What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

PC-Gaming News

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ούτε εγώ ξέρω νούμερα αλλά όταν όλοι οι φίλοι μου και εγώ τσιμπάγαμε πειρατικά εκτός αν δεν το βρίσκαμε (που το αγόραζε ένας και το αντιγράφαμε μόνοι μας) σταματήσαμε τα πειρατικά την περίοδο που αρχίσαμε να βρίσκουμε στο steam σε sale δεν μπορεί να είναι τυχαίο.
Και τι στο καλό, τόσο ιδιαίτερο παρεάκι ήμασταν; :p
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Εγώ και το δικό μου παρεάκι δεν κατεβάζαμε ποτέ πειρατικά. Άρα, σύμφωνα με τη λογική σου, η πειρατεία δεν υπάρχει στους υπολογιστές. Seems legit.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Αυτό που λες βέβαια, δεν συμφωνεί καθόλου με τα παραπάνω γραφήματα. Το παραπάνω γράφημα δείχνει σχεδόν σταθερή τροχιά για το pc gaming και πριν το στημ και μετά από αυτό. Επομένως από πού βγάζεις αυτό το συμπέρασμα?

Κυρίως από την προσωπική μου εμπειρία ως PC gamer εκείνη την εποχή. Μπορεί όντως ο τζίρος να μην αυξομοιώθηκε σε συγκλονιστικό βαθμό αλλά υπήρξε μεγάλη μεταβολή ως προς την προέλευση αυτού του τζίρου. Για παράδειγμα, πριν από την έκρηξη του mobile gaming ένα σημαντικό μέρος του τζίρου του PC gaming προερχόταν από Facebook games όπως το Farmville, από συνδρομητικά MMOs όπως το WoW και από f2p τίτλους. Το κομμάτι του τζίρου που αναλογούσε στα παραδοσιακά singleplayer games ήταν συγκριτικά πολύ μικρό. Το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (χονδρικά η δεκαετία των '00s, πιο συγκεκριμένα το διάστημα 2002-2008) είχαμε την έξαρση δύο φαινομένων, των εντελώς τσαπατσούλικων PC ports και της εξαφάνισης παραδοσιακών PC genres, ενώ εν γινόταν ούτε λόγος για PC release πολλών console franchises.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Εγώ και το δικό μου παρεάκι δεν κατεβάζαμε ποτέ πειρατικά. Άρα, σύμφωνα με τη λογική σου, η πειρατεία δεν υπάρχει στους υπολογιστές. Seems legit.
Η διαφορά είναι ότι εγώ σου δείχνω ένα δείγμα που κατέβαζε πειρατικά, για εσάς που δεν κατεβάζατε δεν μπορείτε να επηρεάσετε τα νούμερα όσων κατεβάζουν πειρατικά. Εμείς ήμασταν μαύροι και σταματήσαμε μόλις αρχίσαμε να τα βρίσκουμε φθηνά και εύκολα χωρίς να μπλέκουμε με κρακ και συνοδευτικούς ιούς.

Όταν δεν είσαι στο ποσοστό της πειρατείας τι διαφορά κάνεις σε αυτό το ποσοστό με το να συνεχίζεις να μην είσαι; :p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Agree - η σταθερή ποσότητα δεν μπορεί να δείξει τις ποιοτικές μετατροπές σε αυτό το γράφημα. Απλώς ότι ο τζίρος παραμένει αμετάβλητος. Χρειάζεται περισσότερη εμβάθυνση για να δούμε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του τζίρου.
Disagree - ευρηματική στατιστική. Χαραμίζεσαι Νίτρο, προτείνω να πας ΕΟΔΥ. 😝
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Η διαφορά είναι ότι εγώ σου δείχνω ένα δείγμα που κατέβαζε πειρατικά, για εσάς που δεν κατεβάζατε δεν μπορείτε να επηρεάσετε τα νούμερα όσων κατεβάζουν πειρατικά. Εμείς ήμασταν μαύροι και σταματήσαμε μόλις αρχίσαμε να τα βρίσκουμε φθηνά και εύκολα χωρίς να μπλέκουμε με κρακ και συνοδευτικούς ιούς.

Όταν δεν είσαι στο ποσοστό της πειρατείας τι διαφορά κάνεις σε αυτό το ποσοστό με το να συνεχίζεις να μην είσαι; :p
Πώς να επηρεάσουμε κάτι που δεν υπάρχει. Εγώ και οι φίλοι μου είμαστε το τρανταχτό παράδειγμα.

Χρειάζεται περισσότερη εμβάθυνση για να δούμε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του τζίρου.
Αυτό όντως θα μπορούσε να δώσει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα σε αυτό που διαφωνώ με τον @Admiral.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931


συγνωμη που διακοπτω αλλα ζει.


τωρα περι στημ να πω οτι οι δηλωσεις "εσωσε το pc gaming" και "μπηκε ετσιθελικα" ειναι ολιγον υπερβολικες.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
τωρα περι στημ να πω οτι οι δηλωσεις "μπηκε ετσιθελικα" ειναι ολιγον υπερβολικες.

Πήρα το Deus EX Human Revolution retail και κατά την εγκατάσταση απαίτησε steam account.

I never asked for this :adamjensen:
Ποτέ δεν στάθμισα θετικά/αρνητικά στις υπηρεσίες του Steam γράφτηκα αναγκαστικά γιατί δεν έπαιζε το παιχνίδι διαφορετικά.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Πήρα το Deus EX Human Revolution retail και κατά την εγκατάσταση απαίτησε steam account.

I never asked for this :adamjensen:
Ποτέ δεν στάθμισα θετικά/αρνητικά στις υπηρεσίες του Steam γράφτηκα αναγκαστικά γιατί δεν έπαιζε το παιχνίδι διαφορετικά.
Αυτό θα γινόταν έτσι και αλλιώς. Πολλοί προσπάθησαν αλλά το steam ήταν η πιο σοβαρή υλοποίηση είχε και φτιαγμένη έτοιμη community και έγινε η defacto πλατφόρμα για μια περίοδο. Αλλά κανείς δεν έβαλε το πιστόλι στους publishers.
Στην τλκ για εκείνη την περίοδο το steam βοηθησε και σε κάποιους coop/multi τίτλους όταν έκλεισε οριστικά το gamespy.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
τωρα περι στημ να πω οτι οι δηλωσεις "μπηκε ετσιθελικα" ειναι ολιγον υπερβολικες.
Αυτό θα γινόταν έτσι και αλλιώς
See what you did there?

Δεν ξέρω ποιος ευθύνεται πιο πολύ Square-Enix ή Valve πάντως το Steam μου το φόρτωσαν κανονικότατα, δεν ήταν δική μου επιλογή. Η άλλη επιλογή να μην παίξω το συγκεκριμένο παιχνίδι.
Στην τλκ για εκείνη την περίοδο το steam βοηθησε και σε κάποιους coop/multi τίτλους όταν έκλεισε οριστικά το gamespy.

Retail ήταν, κουτάτο καθαρά single player, μου ήταν 100% αδιάφορο το community του Steam τότε.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Κοίτα δεν είναι ότι ξαφνικά εμφανίστηκε το steam και τα γάμησε όλα. Απλά είχε την community/πελατεία έτοιμη από κάτι counter strike κλπ. Η ea ήδη από το 2005 2006 πάλευε να εδραιώσει και αυτη την δικιά της λύση πριν εμφανιστεί το όνομα origin. Και υπήρχαν και διάφορες άλλες ήδη πριν ξεκινήσει να παίρνει η valve distribution rights. Κάποιες από αυτές εξαγοράστηκαν για καλά ποσά που δείχνει ότι το πιστεύανε στο digital.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Αυτό θα γινόταν έτσι και αλλιώς. Πολλοί προσπάθησαν αλλά το steam ήταν η πιο σοβαρή υλοποίηση είχε και φτιαγμένη έτοιμη community και έγινε η defacto πλατφόρμα για μια περίοδο. Αλλά κανείς δεν έβαλε το πιστόλι στους publishers.

Συμφωνώ. Αναρωτιέμαι αν θα είχε αλλάξει κάτι αν το GOG δεν είχε μόνο DRM-free games οπότε ήταν πιο άμεσος ανταγωνιστής του Steam.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Πάντως ήδη υπήρχαν drm σε φυσική κόπια που ζητούσε internet σε single player game. Πραγματικά την δεκαετία των 00's είχαμε δει ότι μπορείς να φανταστείς σε drm. Έχω σίγουρα game που δεν μπορώ να το παίξω χωρίς crack επειδή το drm service δεν υπάρχει πια.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Dragon Age
ΓΜΤ εκεινο που μου στραμπουλαει το σπλαχνο, ειναι το γεγονος οτι η Μοριγγαν και η Λελα θα ειναι πλεον πατσουρες. Αν και στο Inquisition η Λελα κρατιοταν καλα, στην Μοριγγαν εμφανη τα σημαδεια της χηρειας
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Έχω σίγουρα game που δεν μπορώ να το παίξω χωρίς crack επειδή το drm service δεν υπάρχει πια.

Πολλά DRMs πλέον δεν υποστηρίζονται από τα Win10, γιατί δημιουργούν κενά ασφαλείας!!!!!!!!!!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Πολλά DRMs πλέον δεν υποστηρίζονται από τα Win10, γιατί δημιουργούν κενά ασφαλείας!!!!!!!!!!
Προφανώς η λίστα θα έχει μεγαλώσει. Ίσως τα περισσότερα δισκακια που έχω να είναι τέρμα άχρηστα (πάλι καλά δεν έχω dvd drive). Απλά έχω να λέω αυτό σαν παράδειγμα μιας και το θυμάμαι σαν χθες όταν κάπου στις αρχές 2010 πέτυχα παιχνίδι που αναγκάστηκα και πέρασα crack ενώ το είχα αυθεντικό.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Βιαστήκατε να δείτε το Cobra Kai σε 2 μέρες και τώρα πρέπει να περιμένετε 1 χρόνο για τη συνέχεια;
Fear not! Αύριο βγαίνει στα PC η παιχνιδάρα



 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Τιμούλα δεν έχουν και ψήθηκα ήδη, χωρίς να έχω δει την σεζόν!!!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567


:unsure:

"TES 6: Skyrim 2" 100% confirmed.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Τιμούλα δεν έχουν και ψήθηκα ήδη, χωρίς να έχω δει την σεζόν!!!

Δεν υπαρχει θεμα που δεν εχεις δει την τελευταια σαιζον. Το παιχνιδι κυκλοφορει στις κονσολες απο τον Οκτωβριο αρα δε θα εχει spoilers.
 
Top Bottom