What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Οθονη Η/Υ

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Είμαι στην γύρα για οθόνη. Θα δώσω την παλιά 21" στην αδερφή μου και θα κρατήσω εγώ την καινούργια. Κλασσικός αδερφός...
Το θέμα μου είναι η απόσταση. Αντί γραφείου έχω ένα μικρό τραπέζι στο οποίο φοβάμαι να βάλω κάτι μεγαλύτερο από 24 ιντσες γιατί ίσως με κουράζει. Από την άλλη, αν πάρω 27αρα+ θα μπορώ να βλέπω διάφορα όντας ξαπλωμένος στο κρεββάτι.

Επίσης θα ήθελα να μπορώ να την ανεβοκατεβαζω αναλόγως του τι εργασία κάνω. Στο τελευταίο κομμάτι, οι Dell τα σπάνε αλλά καμιά δεκαριά διαφορετικά μοντέλα που έχουμε στην δουλειά είναι κυριολεκτικά αστεία σε θέματα απόδοσης της εικόνας.

Τον Γκου τον κουοταρα γιατί έτυχε να καταλήξω σε αυτή την οθόνη, μέχρι που μου μπήκαν οι ενδοιασμοί για το μέγεθος.
Καμιά πρόταση;

Tl;Dr

Αγορά νέας (gaming) οθόνης, τουλάχιστον 24", με δυνατότητα μετακίνησης του στηρίγματός της και τοποθέτηση σε μικρό γραφείο, ήτοι απόσταση από τα μάτια μεταξύ 50cm και ενός μέτρου. Χρήση τα πάντα όλα, μπάτζετ ας πούμε 200-250€
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
τι σκατά dell έχετε πάρει και είναι αστείες; ΤΝ; :p
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
IPS αλλά τι να το κάνεις; Θα μου πεις δουλεύουν και 24/7 αλλά και πάλι οι αλλοιώσεις στην μεταβολή της γωνίας θέασης είναι κάτι που το κληρονομείς από την γραμμή παραγωγής
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
IPS αλλά τι να το κάνεις; Θα μου πεις δουλεύουν και 24/7 αλλά και πάλι οι αλλοιώσεις στην μεταβολή της γωνίας θέασης είναι κάτι που το κληρονομείς από την γραμμή παραγωγής
Ναι θέλω να σου πω υπάρχουν καλά dell υπάρχουν και σκατέξ, στο γραφείο είχα U2312H και τώρα U2417H και είναι πένα, ειδικά η 2312 έχει βγάλει τα λεφτά της και στο gaming όσο την είχα σπίτι. Και τώρα στο σπίτι έχω μια dell SE2717H και παραμένει πολύ καλή οθόνη.

Καλή ομοιομορφία σε φως και χρώμα σε όλες τους (πολύ σημαντικό δεν το κατάλαβα πόσο σημαντικό ήταν μέχρι να κάτσω σε άλλες οθόνες που δεν είχαν καλές ομοιομορφίες σε αυτά), αρκετά σβέλτες για IPS και δουλεύουν απροβλημάτιστα για χρόνια (7 χρόνια με την 2312 έβγαλα).

Τώρα δεν λέω ότι δεν υπάρχουν άλλες καλές ή καλύτερες επιλογές, just my 2 cents.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τον Γκου τον κουοταρα γιατί έτυχε να καταλήξω σε αυτή την οθόνη, μέχρι που μου μπήκαν οι ενδοιασμοί για το μέγεθος.
Καμιά πρόταση;

Tl;Dr

Μην πάρεις την MSI G242 αν το height adjustment ή/και το swivel είναι σημαντικά για εσένα, η οθόνη απλά δεν υποστηρίζει, μόνο tilt. Κατά τα άλλα είμαι περήφανος κάτοχος εδώ και 4 ώρες, και πειραματίζομαι με settings και refresh rates και άλλα τέτοια νερντουλιάρικα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Όχι όχι. Έκανα σοβαρή έρευνα όπου γύριζα οθόνες σαν τα μπεγλέρια και κατέληξα στην Dell
Εξωφρενικά στιβαρή κατασκευή, όμορφη εξωτερικά και από εικόνα κρύσταλλο. Σε σχέση με την προηγούμενη 1080ρ της Phillips, μπορώ να πω ότι ήταν σαν να πήρα καινούργια κάρτα γραφικών.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Σε σχέση με την προηγούμενη 1080ρ της Phillips, μπορώ να πω ότι ήταν σαν να πήρα καινούργια κάρτα γραφικών.

Χα, αν εξαιρέσεις ότι εμένα η προηγούμενη ήταν μια 1080p LG πού είχε κλείσει αισίως τα έντεκα χρόνια (ίσως η πρώτη affordable IPS της αγοράς), είπα ακριβώς το ίδιο πράγμα σε φίλο που με ρωτούσε πώς μου φαίνεται η νέα οθόνη.

Με τα 144Hz δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει τεράστια διαφορά με τα 60Hz που έχει συνηθίσει το μάτι μου, αλλά σε ποιότητα εικόνας η διαφορά είναι παραπάνω από αισθητή, σε παιχνίδια που ξέρω καλά βλέπω λεπτομέρειες που δεν φαινόταν πριν, κάτι που δεν δικαιολογείται από την ανάλυση που είναι ίδια, αλλά ειδικά το καλύτερο contrast ratio "καθαρίζει" πολύ την εικόνα. Για τα 185 ευρώ που έδωσα, είμαι σούπερ ευχαριστημένος.

Το εντυπωσιακό θηριάκι που πήγες και πήρες, με την ταλαίπωρη 760 το δουλεύεις ακόμα;;;
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Λόγω των συνθηκών κάτω από τις οποίες έγινε η όλη φάση, η 760 μαζί με έναν Ryzen 5 2600X κούμπωσαν στην οθόνη για να δούμε καμιά ταινία με την αδερφή μου για όσο της ήμουν βάρος. Εννοείται ότι δεν μάσησε και εννοείται ότι δοκίμασα να τρέξω Witcher 3 στα 1440p.
Εντάξει δεν περίμενα και πολλά, αλλά αν σκεφτείς ότι οι κονσολάδες είδαν το ΕΠΟC στα 30 FPS και με ανάλυση στα 720p, εγώ ήμουν παραπάνω από ευχαριστημένος. Εγώ εδώ και ένα σεβαστό διάστημα φλεξάρω στα κορίτσα του χωριού μία 1080ti με 12GB VRAM
 
Top Bottom