What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Στείλτε μήνυμα στο 19810 τη λέξη ΧΑΜΟΓΕΛΟ (χρέωση 2,48€ με ΦΠΑ, εφαρμογή επιπλέον τέλους κινητής τηλεφωνίας)
Σωστος! Δεν το ειχα σκεφτει, παντα μου περισσευουν και ειναι εκβιασμος για να μη χαθουν να βαλεις η και αλλη καρτα η να βαλεις πακετο ακυρο...οποτε στο σβησιμο καλο ειναι να τα ριχνω εκει αντι να τα δινω στους κεραταδες. Ποσο καθαρα σου αφαιρει απο καρτα για να υπολογιζω; (γιατι τα επιπλεον τελη ειναι Muddy information)
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Χρονομάντης εναντίον βονταφον, γύρος δύο.
Εκανα αναφορά/καταγγελία στην προστασία του καταναλωτή για το δούλεμα της βονταφον. Μου είχαν πει ότι θα αργήσει να προχωρήσει το θέμα μου, λόγω διαδικασιών, αδειών κτλ κτλ. Το άφησα μέχρι να γυρίσω στην Ελλάδα και δεν ξανασχολήθηκα ούτε πλήρωσα τον λογαριασμό που έληξε προ δύο ημερών. Διότι με το ζόρι παντρεια δεν παίζει, σου είπα να χωρίσουμε κι εσύ μου λες πως μ'αγαπας, έκανες ετοιμασες τις βέρες χωρίς να με ρητησεις και τώρα μου ζητάς το μερτικό μου. Πριτς!

Με παίρνουν σήμερα τηλέφωνο τα παιδιά της κόκκινης εταιρείας και μου λένε το παρακάτω παραμύθι.
Ενημερωθήκαμε ότι είχατε ορισμένα παράπονα σχετικά με το συμβόλαιό σας και πως επιθυμείτε να το διακόψετε.
Όχι μαντάμ, έληξε και δεν θέλω να συνεργαστώ άλλο μαζί σας.
Μάλιστα, και ποιος είναι ο λόγος; Διότι βλέπω εδώ πως είστε πάντα εντός ορίων στις καταναλώσεις σας, άρα θεωρώ ότι το συμβόλαιο σας εξυπηρετούσε.
Πρώτον, ήμουν εντός ορίων διότι δεν είχα καμία διάθεση να πληρώνω κερατιατικα για δεδομένα και λεπτά με το σταγονόμετρο και δεύτερον διακόπτω την συνεργασία μου διότι δεν είστε φερεγγυοι, δεν με καλύπτεται εκεί που πάω και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πληρώσω 25% αύξηση για τις ίδιες παροχές. Και μάλιστα θα καταγγείλω οποιαδήποτε οικονομική αξίωση της εταιρείας σας απέναντί μου.
Ναι, το καταλαβαίνω και λυπάμαι πολύ για αυτό, κλαψ λυγμ οιμε... Θα ήθελα να σας προτείνω ένα νέο συμβόλαιο, είναι στα χρήματα του υπάρχοντος, με τις τριπλές παροχές.
Όχι, δεν με ενδιαφέρει η συνεργασία μου με απατεώνες, ψεύτες, υποκριτές, σαδιστές, μαζοχιστες και αντιπροσώπους.
Θίχτηκε το κορίτσι και άρχισε τα τρελά του, ότι τους απασχολώ χωρίς λόγο και να μου λέει τι θα πληρώσω και τι θα κάνω κτλ κτλ. Της είπα ότι έχει ενημερωθεί ήδη η προστασία του καταναλωτή, πράγμα που ίσως να γνωρίζει για να με καλεί με αυτόν τον τρόπο, τόνισα ότι δεν την ευχαριστώ για τον χρόνο της και το έκλεισα.

Δίδαγμα λοιπόν, το καρτέλ καλά κρατεί. Αλλά άμα τρίξεις λίγο τα δόντια και πας να κάνεις χουνερι, όλα λύνονται και οι τιμές πέφτουν σαν καμπύλες της ελληνικής οικονομίας. Μόνο με τα απεριόριστα δεδομένα δεν βρήκα λύση γιατί λένε ότι το αναφέρει στα ψιλά γράμματα της πολιτικής ορθής χρήσης.

Λογικά συνεχίζεται
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Το απεριοριστο, για παντα κλπ εχουν σχεδον παντα ορους. Παλια ηταν 1,5GB, μετα το ανεβασαν, μετα ελεγαν οτι μεχρι τοσο και αν το περασεις σου ριχνουμε την ταχυτητα σε εποχες dial up.

Στο δικο μου, εταιρικο, το απεριοριστα σημαινει 500GB/μηνα αλλα και παλι ο κοφτης ειναι εκει καθως ειναι θεμα πολιτικης ασφαλειας του δικτυου του καθε παροχου.

Παντως η Vodafone εχει γινει πολυ χαλια και απο σημα και γενικοτερα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το απεριοριστο, για παντα κλπ εχουν σχεδον παντα ορους. Παλια ηταν 1,5GB, μετα το ανεβασαν, μετα ελεγαν οτι μεχρι τοσο και αν το περασεις σου ριχνουμε την ταχυτητα σε εποχες dial up.

Στο δικο μου, εταιρικο, το απεριοριστα σημαινει 500GB/μηνα αλλα και παλι ο κοφτης ειναι εκει καθως ειναι θεμα πολιτικης ασφαλειας του δικτυου του καθε παροχου.

Παντως η Vodafone εχει γινει πολυ χαλια και απο σημα και γενικοτερα.
Να μην διαφημίζεται ως τέτοιο τότε. Αν ήξερα ότι είχε όριο κατανάλωσης προφανώς και δεν θα το επέλεγα. Αυτό το πράγμα είναι το λιγότερο αθέμιτο, στην χειρότερη παράνομο.
Εμένα το εταιρικό btw είναι στα 2GB. Ίσα που μπήκα στο teams να πω μια καλημέρα 🤣
Τώρα ας πλερωσουν 2€/GB
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Είναι δικό σου λάθος που δεν διάβασες αναλυτικά τους όρους του συμβολαίου προτού υπογράψεις. Το αν κάνει αθέμιτο marketing που παρακάμπτει με ψιλά γράμματα, είναι έταιρον εκάτερον.

Τώρα για τα λογικά σχήματα που χρησιμοποίησε η φίλτατη "πληρώνατε άρα ήσασταν ευχαριστημένος", γέλασα μπορώ να πω.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Να μην διαφημίζεται ως τέτοιο τότε.
Τους ειχαν κανει συστασεις κλασει τα @@ η αρμοδια ρυθμιστικη αρχη στο παρελθον για την παραπλανητικη διαφημιση αλλα Ελλαδα.

Δυστυχως οι οροι θελουν πολυ προσεκτικο διαβασμα. Ειμαστε πολυ πισω στα πακετα κινητης στη Ελλαδα και δεν υπαρχει και βοηθεια απο τι σχετικες αρχες.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Συνεχίζει το youtube feed με τα ωραία διαμάντια των έλλην Γιουτιουμπερς

Δυστυχώς το συγκεκριμένο κανάλι δεν έχει την προβολή που του αξίζει...

Υπάρχει ανταγωνισμός σε ετούτο το genre
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Ανυπομονούσα να γυρίσω Αφρική επειδή παίζει καλύτερο PC .
Τίποτα σπουδαίο αλλά τουλάχιστον ο επεξεργαστής είναι i-something και όχι core2duo.
Πολύ πριν επιστρέψω, ένας φίλος με ρώτησε εάν μπορει να δανειστεί την οθόνη μου. Η τηλεόραση που έχει συνδέσει τις κάμερες έκλασε μέντες.
Τώρα που γύρισα δεν μπορούσα να του πάρω την οθόνη. Δεν γίνεται να τον "τύφλωσω". Βασικά γίνεται αλλά δεν είναι σωστό.
Μου εξήγησε το πρόβλημα της τηλεόρασης και η διάγνωση μου ήταν, πυκνωτές.
Άνοιξα την τηλεόραση και πράγματι βρήκα 4 πυκνωτές που βγήκαν από την δίαιτα. Φουσκωμένοι λες και πήραν βιαγκρα.
Έχεις Κολλητήρι; Όχι άλλα έχω καλάι. Μου το δινει και το σύρμα είναι για γάνωμα χάλκινων ταψιων.

Την επόμενη μέρα πήγαμε για να αγοράσω τα απαραίτητα.
Έστειλα και έναν ντόπιο να μου φέρει τους πυκνωτές.
Βρήκα ένα κολλητηρι που το χρησιμοποιούν για να ενώσουν αγωγούς φυσικού αερίου.
Η μύτη ήταν σαν ταβανοπροκα.
Κόλληση επίσης για χάλκινα σκεύη.
Τρόμπα, ούτε για πλάκα.

Λέω θα προσπαθήσω με ότι έχω, θέλω να παίξω .με την πραμάτεια μου. θέλω FPS ρε μάγκα μου.
Σε κάποια στιγμή έβαλα στην άκρη την εμπειρία μου και τράβηξα τον πρώτο πυκνωτή, σύμφωνα με την ιδέα του φίλου μου.
Η κόλληση έμεινε μέσα στην τρύπα.
Εννοείται ότι θα συνέβαινε αυτό αλλά ο πνιγμένος πιάνεται από τα μαλλιά του.
Φακδις σιτ. Την επόμενη μέρα παίρνω τηλεφωνο τον ίδιο ντόπιο για να έρθει να με πάρει με το αυτοκίνητο του. Ήθελα να με πάει στο town αλλά εκεί μέσα είναι τρελοκομείο.
Πρέπει να πας με κάποιον που του κόβει και να ξέρει που θα πάει.
Μου λέει, μου χάλασε η τρόμπα στο αυτοκίνητο και δεν βρίσκω μια για την επισκευή.
Αύριο είναι Κυριακή και χλωμό να έχει ετοιμο το αυτοκίνητο την Δευτέρα.


Το πράγμα που πήρα για Κολλητήρι, ανέβασε θερμοκρασία που έκαψε και την χειρολαβή. Πρέπει να το αντικαταστήσω και αυτό.

Η gaming εμπειρια μου τρομπαρει, στην κυριολεξία.

Καλύτερα να βρω καμιά γκόμενα μέχρι να φτιάξω την τηλεόραση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Βρε συμπάσχουμε αλλά η περιγραφή είναι τόσο γλαφυρή που το χέρι πάει μόνο του στη φατσούλα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

Μόνο για ανήλικα το βίντεο!


Πάλι καλά που είναι κλικμπεητ ο τίτλος και δεν έχει τίποτες περίεργο μέσα
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Δεν έχω PC και εσείς μου κοτσαρετε φατσούλες. Έχω μπλέξει με παλιανθρωπους, χωρίς βασικά συναισθήματα και κατανόηση.
Να μην βγάζετε πάνω από 11 FPS.
Still, περισσοτερα από τον @shredder
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Still, περισσοτερα από τον @shredder
60 fps ολα ultra και ray tracimg . Ποια 11 fps λες εσυ Για τα 11 fps της 1080tι με ray tracing αυτο εννοεις?? Μου λεγε ενας φιλος μου οποιος εχει gtx 1080 ti οτι αν βαλει ray tracing του βγαζε 11 fps xωρις fsr. Του ειπα οτι χρειαζεται απο RX 6700XT Η 3070 και πανω. Αλλα λεει οτι δεν αξιζει να αλαλξει καρτα γραφικων για να εχει καλυτερο φωτισμο και σκιες
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Pποια 60 ρε σρε; Όταν γυρίσω Ελλάδα θα σου δείξω screenshot με 1200 FPS. Τα 60 είναι ηλικία.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Αλλα λεει οτι δεν αξιζει να αλαλξει καρτα γραφικων για να εχει καλυτερο φωτισμο και σκιες
Ισχύει. Να του πεις να περάσει μια βόλτα από τα ΙΚΕΑ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Οι εντυπώσεις βλάπτουν την αλήθεια; Εγώ νόμιζα ότι ο Βασιλιάς, ο Elvis, πήγε άδοξα από καταχρήσεις αλλά ο άνθρωπος πήγε από χέσιμο.
Μήπως οι εντυπώσεις είναι καλύτερες από την αλήθεια;

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Βονταφον παρτ 3

Θεωρητικά δεν είχα δεδομένα ούτε για δω τον καιρό, αφού όποτε τα άνοιγα μου ερχόταν το μήνυμα ότι τα ξόδεψα και ο μόνος τρόπος να αγοράσω άλλα μπορεί να γίνει μόνο μέσω WiFi. Παρόλα αυτά, τα ανοίγω από συνήθεια να μπω να διαβάσω για τον Σπαιτερ Μαν. Η φορουμαρα φορτώνει κανονικά και κάπου στο μέσον της ανάγνωσής μου συνειδητοποιώ τι κάνω. Μπαίνω να δω τι υπόλοιπο έχω και μου γράφει απεριόριστο. Μπαίνω και στην σαχλή εξυπηρέτηση πελατών και μου γράφουν επίσης απεριόριστα.

Η ορθή χρήση φαίνεται να πήγε περίπατο και το καντήλι φαίνεται να έπιασε τόπο.

Αν δεν είναι αυτό επαγγελματική συνέπεια, τότε τι είναι;
 
Top Bottom