What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder Kingmaker θρεντ το ορθοδοξο

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
@Hellion
Τι χαρακτήρα έφτιακες; Και τι πάρτυ χρησιμοποιείς πιο πολύ μέχρι στιγμής;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Είχα διάθεση για να πρήξω @@ και να κάνω κήρυγμα στους μαλάκες, οπότε έφτιαξα Inquisitor. Τον έχω είτε με sword-shield να τρέχει εδώ κι εκεί στις μάχες και να ΔΙΚΑΖΕΙ, είτε όταν παραείναι σοφτ για συγκεκριμένους αντιπάλους τον έχω στα μετόπισθεν να ψωλάρει με τόξο.

Στο πάρτι προσανατολιζόμαστε κατά Neutral/Good φιλοσοφία γενικά και κυρίως έχω Amiri, Valerie και Harrim μπροστά να τρώνε το ξύλο, και Linzi με Octavia να rangeάρουν. Ειδικά η 2η castάρει κάτι Acid επιθέσεις οι οποίες τρυπάνε ανεξήγητα πολύ.

Δεν το έχω προχωρήσει και πάρα πολύ ακόμα, λέβελ 4-5 είμαι, αλλά προς το παρόν στο Normal με τη σύνθεση αυτή it just works. Προοδευτικά ο Inquisitor αρχίζει να τρώει όλο και περισσότερο ξύλο βέβαια (ξεκίνησα σήμερα να κάνω αυτό το quest με τα Troll που είναι immune στη φωτιά) οπότε θα δω τι να κάνω για να τον φουσκώσω λίγο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Μλκ ο Nok-Nok είναι μια χαοτική μηχανή του κιμά, μοιράζει stealth attacks σα στραγάλια αριστερά και δεξιά. Αντικαθιστά την Linzi στο rotation πάραυτα, και δε λυπάμαι καν.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Μλκ ο Nok-Nok είναι μια χαοτική μηχανή του κιμά, μοιράζει stealth attacks σα στραγάλια αριστερά και δεξιά. Αντικαθιστά την Linzi στο rotation πάραυτα, και δε λυπάμαι καν.
Και όπως έχουν κάνει implementation το flaking στο παιχνίδι, είναι εύκολα ο μεγαλύτερος σφακτης στο παιχνίδι.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Πού να του βάλεις και καλά Kukris!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Η όλη φάση με τον Vordakai με κούρασε λιγάκι, πολλά μεκατάτσεονς σε αυτό το chapter. Και αυτό το αργοοοοοοοοοο περπάτημα στον world map όσο είσαι στα βουνά, σπάει @@.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Αν σε κουράζει ήδη, παράτα το όσο είναι νωρίς. :ROFLMAO:
Προς το τέλος θα βγάλεις φλύκταινες.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Σημάδια άσχημα. Βλέπω να εξυμνεί το elder scrolls 6 στο τέλος έτσι όπως το πάει
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Επίσης με εκνευρίζουν ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ σκηνικά όπως πχ με την Amiri που στο Duel με τον Armag στη βάση των βαρβάρων στο επόμενο chapter ότι και να γίνει χάνεις. Αν απλώς χάσεις στη μονομαχία το quest failάρει, αν του κόψεις το γκώλο εμφανίζεται μια μάγισσα και σε stunάρει οπότε πάλι σε νικάει και το quest failάρει σα να είχες χάσει. Bitch please. Λες και παίζω ξανά KOTOR και ενώ κόβω τον κώλο του Darth Malak εμφανίζεται ένα cutscene και μου λέει "oMg ΕιΝαΙ ΠαΡα ΠΛ ΔυΝαΤοΣ" και υποχωρείς either way. Τις έχουμε ξεπεράσει αυτές τις ανοησίες σαν πολιτισμός πλέον.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Ωπ, ξεκίνησα και εγώ λίγο Παθφάιντερ μέσα στις γιορτές. Λίγο μετά τον πρόλογο είμαι, και είναι έτσι η φάση:

giphy.gif


Μέχρι στιγμής ωραίο.. Αν και από την άλλη άκρη του μπακλογκ μου έβαλε τις φωνές το Pillars of Eternity 2.. oh well!
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Ωπ, ξεκίνησα και εγώ λίγο Παθφάιντερ μέσα στις γιορτές. Λίγο μετά τον πρόλογο είμαι, και είναι έτσι η φάση:

giphy.gif


Μέχρι στιγμής ωραίο.. Αν και από την άλλη άκρη του μπακλογκ μου έβαλε τις φωνές το Pillars of Eternity 2.. oh well!
Έχοντας τελειώσει και τα δύο, ξεκάθαρα kingmaker από εμένα. Καλο το PoE2, ανώτερο του πρώτου, αλλά το kingmaker είναι ένα επίπεδο παραπάνω σαν συνολική εμπειρία
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Το τελείωσα, με τερματισμό που θεωρούσα ως "αρκετά καλό" αλλά τώρα που το σκαλίζω ονλάην βλέπω πως έχασα το λεγόμενο Trve Ending (Papaflessas + Nyrissa = LFE) επειδή σε μια στιγμή αδυναμίας έσμπρωξα την Οκτάβια 😑

Επίσης είδα τώρα πως τον Nok Nok τον συνέγγραψε ο Chris Avellone ως αποτέλεσμα επίτευξης ενός kickstarter stretch goal. ΤΩΡΑ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ. Ο τρόπος που διακορεύει τα πάντα με τα κούκρη του ο κοντός πράσινος φονιάς είναι ξεκάθαρη αλληγορία για την τοξική αρσενικότητα του Κρις.

Εν τω μεταξύ μέχρι τις 6 το απόγιωμα ισχύει το κουπόνι 10 ευρώ στο EPIC GAMES STORE οπότε μπορώ να πάρω το Wrath of the Righteous στα 32 ευρώ. Χμ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Μόνη εννοείται, this dude ain't sharing. Και μάλιστα τη γείωσα και το σταμάτησα το νταραβέρι σχεδόν στο καπάκι αλλά δε μπήκα καν στον κόπο να κάνω reload, ίσα-ίσα να μου χαλάει τον τερματισμό δλδ. Επιλογές και επιπτώσεις.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Hellion Απο περιεργεια, ποσες ωρες εγραψες μεχρι τον τερματισμο;
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Το τελείωσα, με τερματισμό που θεωρούσα ως "αρκετά καλό" αλλά τώρα που το σκαλίζω ονλάην βλέπω πως έχασα το λεγόμενο Trve Ending (Papaflessas + Nyrissa = LFE) επειδή σε μια στιγμή αδυναμίας έσμπρωξα την Οκτάβια 😑

Επίσης είδα τώρα πως τον Nok Nok τον συνέγγραψε ο Chris Avellone ως αποτέλεσμα επίτευξης ενός kickstarter stretch goal. ΤΩΡΑ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ. Ο τρόπος που διακορεύει τα πάντα με τα κούκρη του ο κοντός πράσινος φονιάς είναι ξεκάθαρη αλληγορία για την τοξική αρσενικότητα του Κρις.

Εν τω μεταξύ μέχρι τις 6 το απόγιωμα ισχύει το κουπόνι 10 ευρώ στο EPIC GAMES STORE οπότε μπορώ να πάρω το Wrath of the Righteous στα 32 ευρώ. Χμ.
Κανένα unofficial mini review/έστω βαθμολογία θα έχουμε?
Επίσης, έπαιξες με dlc ή χωρίς?
Το cleaner mod βοήθησε καθόλου? Εγώ στο δεύτερο playthrough είδα μεγάλη βελτίωση αλλά το είχα από την αρχή ενεργό.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
@Hellion Απο περιεργεια, ποσες ωρες εγραψες μεχρι τον τερματισμο;

Το Epic Games Store έχει ανώμαλο ξεκάθαρα ανώτερο τρόπο μέτρησης με Ημέρες/Ώρες και μου δείχνει "3 μέρες και 2ο ώρες". Άρα 90+ ώρες κοντά. Χωρίς να εξερευνήσω τα πάντα όλα στο χάρτη, να επισκευθώ όλες τις τοποθεσίες ή να κάνω όλα μα όλα τα quests, σε κάποια φάση προς το φινάλε κουράστηκα τόσο πολύ με τα αυξημένα loading/saving times που απλά τα βρόντηξα όλα και έφυγα για το φινάλε να ξεμπερδεύω.

Κανένα unofficial mini review/έστω βαθμολογία θα έχουμε?
Επίσης, έπαιξες με dlc ή χωρίς?
Το cleaner mod βοήθησε καθόλου? Εγώ στο δεύτερο playthrough είδα μεγάλη βελτίωση αλλά το είχα από την αρχή ενεργό.

Το cleaner mod το έβαλα λίγο πριν το τέλος οπότε βοήθησε μόνο στο endgame ουσιαστικά. Αν το τρέχεις από την αρχή ναι βοηθάει πάρα πολύ, αλλά αν μπει in medias res πρέπει να πηγαίνεις manually σε όλες τις τοποθεσίες ξανά και να καθαρίζεις το loot, και δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω να το κάνω.

Χωρίς κανένα DLC έπαιξα, την έκδοση που έδωσε τζαμπέ ο Τιμ στο Μαγαζί.

Review ή βαθμολογία θεωρώ δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα τόσο καιρό μετά την κυκλοφορία. Πιθανότερο ίσως να ασχοληθούμε με το Wrath of the Righteous κάποια στιγμή.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Έχοντας τελειώσει και τα δύο, ξεκάθαρα kingmaker από εμένα. Καλο το PoE2, ανώτερο του πρώτου, αλλά το kingmaker είναι ένα επίπεδο παραπάνω σαν συνολική εμπειρία
Έχοντας παίξει πολύ και τα δύο (και τερματίσει κανένα) θα πω ότι το Pillars 2 μ άρεσε περισσότερο, αλλά με έπιασε και σε φάση που ήμουν full into pirates and shit, οπότε δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Έχοντας παίξει πολύ και τα δύο (και τερματίσει κανένα) θα πω ότι το Pillars 2 μ άρεσε περισσότερο, αλλά με έπιασε και σε φάση που ήμουν full into pirates and shit, οπότε δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός.
Το PoE2 είχε καλύτερο main story και sidequests, αλλά σαν συνολική εμπειρία θεωρώ το kingmaker ανώτερο. Και αυτό στο λέει άτομο που θεωρεί την ιστορία σαν το σημαντικότερο στοιχείο ενός RPG.
Ένας λόγος είναι ότι το lore του Poe δεν μου άρεσε ποτέ, ούτε από το πρώτο ακόμα. Όχι ότι το kingmaker έχει εντυπωσιακό lore, απλά αυτό δεν προσπαθεί να στο χώσει μέσα στο κεφάλι με το ζόρι
Ο βασικός λόγος όμως ήταν ότι δεν κατάφερα ποτέ να προσαρμοστώ στο gameplay του.
 
Top Bottom