What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Οθονη Η/Υ

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Επιδει για καρτα γραφικων δεεεεεεν το βπεπω πριν απο κανα δυο χρονια, λεω να παρω καποιο καλυτερο μονιτορ, αυτο που εχω ειναι Samsung S22F350 FHU τοχα παρει 80Ε σε προσφορα. Καρτα γραφικων gigabyte GTX 1660 gaming oc
Σκεφτομαι 24-27" και γυρω στα 200Ε Καμια ιδεα? Η να περιμενω να το παρω οταν, ζησε Μαη μου, αναβαθμισω και καρτα?
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
62
Η οθόνη σου έχει ανάλυση 1920Χ1080 στα 60hz. Ως αναβάθμιση στις 24" προτιμάς ίδια ανάλυση στα 144hz ή 2560Χ1440 στα 60hz; Στην τιμή που σκέφτεσαι δεν νομίζω να μπορείς να έχεις και τα 2. Μετά ψάχνουμε και για TN ή IPS panel.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Σε γενικές γραμμές σε ποιο επίπεδο τιμής κινείσαι όταν αγοράζεις κάρτα γραφικών; Αν αγοράζεις mid range γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να ψάξεις για monitor το πολύ μέχρι 1440p.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,533
Ειμαι εδω και 4 χρονια με 32'' 1440p AOC (VA panel) και πλεον δυσκολευομαι παρα πολυ με μικροτερη αναλυση και διασταση.

Για gaming εχει καποια εμφανη μειονεκτηματα σε ορισμενα με γρηγορη κινηση και μαυρες παλετες. Σε αλλα παλι (Xcom, Darkest Dungeon, Hades) ολα ζαχαρη.

Επισης με εχει βοηθησει τοσο πολυ σε θεματα παραγωγικοτητας που σκεφτομαι για 4K 36'' wide.

Η καρτα μου ειναι RX570 4GB.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ειμαι εδω και 4 χρονια με 32'' 1440p AOC (VA panel) και πλεον δυσκολευομαι παρα πολυ με μικροτερη αναλυση και διασταση.

Σε τι απόσταση χοντρικά κάθεσαι από αυτή την οθόνη;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
32 + ιντζες ειναι μεγαλη για μενα, μεχρι 27 ΟΚ. Καρτες γραφικων χρησιμοποιω, συνηθως μεσαιας κατηγοριας, Για 24" μια αναλυση 1920Χ1080 ειναι ΟΚ νομιζω και τα 144hrz υπεραρκετα. Panel μαλον VA που ειναι κατι ενδιαμεσο.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,533
Η χωροταξική διαφορά σε 16:9 αναλογία είναι 12εκ σε ύψος και 4εκ σε πλάτος,
Εγώ δούλευα με 17'' 4:3 στο σπίτι και με 22'' 1080p στη δουλειά και χρειάστη-
κα περίπου 20 λεπτά να συνηθίσω το μέγεθος.

Όπως και να 'χει, δες reviews από youtube. Επίσης, βολεύει να υπάρχει ρύθ-
μιση καθ' ύψος.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,269
Κι εγώ έχω καταλήξει ότι για να παίξεις με την παραγωγικότητα θες είτε δύο οθόνες είτε μία μεγάλη. Η καλύτερη φάση ήταν όταν είχα βάλει DIY vesa στην νυν οθόνη και αναλόγως την δουλειά που έκανα την έφερνα στα μέτρα μου. Αυτό με μία σταθερή στο πλάι για να έχω πάντα ανοιχτή την βιβλιογραφία/δεδομένα κτλ ήταν ότι καλύτερο.

Βέβαια καμιά φορά έβαζα κάνα παιχνίδι στην δεύτερη για να γλιτώσω χρόνο από το loading.... και καλά
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
δεν θα προτείνω κάτι συγκεκριμένο σαν οθόνη, αλλά γενικά οι dell είναι δοκιμασμένες οθόνες και ακόμα και οι μέτριες αποδίδουν αρκετά καλά με καλή ομοιομορφία τόσο στο χρώμα όσο και στο φως. Τα τονίζω αυτά γιατί είχα για 1 φεγγάρι ένα 32άρι AOC 2Κ που έκανε μια ανομοιομορφία σαν σταυρό με ελαφρύ γαλάζιο στο κέντρο και μου έσπαγε τα νεύρα για browsing και δουλειά και ενώ το είχα διαβάσει στα reviews και στα χαρτιά δεν φαινόταν άσχημο, τελικά με ενοχλούσε πάρα πολύ.
Ευτυχώς ή δυστυχώς έβγαλε καμιά 10αριά καμμένα πίξελ και πήγε πίσω σούμπιτο και πήρα μια dell Ultrasharp, νομίζω για δουλειά είναι μονόδρομος μέχρι η benQ να φέρει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.

Σπίτι που τρέχω το Dell SE2717H Gaming Monitor 27" FHD που είναι το πρώτο μου μη ultrasharp που αγοράζω είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Γενικά ότι και να πάρεις να είναι IPS, έχει κάνει άλματα η τεχνολογία πλέον και δεν νομίζω ότι κερδίζεις κάτι πραγματικά με ΤΝ, να είναι flicker free και να τσεκάρεις review για να δεις πόσο μεγάλες αποκλίσεις υπάρχουν στην ομοιομορφία χρώματος και φωτός στα διάφορα σημεία της οθόνης.

Γενικά 24άρες οθόνες αγόραζα μέχρι να έρθει στα χέρια μου το SE2717H, αλλά τώρα μου φαντάζουν λίγες. Οι 32 μου φάνηκαν υπερβολή πάντως για γραφείο που το μέγιστο που μπορώ να κάτσω είναι 50εκ απόσταση.

Τώρα για mhz και ιστορίες για αγρίους είναι κάπως επικίνδυνα και γλιστερά μονοπάτια. πχ doom eternal που έχει επιλογή να ρίχνει γραφικά για να κρατάει FPS είχα γλυκαθεί τόσο πολύ με τα 75άρια που έκανα γαργάρα κάτι πιξελούμπες που έβλεπα στο background ΑΝ τυχών σταμάταγε ο χαμός για μερικά δευτερόλεπτα.
Γενικά με γλύκανε, αλλά δεν μπορώ να τα πιάσω εύκολα χωρίς σοβαρές παραχωρήσεις και τελικά με χαλάει.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγω εχω 2 μονιτορ στα 16:9 καμποσα χρονια τωρα LG 19" και Samsung 22" το 16:9 μια χαρα με βολευει. Τα υπολοιπα specs ιδια ΤΝ-1000;1-5ms-60Hz. Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο σαν οθονες, 60 και 80 Ε σε πρεοσφορες. Ειπα λοιπον μια και η καρτα μου σηκωνει και θα μεινω για πολυ καιρο μαζυ της να παρω ενα μεγαλυτερο και καλυτερο μονιτορ. Δεν μπορω να πω πως ειμαι δυσαρεστημενος με αυτα που εχω μονο στο οτι οταν βλεπω καμια ταινιουλα μισοξαπλωμενος αλλοιωνεται η εικονα, οποτε ΤΝ αποκλειεται. Η ρυθμιση πανω κατω ειναι πολυ βολικη. Το LG εχει το Samsung οχι. Εχω κανει Π κατσκευη για ναναι το μονιτορ στο υψος των ματιων.. Το Samsung εχει και πιο ζεστα χρωματα. Μου χτυπισε στο ματι το Odyssey 27" αλλα την οθονη πρεπει να την δεις αν σου κανει, οπως και τα ηχεια να τα ακουσεις. LG δουλευω για πολλα χρονια και ειχε πολυ καλο after sale service.
Toν Αυγουστο μαλλον με τις εκπτωσεις κατι θα τσιμπισω
 

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
62
Εννοείς αυτό;
Όπως λες κι εσύ την οθόνη πρέπει να τη δεις αν σου κάνει, άρα θα πρέπει να δεις από κοντά αν μια curved οθόνη θα σου κάνει για να βλέπεις μισοξαπλωμένος, από κάποια απόσταση μεγαλύτερη από αυτή από την οποία εργάζεσαι να υποθέσω.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Nαι αυτο μου εκανε κλικ, απο μακρυα βεβαια. Σηγουρα πρεπει να παω σε καποιο μεγαλο μαγαζυ να δω μερικα μονιτορ απο κοντα. Και τα αλλα που προτειναν τα παιδια μια χαρα μου φαινονται, αλλα πρεπει να τα δεις σε λειτουργια. Κωτσοβολος ισως
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
παιδιά δεν ισχύει αυτό, να πας να την δεις και να δεις τι; το τελειωμένο blown out saturation profile που έχουν βάλει να ψαρώσουν οι ιθαγενείς "πωπωκοιταχρωματαμαλαμονατηνπαρωγιατοκοτετς" ή το τέρμα άκυρο και μη αντιπροσωπευτικό δείγμα video playback?

Αυτό το πρόβλημα που είπα με την AOC δεν το έβλεπες αν δεν είχες άσπρη οθόνη (πχ κάποιο site, κάποια ταινία με χιόνια κτλ).

Reviews, reviews, reviews. Και όχι τα "μου την έδωσαν για Review, καλή θα είναι", αλλά όπως αυτά που κάνει το TFT Central - LCD Monitor Information, Reviews, Guides and News όπου κάνει μετρήσεις, όχι σαχλαμάρες.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Σωστα τα λες, πολυ χρησιμα τα ριβιους, αλλα κι αυτοι ολα τα τοπ σουπερ μονιτορ τεσταρουν. Και ποιος δεν θαθελε μια, 40", ΟLED, HDR, 5120x1440, 240Hz, 4000:1, 1ms Οθονη? Ισως παρω μια αν τις βγαλουν σε μινιατουρες, οπως μια Πορσε πουχω στο ραφι. Εδω, ρε φιλε Νιτρο εκανα παρτυ με σουβλακια και ρετσινες που πηγα σε καρτα γραφικων της ταξης 200-250 Ε, χρησιμοποιουσα του κατοσταρικου πριν.
Με τις τωρινες τιμες? ασε με την Riva θαμουν ακομα!
Επιμενω οτι εκτος απο τα ριβιους πρεπει να δεις και 5-10 οθονες αν σου κανουν στο ματι, παρολλες τις ποστιες που σκαρφιζονται τα καταστηματα. Και Κωτσοβολος στο αεροδρμειο εχει 50-100 οθονες σε λειτουργια, μια ιδεα θα την παρεις. Μονο γι αυτο χρησιμοποιω Κωτσοβολο για αγορα με τιποτα.
Και οσον αφορα Οθονες, ηχεια δεν ειναι μονο μετρησεις, οπως ενας επεξεργαστης, μια μνημη, ενας σκληρος δισκος, παιζει μεγαλο ρολο πως φαινεται στο ματι η πως ακουγιεται στο αυτι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
όλες σου κάνουν στο μάτι μέχρι να βάλεις το περιεχόμενο που σε ενδιαφέρει, να κάτσεις στον χώρο σου και στο ύψος σου.

Αν το πας με τα review και μόνο παίζεις μπάλα εκ του ασφαλούς και αν κάτι δεν είναι όπως γράφει το review αρκετοί κατασκευαστές δέχονται να γίνει αντικατάσταση ως προβληματικό το monitor (AOC τους έστειλα για το θέμα και μου είπαν να το επιστρέψω πχ άσχετα αν εγώ πήρα dell μετά γιατί έφαγα φόλα με την παραεισαγωγή της AOC και ήθελα τοπική αντιπροσωπία)
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Παρε 27 4κ HDR. Με 400 ευρω παιρνεις 27 4κH HDR τωρα. 24-25 τωρα οχι p γιατι την ειχα παρει το 2016 που τοτε οι 27'' 4κ ξεκινουσαν απο 700 ευρω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Μην μπερδεύεις τον άνθρωπο ρε Σρέδερ, δεν είναι νίντζα σαν εσένα να μπορεί να σφάζει όλους τους εχθρούς με 15fps.
 
Top Bottom