What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Χαιρομαι και συγκινουμε για την συμπαρασταση παιδια.
Δε χρειάζεται διαζυγιο παντως.
Μου αρκει να βλεπω τον τρομο στα ματια της οταν πχ η 4χρονη μικρη μας, με το στομα γεματο φετα της ζηταει αγκαλια:devilish::p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Αμεσως διαζυγιο οι αθεοφοβοι, μη δουν ευτηχισμενο ζευγαρι. βαστα γερα ZERO/Agan
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Λοιπόν για να στρώσουμε λίγο, ελάτε στις συνταγές τις προκοπής να προκόψετε.

IMG_20200927_134842.jpg
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Χθες το βραδυ ο ιδρωτας δεν με αφηνε να κοιμηθω και ανοιξα το παραθυρο. Σημερα το πρωι μεσημερι ξυπνησα με την αισθηση οτι καποιος με κλωτσαγε στην πλατη. Πηγα σε μια ξαδερφη για να φαω και να πιω χωρις λογαριασμο αλλα δεν την παλευα. το πηρα αποφαση οτι την αρπαξα και πηρα τον δρομο της επιστροφης. Λιγο πριν πω "παω σπιτι να πεθανω", η ξαδερφη μου μου εδωσε ενα βαζο με τραχανα ® .
Με επιασε μια αηδια αλλα το τσιμπησα, σουπιτσα για τον αρρωστο και συντομα αδικοχαμενο.
Μπηκα στο youtube για να βρω αποτυχημενους σεφ να μου πουν το μυστικο, πως το μαγειρευεις αυτο το πραγμα.
Μεγαλη αποτυχια. πετας νερο στο κατσαρολι και το σταφ και τα βραζεις ο ενας, βραζεις νερο και πετας το σταφ μεσα ο αλλος.
βραζεις γαλα ο ενας, βραζεις λαδι ο αλλος, βραστε ορυζα. πεταμε μεσα το βουτυρο, ποσο βουτυρο ρε μεγαλε;
Μια πτανα δεν ειπε ουτε ποση ωρα το βραζεις αυτο το πραγμα, στον λαιμο να σου κατσει μωρη.
τελικα εκανα ενα κολαζ απο πληροφοριες και εφτιαξα κουνελισια συνταγη.
Δεν κανω πλακα, οι περισσοτερες οδηγιες ειχαν το υφος, βραζουμε το γαλα.... ποσο γαλα γαμωταμυαλα σου; γιατι δεν βραζεις νερο;

Αν και επαιζε σκληρο debate ποσοτητας νερου/σταφ εβαλα 1 λιτρο νερο και μολις εβρασε χαμηλωσα την θερμοκρασια. πεταξα μεσα βουτηρο, 1 κουταλι σουπας. επρεπε να σκοτωσω 5-6 για να μαθω αυτη την πληροφορια. Για το σταφ πηρα απο το βαζο 3,5 κουταλια σουπας. εριξα τοματοχυμο (αρκετο), αλατι και ξεκινησα το ανακατεμα. το εβρασα 15 λεπτα και εβαλα κορδελα καμικαζε στι κεφαλι μου. Τελευταια στιγμη πεταξα μεσα και λιγο τυρακι ΦΕΤΑ
Χωρις πλακα, βγηκε πολυ καλο και δεν επαιζε γαλατιλα.
Ειχα φαει το μισο και απο εγκεφαλικο καψιμο σκεφτηκα οτι δεν εβαλα λαδι. αναλαμπη απο καποιο video. εριξα κατευθειαν ελαιολαδο στο πιατο και πανω που λεω, ρε βλακα!!! αφου εβαλες βουτηρο, εγινε ακομα καλυτερο.
δεν το πιστευω οτι μαγειρεψα τραχανα, οτι το εφαγα και το απιστευτο, μου αρεσε κιολας!!!!

ριξτε καμια φωτο με κοψιδια γιατι αυριο με βλεπω να τηγανιζω μανιταρια.
Κρητη την ειχα φαει στην μαπα, δεν παιζει να ξαναπαω.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Κρητη την ειχα φαει στην μαπα, δεν παιζει να ξαναπαω.

Ε τοτε παρε συνταγη απο κρητικη I.P. για μελλοντικη χρηση, γιατι οπως καταλαβαινω απο το βαζο θα περισσεψε αρκετος



Για την τραχανόσουπα


  • 1 λίτρο νερό, σε θερμοκρασία δωματίου
  • 200-250 γρ. τραχανά ξινό
  • 1 κ.γ. αλάτι
  • 50 γρ. ελαιόλαδο



Σε μια κατσαρόλα, ρίχνουμε το νερό, τον τραχανά, το αλάτι, το ελαιόλαδο, και τα σιγοβράζουμε για περίπου 10 λεπτά μέχρι να πήξει η σούπα. Καλό είναι να ανακατεύουμε συνεχώς, γιατί ο τραχανάς κολλάει εύκολα στον πάτο της κατσαρόλας.



Συνοδεύουμε τον τραχανά με μπέικον αν θεμε

  • ελαιόλαδο
  • 8 φέτες μπέικον, κομμένο σε λωρίδες


Σε ένα τηγανάκι, βάζουμε το ελαιόλαδο και σοτάρουμε το μπέικον κομμένο σε λωρίδες για 2-3 λεπτά.


πασπαλίζουμε με φρέσκο θυμάρι, μπούκοβο, και σερβίρουμε με φρυγανισμένο ψωμί.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
καποιος εριξε σοβαρη αντιρρηση στην κατσαρολα. τελικα δεν θα μαθουμε ποτε πως να μαγειρεψουμε τραχανα
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ο τραχανάς τα σπάει. Ο Άκης μπορεί να δαγκώσει το πεζοδρόμιο.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Τραχανάς είναι λατρεία , ειδικά όταν φέρνει η γιαγιά από χωριό , το τσακίζουμε σε dt χρόνο
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Βραστε κανονικό τραχανά και όχι ξινό. Λίγο πριν χυλωσει ριχτε μέσα χυλοπίτες και έχετε το καλύτερο χειμερινό φαγητό, μετά τα νεροβραστα γίδια
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Βραστε κανονικό τραχανά και όχι ξινό. Λίγο πριν χυλωσει ριχτε μέσα χυλοπίτες και έχετε το καλύτερο χειμερινό φαγητό, μετά τα νεροβραστα γίδια
το καλύτερο χειμερινό είναι η αυγοκομμένη κοτόσουπα με ρίζι ρύζι (γιατί μανίτσα μου λεξικούλι μου, με ξεπουλάς έτσι;), fight me.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Ο τραχανάς είναι σούπερφουντ όπως και να τον κάνεις.

Όταν ήμουν νέος και ηλίθιος είχα κάνει βαρύγδουπη δήλωση πως θα μπορούσα να επιβιώσω για όλη μου τη ζωή τρώγοντας αποκλειστικά φέτα, ντομάτες και τραχανά. Τώρα που είμαι σκέτο ηλίθιος, εξακολουθώ να στηρίζω αυτή τη δήλωση.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Επειδη οι διοδουχοι ειδαν πτωση στον τζιρο, αποφασισαν οτι πρεπει να πληρωσουν διοδια και οσοι δεν εχουν αυτοκινητο.

Ιδου το αρθρο, ιδου και το κλικ.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Επειδη οι διοδουχοι ειδαν πτωση στον τζιρο, αποφασισαν οτι πρεπει να πληρωσουν διοδια και οσοι δεν εχουν αυτοκινητο.

Ιδου το αρθρο, ιδου και το κλικ.

Με άλλο πολίτευμα, δεν θα υπήρχαν αυτοί οι "παραχωρησιούχοι".
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Τώρα δεν μένει να τα ζητήσουμε και εμείς που δεν έχουμε αυτοκίνητο απο εκείνους που υπέγραψαν τις συμβάσεις. Αν είναι να αρχίσουμε όλοι να ζητάμε αποζημίωση για κάθε μαλακία που μας συμβαίνει, πολύ ευχαρίστως να το παίξουμε το παιχνιδάκι. Γιατί αυτές οι εταιρίες δεν είχαν απλά ζημίες, διεκδικούν αποζημίωση για τους συνεχόμενα αυξημένους στόχους εσόδων που θέτουν κάθε μήνα.

Μόνο γλυκό τραχανά ρε παιδιά, ο ξινός μου φέρνει ξινίλες. :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Τελικα η λεξη τραχανας εφερε την συμφιλιωση στο Forum. Προτεινω emoticon με τραχανα για την συμφιλιωση των συναδελφων.
Ψιλομανουριασαμε αλλα με το τελευταιο ποστ σου πεταω και εναν τραχανα για να μην κρατησουμε κακια.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Πως τον προτιμάτε τον τραχανά; Σκέτο ή βάζετε και τίποτα άλλο; Π.χ. εγώ τρίβω φέτα στον ξινό ή τον βράζω εξαρχής με μοσχάρι κοκκινιστό (τον ξινό στην πρώτη περίπτωση, στη 2η μπορεί ναι είναι ξινός ή γλυκός).
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Με κεφαλάκι αρνιού μέσα, το οποίο έχει ψηθεί στην φωτιά για αρκετές ώρες.
Αλλιώς φέτα, χυλοπίτες, σκέτος με πιπέρι και λεμόνι. Γενικά τραχανάς ρε τραχαναδες
 
Top Bottom