What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder: Wrath of the Righteous

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Αν και τσήταρε στο πρώτο και μεγαλύτερο boss, το char crea, ακα ΚΑΡΚΡΙΕ, εγκρίνεται, πεντάωρο να βγάλει το τουτόριαλ.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Εν τω μεταξύ, αν δεν κάνω λάθος, έχει ασχοληθεί και με παλιότερα RPGs ο Matt Brown. Δεν μπορώ να πω ότι έχει τόσο δύστροπη διεπαφή το WotR... Εκτός και αν το έκανε επίτηδες, προσπαθώντας να παίξει σαν νέωπας.
Στα + και οι Premade χαρακτήρες, αν κάποιος δεν έχει εμπειρία με 3.5/Pathfinder, βοηθάει να μπει στο κλίμα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Premade ανέκαθεν υπήρχαν, μου κανει εντύπωση ότι πλέον θεωρουμε features τα αυτονόητα.

Για μένα πολύ πιο βοηθητικό ότι έχει radial menu μόλις επιλέγεις κλάσεις που δείχνει την "έφεση" στο gamestyle (melee, ranged, Spellcaster) που έχει λ.χ. ο Alchemist.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Premade ανέκαθεν υπήρχαν, μου κανει εντύπωση ότι πλέον θεωρουμε features τα αυτονόητα.

Για μένα πολύ πιο βοηθητικό ότι έχει radial menu μόλις επιλέγεις κλάσεις που δείχνει την "έφεση" στο gamestyle (melee, ranged, Spellcaster) που έχει λ.χ. ο Alchemist.

Mea Culpa, έφτιαξα απευθείας Paladin όταν δοκίμασα το Kingmaker, και δεν κοίταξα καν τους Premade...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Premade εννοώ ότι υπήρχαν ανέκαθεν ακόμη και στα Infinity Engine. Αν δεν είχες αυτό, τότε ήταν σοβαρό πισωγυρισμα
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Θυμάμαι ότι πλήρες premade party είχε μπει στην EE του Icewind Dale, BG 1/2 και Torment είχαν ούτως ή άλλως δημιουργία party με recruiting NPCs, σωστά;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Torment είναι εντελώς ξεχωριστό. Όλα τα υπόλοιπα είχαν premade χαρακτήρες.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
δεν ειναι κακο. ωραιο ειναι. μ αρεζει.
δηλαδη ετσι το περιμενα το ΑΡΠΙΓΚΙ κομματι του. διαβαζω οτι σχετικα αργει το κρουσέιντε κομματι, ειναι μετα το τσάπτε 2, αλλά απ οτι διαβαζω και παλι, αφου εχω αρκετα καλη εμπειρια με το ΗΟΜΜ 3, μαλλον θα την παλεψω.

μολις εβγαλα το maze και δεν ζοριστηκα, αλλά δεν το χω με το μινμαξ και με το να διαβαζω με τις ωρες τα γκαιντς για τα σπελς και τα φητς κλπ. ελπιζω ν αντεξει ο warpriest μου και να μην φαει ανελεητο ξυλο, γιατι βαριεμαι τα ρησπεκ και τις αλλαγες. διαολε, ολοκληρος Champion of the Faith ειναι...

αλλά με μερικα κομματια του παθφαιντε δεν την παλευω. αυτο με το κορόζο το ξερα απο πριν, το χα γραψει κιολα, οτι θα μου τσακισει τα μυαλα. δηλαδη θεμε ρεστ με μηχανισμους σκοπέτο νυχτερινο νουμερο και μαγειρας και καμουφλαρισμα, αλλά δεν θεμε να το παρακανετε και βανουμε μια ανιατη αρωστια που οσο κανεις ρεστ στην εξοχη και στα ντάτζο αυξανεται. αν κανεις στο καμπ σου, ομως θεραπευεται. οκ. λογικό.
επισης, αληθεια τωρα? δεν μπορουν να στακαρουν τα πόσονς στην μπαρα του καθενού? πειτε μου, αυτο ειναι θεμα του παθφαιντε ρουλσετ ή της owlcat? δηλαδη εχω 20 πόσονς και πρεπει να τα βανω ενα ενα στη μπαρα? υποθετω παλι για να μην τα υπερχρησιμοποιω. ε, μα βγαλτε τα τελειως απ το παιχνιδι αμα ειναι ρε μαγκες. τι μαλακιες ειν αυτα? θες να με τιμωρησεις δηλαδη να κανω πεντε κλικ την ωρα της μαχης για να πιω ενα? οκ, πολυ ωριμο. (ελπιζω το toy box να εχει μεσα κανενα μοντακι και γι αυτο, αλλά δεν ειμαι αισιοδοξος).

α, εχω και το θεμα του οβερχήτι της gpu. οκ, r9 390 nitro, θα μου πεις τι περιμενα, να τρεχει τερμα ολα με 60 βαθμους κελσιου? οχι, αλλά οταν το πρωτοβαλα παιζοντας με τα σετινγκς στα όπσονς μονο, τρομαξα. ακουω ξαφνικα ενα βουητο, ηταν τ ανεμιστήρια που αγκομαχουσαν. κοιταω θερμοκρασια. 94. κοιτα, ειμαι τολμηρος αθρωπος, (παλια ειχα μια ati radeon pro και χτυπαγε 100. και απλα ανοιξα τελειως το κουτι το πλαινο για να παιρνει αερα κι επεσε 10 βαθμους. αχχχ, ωραιες εποχες τα 00s, λεω θα καει να παρω καινουρια. μπααα. την αλλαξα τελικα χωρις να γινει φλαμπέ.) αλλά τωρα δεν ειμαστε για τετοια. δεν δινω 600+ να παρω καινουρια. οπότε εψαξα. μαλακιες της unity, μαλλον. οι ντεβς λενε στα φόρα: το κοιταμε το θεμα. το χει αρκετος κοσμος παντως. προς το παρον επαιξα με τα radeon σετινγκς (να ναι καλα οι αθρωποι), εκοψα και τα fps, και επεσε στους 70 με 75. ελπιζω να βρουν λυση με κανα πατς. ισομετρικο κειμ ειναι. ελεος κι αλιμονο.

αυτα. μακαρι θε μου, να την παλεψω με το κρουσειντε κομματι. δε θελω να το βαλω στο auto, γιατι δε χανονται μονο αντικειμενα, αλλά και ολοκληρα σαιντ κουέ κλειδωνουν. κριμα ειναι.
γκου, θα σε κρατω ενημερο, γιατι εισαι και συ στον φραχτη, νιωθω, και περιμενεις να δεις τι παιζει.

λεβε ν της, καραμπουζουκλής. Το Απολυτο μας αφησε σημαδια. ΟΛΟΙ απο τότες ΠΡΕΠΕΙ να μοιαζουν με τον χασαπη του μπλαβικεν..

202109082303284992.jpg
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
@Χειρομαλάχτης

- Υπάρχει εξαιρετικό mod για το crusade κομμάτι:

- Το corruption είναι για να balancάρει το σπαμάρισμα των long rests. Το προτιμώ 100% περισσότερο απ' τα camp supplies/hunting μηχανισμό του Kingmaker. Τουλάχιστον το corruption δεν ζυγίζει 800 κιλά το ένα.
Mε το toy box, επίσης, μπορείς να μην κάνεις καθόλου rest!

- Για τα potions, να χαίρεσαι που τουλάχιστον στακάρουν στο inventory σου, και που δεν προκαλείς AOOs πίνοντάς τα στη μούρη του οχτρού σου like a boss.

- Το overheat είναι θέμα ναι, κάνε vsync στα 60. Εγώ το πάω γιόλο λίγο και πάω 144.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
το ειχα δει το κομπατ ρηλήφ, αλλά εγραφε οτι γενικα απενεργοποιει ολες τις ραντομ μαχες του χαρτη, οπότε σπανε και κουεστς. επειδη ειδικα στην αρχη που δεν εχεις πολυμελή στρατα, οπως γραφουν πολλοι, μια μαχη μπορει να κρατησει τεταρτο - εικοσαλεπτο, ή θα παιξω με ωτορηζολβ κουμπι (το χει το κέιμ, οπότε δεν ειναι τσήτι) η θα καμω εντιτ σε καποια αρχεια, που γραφουν στα φόρα, και θα δωκω μεγαλο αριθμο στρατευματος, οπότε οι μαχες θα τελειωνουν αμεσως (βαρβατο τσήτι, δεν με τιμα, θα το παλεψω πρωτα).

ωστοσο το κομπαρηλήφ στη νεα του εκδοση, καμνει ντιζειμπλ το κορόζο, λεει. αυτο το τσητ θα το καμω με χαρά και ψηλά το κεφάλι.

το τόι μποξ καταργει τελειως το ρεστ? και πως κανεις χηλινγκ και μαθαινεις τα σπελς? ετσι κι αλλιως, δεν θελω κατι τετοιο. ενα "κανονικο" ρεστ, τυπου (παλιου) bg θελω. να μην εχει κοροζο, αλλά να μου την πεφτουν ραντομ εχθροι ας πουμε. αυτο το βλεπω λογικο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
0/-4 attack καλα θα παει αυτο.

χαχα ναι κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν.
Μονόδρομος το 2-weapon fighting feat στο 5ο λέβελ, αν θέλει να συνεχίσει να παίζει 2 rapiers
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
εκτος και αν επειδη ειναι παπας να μπαφαρει απο την πισω γραμμη τους συναγωνιστες.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
χαχα ναι κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν.
Μονόδρομος το 2-weapon fighting feat στο 5ο λέβελ, αν θέλει να συνεχίσει να παίζει 2 rapiers
Ε μόνο έτσι έπαιζες στην 3Ε ή είχες light weapon. Πρακτικά κλειδώνεις με ορισμένα feats όπως και να έχει.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
εκτος και αν επειδη ειναι παπας να μπαφαρει απο την πισω γραμμη τους συναγωνιστες.

Mε τέτοιο Wisdom;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Ε μόνο έτσι έπαιζες στην 3Ε ή είχες light weapon. Πρακτικά κλειδώνεις με ορισμένα feats όπως και να έχει.

Σίγουρα, κάποια feats είναι must have, ανάλογα και την κλάση προφανώς.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
οχι καλοι μου φιλοι. κοροιδεψτε οσο θελετε. ΔΕΝ θα κατσω να εντρυφησω στους κανονες του παθφαιντε, δεν εχω ουτε χρονο ουτε διαθεση. αν με ξερασει το παιχνιδι, μια χαρουλα. ανινστω και παμε γι αλλα. υποτιθεται οτι με οποιο μπιλντ, βγαινει, αν εχει καλο μπαλανς. ποτές εξαλλου δεν ηξερα την καθε λεπτομερεια για σπελς, φητς, μουλτικλασινγκ και τετοια σε κανενα σετινγκ/λωρ. ενας απλος κειμερ ειμαι που παιζει για την διασκεδαση του.

επισης καπου εδω να πω οτι εβγαλα τα δυο bg με καοτικ νιουτραλ βαρδο αρχηγο του παρτυ, που δεν ειναι και το πιο ευκολο πραμα απ οτι ειχα διαβασει.
συνεχιστε ωστοσο, μ αρεσουν οι παρατηρησεις. βελτιωνομαι.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Δεν το λέω και (πολύ) ειρωνικά όπως τώρα βλέπω ότι ίσως φαίνεται, κι εγώ έχω γκώσει σε ότι αφορά το minmaxing και το powerleveling στα cRPG. Καλά αν κάποιος τη βρίσκει έτσι, αλλά αν είναι απαραίτητο για να την παλέψεις στο game, uninstall και άντε γεια, έχουμε και δουλείες.

(Αλλά 0/-4 ρε φίλε; Πού πας; )
 
Top Bottom