What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Πάστα για κάρτα γραφικών..

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Είπα να κεράσω μια παστούλα την καρτούλα μου για τα τόσα χρόνια γκεημίνγκ που μου έχει προσφέρει.. Τι να πάρω, σοκολατίνα, μπλακ φόρεστ, τι λέτε?? :trollface:

Ον τόπικ τώρα, άνοιξα την κάρτα μου και έχει, εκτός από την θερμοαγώγιμη στον πυρήνα, αυτήν την πάστα-μαλακό αυτοκόλλητο που έχουν και τα λάπτοπ. Τι να πάρω για να την αλλάξω? Παίρνω όποια βρω ή έχετε κάποια συγκεκριμένη να προτείνετε?

Επίσης, κάποια εναλλακτική της MX-2?
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,943
Arctic Sliver 5. Αυτήν ξέρω, αυτήν εμπιστεύομαι. Μεταξύ μας πάντως, άσε την κάρτα να ψήνεται κι επένδυσε σε σοκολατίνες.
 

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Σοκολατίνες ή τούρτες παγωτό??

Θα την δοκιμάσω την 5 να δω αν έχει διαφορά. Για τα θερμο-αυτοκόλλητα?
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Κοιτα να δεις φιλε μου, και η ΜΧ 2 και η AS 5 ειναι ωραιες επιλογες, δεν θα προτεινω καποια αλλη, απλα ολοι ξερουν πως τα ταρτακια φραουλας τα σπανε το καλοκαιρι.
Και βαφλες, μην ξεχνας τις βαφλες.
Ερωτηξις. Ποια καρτουλα εχεις;
 

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Sapphire 5850 toxic..

Τα ταρτάκια ανανά μου αρέσουν καλύτερα....
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Ειμαι με κινητο, οποτε δεν μπορω να κανω search, αλλα για thermal pads θα σου προτεινα Αlphacool η Phobya, απλα να προσεξεις το παχος. Δεν ειναι ακριβα, το πολυ 10 ευρω τα ακριβα εχουν.
BTW, ωραια καρτουλα η toxic, 2 GB vram εχει, αν δεν κανω λαθος. Και ξεκλειδωνει σε 5870.
 

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Σωςτός είςαι. Είναι μούρλια η άτιμη, την είχα ανεβάσει τον πρώτο καιρό αρκετά ψηλά, αλλά πλέον είναι στοκ λόγω μέτριου τροφοδοτικού. Το πάχος πως το βρίσκω? Ηταν σε άθλια κατάσταση τα pads.. Στα ιντερνετς βρίσκω οτι είναι 2 ή 3 mm αλλά χωρίς σιγουριά. Αν πάρω πιο χοντρό από οτι πρέπει θα υπάρχει πρόβλημα μπουκώματος?
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Πιο χοντρο δεν νομιζω να βρεις αγορινα. Οποτε δεν θα εχεις θεμα. Χρειαζεσαι αρκετα παχυ ωστε να καλυπτει το καθε chip μνημης, and that is pretty much it.
 

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Και όμως βρήκα.

http://www.cosmodata.gr/product/190876/thermal-gap-akasa-ak-tt300-02-filler-5

Να το τσιμπήσω και να το λεπτύνω ή να το βάλω όπως είναι? Θεωρητικά μπορεί να μπουκώσει και να έχει αντίθετα αποτελέσματα?
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,682
Η AS5 είναι ηλεκτρικά αγώγιμη, οπότε δεν θα την συνιστούσα για gpu επειδή υπάρχουν εκτεθειμένα κάτι μικρά διαολάκια κοντά στον πυρήνα. Αν σου ξεφύγει λίγο και πάει προς τα εκεί την έκατσες......
Η ΜΧ2, ΜΧ3 είναι μια χαρά.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Vagelis τι θερμοκρασίες πιάνεις σε idle/load καταστάσεις; Ενδιαφέρομαι και γω γιατί τις προάλλες έπιασα 79 στην GPU και άρχισα να φοβάμαι.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,328
Υποθέτω πως διαφέρει από κάρτα σε κάρτα αλλά 79 δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο under load.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,682


Epitaph wrote:
Vagelis τι θερμοκρασίες πιάνεις σε idle/load καταστάσεις; Ενδιαφέρομαι και γω γιατί τις προάλλες έπιασα 79 στην GPU και άρχισα να φοβάμαι.</blockquote>
Δεν μας είπες ποιά κάρτα έχεις και τι θερμοκρασία έχεις στο δωμάτιο.

 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
GTX 750Ti και 32-36 βαθμούς θερμοκρασία στο δωμάτιο.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,328
Θα έλεγα πως είσαι άρχοντας. Με τέτοια θερμοκρασία δωματίου, οι τιμές σου είναι λογικές/φυσιολογικές.
 

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Δεν έχω μετρήσει θερμοκρασίες εδώ και αρκετό καιρό, οπότε δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Με δωμάτιο στους 28-32 πάντως ποτέ δεν είχα πρόβλημα θερμοκρασιών, ούτε βογκητά ανεμιστήρων, ούτε κολλήματα-restarts και τέτοιες συμπεριφορές υψηλών θερμοκρασιών.

Τελικά τι να κάνω? Να πάρω το πιο παχύ thermal pad και να το ζουπήξω ή να ψάξω για πιο λεπτό? Έχετε κανένα μαγαζί να προτείνετε?
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Μπορείς απλά να το κόψεις, και να το φέρεις εκεί που θέλεις.
Better late than never.
 

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Τελικά πήγα σε 2mm πάχος σε ένα σετάκι 24 precut pads από την alphacool. Εγώ χρειάζομαι 8 και μου περισσεύουν και για 2 επόμενες αλλαγές. Τα αποτελέσματα θα δείξουν αν ήταν το σωστό πάχος.
 
Top Bottom