What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

OK yes, OK yes, Πάει η Ελλάδα για Εκλογές...

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
άμα μου πει εμένα τι ψήφισα πάει να πει ότι έχουμε διαρροή στο παρόν forum, εγώ αυτό ξέρω.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Ειμαι 45 χρονων, Εδω και αρκετα χρονια εχω χασει την επιλογη να ριχνω το αναθεμα στους μεγαλυτερους για τα σκατα που επιλεγουν και ως συνεπεια να τα τρωω και εγω.
Ας υπαρξει σωστη σκεψη και επιλογη - οτι και αν σημαινει αυτο.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
Καντε ενα πειραμα, ρωτηστε chatgpt "Τι να ψηφισω στις εκλογες;". Ενα δυο γνωστοι πηραν σαν απαντηση αυτο που ειχαν ψηφισει παλαιοτερα, απο τα μικρα τα κομματα, τα λιμα που δεν μπαινουν βουλη.

Μετα αναρωτιοντουσαν απο που αντλησε τις πληροφοριες η MS, openAI.
Εμένα μου πέταξε ένα ξερό "ψήφισε ότι γουστάρεις εκτός από Κούλη"
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Καντε ενα πειραμα, ρωτηστε chatgpt "Τι να ψηφισω στις εκλογες;". Ενα δυο γνωστοι πηραν σαν απαντηση αυτο που ειχαν ψηφισει παλαιοτερα, απο τα μικρα τα κομματα, τα λιμα που δεν μπαινουν βουλη.

Μετα αναρωτιοντουσαν απο που αντλησε τις πληροφοριες η MS, openAI.

Εγώ το ρώτησα και μου απάντησε "ο Eaglos σε έστειλε;".
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Εμένα μου λέει δεν μπορεί να προτείνει κάτι είναι δικό μου θέμα ανάλογα τις απόψεις μου.
Το ρώτησα αν μπορεί να μου βρει online το πολιτικό μου προφίλ και έχει φάει σκάλωμα εδώ και 5 λεπτά και ψάχνει :p
Τελικά κόλλησε.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,528
Το ρώτησα αν μπορεί να μου βρει online το πολιτικό μου προφίλ και έχει φάει σκάλωμα εδώ και 5 λεπτά και ψάχνει :p
Τελικά κόλλησε
Μπορεις να πεις οτι πηγε μια Βολτα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Τελικά αφού το έκανα ντρίπλες κανά μισάωρο, με το ζόρι μου επέστρεψε αποτελέσματα για μένα από το διαδίκτυο γενικά...
Ωραίο search assistant... έβγαλε ελάχιστα πράγματα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
image.png
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
εν τω μεταξυ ο κυριος "Τέλος!!!" δεν άλλαξε καν το μπουφαν του.

σε άλλα νεα πρεπει νασαι τρομερα ανιωθος για τις οικογενειες των θυματων και νταουνραιτ Μαλακας με περικεφαλαία και σάπιος για να παιξεις αυτη την κωμωδια...:


και βεβαια να κατεβεις στον πρωτο σταθμο, μολις εκλεισαν οι καμερες.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
ναι, οκ, το λινκ ειναι απο σαιτ που ασχολειται ολη μερα με το σουρβαιβο και τις ομιλουσες κεφαλές της τιβι στα πρωιναδικα με τους φεικ καυγαδες και τα γελοία θεματα, αλλά αυτο και μονο δειχνει που εχει φτασει η κατασταση. για να τα γραφουν ΚΑΙ εκει, φαντασου ποσο βαθια εχει φτασει η σαπίλα.

ο καθηγητής και μέλος του ΕΣΡ Γιώργος Πλειός ποσταρει στο φουμπου για τους "ραντομ επιβατες" του πρωτου τρενου προς θεσσαλονικη μετα τα τεμπη, και την σταση του εσρ απεναντι στο θεμα.

καταληγει ως εξης:
"...Γιατί τα γράφω στον τοίχο του Facebook παρότι ποτέ στο παρελθόν δεν έχω κάνει κάτι παρόμοιο από τη δραστηριότητα μου στο συμβούλιο ή στο πανεπιστήμιο; Διότι είναι πολύ σημαντικό ζήτημα, διότι δεν θα βρείτε πουθενά επίσημη ενημέρωση για το ζήτημα από το συμβούλιο και επειδή το Facebook είναι πλέον από τα ελάχιστα δημόσια πλαίσια στα οποία μπορώ να το κάνω..."


η γνωμουλα μου? το θεμα με την αφωνια των μμε ολο και πλησιαζει καταστασεις που συνανταμε σε ολοκληρωτικα καθεστωτα...
το λινκ:

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,656
Σχετικά αδύναμο επεισόδιο, δεδομένου ότι δεν λέει (σκόπιμα?) για το γεγονός ότι αυτό που έχουμε τώρα δεν είναι απλή αναλογική, μιας και το ποσοστιαίο πλαφόν μπαίνει. Το είχε αναφέρει στη συνέντευξή του ο Καλτσώνης πολύ συγκεκριμένα κιόλας.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
αυτό που έχουμε τώρα δεν είναι απλή αναλογική,
Δεν είναι απλή αναλογική για όσους δεν πιάσουν το όριο. Είναι τουλάχιστον για όσους το πιάσουν.

Για την ιστορία δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει «δίκαιο σύστημα». Μπορούν να υπάρξουν άδικα ή πολύ περισσότερο άδικα αλλά αυτό που κυρίως κάνουν τα συστήματα είναι να ενισχύουν ή να αντιτίθονται σε συμπεριφορές. Το αυτονόητο είναι ότι το μπόνους θέλει να βγάλει νικητή. Το πλαφόν κάνει δύσκολο να μπουν καινούργιοι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
opws kai to giati (thraki)
αυτό δίνεται ως αιτιολογία αλλά τελικά αμφιβάλλω αν είναι ο πραγματικός λόγος. Γενικότερα ο σκοπός είναι να ενισχύονται τα κατεστημένα κόμματα και να μπαίνουν όλοι στην λογική να εντάσσονται σε αυτά.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
το 3% ειναι μεγαλο καραγκιοζιλικι, οσα κομματα δεν μπουν τις ψηφους τους τις μοιραζονται τα 2-3 πρωτα κομματα (αν θυμαμαι καλα).
δηλ εσυ εχεις ψηφισει μλ κκε/ανταρσυα κτλπ και τελικα βουλευτης βγαινει ενα αεργο κομματοσκυλο εσπαφαγος.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
δεν μπουν τις ψηφους τους τις μοιραζονται τα 2-3 πρωτα κομματα (αν θυμαμαι καλα).
Αν δεν μπει στην βουλή, ένας τρόπος να το δει κάποιος είναι ότι τις μοιράζονται σύμφωνα με το υπάρχων σύστημα. Τώρα που έχουμε «απλή αστερίσκος αναλογική» μοιράζονται σύμφωνα με την απλή αναλογική. Δηλαδή αν ένα κόμμα έχει πάρει 20%, παίρνει 20% τής ψήφου σού.
 
Top Bottom