What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Official thread περί adventure games

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
61
Ρετροπιξελάτο αστυνομικό point 'n click adventure με ζωόμορφο πρωταγωνιστή, στην παράδοση των Blacksad και Chicken Police, τα οποια όμως έχουν κανονικά γραφικά. Εάν σε ένα adventure πρόκειται να υπάρχει pixel-hunting είναι καλύτερα να χρησιμοποιείται ανάλυση 320χ200 γιατί έχεις μόνο 64000 pixels να ψάξεις. Σε 4Κ θα γινόταν πολύ δύσκολο.

Επίσης για όσους θυμούνται τη Roberta Williams, μπορεί να μην φτιάχνει πια παιχνίδια κυκλοφόρησε όμως το πρώτο της βιβλίο
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ξέρετε αν υπάρχει (ασφαλής) τρόπος να παίξω το Sherlock Holmes: The Case of the Rose Tatoo? Δυστυχώς στο GOG δεν υπάρχει το παιχνίδι.

Το έπαιζα κάπου στα τέλη '90 αρχές '00, αλλά και τότε είχε πολλά προβλήματα συμβατότητας. Είχα φτάσει αρκετά μακριά, τουλάχιστον έτσι νομίζω, έφαγε μια φρίκη και έχασα τα saves. Από τότε μου έχει μείνει απωθημένο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ξέρετε αν υπάρχει (ασφαλής) τρόπος να παίξω το Sherlock Holmes: The Case of the Rose Tatoo?

Φορώντας προφυλακτικό;

Πέρα από την πλάκα, δεν θα το βρεις εύκολα νόμιμα. Εγώ ξεκωλώθηκα, το πήρα από ebay πριν 15 χρόνια για ψίχουλα, φάση λιγότερο από 5 δολάρια. Δεν νομίζω να σε παρεξηγήσει κανείς άμα το τορρεντάρεις, δεν είναι όλοι οι παράνομοι εγκληματίες.

Σε dosbox τρέχει χωρίς προβλήματα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δεν έχω τέτοια ηθικά κολλήματα G0O αλλά δυσκολεύομαι μέχρι κι έτσι να το βρω. Αναρωτιόμουνα μήπως είχε γίνει abandonware και υπήρχε καμία τέτοια οδός.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
'Αμα μπορείς να περιμένεις, έχω κρατημένο δικό μου iso backup, αλλά είναι σε εξωτερικό σκληρό στο πατρικό, όπου πατρικό 2 νομούς και 10 νόμους μακριά αυτή τη στιγμή. Πριν τα xmas δεν με βλέπω να πηγαίνω κατά κει.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Το Rose Tattoo το είχα κουτάτο από τότε που κυκλοφόρησε, πήρε το CD ο αδερφός μου στην Αγγλία όταν σπούδαζε, το έδωσε σε έναν συμφοιτητή του... και το άφησε εκεί για πάντα 🥲
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
'Αμα μπορείς να περιμένεις, έχω κρατημένο δικό μου iso backup, αλλά είναι σε εξωτερικό σκληρό στο πατρικό, όπου πατρικό 2 νομούς και 10 νόμους μακριά αυτή τη στιγμή. Πριν τα xmas δεν με βλέπω να πηγαίνω κατά κει.

Καλα δεν είναι ότι θα το έπαιζα και αύριο. Αν δεν το έχω βρει μέχρι τότε θα σου ξαναθυμίσω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567


 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Ευχάριστη έκπληξη ότι όταν έπεσαν οι τίτλοι τέλους του demo είδα ελληνικά ονόματα στους δημιουργούς. Συμπαθητική προσπάθεια.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Κυκλοφόρησε χθες. Δεν το έχω παίξει ακόμα αλλά είμαι μεγάλος φαν του πρώτου και όσα διαβάζω και βλέπω μου δίνουν κάθε δικαίωμα να αισιοδοξώ ότι βαδίζει στα ίδια ξεκαρδιστικά μονοπάτια.

 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178



Ένα ωραίο news post περί δημιουργίας adventure παιχνιδιών από τον δημιουργό.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

Εν συντομία, Poisoned Pawn μάλλον καπούτ, και η Big Finish Games ετοιμάζεται για PANDORA DIRECTIVE REMASTER.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
δεν ειναι κατ αναγκην κακο νεο η μαλακισμενη συμπεριφορα της Big Finish οσον αφορα το ποιζοντ πων. δεν ειχα δει με καλο ματι το φουσκωμα του προτζεκτ και την προσθηκη τοποθεσιων, γριφων κλπ, ενω σαν απλο ρημεικ του overseer, πριν αναμιχθει η μπιγκ φινις ηταν μια χαρα και πολυ κοντα στην ολοκληρωση. θετικο επισης μου φαινεται που δεν αποσυρουν το endorsement τους και γυρνανε το κέιμ πισω στην chaotic fusion για να το ολοκληρωσει οπως γουσταρει.
αυτο που μ ανησυχει ομως ειναι η χαόα κατασταση της χαοτικ (ειδες τι εκαμα εδω?) φιουζιον, με το σαιτ της να εχει ν ανανεωθει απ το 2017. ελπιζω να συνεχισουν το προτζεκτ γιατι το οβερσηρ ειναι το μονο τεξ μερφι που δεν εχω παιξει (και δεν θυμαμαι και γιατι. οταν βγηκε σιγουρα δεν το σηκωνε το καβουρδιστηρι μου και αργοτερα το αμελησα).

το ρημαστερ ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ νεο, απλα η μπιγκ φινις εχει χασει την εμπιστοσυνη μου βλεποντας την φαση του poisoned pawn. ελπιζω να το ολοκληρωσουν αυτο γιατι το παντορα οντως ηταν μια απ τις πιο ολοκληρωμενες και χορταστικες αντβεντσουρ εμπειριες που εχω βιωσει. χωρια τα μαντηαρς που θα πνιξουν το κημπορντ στα fmv βιντεακια που θα σκανε καθε τοσο...
να πουμε επισης καπου εδω οτι:
τσελσι = γλυκος πόθος

ChelseePandora.jpg
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Η αλήθεια είναι πως το όλο project του Poisoned Pawn δεν μου έκατσε ούτε μένα καλά όταν διάβασα για τα μεγαλεπήβολα σχέδια εξέλιξής του σε ψευδο-sequel. Θα ήταν, πάντως, καλή αφορμή να ξαναπαίξω το Overseer, γιατί το αρχικό παιχνίδι είχε πολύ potential αλλά αυτοπυροβολήθηκε με τις υψηλές hardware απαιτήσεις και το To Be Continued φινάλε που μας άφησε ξεκρέμαστους για 15 χρόνια. Το Tesla Effect, δυστυχώς, δεν με κέρδισε ποτέ. Βρήκα το σενάριο εντελώς σαχλό, οι χαρακτήρες γέρασαν υπερβολικά και έμοιαζαν να κάνουν fan service-αγγαρεία, τα γραφικά δεν εντυπωσίαζαν πια κανέναν... Το Poisoned Pawn ήταν μια καλή ευκαιρία να δείξει η ομάδα τι μπορεί να κάνει με τη νέα τεχνολογία, πατώντας στον πολύ πιο στιβαρό σκελετό του Overseer. Αλλά όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει και η Big Finish αντί να επιταχύνει/ενισχύσει το project, φαίνεται πως το μπουρδούκλωσε εντελώς ξενερώνοντας τους πάντες. Δεν νομίζω να το δούμε ποτέ, μακάρι να βγω ψεύτης.

Τώρα για το Pandora Directive Remaster, ένα μεγάλο FUCK YES. Αν είναι όπως το περιγράφουν με 98% απαράλλαχτο story και gameplay αλλά υψηλότερης ποιότητας γραφικά/ήχο/interface και FMV-κρύσταλλο, τότε πάμε για σίγουρο re-GOTY. Και όπως είπε κι ο αγαπημένος Brother, η Τσέλσι ήταν και είναι αξεπέραστο νεανικό κρας από εποχής UAKM ❤️.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εν τω μεταξύ, μόνο εγώ αναρωτιέμαι από πού διάολο έχει έσοδα η Big Finish για να συνεχίσει να υπάρχει ακόμα, πόσο μάλλον να ξεκινάει μεγαλεπίβολα projects? Μια αγαπημένη retro πλέον (ω, ναι) σειρά που όλοι έχουμε αγοράσει από το 2005 περίπου έχει στον κατάλογό της, και τέσσερα hidden object games του πέους, κι αυτά πριν δέκα χρόνια. Τόσο χρήμα περίσσεψε από το kickstarter του Tesla Effect?
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Από τον δημιουργό των Reah και Schizm πίσω στα καλά χρόνια.


 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Πολύ ενδιαφέροντα updates για το remaster του <3 Pandora Directive <3

 
Top Bottom