What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Μπορεί να είναι χοντρό και να μην ισχύει στο έπακρον, αλλά οι άνεργοι της Ελλάδας είναι για καφέ, ειδικά στο ηλικιακό γκρουπ 20-30 δεν ξέρω κανέναν που να αγχώνεται, ίσα ίσα ισχύει αυτό που περιγράφει ο Παλαιός. Τώρα πώς μπορεί να κάτσει κάποιος εδώ και να μην τον απασχολεί η μαλακία που περιφέρεται γύρω του; Πάει σε ένα βουνό, βάζει κότες και γίδια και καλλιεργεί/συλλέγει ότι μπορεί. Αλλά κι εκεί κάποια στιγμή  είτε θα βρεθεί χρεωμένος στο κράτος και θα του πάρουν τα σώβρακα ή θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ελληνική επαρχία, με ότι αυτό συνεπάγεται.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
<blockquote><br>θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ελληνική επαρχία, με ότι αυτό συνεπάγεται.<br></blockquote><br><br>τι συνεπάγεται αυτό;
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
και τι; σε παρενοχλούν/απειλούν οι μεγαλο(ή και μίκρο)κτηνοτρόφοι; Άμα καλλιεργείς για δικιά σου κατανάλωση, γιατί να τα βάλουν μαζί σου;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Κούνελε, από συζητήσεις που έχω με μεγάλο φάσμα ανθρώπων, η άποψη του άρθρου παίζει πάρα πολύ, από ηλικίες 20 μέχρι 70. <br><br>Πριν μια βδομάδα μιλούσα με συνταξιούχο καθηγητή κβαντομηχανικής του ΑΠΘ - η κόρη του σπούδασε θεατρολογία επειδή αυτό γούσταρε, και τώρα φυσικά ψάχνεται να φύγει γιατί εδώ ούτε σερβιτόρα σε μπουζουκτσίδικο δεν σε παίρνουν με μεταπτυχιακό στην θεατρολογία. Αλλά ο μπαμπάς εκεί "εντάξει, καλοί μισθοί αλλά τι θα της μένει, δεν έχουν έξω τη δική μας ποιότητα ζωής" κτλ κτλ. Δεν ήθελε να το πει ευθέως, αλλά έκανε μπαμ πως θα προτιμούσε να τη χαρτζιλικώνει μέχρι τα πενήντα της εδώ στον επίγειο παράδεισο, παρά να τη δει να γίνεται άνθρωπος στα ξένα, εκεί που ούτε ήλιο δεν έχουν ρε φίλε ναουμ.<br><br>Και θα μου πεις, να είδες, η νέα θέλει να την κάνει και ο γέρος το χαβά του. Αλλά μιλάω και με πολλά παιδιά τρίτο ως πέμπτο έτος Πολυτεχνείο, και σίγουρα, οι μισοί δεν βλέπουν την ώρα να την κάνουν, αλλά οι άλλοι μισοί με αυτές τις ιστορίες περί "ποιότητας ζωής και τις καταπληκτικές παρέες και τη γαμάτη σουσαμόπιτα που κάνουν τα τυπάκια σε κείνη την τρύπα στη Ναυαρίνου που σαν αυτή αλλού δεν έχει" είναι.<br><br>Πλατίασα, οπότε ας πω ξεκάθαρα που θέλω να καταλήξω - αυτή η άποψη, ακόμα και σήμερα με αυτό το χάλι, είναι εξαιρετικά διαδεδομένη, και δεν πιστεύω πως χρειάζεται κανείς να πληρώσει για να γραφτεί ένα σχετικό άρθρο - όχι όταν υπάρχουν εκατοντάδες επίδοξοι γραφιάδες που έτσι κι αλλιώς, την ασπάζονται.  <br><br>
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Η παρενόχληση είναι το λιγότερο, η νοοτροπία είναι το θέμα. Καλώς ή κακώς θα συναναστρέφεσαι με κόσμο. Καλώς ή κακώς θα πρέπει να βγάζεις κάποια λίγα λεφτά και αυτό σημαίνει συνδιαλλαγή με αυτή την νοοτροπία.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
G0ο δεν υπαρχει ουτε μια σου λεξη για να διαφωνησω. υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις. <br>chrono υπαρχουν και απειροι απο αυτους. εχουν βρει την δικαιολογια της κρισης και εχουν αραξει. τωρα δεν παιζει τι θα πει ο κοσμος.<br>τωρα για τις γιδες και τα κατσικια.... ενταξει. εκτος του οτι ειναι ακριβα, θελεις και χωρο για να τα παρκαρεις και φυσικα να παρκαρεις και εσυ ο ιδιος. μια μετακομιση δεν ηταν ποτε φτηνη και φυσικα καποια πραγματα χρειαζονται και καποιες γνωσεις.<br>απο εκει και περα, ολο και καποιος φορος ταισματος κατσικας θα υπαρχει ή φορος αρμεγματος.<br><br>σχετικα με το "δεν κουναω δαχτυλο" φοριεται πολυ και το λεω απο προσωπικη εμπειρια. μια ιδεα που εστησα λιγο πριν φυγω, εμεινε στα αζητητα. εψαχνα καποιον να του την δωσω να την δουλεψει οσο λειπω. ναι! εψαχνα καποιον να τον κανω αφεντικο και δεν ηθελε κανενας.<br>τωρα ειναι στον παγο μεχρι να δω τι θα κανω.<br>νομιζω οτι αυτο εξηγει πολλα πραγμα.<br><br><br>
 

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736
Μη λες βλακείες Lelo. Εγώ ήμουν αυτός που ήθελα αλλά από τότε που ξέρασα στη πόρτα του αυτοκινήτου σου έχασες κάθε εμπιστοσύνη.<br><br>Επίσης παραλείπεις κάτι λεπτομέρειες. :Ρ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,490
<blockquote><br>Μη λες βλακείες Lelo. Εγώ ήμουν αυτός που ήθελα αλλά από τότε που ξέρασα στη πόρτα του αυτοκινήτου σου έχασες κάθε εμπιστοσύνη.<br><br>Επίσης παραλείπεις κάτι λεπτομέρειες. :Ρ<br></blockquote><br><br>νομιζω οτι δεν σου εχω πει οχι για τιποτα. αλλα αφου το παιζεις μαγκακι. δικο σου.<br>ποιες λεπτομερειες;<br><br>give away εταιριας;<br>το ragequit μπορει
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
13516331_1034392596657846_2051170227057204437_n.jpg
<br><br>Χθεσινό σκίτσο της Καθημερινής
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Αυτό με την παραμονή ακόμα κι αν επικρατήσει το Brexit μην το γελάς... το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος δεν είναι δεσμευτικό για την κυβέρνηση.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
<blockquote><br>Αυτό με την παραμονή ακόμα κι αν επικρατήσει το Brexit μην το γελάς... το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος δεν είναι δεσμευτικό για την κυβέρνηση.<br></blockquote><br>Αυτό το φωνάζω εγώ από την αρχή που έγινε θέμα το δημοψήφισμα στην Αγγλία.
 

kaidan

Gelatinous Cube
Joined
Jul 15, 2015
Messages
182
Πριν γίνει το δικό μας δημοψήφισμα εγώ το έλεγα σε φίλους πως η ερώτηση είναι εντελώς ασαφής και ανούσια, και το έβλεπα πως ο καθένας την ερμήνευε όπως γούσταρε και για κάποιο λόγο νόμιζε πως η ερμηνεία του είναι η σωστή. lol. Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν μπορούν να ερμηνεύσουν το <i>"Should the United Kingdom remain a member of the European Union or leave the European Union?"</i> όπως γουστάρουν. Αυτό που βλέπω πως είναι ευκολότερο να κάνουν είναι να βρουν κάποια δικαιολογία για να ξανακάνουν δημοψήφισμα σε λίγο καιρό. Υπάρχει μάλιστα ιστορικό προηγούμενο πάνω σε αυτό π.χ. η Δανία το 1992 είχε ψηφίσει κατά της συνθήκης του Μααστριχτ, αλλά ξαναέκαναν δημοψήφισμα το επόμενο έτος για το ίδιο θέμα. Το ίδιο έγινε και με την περίπτωση της Ιρλανδίας το 2001-2002 και 2008-2009!!! Δημοψηφίσματα μέχρι να βγει αυτό που "πρέπει", lol.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
<blockquote>Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν μπορούν να ερμηνεύσουν το <i>"Should the United Kingdom remain a member of the European Union or leave the European Union?"</i> όπως γουστάρουν.[/Quote]<br><br>Το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος στο UK δεν είναι δεσμευτικό επειδή... δεν είναι νομικά/συνταγματικά δεσμευτικό, όχι επειδή είναι σαφές/ασαφές το ερώτημα. Κανείς δεν πρόκειται να πει πως ένα ενδεχόμενο "leave" μπορεί να σημαίνει κάτι διαφορετικό, παρόλα αυτά αύριο κιόλας μπορεί να πάει στην βρετανική βουλή το ερώτημα "ο κόσμος ψήφισε να φύγουμε από την Ε.Ε., τι κάνουμε; Φεύγουμε ή μένουμε;" Οι βουλευτές μπορούν να ψηφίσουν "fuck those plebs anyway, we stay" και να μην υπάρχει κανένα απολύτως νομικό κώλυμα - το ηθικό κομμάτι και το πόσο ξεβράκωτη θα φανεί/αποκαλυφθεί πως είναι η δημοκρατία σε μια τέτοια περίπτωση είναι άλλο θέμα.<br><br>Το πολύ πιθανότερο βέβαια είναι πως δεν θα γίνει κάτι τόσο απροκάλυπτο. Πιο πιθανό είναι πως στα δύο-τρία-δέκα χρόνια που θα διαρκέσουν οι διαπραγματεύσεις και τα νομικίστικα, το "φεύγουμε" θα μετατραπεί πρακτικά σε "περίπου μένουμε" χωρίς καν νέο δημοψήφισμα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Ρε η Δημοκρατία δουλεύει. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία από το να έχουμε ψευδαίσθηση ότι με το να ψηφίζουμε κάθε 4 χρόνια αλλάζουμε τη ζωή μας προς το καλύτερο. Γιατί τη μοίρα μας σίγουρα την καθορίζουμε. <br><br>Kaidan, θα ήταν πολύ-πολύ ενδιαφέρον να ρωτήσεις τους φίλους σου <u>τώρα</u> για το αν θυμούνται περί τίνος θέματος ήταν το δημοψήφισμα. Όχι, τα κείμενα αλλά ούτε καν το ερώτημα δεν θα θυμούνται. Και δεν είναι πρόβλημα των φίλων σου φυσικά, αλλά εγγενές της κατάστασης. Εδώ καθόμαστε και πιστεύουμε ό,τι μπαρούφα πετάξει ο Λεβέντης ("φακές Παπάγου"), θα θυμόμαστε τα σημαντικά?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Τι σου έκανε πάλι ο Πρόεδρας και τον βρίζεις  :&#039;( :&#039;( :&#039;(;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
<blockquote><br>Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία από το να έχουμε ψευδαίσθηση ότι με το να ψηφίζουμε κάθε 4 χρόνια αλλάζουμε τη ζωή μας προς το καλύτερο.<br></blockquote><br><br>Διαφωνώ. Και είναι πολύ πιο σατανικό... Έχουμε την ψευδέσθηση ότι με το να ψηφίζουμε κάθε <strike>4 χρόνια</strike> τρεις και λίγο, αλλάζουμε την ζωή μας προς το χειρότερο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
<blockquote><br>Τι σου έκανε πάλι ο Πρόεδρας και τον βρίζεις  :&#039;( :&#039;( :&#039;(;<br></blockquote><br><br>Δεν τον έβρισα. Είναι συμπαθητικός κύριος, άσχετα αν κάνει τη Μάρθα Βούρτση να φαντάζει γατάκι μπροστά σε κάθε ομιλία του. Απλώς η γραφικότητα του "πολιτικού" του λόγου, όπου λέει πράγματα απλώς και μόνο για λόγους εντυπωσιασμού (καμία αιτιολόγηση), φτάνει σε επίπεδα ακόμη και αυτά του Πάγκαλου (βέβαια ως προσωπικότητες είναι η μέρα με τη νύκτα). <br><br>Βέβαια είμαι εμπαθής, και ακόμη περιμένω να μιλήσει με τους φίλους του για να βγάλει τη χώρα από τα μνημόνια σε 2 μήνες. Ή μήπως τελικά βγήκε η χώρα από το Μνημόνιο το Πάσχα όπως είπε ο Τσίπρας? Έχω μπερδευτεί κι εγώ με το ταραχώδες/ταραγμένο/συγχισμένο μυαλουδάκι μου...<br><br><blockquote><br><blockquote><br>Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία από το να έχουμε ψευδαίσθηση ότι με το να ψηφίζουμε κάθε 4 χρόνια αλλάζουμε τη ζωή μας προς το καλύτερο.<br></blockquote><br><br>Διαφωνώ. Και είναι πολύ πιο σατανικό... Έχουμε την ψευδέσθηση ότι με το να ψηφίζουμε κάθε <strike>4 χρόνια</strike> τρεις και λίγο, αλλάζουμε την ζωή μας προς το χειρότερο.<br></blockquote><br><br>Δεν κατάλαβες το /s σε αυτό που έγραψα με φαίνεται.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Η απάντηση είναι μια. Όποιος ζει μέσα στο σύστημα, ότι θέη και να έχει, όσα και να βγάζει είναι δουλικό. Η Δημοκρατία που έχουμε σαν τις αρχαίας Αθήνα, μόνο εμείς είμαστε οι δούλοι και δεν βλέπουμε τα αφεντικά μας. Παλεύουμε να πιάσουμε τις 2 πρώτες βαθμίδες του Maslow και να παράξουμε πλούτο γι αυτούς. Νομίζουμε ότι θα μπορέσουμε να εξελιχθούμε και σε επόμενο λέβελ της πυραμίδας, φαινομενικά το κάνουμε, αλλά και πάλι είμαστε δουλικά. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
 
Top Bottom