What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official Off-Topic Thread

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Ξέρει κανείς πως λέγεται και που μπορώ να βρω βίδες σαν την παρακάτω τη μεσαία;


special-screws-joining-wood-carpentry-accessories-building-furniture-special-screws-joining-wood-carpentry-accessories-185696232.jpg



ή και μόνο να μου πείτε πως λέγονται τέτοιου είδους βίδες θα μουν ευγνώμον :

1660806254988.png

η δικιά μου είναι μονόκομματη και δεν είναι ένωση 2 διαφορετικών όπως φαίνεται να είναι στην πρώτη φωτογραφία!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
για την πρώτη δεν ξέρω αλλά αν πας με την φώτο σε είδη κιγκαλερίας θα ξέρουν λογικά. Η δεύτερη είναι μια απλή εξαγωνική βίδα με παξιμάδι.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ξέρει κανείς πως λέγεται και που μπορώ να βρω βίδες σαν την παρακάτω τη μεσαία;


special-screws-joining-wood-carpentry-accessories-building-furniture-special-screws-joining-wood-carpentry-accessories-185696232.jpg



ή και μόνο να μου πείτε πως λέγονται τέτοιου είδους βίδες θα μουν ευγνώμον :

View attachment 3936

η δικιά μου είναι μονόκομματη και δεν είναι ένωση 2 διαφορετικών όπως φαίνεται να είναι στην πρώτη φωτογραφία!

Λογικά ΕΔΩ θα βρεις αυτό που θες, αλλά και να μην το βρεις, κάνε τους μια ερώτηση.

Η βίδα του σχήματος είναι εξάγωνη με κορμό και σπείρωμα για περικόχλιο. Η βίδα της εικόνας δεν έχει κορμό και έχει διαφορετική κεφαλή.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Πρέπει να γίνω πιο σαφής, γιατί σας μπέρδεψα!

Λοιπόν, ψάχνω ακριβώς αυτό εδώ :





IMG_20220818_103949.jpgλ



IMG_20220818_103734.jpg

το πλαστικό που τυλίγει το μέταλλο δεν με ενδιαφέρει. Αυτό υπήρχε στη συσκευασία του επίπλου. Η περίεργη «διπλή» βίδα δεν υπήρχε όμως! Αντί για 12, είχε 11 το σακουλάκι
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Πρέπει να γίνω πιο σαφής, γιατί σας μπέρδεψα!

Λοιπόν, ψάχνω ακριβώς αυτό εδώ :





View attachment 3942λ



View attachment 3941

το πλαστικό που τυλίγει το μέταλλο δεν με ενδιαφέρει. Αυτό υπήρχε στη συσκευασία του επίπλου. Η περίεργη «διπλή» βίδα δεν υπήρχε όμως! Αντί για 12, είχε 11 το σακουλάκι

Μπορείς να εστιάσεις τον φακό στην κεφαλή της βίδας για να δω τι είδους εγκοπή είναι; Με torx μοιάζει, αλλά επειδή είναι θολή, μπορεί να κάνω και λάθος.

EDIT: Παρατηρώντας, πάντως, τον μεγάλο κορμό αυτής της βίδας, μάλλον για customιά πρόκειται. Δύσκολα θα βρεις ίδια έξω. Είναι απαραίτητη η 12η βίδα; :Ρ
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
εμένα τα έπιπλα που έχω συναρμολογήσει (αρκετά για να μου δώσει badge το ΙΚΕΑ) όλες αυτές απευθείας στο ξύλο έμπαιναν.

Νομίζω μόνο ένα έπιπλο τώρα τελευταία είχε τις σιδερένιες "μήτρες" για να βιδώσεις εκεί.

Αν σπάσει λίγο η μελαμίνη μην σε τρομάξει.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Μπορείς να εστιάσεις τον φακό στην κεφαλή της βίδας για να δω τι είδους εγκοπή είναι; Με torx μοιάζει, αλλά επειδή είναι θολή, μπορεί να κάνω και λάθος.

EDIT: Παρατηρώντας, πάντως, τον μεγάλο κορμό αυτής της βίδας, μάλλον για customιά πρόκειται. Δύσκολα θα βρεις ίδια έξω. Είναι απαραίτητη η 12η βίδα; :Ρ

Ναι είναι αναγκαία γιατί εκεί στηρίζεται το ράφι της βιβλιοθήκης και κλειδώνει η μια (ψευτο)μεταλλική μήτρα που είπε και ο Nitro.
Τα πουλάνε εκεί στα JYSK και στα ΙΚΕΑ σκέτα αυτά τα custom βιδόνια;

Edit : και η βίδα είναι για σταυροκατσάβιδο! Ευτυχώς γιατί εδώ δεν έχω torque κατσαβίδι!
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
θα έλεγα να δεις αν μπορεί να μπει απευθείας στο ξύλο. Αν η τρύπα είναι το σωστό μέγεθος παρέχει αρκετή αντοχή ακόμα και έτσι.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με το κατάστημα και να τους πεις ότι λείπει μία βίδα;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Νομίζω πως χωρίς την πατούρα (εκεί που τελειώνει το σπείρωμα), οποιαδήποτε άλλη βίδα θα "παίζει" και θα έχεις θέμα. Καλύτερα να επικοινωνήσεις με το κατάστημα και να τους πεις ότι λείπει εξάρτημα. Λογικά, οφείλουν να σε εξυπηρετήσουν.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Με το κατάστημα που πήρα το έπιπλο δεν επικοινώνησα, γιατί το πιο κοντινό ήταν 120χιλιόμετρα μακριά, και δεν ψήνομαι να κάνω 120km για να πάρω μια βίδα. Γι'αυτό ΠΡΟΦΑΝΩΣ και επέλεξα να ψάξω στα τοπικά καταστήματα αν έχει κανείς μια τέτοια βίδα.

Τώρα βεβαίως που έφαγα άκυρο, θα πρέπει να πάω από κει.

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια!
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Πάρ΄ τους τηλέφωνο, πες τους οτι χωρίς τη βίδα το έπιπλο είναι ουσιαστικά ημιτελές και οτι θα τους το επιστρέψεις. Μην τους χαρίζεσαι, το πλήρωσες, δε στο δώσανε τζάμπα.
Τέτοια βίδα δεν πρόκειται να βρεις, είναι ειδική παραγγελία.
Το μόνο ίσως που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ψάξεις για ξυλόβιδα/λαμαρινόβιδα ίδιου πάχους και μεγαλύτερου μήκους. Κόβεις λιγάκι την μύτη που έχει βόλτα και λειαίνεις τις βόλτες στην άλλη μεριά για να έχεις το στενότερο τμήμα. Αν μπορέσεις να βρεις τόσο μεγάλη βίδα. Δύσκολο.......
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
^Αυτό. Ξεχωρίζεις τους σοβαρούς κατασκευαστές/προμηθευτές από τα πόσα έξτρα μικρά αναλώσιμα σου δίνουν με τέτοια πακέτα. Συνήθως πρέπει να έχουν τουλάχιστον +1/2 από κάθε βίδα για να σιγουρέψουν ότι δεν θα υπάρξει λάθος. Κάτι τέτοιο τους κοστίζει λιγότερο από το να τους πάρει τηλέφωνο ο κάθε Πιτάφιος να τους κάνει παράπονα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Σύμφωνα με τα δη.οσιευματα των τελευταίων ημερών. Η πρωθυπουργός της Φιλανδίας είναι ωραίο τυπακι και έξω καρδιά.
Διάφοροι πολιτικοί αντίπαλοι που κλάνουν σκέτο αέρα, χωρίς ουσία, χυμηξαν να το φάνε το γκομενάκι.
Προτείνω δημοψήφισμα για αμοιβαία πολιτική ανταλλαγή με την Φιλανδία.
Να μας στείλουν την Σανα Μαριν. Τι ωραίο όνομα για γυναίκα και να τους στείλουμε, Με δικά του έξοδα, τον Κυργιάκο και τον Μπακογιάννη ως μπόνους μιας καλής συμφωνίας.
Τι λες ρε Κυργιάκο; Το ξέρουμε ότι μας παρακολουθείς, πες μας τι πιστεύεις.

 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Top Bottom