What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Παγκόσμια έλλειψη σε computer chips

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Πουλάω το PC μου 73.000 ευρά, προλάβετε.
E, oχι, ρε! Το τιναζω στον αερα, του βαζω φωτια και το καιω, αλλα σε τετια εξευτελιστικη χαμηλη τιμη, δεν πουλαω
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
παραγγείλει κάρτες από πλαίσιο
και καρτα και απο ΠΛΑΙΣΙΟ?
Ωφειλο να σου αναγνωρισω οτι, "εισαι κι εσυ ενα αλλανι, που θα μεινει χαρμανι" Lusinos singing
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Λογικά η μόνη περίπτωση να πάρει κάποιος κάτι, είναι με prebuild system και να πουλήσει μετά ότι δεν θέλει.
δλδ, δινω εναμιση-δυο χιλιαρικα, περνω το πι σι, κραταω την καρτα γραφικων και πουλαω τα υπολοιπα, μισοτιμης σαν μεταχειρισμενα?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,460
δλδ, δινω εναμιση-δυο χιλιαρικα, περνω το πι σι, κραταω την καρτα γραφικων και πουλαω τα υπολοιπα, μισοτιμης σαν μεταχειρισμενα?
3060 στο skroutz ξεκινάει από 800€, στο msystem builder την έχει 600€, επιλέγοντας τα φθηνότερα κομμάτια στο builder το ρίχνεις 900-1000€ χωρίς συναρμολόγηση, οπότε τα parts στα κουτιά τους (ζελατίνες τους αν είναι bulk) άρα φυσικά δεν πέφτει στο μισό η αξία τους (που ας μην γελιόμαστε, στην ανώμαλη second hand της Ελλάδας τίποτα δεν πέφτει στο μισό της αξίας του αν δεν είναι 10 ετών part)

Εγώ πιστεύω τα πουλάς στην τιμή που τα αγόρασες τα άλλα parts άνετα. Μην σου πω ότι ψήθηκα να πάρω το σύστημα για το γραφείο που θέλω και να πουλήσω την 3060 :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Tην δευτερη λυση την βλεπω καλλιτερη. βεβαια καποια κοματια τα τσιπαει λιγο π.χ. i3 10100 στα 127 ενω τον βρισκεις με 108. Ομως evo 860/250gb στα 39 πολυ καλη τιμη (πουλησα τον δικο μου πριν 1 μηνα 35, τον ειχα παρει 41). Αν διαλεξεις καλα κοματια για αυτα που θελεις να κρατησεις και τα φτηνοτερα για αυτα που θα πουλησεις, νομιζω συμφερει να το ψαξεις. Την 3060 την πουλας βεβαια. Δεν καταλαβα αν η συναρμολογιση ειναι υποχρεωτικα απο αυτους η σου στελνουν τα κοματια στα κουτια τους
Δεν ξερω αν η μητρικη σου σηκωνει Nitro, να βαλεις εναν καλλιτερο ryzen απο τον 2600 με αυτο τον τροπο θα σου εχει κοστισει στην χειροτερη τα μισα χρηματα.
Παντως, νομιζω αξιζει το ψαξιμο γι αυτους που θελουν αναβαθμιση
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,460
108 σε tray + ψύκτρα + μεταφορικά = περισσότερα από 127€
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,487
Νομιζω οτι εχουμε να κανουμε με αλλη μια καπιταλιστικη πατατζα, οπως το εργακι με την αξια των διαμαντιωνε και το μοτιβεισο για διαμαντενια δαχτυλιδια για τον γαμο, την παπατζα οτι το πρωινο ειναι το σημαντικοτερο γευμα της ημερας κτλ η πανδημια εχει δειρει πολυ κοσμο και μαλλον ψαχνουν τροπους για να πληρωσει ο αδαης ποπολαρος τα σπασμενα.
εχω ξεκινησει να πιστευω σε αυτο το σεναριο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
η ατακα σου για το πρωινο μιλησε στην καρδια μου, κουνελο.
στηριζω χεροπόδαρα.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
η ατακα σου για το πρωινο μιλησε στην καρδια μου, κουνελο.
στηριζω χεροπόδαρα.
Αυτό βγήκε από τον Kellogg και αντίστοιχους τυπάδες
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,460
Αυτό βγήκε από τον Kellogg και αντίστοιχους τυπάδες
κάτι ήξερα εγώ που έτρωγα πρωινό ότι έμεινε από την πίτσα/πίτα ένα βράδυ πριν. Με κορόιδευαν τα θύματα του μάρκετινγκ.

(αστείο πάντως το ότι προωθούν τα δημητριακά για πρωινό και εγώ τα προτιμώ αντί βραδινού.)
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
κάτι ήξερα εγώ που έτρωγα πρωινό ότι έμεινε από την πίτσα/πίτα ένα βράδυ πριν. Με κορόιδευαν τα θύματα του μάρκετινγκ.

(αστείο πάντως το ότι προωθούν τα δημητριακά για πρωινό και εγώ τα προτιμώ αντί βραδινού.)
Η πίτσα ειδικά είναι χίλιες φορές πιο ισορροπημένο γέυμα από τα δημητριακά και γλυτώνεις και τους τόνους ζάχαρης
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ανέλπιστα καλό περιεχόμενο. Είναι η δεύτερη-τρίτη φορά που με εκπλήσσει πολύ ευχάριστα τους τελευταίους μήνες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,460
Η πίτσα ειδικά είναι χίλιες φορές πιο ισορροπημένο γέυμα από τα δημητριακά και γλυτώνεις και τους τόνους ζάχαρης
καλά ηρέμησε :p δεν λέω για τίποτα με σοκολάτες και μπλιμπλικια, εκείνες τις νιφάδες βρώμης παίρνω με ξηρούς καρπούς. έχει λίγη ζάχαρη και τίποτα άλλο περίεργο. (τουλάχιστον αυτά που έχω τώρα τα quaker, να το έβλεπε η γιαγιά αυτό που με κυνήγαγε με τα απλά τα quaker και δεν τα έτρωγα :p )
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,460

ωραία τα λέει, αλλά αυτό το ότι πάνε αρκετές κάρτες σε gamers είναι λίγο δύσκολο να το πιστέψω κοιτάζοντας τα αποτελέσματα του Steam Hardware survey.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,487
Top Bottom