What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

PC-Gaming News

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,622
Κυκλοφορεί σήμερα το βράδυ ένα Action-RPG από τους δημιουργούς του Viking Conquest DLC για το Mount and Blade Warband.

Mostly Negative κριτικές ως τώρα, με συνοπτικότερη μία που λέει "this looks like something from 15 years ago and runs like garbage". Καλή αρχή.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,387
Mostly Negative κριτικές ως τώρα, με συνοπτικότερη μία που λέει "this looks like something from 15 years ago and runs like garbage". Καλή αρχή.
η αλήθεια είναι ότι από τις εικόνες και μόνο φαίνεται πολύ "κάπως", σε κάποιες σαν μην έχει γίνει bake στα shadows, σε άλλες είναι εμφανή η έλλειψη ambient occlusion ενώ σε άλλες είναι εκεί, κάποια μοντέλα είναι καλά, κάποια παράξενα. Σε κάποιες τα γραφικά φαίνονται λες και τα έχουν τραβήξει από το 2004 σε άλλες είναι κομπλέ. γενικά λες και οι μισές φώτο είναι σε ultra και οι άλλες μισές σε low.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,525
Mixed κριτικές και από τα videos εστιάζει περισσότερο στο στυλ παρά στην ουσία. Κρίμα.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
τρελο σκιπ.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,222
Τι δουλειά έχει η Kerrigan σε ετούτο το παιχνίδι?
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,622
Το Gimmick του σημερινού City Builder είναι...

...πάγοι...cyberpunk...robot...μεσαίωνας...

ΟΙ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,342
Τελικά είναι με κάρτες ?!? 😶😶





Τουλάχιστον τα trailers συνεχίζουν να έχουν καλή μουσική


Όταν είχα ενεργοποιήσει τους τρεις μήνες Game Pass είχα αρχικά σκοπό να δοκιμάσω όσα περισσότερα games μπορούσα. Εντέλει έφαγα 1,5 μήνα να παίζω Slay the Spire. Αυτό είναι και Marvel και Slay the Spire!
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αυτό είναι και Marvel και Slay the Spire!

Μπορεί να είναι υπέροχο, "tactical RPG" όμως που μας τάξανε δεν είναι. Όλες οι περιγραφές θα έπρεπε να λένε "Deck-based/Deck building κλπ." Όπως έγραψα και χθες στο Discord ίσως αν δεν ήξερα πως προέρχεται από τη Firaxis να μη μου χτύπαγε τόσο άσχημα. Σίγουρα πάντως
:adamjensen:

Για μένα σε Marvel Squad game benchmark παραμένει η σειρά Marvel Ultimate Alliance και πάντα θα ελπίζω σε κάτι ανάλογο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,342
Μπορεί να είναι υπέροχο, "tactical RPG" όμως που μας τάξανε δεν είναι. Όλες οι περιγραφές θα έπρεπε να λένε "Deck-based/Deck building κλπ." Όπως έγραψα και χθες στο Discord ίσως αν δεν ήξερα πως προέρχεται από τη Firaxis να μη μου χτύπαγε τόσο άσχημα. Σίγουρα πάντως
:adamjensen:

Για μένα σε Marvel Squad game benchmark παραμένει η σειρά Marvel Ultimate Alliance και πάντα θα ελπίζω σε κάτι ανάλογο.

Δεν ξέρω αν η παρουσία καρτών αρκεί για να αναιρέσει τον χαρακτηρισμό tactical RPG, θυμάμαι π.χ. το Steamworld Quest που ήταν κάτι αντίστοιχο. Ούτως ή άλλως το combat system του X-Com είχε ήδη το στοιχείο της τύχης/απρόβλεπτου στα ποσοστά ευστοχίας, εδώ το στοιχείο αυτό μετακινήθηκε στην σειρά εμφάνισης των καρτών. Καταλαβαίνω την απογοήτευση λόγω της προσδοκίας για Marvel XCOM αλλά υπάρχει και στα card-based games πολύ περιθώριο για στρατηγική και τακτική.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
υπάρχει και στα card-based games πολύ περιθώριο για στρατηγική και τακτική.

Φυσικά. Στο δικό μου μυαλό όταν μιλάμε για παιχνίδι που είναι card based, τότε αυτό το κυρίαρχο στοιχείο (με όλους τους συνοδευτικούς μηχανισμούς) και έτσι θα έπρεπε να περιγράφεται πρώτα. Είναι σαν να λες πως το Control είναι RPG (επειδή έχει levelling/progression) με κάποια action στοιχεία, ενώ είναι ακριβώς το αντίθετο. Υποθέτω από αυτά που είδα το "RPG" ταιριάζει πιο πολύ στις δραστηριότητες του Hub (πιες μπυρα με τον Iron Man).
Ούτως ή άλλως το combat system του X-Com είχε ήδη το στοιχείο της τύχης/απρόβλεπτου στα ποσοστά ευστοχίας, εδώ το στοιχείο αυτό μετακινήθηκε στην σειρά εμφάνισης των καρτών.

Νομίζω προσωπικά πιο πολύ αυτό με πειράζει. Όχι η τύχη/απρόβλεπτο αλλά το γεγονός πως απλώς παίζεις κάρτες και βλέπεις animation, δεν χειρίζεσαι καν τους ήρωες. Σαν να παίζεις Hearthstone και τα tokens να είναι 3D. Προτιμώ να πάρω τον ήρωα και να τα σπάσω όλα με tactics. Πάντως για να είμαστε δίκαιοι όταν βγήκε το 1ο cinematic trailer είπαν πως θα είναι αρκετά διαφορετικό από το XCOM.
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Άσχετο αλλά γιατί δεν έχουμε ακόμα Jensen emoji "I didn't ask for this" ;

Το Midnight Suns από τη μία με ιντριγκάρει, από την άλλη κάτι δεν με πείθει σε όσα έδειξαν ως τώρα. Το τύπου Bioware storytelling με τη βάση ενώ μου αρέσει κατά κανόνα, το φοβάμαι πολύ εδώ στην υλοποίηση. Ελπίζω πως θα είναι σχετικά λιτό, όπως στο Starcraft 2 γιατί φοβάμαι ότι σε τυχόν μακροσκελείς διαλόγους με τους συντρόφους σου, τον πρώτο λόγο θα έχει το cringe.

Η χρήση των καρτών μάλλον είναι ένας ακόμα τρόπος να αποκτήσει η μάχη μεγαλύτερη ποικιλία (και RNG) και να λυσσάει ο κόσμος να μαζέψει τις καλύτερες με grinding ή πραγματικό χρήμα (έχουν πει αν θα υπάρχουν microtransactions; γιατί κάτι τέτοιο μου μυρίζει εμένα). Σαν μηχανισμός γενικά δεν με χαλάει, αρκεί να είναι περισσότερο συμπληρωματικές και όχι ο κύριος τρόπος μάχης.

Πάντως τώρα που το είδαμε καλύτερα, είναι προφανές ότι το budget για τα animations και τα textures έχει κάποιους περιορισμούς, εκτός αν φταίει η early έκδοση. Το Gears Tactics πιο εντυπωσιακό το θυμάμαι εμφανισιακά.
Όπως και να'χει μένει στο ραντάρ, απλά όχι πολύ ψηλά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,342
(έχουν πει αν θα υπάρχουν microtransactions; γιατί κάτι τέτοιο μου μυρίζει εμένα).

Είπαν ότι δεν θα έχει τίποτα πέρα από cosmetics (στολές για τους χαρακτήρες κλπ).

Πάντως τώρα που το είδαμε καλύτερα, είναι προφανές ότι το budget για τα animations και τα textures έχει κάποιους περιορισμούς, εκτός αν φταίει η early έκδοση. Το Gears Tactics πιο εντυπωσιακό το θυμάμαι εμφανισιακά.

Συμφωνώ και υποθέτω ότι θα υπάρχουν και mobile εκδόσεις, εξ' ου και ο μέτριος τεχνικός τομέας.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το τύπου Bioware storytelling με τη βάση ενώ μου αρέσει κατά κανόνα, το φοβάμαι πολύ εδώ στην υλοποίηση. Ελπίζω πως θα είναι σχετικά λιτό, όπως στο Starcraft 2 γιατί φοβάμαι ότι σε τυχόν μακροσκελείς διαλόγους με τους συντρόφους σου, τον πρώτο λόγο θα έχει το cringe.

Για το Hub έχουν πει πως θα είναι το μόνο μέρος όπου θα χειριζόμαστε τον custom ήρωά μας (3rd person κάμερα) και θα ξοδεύουμε χρόνο μεταξύ των αποστολών με το υπόλοιπο team. Θα ακολουθεί παρόμιο σύστημα με το Persona 5, όσο περισσότερο επενδύεις στη φιλία κάποιου (κάνεις κοινές δραστηριότητες) τόσο εκείνος ανεβάζει x skills και μελλοντικά θα έχει πρόσβαση σε κάποια ulti.

maxresdefault.jpg
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,408
Γι αυτο δεν θα το παιξω γιατι δεν ειναισ αν τα avengers και guardians of the galaxy. Επρεπε να ειναι και αυτο παιχνιδι δρασης σαν τα αλλα οχι turn based rpg.
 
Top Bottom