What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder: Wrath of the Righteous

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Η αλήθεια είναι ότι το τόσο μεγάλο πλήθος επιλογών σε classes και feats ενδιαφέρει κυρίως αυτόν που ονειρεύεται OP και broken classes που αν βάλεις δυο από εδώ, ένα από εκεί, το μισό πόδι από το άλλο, στο level 50 θα μπορείς να σκοτώσεις τον δράκο φυσώντας την μύξα από το αριστερό ρουθούνι ενώ σκαλίζεις το δεξί!
Και ολα αυτα, αυτοματα και μαγικα. Καθως περπατας στο δρομο χτυπωντας κεφαλια με ενα ροπαλο, γινεσαι Rogue μερικες μερες μετα Oracle, σου ερχονται και 2-3 spells απο το πουθενα.

"I know kung fu" που ελεγε και ο Chosen One στο Matrix
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Δεν κλάνει μια μπροστά στον Falcette.
200.gif
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Το κατάφερες; 😯

Μετά από καμιά εικοσαριά προσπάθειες, σε core difficulty.

Το πρώτο μου λάθος ήταν ότι προσπαθούσα χωρίς να αξιοποιήσω scrolls και potions που το παιχνίδι σου δίνει απλόχερα (μπορεί να χρειαστούν για την τελική μάχη, δεν ξέρεις!)

Το δεύτερο λάθος ήταν ότι μετά από μερικές αποτυχίες κοίταξα guide, και έπεσα σε ένα που υποστήριζε ότι μπορείς να το κάνεις kite άμα φορτώσεις σε όλους crossbows. Καλά κρασιά, ίσως στο story mode.

Protip για ενδιαφερόμενους: Enlarge person στον main melee damage dealer, και απαραιτήτως haste, αλλιώς μην δοκιμάσετε καν. Ο Lann με composite longbow μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά αν κάτσουν λίγο και τα rolls. Γενικά δεν έχει και πολλά hp το water elemental (έχει βέβαια 5 damage reduction) αλλά κόβει άσχημα, αν το party αντέξει το ξύλο στα πρώτα 2 turns, στο τρίτο μάλλον θα το ρίξουν το ρημάδι, εκτός κι αν τα ζάρια τα καταραστεί ο RNGesus.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Μετά από καμιά εικοσαριά προσπάθειες, σε core difficulty.

Το πρώτο μου λάθος ήταν ότι προσπαθούσα χωρίς να αξιοποιήσω scrolls και potions που το παιχνίδι σου δίνει απλόχερα (μπορεί να χρειαστούν για την τελική μάχη, δεν ξέρεις!)

Encounter που μπήκε ξεκάθαρα για τα memes και το achievement. Βέβαια, φαντάζει γελοίο μετά το Vrock που σου βάζουν λίιιγο αργότερα.

Πάνω σε αυτό που λες πάντως, τα έχουμε αναφέρει απ' το Kingmaker, και το ίδιο ισχύει και εδώ. Το παιχνίδι έχει φτιαχτεί (και οι developers θεωρούν δεδομένο ότι το κάνεις) με το prebuffing στο μυαλό. Γενικά χωρίς support χαρακτήρα ή spells buffing (resist energy communal, death ward, haste, delay poison communal, protection spells, remove spells (ειδικά fear), restorations, bless, prayer κλπ) και κάποια λιγότερα debuffing (prayer, slow, Archon's Aura κλπ), το παιχνίδι γίνεται πολύ δύσκολο, ειδικά σε μεγαλύτερες δυσκολίες.

Μέχρι και mod έχει βγει που λέει κάτι σε φάση:
"έχετε βαρεθεί να τρώτε πόσο χρόνο να buffάρετε το πάρτυ σας; Δοκιμάστε το Buff Bot"

Επίσης, ναι, potions και scrolls χρησιμοποιούμε όσο πιο συχνά χρειάζεται.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Επίσης, όμπβι:

Capture.png


Γκου, το άλογο το ονόμασα Spike.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Δεν θα ταίριαζε Inquisitor? Ή το κρατάς για το Veronica Mars playthrough?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Ranger/Slayer favoured enemy Undead, αλλά θέλεις και μερικούς πόντους στο Inquisitor για το εφέ.

Με φέρνει στη σοβαρή ερώτηση: προτιμάτε pure class στο Pathfinder? To σύστημα είχε σχεδιαστεί για να αντικρούσει το πρόβλημα των prestige classes στην 3.5Ε. Αναρωτιέμαι αν σας είναι τόσο ελκυστικό όσο φαίνεται στα χαρτιά (συνήθως το μεγάλο bonus είναι level 20, pure class).
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Ranger/Slayer favoured enemy Undead, αλλά θέλεις και μερικούς πόντους στο Inquisitor για το εφέ.

Υπάρχει Demonslayer Ranger. Favoured enemy θέλω vampires, αν έχει, θα το κοιτάξω.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Με φέρνει στη σοβαρή ερώτηση: προτιμάτε pure class στο Pathfinder? To σύστημα είχε σχεδιαστεί για να αντικρούσει το πρόβλημα των prestige classes στην 3.5Ε. Αναρωτιέμαι αν σας είναι τόσο ελκυστικό όσο φαίνεται στα χαρτιά (συνήθως το μεγάλο bonus είναι level 20, pure class).

Εγώ στο πρώτο πλέιθρου θα κάνω pure class σε μένα και μόνο σε 2 companions θα κάνω dip σε multiclassing.
Για το παιχνίδι τώρα, προσωπικά μιλώντας, και υποθέτοντας ότι δεν παίζεις και πολλές ώρες αφού φτάσεις λέβελ 20, προτιμώ multiclassing στο 2ο-3ο κλπ πλέιθρου με κανά build guide δίπλα, εκτός αν πρόκειται για κάτι απλό (πχ fighter - rogue) που θέλω να δοκιμάσω.
Ο κύριος λόγος είναι ότι δεν θέλω να κάνω theorycrafting και μην μου βγει και λόγω περιορισμένου gaming χρόνου, δυστυχώς.

Τα πιο διασκεδαστικά builds πάντως στο Kingmaker ήταν τα multiclassing.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Επίσης, κάποιοι companions που τους βρίσκεις μεγαλύτερο λέβελ, έχουν σχεδιαστεί λίγο σκατά και κάτι guides που ψιλοκοίταξα προτείνουν multiclassing για να γίνουν πολύ καλοί.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,825
Με φέρνει στη σοβαρή ερώτηση: προτιμάτε pure class στο Pathfinder? To σύστημα είχε σχεδιαστεί για να αντικρούσει το πρόβλημα των prestige classes στην 3.5Ε. Αναρωτιέμαι αν σας είναι τόσο ελκυστικό όσο φαίνεται στα χαρτιά (συνήθως το μεγάλο bonus είναι level 20, pure class).
Pure class αλλά καθαρά από πεποίθηση (μάλλον μου έχει μείνει το χούι από την 2e).
Επόμενα playthrough με αυξημένη δυσκολία απαιτείται multiclassing καθώς τα synergies είναι ισχυρότερα από τα high level abilities.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Επίσης, όμπβι:

Capture.png


Γκου, το άλογο το ονόμασα Spike.


Ναι ρε συ, αλλά πιο πολύ για Faith είναι η μουτσούνα αυτηνής. Όχι ότι έχω τίποτα ενάντια στη Faith, άνετα ΕΜΠ1 παρεξηγημένο κορίτσι.


Επίσης, κάποιοι companions που τους βρίσκεις μεγαλύτερο λέβελ, έχουν σχεδιαστεί λίγο σκατά και κάτι guides που ψιλοκοίταξα προτείνουν multiclassing για να γίνουν πολύ καλοί.

Τα ίδια δεν ισχύουν πάνω-κάτω και στο Kingmaker? Θυμάμαι πολύ qq από τους minmaxers και τους theorycrafters για σχεδόν όλους τους companions, και guides με τουρλού multiclassing με για να καλυφθούν οι "αδυναμίες" (δεν έχω προσωπική άποψη, δεν είμαι minmaxer, από την άλλη άφησα το game στα μισά οπότε η γνώμη μου σύμφωνα με advanced psychomathematics μετράει μισή.)
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Ναι ρε συ, αλλά πιο πολύ για Faith είναι η μουτσούνα αυτηνής.

Ισχύει, αλλά μου άρεσε το πορτρέτο πολύ και το κράτησα έτσι.
Όχι ότι έχω τίποτα ενάντια στη Faith, άνετα ΕΜΠ1 παρεξηγημένο κορίτσι.
Ισχύει. 5 by 5.

Τα ίδια δεν ισχύουν πάνω-κάτω και στο Kingmaker? Θυμάμαι πολύ qq από τους minmaxers και τους theorycrafters για σχεδόν όλους τους companions, και guides με τουρλού multiclassing με για να καλυφθούν οι "αδυναμίες" (δεν έχω προσωπική άποψη, δεν είμαι minmaxer, από την άλλη άφησα το game στα μισά οπότε η γνώμη μου σύμφωνα με advanced psychomathematics μετράει μισή.)

Παίζει, τι να σου πω, εκτός απ' το obvious multiclassing της Octavia, όλους τους υπόλοιπους τους πήγα pure 20 χωρίς guide τίποτα και μια χαρά νεράκι έφυγε το πλέιθρου.
Όπως είπα, και στο Wrath το ίδιο θα κάνω, pure 20 εκτός από 2 companions που θα βάλω 3-4 λέβελς σε άλλη class, οπότε περιμένω να στέκονται pure μια χαρά.
Ούτε εγώ είμαι minmaxer προφανώς.
 
Top Bottom