What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Δράση:

IMG-77c5acb4c2e4908519b6376fb2f16aa9-V.jpg




Αντίδραση:

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Ορθοδοξη πατριωτικη εφημεριδα:
σπερμα, λεσβια κτηνοβασια.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ειναι εντελως υπερβατικο το εξωφυλλο. εχει αποθηκευτει και ειναι πλεον σημειο αναφορας/απατητη κορυφη στα εξωφυλλα χίου ( και δεν ειναι ευκολο πραμα αυτο)

εμενα με παραλυει κυριολεκτικα το απιστευτο λυπημενα ανέμελο υφος του πρωθυπουρογού, ενω κραδαινει ως μπεγλερι την κοκινη κυλοτα. τοσο υπεροχα σουρεάλ, που θα μπορουσε να ειναι αυθεντικό.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Λοιπον.
Μετα τον θανατο της μητερας μου, εμφανιστηκε ενα σοβαρο προβλημα, τι θα γινει με τον ανημπορο πατερα μου. Εγω στο εξωτερικο και ο αδερφος μου να αδυνατει να τον παρει στο σπιτι του. Αποφασισαμε να τον βαλουμε για ενα χρονικο διαστημα σε οικο ευηγηριας.
Μολις γυρισα ελλαδα εριξα στο τραπεζι την προταση να τον παρω στο σπιτι ομως η πιθανοτητα να φυγω νυχτα ηταν υπερβολικα μεγαλη και η ευρεση κενης θεση για να τον επιστρεψουμε δεν εναι ευκολη υποθεση. Δωσαμε παραταση στην ταλαιπωρια του πατερα μου και θεωρησαμε οτι θα και εχει μεγαλυτερη ασφαλεια απο τον κυκλωνα της επιδημιας.

Πριν λιγο καιρο εμβολιασαν ολα τα γεροντακια στον οικο ευηγηριας. Δεν υπηρξε κανενα προβλημα με την υγεια τους και αυτο ηταν μεγαλη ανακουφιση. Πριν λιγες μερες, πηγαν και εκαναν τεστ στα γεροντακια και βγηκαν ολοι θετικοι (Δεν ειχαν συμπτωματα.). Τους μαζεψαν αμεσως και τους εστειλαν σε δυο νοσοκομεια.
Χθες, μια νοσηλευτρια πηρε τηλεφωνο τον αδερφο μου και τον ρωτησε για το ιατρικο ιστορικο του πατερα μου και εαν παιρνει φαρμακα.....
Για οποιον δεν καταλαβε. Πηραν τα γεροντακια και με πληρη αγνοια για το ιατρικο ιστορικο τους, τα φορτωσαν σε ασθενοφορα και τα εστειλαν στα νοσοκομεια. Προσθετω οτι δεν ηξεραν οτι τα γεροντακια εχουν εμβολιαστει. Το εμαθαν απο τον αδερφο μου.
Τα φαρμακα που χρειαζονται δεν τους τα δινουν, αφου δεν εχουν ιδεα τι προβλημα εχει ο καθενας ποσο μαλλον να ξερουν τι φαρμακα παιρνουν.
Οικος ευηγηριας και νοσοκομεια εχουν πεσει στον λακο με τα X του φιλτατου Nitro.
Αυριο θα ξεκαθαριστουν καποια πραγματα και το θεμα το βλεπω να φλερταρει με μηνυσεις.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
κουνελο, καλη δυναμη και οτι καλυτερο ευχομαι.
το θετικο ειναι οτι αφου δεν χτυπησε ο ιος στο αναπνευστικο συστημα και ειναι και ο πατερας σου ασυμπτωματικος, μαλλον γλυτωσατε τα χειροτερα.
οτι και να γινει παντως, οποια εξελιξη κι αν εχει το θεμα, ο ιδιοκτητης του οικου ευγηριας και ισως οχι το νοσοκομειο υποδοχης, βλεπω να μαζευει το σαπουνι σε καποια φυλακη για πολλα πολλα χρονια. να το τραβηξετε μεχρι τελος, του αξιζουν τα χειροτερα.

περαστικα να ειναι. αυτο εχει σημασια τωρα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Καταρχάς καλό κουράγιο Λελο. Σπάνε τα κοντέρ ηλιθιότητας.
Επειδή δεν γνωρίζω επ αυτού. Τι πιθανότητες υπάρχουν να βγήκαν θετικοί επειδή έκαναν το εμβόλιο οπότε και είχαν αντισώματα;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Η λογικη λεει οτι βγηκαν θετικοι επειδη εγινε αυτο που λες. Λιγο δυσκολο να βγηκαν τοσα γεροντακια θετικα χωρις συμπτωματα.
Κραταμε οτι τους εκαναν τεστ χωρις να ξερουν οτι εμβολιαστηκαν. δεν εχω ιδεα πως το καταφεραν αυτο. Υποθετω οτι εαν ηξεραν οτι εγινε εμβολιασμος, η κατασταση θα ηταν διαφορετικη. Δεν γινεται να εχεις 20-30 γεροντακια με covid και να μην εχει κανενας συμπτωματα.
Ισως να γλυτωναν την ταλαιπωρια της μεταφορας.
Αυτο που μου την εχει δωσει μεσα στο κρανιο, ειναι οτι τους πηραν στο νοσοκομειο και απλα τους εβαλαν σε μια γωνια, χωρις να ξερουν τι προβληματα υγειας εχουν οι ανθρωποι, χωρις τα φαρμακα τους και αυτο επειδη κανενας δεν μπηκε στον κοπο να κανει τα αυτονοητα.
μερικοι απο αυτους εχουν σοβαρα προβληματα υγειας. Ο πατερας μου παιρνει 3-4+ διαφορετικα φαρμακα την μερα.
τωρα δεν παιρνει τιποτα και κανενας δεν το βρηκε σοβαρο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
από όσο ξέρω αν κάνεις το εμβόλιο και μετά τεστ, φαίνεσαι θετικός. Δεν ξεχωρίζει το τεστ ότι έχεις τον αποδυναμωμένο ιό του εμβολίου και όχι τον κανονικό.

Καλό κουράγιο με τους ηλίθιους και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Αν μπορείτε να το πάτε νομικά να το πάτε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Τα παντα θα εξαρτηθουν απο το πως θα εξελιχθει το σημερα. Περιμενω απαντησεις και εργα.
Για την ωρα προσπαθω να συγκρατησω τα νευρα μου γιατι φτιαχνω φανταστικα σεναρια με το παραξενο μυαλο μου.
Να φερω 20.000 μισθοφορους οι οποιοι αθορυβα, με πολιτικα, θα περικυκλωσουν και θα καταλαβουν τα κρισιμα σημεια οπως την γεματη βουλη, το γεματο με στρατηγους στρατηγειο και αλλες τοποθεσιες πχ ταναγρα, κατι καλυβες στην Λαρισα.
Τι θα κανουν; ακεφαλοι θα βομβαρδισουν την Αθηνα; και ποιος ειναι ο εχθρος; αφου ολοι πολιτικα θα φορανε.
Ο πολεμος της μιας ημερας.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Έχει κάποιος υπόψιν του ποια είναι-πως ονομάζεται η υπηρεσία online λογαριασμού κατάθεσης χρημάτων για προσωπική χρήση πληρωμή-αγορά (το σκεπτικό μου δεν έχει να κάνει με Western Union,ενδεικτικό παράδειγμα) στην οποία όμως δεν έχει καμία εμπλοκή κάποια τράπεζα που χρησιμοποιείται στην χώρα (ώστε το ποσό που θα αποθηκευτεί να είναι non trackable)?
Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου τώρα πρόσφατα κάπου κοντά στο 1.5 μήνα, αλλά δεν θυμάμαι που το βρήκα, μη δίνοντας του σημασία.

Υ.Σ.: Δεν μιλώ για εφαρμογή τύπου Waiz για διαχείριση των τραπεζικών λογαριασμών
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Μάλλον ναι. Τι παίζει με αυτήν, έχει κάποιος εμπειρία για το πώς λειτουργεί?
Κατεβάζεις την εφαρμογή, κάνεις account, στέλνεις μέσω του app φωτογραφίες
με τη φάτσα σου, την ταυτότητά σου ή διαβατήριο, περιμένεις να εγκριθεί από κά-
ποιον υπάλληλο και τέλος.

Πλέον μπορείς να στέλνεις χρήματα από την ελληνική κάρτα σου προς τη Revolut.

Η φάση γίνεται κάπως ανάποδα, δηλαδή μέσω του Revolut App λες ότι θες να
κάνεις top up μέσω κάρτας, βάζεις τα στοιχεία της ελληνικής κάρτας (iban κλπ),
σου σκάει μήνυμα από την ελληνική τράπεζα στο δικό της App για το "αν εγκρίνεις
τη συναλλαγή" και βάζεις τον 6ψήφιο κωδικό επιβεβαίωσης (sms/viber).

Μπορείς να στέλνεις χρήματα και με έμβασμα αλλά χρεώνει κάποιο ποσό η εδώ
τράπεζα.

Από Revolut σε Revolut είναι για την ώρα δωρεάν η μεταφορά χρημάτων.

Τα λεφτά που έχεις στη Revolut είναι σε τράπεζα της Λιθουανίας. Παλαιότερα ήταν
στην Αγγλία αλλά την έκαναν λόγω Brexit. Μπορείς να λαμβάνεις πληρωμές στο
λογαριασμό της Revolut, έχεις κανονικά iban κλπ.

Αναλήψεις μπορείς να κάνεις από τα εδώ ΑΤΜ. Έχει κάποια όρια στους απλούς
χρήστες. Νομίζω μέχρι 200 Ευρώ/μήνα ή 5 αναλήψεις/μήνα, όποιο έρθει πρώ-
το και μετά έχει κάποια χρέωση. Δεν θυμάμαι αν κρατά προμήθεια η εδώ τράπεζα.

Μπορείς να πληρώνεις απ ευθείας με Revolut σε διαφορες χώρες και θα χρεώνει
στο τοπικό νόμισμα με θεωρητικά "την καλύτερη" τιμή συναλλάγματος.

Από εκεί και μετά, δεν χτίζεις αφορολόγητο με τη Revolut. Δεν μπορείς να την έχεις
για λογαριασμό μισθοδωσίας. Δεν μπορούν να σου κατασχέσουν τα χρήματα που
έχεις εκεί καθώς είναι σε τράπεζα Λιθουανίας.

Το support τους είναι ανύπαρκτο καθώς είναι μόνο μέσω chat από το App ή μέσω
twitter. Θα σε συμβούλευα να μην πάρεις φόρα και αποθηκεύεις/μεταφέρεις μεγά-
λα ποσά γιατί αν κλειδωθεί ο λογαριασμός, δεν θα βγάλεις εύκολα άκρη.

Την έχω όπως και η πλειοψηφία από το 2015 περίπου λογω Capital controls. Είχα
κάνει κάποιες αγορές και από τότε είναι με 3.5 Ευρώ μέσα και κάθεται. Προσφάτως,
έστειλαν ενημέρωση ότι πλέον είναι και "κανονική τράπεζα" και αν θέλουμε να μετα-
βούμε στο νέο καθεστώς κλπ. Πρακτικά θα είναι είναι σα να έχεις καταθέσεις σε τρά-
πεζα του εξωτερικού με ότι μπορεί αυτό να σημαίνει για τη φορολογική σου δήλωση.
Εγώ την άφησα ως έχει, δηλαδή εικονικό account μέσω του App.

Αρκετοί χρησιμοποιούν τη Revolut για μεταφορά μαύρου χρήματος και κατά καιρούς
πέφτουν ban και κλειδώματα σε λογαριασμούς.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Τι σε χαλαει με την western union; εκτος απο την αλητεια.
Αν δεν θελεις app να το κανεις οπως οι πλουσιοι. Υπαρχει εταιρια (πολλες) με αγοραπωλησιες μηχανηματων αλλα χωρις τα μηχανηματα :p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Ειμαι σε μια φαση (απο καιρο) οπου πλεκω μια θεωρια που βασιζεται σε καταστασεις (που για καποιους δεν εγιναν) οπου ενα τυχαιο περιστατικο, ερχεται να ενωσει καποιες καταστασεις οι οποιες ειναι εντελως ασχετες μεταξυ τους. Εχουμε μια αλληλεπιδραση και αυτα τα εχω ξαναπει αλλα προσθετω οτι παιζει ενα loop το οποιο θα σε βρισκει (εμενα με βρηκε και ας ειμαι κλεισμενος σε ενα σπιτι) και δεν ξερω τον λογο που γινεται. σιγουρα υπαρχει λογος.
εχετε να ριξετε καποια φιλοσοφια;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,275
κάπου στις τόσες δις καταστάσεις που συμβαίνουν κάπου στον κόσμο κάθε δευτερόλεπτο, κάποιες μπορεί να ενωθούν γιατί έφαγαν όλοι στου Τόνι.
 
Top Bottom