What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

OK yes, OK yes, Πάει η Ελλάδα για Εκλογές...

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
αρα μου λες οτι αφου ειναι ετσι οι συνθηκες, ειναι νομοτελειακο να κυβερναει η δεξια? νδ ή "προλεταριακη επανασταση απο τα κατω" ειναι η εναλλακτικη μου? δεν μπορει να ερθει ενας κεντροαριστερος ή αριστερος να κανει εστω καλυτερη διαχειριση, καλυτερο μοιρασμα για να επιζησει κι ο κακομοιρης που τωρα ειναι κατω απ τα ορια της φτωχιας? το αποκλειουμε?
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,531
αρα μου λες οτι αφου ειναι ετσι οι συνθηκες, ειναι νομοτελειακο να κυβερναει η δεξια?
Όχι. Έγραψα ότι κατά τη γνώμη μου, δεν έχει νόημα να συζητάμε για το σήμερα με τα δεδομένα της Ελλάδας του 1980. Πόσο μάλλον να αντιμετωπίζουμε ένα κόμα κάπως διαφορετικά επειδή τυγχάνει να έχει κρατήσει το ίδιο όνομα με το κομα των 80s που έκανε ωραία πράγματα για τη χώρα αλλά με το οποίο δεν έχει την παραμικρή σχέση.

δεν μπορει να ερθει ενας κεντροαριστερος ή αριστερος να κανει εστω καλυτερη διαχειριση, καλυτερο μοιρασμα για να επιζησει κι ο κακομοιρης που τωρα ειναι κατω απ τα ορια της φτωχιας? το αποκλειουμε?
Σαφώς και μπορεί και η δική μου απαίτηση ειναι αυτό που έγραψα πριν.
Βγες και πες οτι θα κανεις διαχειριση, οτι το πλαισιο ειναι στενο, οι επιλογες ελαχιστες και τα χρονια δυσκολα. Τιμιο και σεβαστο και κατανοητο.
Το κάνει ο Σύριζα σήμερα; Ναι. Το έκανε το 2012 ή το 2015; Όχι και για εμένα εκεί είναι τα όρια της ανοχής μου. Θα μου πεις, εαν ο Σύριζα έπαιζε το χαρτί της ηπιότερης διαχείρισης το 2010 αντί για το σκίζω μνημόνια με ένα νομο/άρθρο, θα είχε εκμεταλευθεί την εξαΰλωση του Πασοκ του "λεφτά υπάρχουν"; Μπορεί και όχι και να ήμασταν από τότε με το εκλογικό σώμα σπασμένο μεταξύ Σύριζα και Πασοκ. Τουλάχιστον όμως θα ήταν τίμιο στο δικό μου μυαλό.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
μιας και αναφερθηκε. @Χειρομαλάχτης που τους ειδες τους νεους ανθρωπους? ολοι με το ενα ποδι στον ταφο ειναι και δεν το ξερουν.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,254
My 2 serious (όσο μπορώ) cents.

*Ντισκλεημερ*Δεν παίζει να έχω διαβάσει ούτε τα 3/4 από αυτά που γράφτηκαν εδώ μέσα.


Προσωπικά δεν επαναπαύομαι σε αυταπάτες για το "Η ΤΑΔΕ ΕΞΟΥΣΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ". Τα έργα γίνονται σε συνδικάτα, ατομικά και στις δουλειές του Shyamalan.
Από εκεί και πέρα... Η "φωνή" μας (όσο φιλτραρισμένη και αν είναι) είναι η ψήφος μας. Η οποία με την σειρά της λίγο ή πολύ εκφράζει τα ιδεολογικά μας ή τα "συμφέρον" πιστεύω μας.
Όλα αυτά μέχρι να πάψει η ποδοσφαιροποίηση και γίνει μια συλλογική διαδήλωση αλα Φρανς (ΧΑ! ΚΑΛΟ Ε; )


Αξίζει μια ανάγνωση The Conquest of Bread (Working Classics)
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

Αυτά που λέγαμε χτες. Από τη μια Καισαριανή και από την άλλη παραχάραξη της εθνικής αντίστασης και βεβήλωση των ανταρτών
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
καπου εδω να πουμε για την τεραστια χαμενη ευκαιρια της (οκ, κατι σαν) απλης αναλογικης. γι αυτο δεν βλεπω να στεναχωριεται κανεις. εσυ προφανως γνωριζεις οτι ηταν το διαχρονικοτερο αιτημα ολης της αριστερας απ την μεταπολιτευση και μετα.

Για κανείς δεν ξέρω, εγώ δεν στεναχωριέμαι καθόλου γιατί το θεωρούσα το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου από τότε που πρωτοκατάλαβα τι συζητάμε, πριν καμιά τριανταριά χρόνια.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
και τελος πάντων άμα της βάζανε και λίγη βαζελίνη δεν μου κάνει και καμία διαφορά.

Α όλα κι όλα, πολλές φορές έχει κάνει τη διαφορά μεταξύ επιτυχημένης διείσδυσης και πλήρους αποτυχίας, να τα λέμε αυτά.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
μπλαμπλα μπλα λινκ απο πρες προτζεκτ μπλαμπλαμπλα

οντως. αυτα που λεγαμε χτες. μονομετωπος.
περιμενω καααααποτε και καποιο λινκ που να λεει κατι κακο για το κομμα εχμ, ξερεις, που κυβερνησε 4 χρονια τωρα.
εστω και στατιστικα λογικα δεν θ αργησει. ολο το σαιτ της καρδγιας μας ειναι γεματο.
αλλά ψαχνω σε πολλά την λογικη και δεν την βρισκω. οπότε ισως ν αργησει αρκετά ακομα. ή και να μην ερθει ποτέ.
ή μπορει να μην βρισκεις τιποτα στραβο στα 4 τελευταια χρόνια, ξερωγω. σεβαστο. οτι θελει, ψηφιζει ο καθενας, αλιμονο. δεν κρινω. ;)
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543

Σημαντικες εξελιξεις.
απ το κειμενο - καταπελτη του εμφιετζογλου ξεχωριζω την δροσερή ατάκα:

"...στόχος αυτής της σύμπραξης είναι να ......, , να βοηθήσουμε τις νέες μητέρες να κάνουν παιδάκια...."

:oops::rolleyes::unsure:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
αν θέλουν να τις βοηθήσουν τις νέες μητέρες να κάνουν παιδάκια και γενικά αν θέλουν να βοηθήσουν την κοινωνία εν γένη, μπορούν να μαζευτούν όλοι μαζί στον Ζάλογγο και να πάνε να πέσουν εκεί...
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,254
Κάνουν τα "αδύνατα" δυνατά για να τσιμπήσουν τις κομματικές επιχορηγήσεις, με απώτερο σκοπό "ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ", για έξτρα perks.

 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Περίμενα ότι κάποιος θα έριχνε το εντυπωσιακά ψύχραιμο πρωτοσέλιδο τής Απογευματινής.

ApogeumatiniI.jpg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655

tldr λιγότεροι φόροι, προσφυγικό και επιδόματα, ως επί το πλείστον.
 
Top Bottom