What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ωρα για νέο PC

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
1000 με 1500 υπολογίζω
ο ιδανικός για μένα υπολογιστής σήμερα είναι ryzen 5600X + RX 6600 και βγαίνει 1500 ευρώ (σύνολο μαζί με τα υπόλοιπα μνήμες κλπ).

Έτσι όπως είναι οι τιμές δεν βγάζει νόημα για τίποτα λιγότερο έτσι και αλλιώς. Ο μόνος λόγος που θα σκεφτόμουν άλλους επεξεργαστές είναι αν με νοιάζει η ενσωματωμένη gpu (ο 5600x δεν έχει)

edit: ίσως υπερβάλω λίγο γιατί βλέπω πχ i5-10400F σε πολύ-πολύ χαμηλότερη τιμή. Ο 5600X είναι φυσικά αρκετά καλύτερος αλλά οκ δεν είναι παράλογο κάποιος να αποφασίσει ότι δεν αξίζει την διαφορά τιμής.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Αφού έρχεσαι από 760 πιστεύω οτιδήποτε είναι αναβάθμιση και ένας 5600G μέχρι να στρώσει η φάση με τις κάρτες πχ δεν θα είνια άσχημος, θα αλλάξεις και οθόνη; Δηλαδή το budget πιάνει τα πάντα όλα οθόνες πληκτρολόγια ποντίκια ηχεία;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
αναβάθμιση και ένας 5600G μέχρι να στρώσει η φάση με τις κάρτες
ισχύει ως επιλογή, δεν είναι κακή ιδέα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε πόσο καιρό θα κάνει να στρώσει η κατάσταση με τις κάρτες. 600 ευρώ για καλή κάρτα σε σύνολο μπάτζετ 1500 ευρώ δεν είναι τόσο τραγικό και αν κάποιος τα έχει είναι ζήτημα, είμαι στην άποψη να πάρει την κάρτα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
ισχύει ως επιλογή, δεν είναι κακή ιδέα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε πόσο καιρό θα κάνει να στρώσει η κατάσταση με τις κάρτες. 600 ευρώ για καλή κάρτα σε σύνολο μπάτζετ 1500 ευρώ δεν είναι τόσο τραγικό και αν κάποιος τα έχει είναι ζήτημα, είμαι στην άποψη να πάρει την κάρτα.
Είναι τραγικό, γιατί τροφοδοτεί μια αγορά πιασοκωλ που πονάει όσους δεν τα έχουν. Δεν με νοιάζει αν θα την πάρουν άλλοι, εξακολουθώ να θεωρώ ότι όλο αυτό έπρεπε να φάει ένα γερό κλάσιμο και να πάμε όλοι να πάρουμε XBOX και steam deck.

Σαφώς αν θέλει να τα δώσει δεν μου πέφτει λόγος, αλλά δεν θεωρώ ότι έχει κανένα νόημα για επιδόσεις του κώλου να δώσει 600€, ας πάρει xbox S και gamepass μέχρι να περάσει η μπόρα...

Στην χειρότερη όλων, ας πάρει μια μεταχειρισμένη που και πάλι καλύτερη από την 760 θα είναι (και ίσως και του 5600G) και ας περιμένει με αυτή, άλλωστε δεν είναι ότι δεν θα παίζει games 1080p μια παλιότερη κάρτα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
αλλά δεν θεωρώ ότι έχει κανένα νόημα για επιδόσεις του κώλου να δώσει 600€, ας πάρει xbox S και gamepass
€600 πολύ είναι πολύ άσχημα αλλά δεν είναι στον χώρο τού παραλόγου ειδικά όπως είναι σήμερα τα πράγματα. Πολύ περισσότερο με χαλάνει οι εντελώς παράλογες τιμές που βρίσκονται οι κάρτες προηγούμενης γενιάς ή που η ίδια Asus βγάζει την 6500ΧΤ που είναι η μισή από την 6600 στα €300. (τόσο σε μνήμη όσο και σε CU)
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Πλεον παιζουν και i5 12th gen καο αντιστοιχες μητρικες mid-range οποτε δες και προς τα εκει.

 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
βλέπω πχ i5-10400F σε πολύ-πολύ χαμηλότερη τιμή.
Σηγουρα δεν ειναι ryzen 5600, αλλα ειναι πολυ καλος επεξεργαστης,για τα λεφτα του. Τον εχω εναμισο χρονο, με μια ψυκτρα των 35Ε, 1660, 32 γιγα μνημη, δεν εχω διαπιστωσει καποιο προβλημα η αδυναμια. Βεβαια, εξαρταται απο τις αναγκες του καθενος. Ο 10400 ειναι οντως vfm.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
sandy bridge βλέπω, άρα πας για εντελώς καινούργιο σύστημα, δεν μπορείς να κρατήσεις σχεδόν τίποτα εκτός πχ από σκληρούς.

φαν φακτ, το steam deck είναι ισχυρότερο...

Οτιδήποτε καινούργιο και να πάρεις θα είναι ισχυρότερο με εξαίρεση το γνωστό πρόβλημα με τις κάρτες γραφικών.

εδιτ: ξανακοίταξα το msystems έτσι για να δω τι παίζει και βλέπω RX 6600 στα 600 ευρώ, μαζί με τα υπόλοιπα βγαίνει 1500 ευρώ πολύ καλό μηχάνημα.
Καλημερα, μπορεις να στειλεις ολη τη συνθεση(η καποιο link)? Η καρτα των 600 ευρω ποσο θα ειχε με τιμες φυσιολογικης αγορας? Θα στειλω και εγω τα χαρακτηριστικα του δικου μου μηχανηματος το απογευμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
εν το μεταξύ ακόμα δεν του έχουμε προτείνει σύστημα 😅
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Καλημερα, μπορεις να στειλεις ολη τη συνθεση(η καποιο link)? Η καρτα των 600 ευρω ποσο θα ειχε με τιμες φυσιολογικης αγορας?
πολύ πρόχειρη ήταν η σύνθεση απλά για να δω περίπου πόσο βγαίνει. Απλά έβαλα την μισοέτοιμη σύνθεση και επέλεξα την κάρτα. Γενικά κοιτάς σύγχρονο 6-πύρηνο επεξεργαστή και 16 γίγα ραμ.

Σε συνηθισμένο για ελλάδα καπέλο (που δεν το λες και φυσιολογικό, αλλά ποτέ δεν ήμασταν καλά) θα την έβρισκες 400 ευρώ.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Ενταξει , 200 ευρω δεν ειναι και λιγα αλλα λες δε ..., ας μη παρω ps. Θα στειλω το απογευμα μηπως σωζεται κατι απο το υπαρχον συστημα( που δε παιζει ) .
Μηπως παρω ενα νεο μηχανημα να ηρεμησω λιγο. Ελεγα στα 1500 να δωσω . Μπορω να παω παραπανω αλλα πρεπει να ληφθει υποψην οτι μετα θα εχω γκρινια απο συζυγο και αυτο δε κοστολογειται.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ελεγα στα 1500 να δωσω . Μπορω να παω παραπανω αλλα πρεπει να ληφθει υποψην οτι μετα θα εχω γκρινια απο συζυγο και αυτο δε κοστολογειται.
Αν σκοπευεις να το κρατησεις πολλα χρονια, κανε λιγο υπομονη να πας σε φρεσκια πλατφορμα με DDR5.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
3 σελίδες μετά, ακόμα ζυμώνεται το νέο PC. Μάλλον είναι σύμπραξη μελών του RQ ή κάτι τέτοιο.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ειναι σαν τη δημιουργια χαρακτηρα στο Pathfinder. Θελει τα χρονια του.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
3 σελίδες μετά, ακόμα ζυμώνεται το νέο PC. Μάλλον είναι σύμπραξη μελών του RQ ή κάτι τέτοιο.
Οπου σταθεις και πεις μια βοηθεια βρε παιδια για αγορα νεου μηχανηματος, η απαντηση που παιρνεις ειναι περιμενε. Ενα χρονο τωρα.

Οι γνωσεις μου πανω σε hardware ειναι ελαχιστες πλεον, οποτε παω με γνωμονα προτασεις και συμβουλες αλλων.

Τωρα ο φιλος λεει να περιμενω τις ddr5. Αναθεμα και αν ξερω τι ειναι
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
@akarthis Αν θες PC εδω και τωρα γιατι οντως το χρειαζεσαι, δεν εχεις να περιμενεις κατι. Ειτε AMD 5600X + B550 μητρικη + 16GB Ram ειτε Intel i5 12th gen + H670 μητρικη + 16GB Ram (DDR4). Απο καρτα γραφικων, οτι βρεις.

Αν παλι δεν το θες τωρα και μπορεις να κανεις δουλεια με το υφισταμενο, ισως εχει νοημα να περιμενεις λιγο, να βγαλει η AMD τη νεας της πλατφορμα και να φτιαξει η διαθεσιμοτητα σε DDR5 μνημες.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Αν σκοπευεις να το κρατησεις πολλα χρονια, κανε λιγο υπομονη να πας σε φρεσκια πλατφορμα με DDR5.
έχω ξαναπεί πόσο θεωρώ λάθος αυτό το επιχείρημα. Το θυμάμαι τότε που έλεγα να πάρει στο παιδί τώρα την RX 5700XT που τότε την έβρισκες φτηνά και έλεγε ο κόσμος όχι μην, να περιμένει να βγει η επόμενη γενιά, δεν πειράζει που χάνεται το καλοκαίρι (και με επιπλέον περιορισμούς κορονοϊού μάλιστα και μετά να μπαίνει στο λούκι πανελληνίων) αλλά να περιμένει την επόμενη γενιά. Πριν καλά-καλά κυκλοφορήσει η νέα γενιά εξαφανίστηκαν και οι κάρτες και σήμερα βλέπω ακόμα κάρτες όπως η RX 5500XT στα 800 ευρώ,. (η οποία είναι και δυο κλάσεις κάτω και σήμερα θα έπρεπε να κάνει κάτω από 200 ευρώ)
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Αν θες PC εδω και τωρα γιατι οντως το χρειαζεσαι, δεν εχεις να περιμενεις κατι. Ειτε AMD 5600X + B550 μητρικη + 16GB Ram ειτε Intel i5 12th gen + H670 μητρικη + 16GB Ram (DDR4). Απο καρτα γραφικων, οτι βρεις.
Δεν είναι εντελώς αναγκαίο να πάει για το «ιδανικό». Το ελάχιστο που είναι αρκετά καλό και δεν πρόκειται να έχει κανένα θέμα είναι ο i3-10100 και ως αρκετά σύγχρονος 4/8 επεξεργαστής βάζει κάτω high end επεξεργαστές από το όχι πολύ μακρυνό παρελθόν και ο i5-10400 είναι πολύ κοντά στο ιδανικό με εξαιρετικό vfm. Ο i5-10400 το 2035 θα στέκει πολύ καλύτερα από όσο στέκει σήμερα ο i5-750. Δεν πρόκειται να αχρηστευτεί σε 3 χρόνια όπως το εμφανίζετε.

Από κάρτες γραφικών έχουμε την επιλογή να πάρει κάποιος τον ryzen 5 5600G και να περιμένει με την ενσωματωμένη και μετά υπάρχουν οι κάρτες νέας γενιάς που ξεκινάνε πρακτικά από το 600 ευρώ με την RX 6600 (Ο σρέντερ θυμάμαι έδωσε χιλιάρικο για την RX 6700XT και δεν το θεώρησα παράλογο). Αυτό είναι άσχημο αλλά ανάμεσα σε αυτές τις δύο επιλογές βλέπω μόνο κοροϊδία ή απελπισία για κάποιον που έχει ανάγκη μια κάρτα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
@lucinos Τη δουλεια σου την κανεις με πολλους συνδιασμους. Το σκεπτικο μου εχει να κανει καθαρα και μονο με την διαθεσιμοτητα των υλικων σε περιπτωση βλαβης 6-7 χρονια απο σημερα.

Εγω πχ εκανα τη δουλεια μου με τεχνολογια του 2012. Τωρα ομως χαλασε και αντι για 100Ε μητρικη αναγκαζομαι να δωσω πολλα παραπανω για πληρες πακετο.

Οι καρτες γραφικων δεν εχουν σχεση καθως εχουν διατηρισει τον ιδιο τροπο συνδεσης και δεν φαινεται καποια αλλαγη στο αμεσο μελλον. Οποτε αν σου χαλασει, θα παρεις οτι βρεις και θα το κουμπωσεις στη μητρικη σου.
 
Top Bottom