What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

OK yes, OK yes, Πάει η Ελλάδα για Εκλογές...

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,553
δεν το καταλαβαινω αυτο που λες. υποθετω το καθε κομμα θελει να παρει μεγαλυτερο ποσοστό για να κυβερνησει, αυτος ειναι ο λογος που κατεβαινει στις εκλογες. θελω να πω ειναι απολυτως θεμιτο σαν επιδιωξη. αυτο που λες ειναι μια εκλογικη στρατηγικη απλα. και θεωρω οτι ηταν απολυτα σωστη ως ιδεα, μιας και (γνωμουλα μου) οι 2 πολιτικοι και ανθρωποι σαν συγκριση σε καθε επιπεδο ειναι η μερα με την νυχτα.

οτι δεν του βγηκε απ το αποτελεσμα δεν μου λεει κατι. το χω πει χιλιες φορες, ο λαος προτιμησε μητσοτακη, με γεια του με χαρα του.

παντως εχω να σου απαντησω οτι ανεξαρτητα μ αυτο που λες, που ειναι μια (απολυτα σεβαστη) αποψη σου, το γεγονός ειναι οτι εφερε αυτο τον εκλογικο νομο, αρα εδειξε με καποιον τροπο οτι θελει συνεργασιες. ουτε μια κουβεντα συμπαθειας γι αυτο, οκ.... εξαλλου εχει συμβει πολλες φορες στην ελλαδα, να υπαρχει μια μορφη εστω απλης αναλογικης.

τωρα διαφωνω οριζοντιως καθετως και οπως ναναι οτι θα τρωγαμε ρεικιαβικοψωλέγκα με τσιπρα 2.0, αλλά προφανως ουτε εσυ ουτε εγω θα το μαθουμε ποτέ. οπότε περιοριζομαστε στο χωρις βαζελινη και προχωραμε... :cool:
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,285
Έχουμε και τις εκλογές Part II στις 25 Ιουνίου. :gap:
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό που λέω είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ προσπάθησε στην ουσία να δείξει ότι μπορεί να καλύψει όλο το φάσμα από τον χώρο που καλύπτει (όπως και να το ονομάζουν αυτό) μέχρι τέρμα αριστερά πλασάροντας τον εαυτό του ως μοναδικό φορέα. Γνώμη μου είναι ότι ποτέ δεν τον ενδιέφερε να συνεργαστεί, αλλά να εξαλλείψει τα άλλα κόμματα της αριστεράς. Αυτό που τον ενδιέφερε να κάνει είναι να εδραιωθεί ως ο δεύτερος σε ένα δικομματικό σύστημα.

Για τον εκλογικό νόμο που έφερε τα έχει πει πολύ καλυτερα ο Νορθλάντερ (το 3% δεν το κατήργησε). Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω τι γούτσου γούτσου παράπονο είναι αυτό που τους πιάνει επειδή δεν τους προσκυνάμε όλοι που άλλαξαν τον εκλογικό νόμο. Θα τους πάρω γλειφιτζουράκι αν είναι.

Το ότι ο λαός προτίμησε Μητσοτάκη είναι παρατήρηση του εκλογικού αποτελέσματος (και μάλιστα όπως το κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι και λίγο κούνημα δαχτύλου). Σε καμία περίπτωση δεν είναι προϊόν αυτοκριτικής.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000


Αντιπολιτευτικος λογος απο τα λιντλ, λογικο θα μου πεις οταν δεν εχει ο Τσιπρας να μιλησει για τα σημαντικα πραματα...ποιο 20%, στο 12-15% τους βλεπω
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,553
δηλαδη πηγε απο ενα παραλογο, εντελως αδικο εκλογικο συστημα που τσαμπουκα δινει ξερωγω 30 η 50 εδρες "μπονους" στο πρωτο κομμα, σε εναν νομο απλης αναλογικης, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ ΤΟ 3%. εχεις δικιο. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
στην ιστορια ωστοσο θα μεινει, οσο κι αν πειραζει πολυ κοσμο, οτι εφερε αυτον τον νομο που επιβαλλει εξ ορισμου ευρυτερες συναινεσεις και αντιμετωπιστηκε περιπου οπως τα γραφεις.. οτι κανει "γουτσου γουτσου παραπονακια" και οτι θελει "γλυφιτζουρακι".
παντως, οχι, μην του δωσεις γλυφιτζουρακι. θα εδειχνε κατα καποιο τροπο οτι εκανε κατι θετικο, που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ να συνεβη.

εγω λοιπον σου γραφω ενα ΓΕΓΟΝΟΣ. οτι εφερε αυτον τον εκλογικο νομο. και συ μου απαντας με την αποψη σου:
οτι ηθελε να εδραιωθει ως δευτερος σ εναν δικομματισμο και ηθελε να εξαφανισει τα μικροτερα κομματα.
πες οτι ειναι ετσι. οπότε, λεω εγω, σατανικα μετά θα σκεφτηκε: "για να μην παρουν γραμμη οτι εχω αυτα τα σχεδια, βρε δε φερνω ενα νομο απλης αναλογικης για να τους χαώσω?".
δεν μου βγαζει πολυ νοημα, αλλά οκ. προχωραμε.

δε νομιζω οτι χρειαζεται ιδιαιτερη αυτοκριτικη το κομμα. το μονο που πρεπει να κανει ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ, απ οτι λετε, ειναι να κοψει καποια στελεχη απ την τηλεοραση. οκ, ας γινει αυτο.
οπως εχω ξαναγραψει, το προγραμμα του (μου κανει καποια εντυπωση, που τα χετε για ρολά τα προγραμματα, αλλά οκ, τι να τα κανουμε? προφανως δεν εχουν καμμια αξια, αφου η κυρα φωτιου ειπε αυτο που ειπε...) ηταν (για μενα) μια χαρα, απλα δεν αρεσε σε καμποσους πολιτες.

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει π.χ. να αλλαξει κατι σωνει και καλα. δηλαδη τι? να αλλαξει το προγραμμα του και τον προσανατολισμο που εχει και τις πολιτικες που θελει να εφαρμοσει, επειδη δεν αρεσε σε καποιους και δεν το ψηφισαν? δεν το βρισκω λογικο.

μια χαρα ειναι ετσι. οποιος δεν του αρεσει ο συριζος, ας ψηφισει ρεικιαβικ ή καποια απ τις παμπολλες εναλλακτικες αριστερες προτασεις διακυβερνησης. δημοκρατίτσα εχουμε.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τώρα μπερδεύτηκα. Ή έχω πει πράγματα που δεν τα πιστεύω, πράγμα απίθανο καθώς Τετάρτες δεν πίνω ποτέ πριν τις 4 και 10 ή έβαλες τα πάντα στο μπλέντερ και σε μία πρόταση απαντάς και σε άλλους.

Απλά να πω ότι δεν ψηφίζουμε όλοι κάποιο κόμμα επειδή πιστεύουμε ότι θα κυβερνήσει. Δες στην τελική και τον "Θασουσφυρίξωκλέφτικα" που πλέον μπορεί να το παίζει και εξωκοινοβουλευτικός.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Τώρα μπερδεύτηκα. Ή έχω πει πράγματα που δεν τα πιστεύω, πράγμα απίθανο καθώς Τετάρτες δεν πίνω ποτέ πριν τις 4 και 10 ή έβαλες τα πάντα στο μπλέντερ και σε μία πρόταση απαντάς και σε άλλους.

Απλά να πω ότι δεν ψηφίζουμε όλοι κάποιο κόμμα επειδή πιστεύουμε ότι θα κυβερνήσει. Δες στην τελική και τον "Θασουσφυρίξωκλέφτικα" που πλέον μπορεί να το παίζει και εξωκοινοβουλευτικός.
Που ξερεις τι ψηφισα;

 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,540
σ ολη την ελληνικη πολιτικη ιστορια απ τον β ππ και μετα, οι ελληνες εχουν δωσει διπλες τριπλες και παραπανω ευκαιριες στις 2 γνωστες "παραταξεις" να τους κυβερνησουν.
Δεν χαιρεσαι που μαθαινουμε απο τα λαθη μας; Να συνεχιζουμε τις χαζομαρες του παρελθοντος; Ασε που πρακτικα μιλωντας, με τοσους πρωην Πασοκους στο Συριζα, δεν ειναι σαν να εχει κυβερνησει 2η και 3η φορα;

Προσεξε, δεν διαφωνω με την Τσαπανιδου. Ξεκαθαρα ηταν οσα ειπε και ξεκαθαρα την χορεψαν οι υπαλληλοι της ΝΔ. Μια χαρα να φορολογησεις τα υπερκερδη των εταιριων ενεργειας αλλα οταν ερχεται απο το ιδιο κομμα που πριν 7-8 χρονια θα εφερνε ελπιδα και νταουλια και τελικα εφερε εφαρμοστικους και μνημονιακη πολιτικη, ποσο σοβαρα να το παρεις;
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,553
μαζι σου κι εγω, χανκ.
μπερδεμενοι κι οι δυο, αστο σε παρακαλω.

ειπες 2 συγκεκριμενα πραγματα περι εκλογικου νομου και τα αναπαραγω κουοταροντας εντελως.


δεν ψηφίζουμε όλοι κάποιο κόμμα επειδή πιστεύουμε ότι θα κυβερνήσει

εχμ, σε μενα θα πεις?? εδω καποιοι ψηφιζουν κομμα, που ξερουν (εχει πει) οτι δεν θα κυβερνησει ακομα κι αν βγει πρωτο.
εγω παλι, ξαναλεω, ψηφιζω προγραμμα που μ αρεσει. κι ευτυχως παιζω πότε πότε και για το κατσαρόλι. δεν ειναι κακο παντως. καποιος πρεπει να κυβερνησει ετσι κι αλλιως. καποιες φορες δεν μπορεις να το αποφυγεις.... γουινκ, γουινκ.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,553
ηγκλο, εχω κατανοησει πλεον.
συριζα = πασοκ, οπότε προφανως ειναι τρομερα υπερβολικο να ζηταει δευτερη ευκαιρια, αφου καμμενος, αφου δημοψηφισμα, αφου ματι.

κι ο πολακης εξακολουθει να καπνιζει. αυτο που το πας?
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
συριζα = πασοκ, οπότε προφανως ειναι τρομερα υπερβολικο να ζηταει δευτερη ευκαιρια, αφου καμμενος, αφου δημοψηφισμα, αφου ματι.
Ειναι πλεονασμος ρε, θα μπορουσαν να κανουν συνασπισμο πασοκ-συριζα και να κατεβουν μαζι
 
Top Bottom