων

At Cigna, Muney and his team created a list of tests and procedures approved for use with certain illnesses. The system would automatically turn down payment for a treatment that didn’t match one of the conditions on the list. Denials were then sent to medical directors, who would reject these claims with no review of the patient file.
 
Top Bottom