What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

OK yes, OK yes, Πάει η Ελλάδα για Εκλογές...

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,554
ξξξξξξξλλλλλ, αληθεια τωρα?

σε μενα θα μιλησεις για μανωλη γλεζο?
συγχωριανος μου ειναι και τον ηξερα προσωπικα. δεν ξερω τι θα λεγε για μαραντζιδη, ξερω τι ελεγε για πολλους και διαφορους σε καποια πολιτικα κομματα.
αστο.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
ξξξξξξξλλλλλ, αληθεια τωρα?

σε μενα θα μιλησεις για μανωλη γλεζο?
συγχωριανος μου ειναι και τον ηξερα προσωπικα. δεν ξερω τι θα λεγε για μαραντζιδη, ξερω τι ελεγε για πολλους και διαφορους σε καποια πολιτικα κομματα.
αστο.

Ρωτησες και απαντησα, αν δε σου αρεσει η απαντηση που θα παρεις μη κανεις την συγκεκριμενη ερωτηση
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,671
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Δεν παραγνωρίζω τίποτα, απλώς καταδεικνύω ότι ο Σύριζα έχει καταλήξει στον παλαιό ορθόδοξικο πασόκικο πολιτικό κομπογιανιτισμό για να αλιεύει αριστερά ψηφαλάκια. Απόδειξη όλα τα παραπάνω που λες για αριστερούς που οφείλουν να συμφωνούν (ναι, συμφωνούμε στα λόγια και?) αλλά ταυτόχρονα ο Σύριζα "ποιον αριστερό έστειλε στο σπίτι του και πώς"? Με κάτι τέτοια.

Ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις. Ο Σύριζα είχε πάρα πολλές ευκαιρίες να (απο)δείξει τη βούληση των προθέσεών του και μάλιστα με τον κόσμο να τον υποστηρίζει (λ.χ. Δημοψήφισμα).

Edit: Το άρθρο είναι του 2017, η εθελοντική εισφορά εξακολουθεί να υφίσταται. Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος θα αλλάξει. Στο χέρι μας είναι.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,554
χανκ, "αφού δεν κατεβαίνει ο Κασιδιάρης ψηφίστε εμάς" σε εισαγωγικα μαλιστα, απο ποιον ειπωθηκε? θα θελα να δω μια δηλωση συριζαιου γι αυτο το θεμα. με λινκ ελπιζω.

"Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους παρατήσουμε να αλωνίζουν ή να μην τους προσεγγίσουμε".

δεν ειπα κατι διαφορετικο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,554
λλλλλλξξξξξξξξξ, ρωτησα κατι για τον εργατικο κοσμο που ψηφισε καποτε χ.α. και μου "απαντησες" μ ενα λινκ που λεει οτι ο τσιπρας εβαλε δημοσκοπικο αναλυτη καποιον ιστορικο που κατηγορειται για αντικομμουνιστης στο εργο του. καμμια σχεση με την ερωτηση.
επισης, για ιστορικο τον προσελαβε?


"αν δεν σου αρεσει η απαντηση που θα παρεις"

εχμ, δεν ειμαι πυθια. περιμενα η αληθεια ειναι, καποια απαντηση σχετικη μ αυτο που ρωτησα, αλλά ημουν υπεραισιοδοξος.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,678
Εν Χριστώ αδελφέ ΧειρομαλάΧτη, γράφαμε παραπίσω πως το παιχνίδι είναι στημένο κι από πριν ξεπουλημένο. Όταν πας προεκλογικά ως εκπρόσωπος αντιπολιτευόμενου κόμματος σε συστημικό κανάλι, επομένως, προσέχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τι λες και πώς το λες.

Όταν τους λέει λοιπόν ρητά για "έκτακτη φορολόγηση των υπερκερδών των επιχειρήσεων", και την ρωτάνε απέναντι "και ποιες είναι αυτές οι επιχειρήσεις" και απαντάει "ε δεν είμαι η ΑΑΔΕ για να το ξέρω αυτό", ακόμα κι αν έχεις στο νου τίποτα Λάτσηδες και Μπόμπολες, σε συνδυασμό και με το πρώτο αυτογκόλ του Κατρούγκαλου πριν τις προηγούμενες εκλογές ότι θα επιβάλουν χαράτσι στους ιδιώτες, ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ πως όσοι έχεις απέναντί σου (συστημικοί δημοσιογράφοι και εκπρόσωποι της ΝΔ) θα το εκλάβουν ως "ΠΑΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙ ΕΚΤΑΚΤΩΣ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ". Και οι τίτλοι είναι αυτοί που μένουν στο τέλος, και μεταλαμπαδεύονται οι εντυπώσεις like wildfire.

(Νέο) αυτογκόλ από τα αποδυτήρια, και πολιτική αφέλεια, ασχέτως των πραγματικών προθέσεων.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,554
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Δεν παραγνωρίζω τίποτα, απλώς καταδεικνύω ότι ο Σύριζα έχει καταλήξει στον παλαιό ορθόδοξικο πασόκικο πολιτικό κομπογιανιτισμό για να αλιεύει αριστερά ψηφαλάκια. Απόδειξη όλα τα παραπάνω που λες για αριστερούς που οφείλουν να συμφωνούν (ναι, συμφωνούμε στα λόγια και?) αλλά ταυτόχρονα ο Σύριζα "ποιον αριστερό έστειλε στο σπίτι του και πώς"? Με κάτι τέτοια.

Ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις. Ο Σύριζα είχε πάρα πολλές ευκαιρίες να (απο)δείξει τη βούληση των προθέσεών του και μάλιστα με τον κόσμο να τον υποστηρίζει (λ.χ. Δημοψήφισμα).

Edit: Το άρθρο είναι του 2017, η εθελοντική εισφορά εξακολουθεί να υφίσταται. Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος θα αλλάξει. Στο χέρι μας είναι.

δε νομιζω οτι θα βεις καποιον ψηφοφορο του συριζα που θα σου πει οτι το 2015 δεν εκανε λαθη. εκανε παρα πολλα και τεραστια.
σ ολη την ελληνικη πολιτικη ιστορια απ τον β ππ και μετα, οι ελληνες εχουν δωσει διπλες τριπλες και παραπανω ευκαιριες στις 2 γνωστες "παραταξεις" να τους κυβερνησουν.
εγω θα θελα να παρει μια δευτερη ο συριζα και τρομαζω με την λυσα για οσα εκανε/δεν εκανε σε 4,5 χρονια με συγκεκριμενες πολιτικες, οικονομικες και διεθνεις συνθηκες. θελω να τον δω με οσα μαθηματα πηρε η δεν πηρε να κυβερνησει μια δευτερη φορα για να βγαλω συμπερασμα. το θεωρω ενα μινιμουμ χρονικο διαστημα για να δειξει κανεις τι μπορει να κανει.

οχι. ο λαος προτιμησε παλι κυβερνηση νδ μετα απ ΑΥΤΗΝ την δεδομενη τετραετια 2019 - 2023. ιτς ωλ γκουντ. μια χαρα.
εγω παντως εχω ησυχη την συνειδηση μου.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,554
χεληε, δεν ειδα το βιντεο, δεν μπορω να το ανοιξω εδω που ειμαι. διαβασα το αρθρο και μου φαινεται ξεκαθαρο τι ειπε η τσαπ. εκεινη την ωρα.
απο κει και περα ας κρινει ο καθενας το τι ειπαν οι δημοσιογραφοι του σκαι και τι γραφουν οι τιτλοι των αρθρων. εδω στο λινκ που εβαλες, μιλαει για εκτακτο χαρατσι γενικα στις "επιχειρησεις".

και γι αυτο ο συριζα φταιει? φανταζομαι να χε κανει λιστα πετσα ο συριζα τι θα χε συμβει. επανασταση. κι εμεις που ειμαστε αθρωποι που μας κοβει, δεν λεμε "κοιταχτε πως μεταφραζουν τα σαιτς αυτο το βιντεο", λεμε κοιταχτε τη νεα γκαφα του συριζα.

δηλαδη να μη με νοιαζει τι ειπε η τσαπανιδου, αλλά να κατσω να σχολιασω πως τα μετεφερε ο καθε ακης καβλοπουλος. και αντι να παραδεχτουμε πως οσα στραβα κι αν εχει αυτο το γαμωκομμα, παντως δεν εχει πουθενα φωνη ν ακουστει και ειναι ολοι μπλοκ απεναντι του, λεμε "αααα, να προσεχουν εκει που πανε γιατι τους την εχουν στημενη".

οχι ρε παιδια, δεν ειν ετσι. με τοσο πολεμο και το 20% ειναι κατορθωμα. και το 23% που θα παρει τον ιουνη, καλουτσικο ειναι.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,671
δε νομιζω οτι θα βεις καποιον ψηφοφορο του συριζα που θα σου πει οτι το 2015 δεν εκανε λαθη. εκανε παρα πολλα και τεραστια.
σ ολη την ελληνικη πολιτικη ιστορια απ τον β ππ και μετα, οι ελληνες εχουν δωσει διπλες τριπλες και παραπανω ευκαιριες στις 2 γνωστες "παραταξεις" να τους κυβερνησουν.
εγω θα θελα να παρει μια δευτερη ο συριζα και τρομαζω με την λυσα για οσα εκανε/δεν εκανε σε 4,5 χρονια με συγκεκριμενες πολιτικες, οικονομικες και διεθνεις συνθηκες. θελω να τον δω με οσα μαθηματα πηρε η δεν πηρε να κυβερνησει μια δευτερη φορα για να βγαλω συμπερασμα. το θεωρω ενα μινιμουμ χρονικο διαστημα για να δειξει κανεις τι μπορει να κανει.

οχι. ο λαος προτιμησε παλι κυβερνηση νδ μετα απ ΑΥΤΗΝ την δεδομενη τετραετια 2019 - 2023. ιτς ωλ γκουντ. μια χαρα.
εγω παντως εχω ησυχη την συνειδηση μου.
Οκ, ερχόμαστε στην ουσία του ζητήματος. Σέβομαι το σκεπτικό σου παρότι διαφωνώ για πολλούς λόγους που έχουν να κάνουν με την οντότητα/ταυτότητα του κόμματος. Αν σε απογοητεύσει στη δεύτερη φορά (έστω με μαγικό τρόπο ότι αυτή θα είναι στις 25 Ιουνίου). Μετά για σένα τι? Πώς θα δράσεις, θεωρητικά μιλώντας?
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,678
και γι αυτο ο συριζα φταιει? φανταζομαι να χε κανει λιστα πετσα ο συριζα τι θα χε συμβει. επανασταση. κι εμεις που ειμαστε αθρωποι που μας κοβει, δεν λεμε "κοιταχτε πως μεταφραζουν τα σαιτς αυτο το βιντεο", λεμε κοιταχτε τη νεα γκαφα του συριζα.

δηλαδη να μη με νοιαζει τι ειπε η τσαπανιδου, αλλά να κατσω να σχολιασω πως τα μετεφερε ο καθε ακης καβλοπουλος. και αντι να παραδεχτουμε πως οσα στραβα κι αν εχει αυτο το γαμωκομμα, παντως δεν εχει πουθενα φωνη ν ακουστει και ειναι ολοι μπλοκ απεναντι του, λεμε "αααα, να προσεχουν εκει που πανε γιατι τους την εχουν στημενη".

οχι ρε παιδια, δεν ειν ετσι. με τοσο πολεμο και το 20% ειναι κατορθωμα. και το 23% που θα παρει τον ιουνη, καλουτσικο ειναι.

Φίλτατε Ποδοτρίφτη, μιλάμε καθαρά για το bigger picture. Όσο "σωστές και ηθικές" και να είναι οι επιδιώξεις του Σύριζα αν απομονωθούν ως προεκλογικά προγράμματα, τα στελέχη του κόμματος είναι ανίκανοι ρήτορες και πετάνε ρητά και επιχειρήματα που μπορούν να παρερμηνευθούν (και καταλήγουν να παρερμηνεύονται) και να χρησιμοποιηθούν σαν όπλο από τη ΝΔ ώστε να τραβήξει την πλέμπα στο πλευρό της. Εκεί ακριβώς εστιάζεται η κριτική μου.

"Θα έπρεπε" σε μια ιδεατή κοινωνία ο κόσμος να έχει την κρίση ώστε να μπορεί να φιλτράρει τέτοια σκηνικά και να συμπεράνει πως η Τσαπανίδου εννοούσε πχ τον Λάτση και όχι τον Κυρ-Νίκο τον γραφίστα όταν μιλάει για χαράτσια σε επιχειρήσεις? Ναι, θα έπρεπε. Συμβαίνει? Όχι, δυστυχώς. Ε, με βάση τις συνθήκες και τους κανόνες με τους οποίους παίζεται το παιχνίδι, ο Σύριζα φταίει επειδή με τις συνεχείς αστοχίες των στελεχών του ενισχύει αμέσως και εμμέσως τον κυριότερο αντίπαλό του, σε βάρος όλων μας.

Θα μείνουμε μετά αναμεταξύ μας εδώ να λέμε πως "ναι αλλά τουλάχιστον έχει καθαρό το κούτελό του και είχε καλές προθέσεις". Και την ίδια ώρα η ΝΔ θα πλησιάζει το 45% και ο θεριακλής ο Ανδρουλάκης το 20%. Ε, δε λέει ρε γαμώτο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,554
@νορθλατε
θεωρω οτι εχω μια κοσμοθεωρια δεδομενη και σχεδον συγκεκριμενη, και κοιταζω ποιο απ τα κομματα που συμμετεχουν την πλησιαζει πιο πολυ. εχω ξαναγραψει οτι θεωρητικα (προγραμματικα τουλαχιστον) με εξεφρασε το πασοκ 1981 με 86 περιπου (κι ας μην ψηφιζα τοτε, σόδα!). μετα ηρθε σημιτης, βενιζελοι κλπ και το πασοκ εφευγε με πλαγια, γοργα βηματα προς τα δεξια. το κενο το γεμισε ο συριζας. το γεμιζει ακομα. υποθετω αν εχει την ευκαιρια (μακαρι) και με ξανααπογοητευσει, θα ψηφισω κατι παραπλησιο που με εκφραζει το προγραμμα του και συναμα θελει να κυβερνησει κι οχι να βαυκαλιζεται που πηρε την ψηφο μου χωρις να θελει κυβερνητικες ευθυνες.

παντα ολ αυτα, σε συνεπεια με την παροιμιαρα: το μη χειρον βελτιστο.
δηλαδη σε σχεση με την λαιλαπα της νδ, οτιδηποτε αλλο με ρεαλιστικη πιθανοτητα διεκδικησης της εξουσιας, θα ηταν προτιμοτερο.

καπου εδω να πουμε για την τεραστια χαμενη ευκαιρια της (οκ, κατι σαν) απλης αναλογικης. γι αυτο δεν βλεπω να στεναχωριεται κανεις. εσυ προφανως γνωριζεις οτι ηταν το διαχρονικοτερο αιτημα ολης της αριστερας απ την μεταπολιτευση και μετα. την εφερε ο συριζα. και αντιμετωπισε μια κατασταση "τι πλαστηρας, τι παπαγος". καταλαβαινω τον δισταγμο και την μικροκομματικη σκοπιμοτητα να μην φανεί οτι σερνομαστε πισω απ τον συριζα, αλλά διαολε δεν μπορω να πιστεψω οτι θα ηταν πια τοσο δυσκολη μια συμφωνια σε 5, 10 πραγματα εστω. τωρα θα δεις εκλογικα συστηματα - τερας για πολλα χρονια μπροστα, γιατι αποδειχτηκε οτι πρωτα τα κομματα που την ζηταγαν και μετα ο κυριαρχος λαος την εγραψαν στα κρεματζολια τους.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,554
@σεβασμιωτατο
σε αλλα νεα, στην εννοια "ποδοτριφτης" θα ελεγα οτι περισοτερο ταιριαζει το μελος επιταφ, συμφωνα με παλαιοτερα ποστς του.

ωστοσο, απ οτι λεει το αρθρο, ξαναλεω, μιλησε για επιχειρησεις που παρουσιαζουν κερδη 6 δις.
δεν καταλαβαινω πως μπορει να το παρεξηγησει καποιος. ο νικος ο γραφιστας, δεν εχει ο πλεμπαιος 1000 € να παρει τζιπιγιου της προκοπης, πρεπει καποιος θεατης να ναι λιγο βλακας για να πιστεψει οτι τον συμπεριλαμβανει σε οσα λεει....
δεν ειναι ιδεατη κοινωνια να εχω την απαιτηση καποιος να καταλαβαινει τι ακουει. σχωρα με, αλλά αν ειναι τοσο μαλακας που δεν καταλαβαινει τι ακουει, τοτε κακως τσακωνομαστε, γιατι η χωρα δεν παει πουθενα κι εχει παρει σειρα για τα επομενα 50 χρονια κι ο γκομενος του μαρακίου.

αυτο που λες για φταιξιμο δεν το χα ακουσει, ηταν νεο, ομολογω. οτι επειδη μπλαμπλαμπλα κατρουγκαλος και μπλαμπλα φωτιου ξερωγω, γι αυτα τα 2 φαιδρα προσωπα που ηταν φανερα αδιαβαστα και εκτος γραμμης και προγραμματος πηγαμε και ψηφισαμε νουδου... και ενω ξερουμε τι αγγουρι θα φαμε, λεμε: κοιτα, συριζα, καταλαβαινω οτι ειναι στημενο το παιχνιδι, αλλά θα κανω τον μαλακα και θα ψηφισω νδ για να σε τιμωρησω επειδη φωτιου και κατρουγκαλος.
και μετα του λεμε οτι φταιει κι απο πανω. οχι φιλε μου, η ευθυνη ειναι του καθενος, που λεει οτι καταλαβαινει τι παιζεται γυρω του και πραττει οπως πραττει. ζει κανεις με τις επιλογες του κι αυτο ειναι το σωστο.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
χανκ, "αφού δεν κατεβαίνει ο Κασιδιάρης ψηφίστε εμάς" σε εισαγωγικα μαλιστα, απο ποιον ειπωθηκε? θα θελα να δω μια δηλωση συριζαιου γι αυτο το θεμα. με λινκ ελπιζω.

Οκ τα εισαγωγικά ατόπημά μου, δεν τα διορθώνω στο ποστ για να υπάρχει ως αναφορά.

Το νόημα ωστόσο δεν αλλάζει. Το άνοιγμα του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ στο τέλος της προεκλογικής περιόδου ήταν καθαρά και εξόφθαλμα ψηφοθηρικό.

οχι. ο λαος προτιμησε παλι κυβερνηση νδ μετα απ ΑΥΤΗΝ την δεδομενη τετραετια 2019 - 2023. ιτς ωλ γκουντ. μια χαρα.
εγω παντως εχω ησυχη την συνειδηση μου.

To ότι ο ΣΥΡΙΖΑ βάζει το ζήτημα ψηφίστε μας γιατί εμείς θα σας σώσουμε από τον κακό Μητσοτάκη και ΣΥΡΙΖΑ ή χάος και στο τέλος τέλος ή μαζί μας ή με τους άλλους, δεν σημαίνει ότι και εμείς πρέπει να συμφωνήσουμε. Υπάρχει και κόσμος που θεωρεί ότι ΣΥΡΙΖΑ και ΝΔ είναι περισσότερο όμοιοι από διαφορετικοί και πιστεύω ότι διατηρούν το δικαίωμα να το εκφράζουν αυτό.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,554
ποτέ δεν ειπα οτι πρεπει σωνει και καλα να συμφωνησει καποιος σε αυτο που περιγραφεις στο ποστ σου. ουτε για συριζα η χαος η για αλλα τετοια διαζευκτικα δεν μιλησα.
ακριβως το αντιθετο εγραψα.
οτι πολυ σεβαστη η επιλογη του καθενού και βεβαιως να ζησει μ αυτή και να την στηριξει.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Θελω να γραψω σεντονια αλλα ειμαι στη δουλεια γμτ
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Από το κείμενο που παρέθεσα δεν βγαίνει αυτό το νόημα, αλλά εφόσον το διευκρινίζεις δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω.

Παρόλα αυτά η τακτική του ΣΥΡΙΖΑ εξακολουθεί να είναι αυτή.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,554
αυτο που κουοτάρισες,αναφερει καποια γεγονοτα. δεν βαζω αλλο κομμα μεσα, ουτε καποια διαζευκτικα.
γραφω οτι ο κοζμος μετα απ αυτην την τετραετια που περασαμε, εκανε μια συγκεκριμενη επιλογη. ευτυχως δημοκρατια εχουμε και μπορουμε και επιλεγουμε (ακομα).

μπορει να υπονοησα οτι θα φαμε μια ψωλη απο δω μεχρι το ρεικιαβικ, αλλά οκ, δεν το ειπα ανοιχτα και κυριως δεν ειπα σε κανεναν τι να ψηφισει, ουτε εκφραζω και καποιον περα απο μενα. μονο για μενα μιλαω ο ναρκισος, εδω και σελιδες.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Κι εγώ πιστεύω ότι θα φάμε ψωλή από εδώ μέχρι το Ρέικιαβικ απλά πιστεύω ότι την ίδια θα τρώγαμε με τον ΣΥΡΙΖΑ και τελος πάντων άμα της βάζανε και λίγη βαζελίνη δεν μου κάνει και καμία διαφορά.

Επιμένω πάντως ότι η τακτική του ΣΥΡΙΖΑ ήταν να δημιουργήσει ένα δίλημμα-δίπολο μεταξύ των δύο κομμάτων και κυρίως των δύο ηγετών, που κρίνοντας εκ του αποτελέσματος δεν το λες και ότι του βγήκε.

Ε μήπως θα έπρεπε να αρχίσει να την σακουλεύεται ότι κάτι άλλο φταίει που ο κόσμος όταν του είπαν Μητσοτάκης ή Τσίπρας διάλεξε Μητσοτάκη με τα μπούνια; Γιατί προς το παρόν έχουν πει τι φταίει στο ΠΑΣΟΚ, τι φταίει στο ΚΚΕ, τι φταίει στον λαό, τι φταίει στην ΟΚΔΕ ξέρωγω αλλά στα υπόλοιπα το χαβά τους.
 
Top Bottom