What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Περί B' Π.Π, Ναζί κτλ

Status
Not open for further replies.

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
@Sith: Δεν νομίζω πως ούτε σε ειρωνεύτηκα, ούτε σε χαρακτήρισα ως troll. Μου αρέσουν τέτοιου είδους συζητήσεις, ακόμη και αν διαφωνώ κάθετα με τον συνομιλητή μου σε κάποια σημεία. That said, ακόμη δεν μου είπες πως μπορείς να χαρακτηρίζεις ως καθαρή μία τέτοιου είδους ιδεολογία.

Όσο για τους Εβραίους: Το αν μου αρέσει ή όχι η πολιτική που πρεσβεύουν το ξέρουν πολύ καλά όσοι με γνωρίζουν real life. Ωστόσο, δεν μπορώ να δεχθώ πως επειδή ένα κράτος αποφασίζει να καταπιέσει έναν ολόκληρο λαό, θα πρέπει κάποιος να δικαιολογεί το ολοκαύτωμα. Μην ξεχνάμε πως δύο λάθη, δεν αντιστοιχούν σε κάτι σωστό. Παραμένουν δύο ξεκάθαρα λάθη.

Όπως ξαναείπα, προτιμώ να κρίνω κάποιον από τις πράξεις του (και την ιδεολογία την οποία πρεσβεύει, αυτό μάλλον το παρέλειψα). Κάποτε ήμουν σε μία clan στην οποία συμμετείχε και ένας Ισραηλίτης, ο οποίος μάλιστα ήταν στρατιωτικός. Όταν ξεκίνησε μία αντίστοιχη κουβέντα υποστηρίζοντας πως το Ισραηλ πρέπει να κάνει ο,τι κάνει στους Παλαιστίνιους, του είπα ότι θα ήμουν ευχαριστημένος εάν πέθαινε την ίδια μέρα. Το είπα επειδή ήταν Εβραίος? Όχι. Το είπα επειδή ήταν ακόμα ένας ανεγκέφαλος που συνειδητά σκότωνε αμάχους? Ναι.
 

sith_ari

Half-Ogre
Joined
Dec 1, 2012
Messages
602


grotenfrod wrote:
Βλέπω πως όντως έχεις μελετήσει τα του Β που που αλλά διακρίνω έναν χρωματισμό και μια εσάνς αντισημιτισμού. Το πως είναι το σημερινό Ισραηλ (που είναι άλλη μεγάλη κουβέντα για το αν έχει δίκιο ή όχι) δεν έχει σχέση με το πως ήταν ο Εβραϊκός πληθυσμός όταν καταδιώχθηκε και σφάχτηκε σε όλη την Ευρώπη από Ναζήδες, Ρούσους και τα ρέστα. Αν όχι αυτοί τότε ποιός δικαιούται να έχει σύνδρομο καταδίωξης ως λαός;</blockquote>

Στα περί ...χρωματισμού έχεις απόλυτο δίκιο. Εκεί καταλήγουν τα δικά μου πολιτικά συμπεράσματα, και είναι ένας σημαντικός λόγος για τον οποίον υπερασπίζομαι τον Χίτλερ. Γιατί απλούστατα, με βάση τα αντικειμενικά γεγονότα του B'ΠΠ, -μέρος των οποίων παρέθεσα συγκεντρωτικά σε προηγούμενο post-, το δικό μου πολιτικό συμπέρασμα, βάση την "εις άτοπο απαγωγή", είναι πως για να έχουν γίνει του κόσμου τα εγκλήματα και εισβολές, πριν ακόμα ο Χίτλερ ανέλθει στην εξουσία, και κανείς να μην δίνει σημασία, και να κυρήσσουν πόλεμο ΜΟΝΟ σε αυτόν που όλως τυχαίως τα έβαλε με τους Εβραίους, βάση την "εις άτοπο απαγωγή" δεν μπορώ να καταλήξω πουθενά αλλού, πέρα από το ότι ο Β'ΠΠ υποκινήθηκε από τους Εβραίους.
Αυτό είναι με πολύ λίγα λόγια το πολιτικό μου συμπέρασμα.
-Το ανωτέρω πολιτικό συμπέρασμα ενισχύεται σε απόλυτο βαθμό από τα σημερινά γεγονότα:
Το Ισραήλ:
α) Κρατάει σε γκέτο επί δεκαετίες έναν λαό χωρίς κανείς να αντιδρά (*σε αντίθεση με τους πολέμους του ΟΗΕ/ΗΠΑ σε Συρία, Λιβύη κτλ, όπου έγιναν με πρόσχημα την "καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων από τα τυρρανικά καθεστώτα" :silly: )
β) Στους βομβαρδισμούς της Γάζας το 2009, το Ισραήλ κατηγορήθηκε από διεθνής οργανισμούς ότι χρησιμοποίησε όπλα απαγορευμένα από το διεθνές δίκαιο όπως βόμβες λευκού φωσφόρου. Είδες εσύ ποτέ κυρώσσεις;, γιατί εγώ δεν είδα ποτέ!!
γ)Κάνει ρεσάλτα σε πλοία που μεταφέρουν ανθρωπιστική βοήθεια, σκοτώνοντας και χτυπώντας πολίτες, (*βλέπε Μαβί Μαρμαρά). Το καλύτερο από όλα είναι πως τις επιθέσεις και τους φόνους τους κάνει σε <b><span style="color:#00ff00"><u>διεθνή</u></span></b> χωρικά ύδατα. Παλαιότερα, μόνο μία κατηγορία ανθρώπων έκανε κάτι αντίστοιχο, οι πειρατές !!! Και πάλι, αντίδραση μηδέν, από τους σημερινούς προστάτες της ελευθερίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων !! :silly:
δ)Στις 17/08/2010, στο δελτίο ειδήσεων του MEGA, ο Μ. Ιγνατίου, ο ανταποκριτής τους στην Αμερική δήλωσε ότι "το εβραϊκό λόμπι στην Αμερική επιρεάζει τις αποφάσεις του Αμερικανικού κογκρέσου.
Βάση των ανωτέρω, εγώ έχω βγάλει συμπεράσματα που πλέον είναι απόλυτα!!

 

sith_ari

Half-Ogre
Joined
Dec 1, 2012
Messages
602


Myrmidonas wrote:
Όσο για τα μμε και μόνο που τα αναφέρεις γελάω,φυσικό είναι να επικεντρώνονται στους γερμανούς λόγω οικονομικής κρίσης για να στρέψουν τα βλέματα αλλού από εκεί που πραγματικά πρέπει</blockquote>

Ποιος σου είπε ότι αναφέρομαι μόνο στην περίοδο της κρίσης; Παρακολουθώ τις δηλώσεις των ΜΜΕ αρκετά χρόνια προ κρίσης και δεν ακούγεται κιχ ούτε για Βούλγαρους ούτε για Ιταλούς !!

 

sith_ari

Half-Ogre
Joined
Dec 1, 2012
Messages
602


Pain wrote:
@Sith: Δεν νομίζω πως ούτε σε ειρωνεύτηκα, ούτε σε χαρακτήρισα ως troll. Μου αρέσουν τέτοιου είδους συζητήσεις, ακόμη και αν διαφωνώ κάθετα με τον συνομιλητή μου σε κάποια σημεία. That said, ακόμη δεν μου είπες πως μπορείς να χαρακτηρίζεις ως καθαρή μία τέτοιου είδους ιδεολογία.

Όσο για τους Εβραίους: Το αν μου αρέσει ή όχι η πολιτική που πρεσβεύουν το ξέρουν πολύ καλά όσοι με γνωρίζουν real life. Ωστόσο, δεν μπορώ να δεχθώ πως επειδή ένα κράτος αποφασίζει να καταπιέσει έναν ολόκληρο λαό, θα πρέπει κάποιος να δικαιολογεί το ολοκαύτωμα. Μην ξεχνάμε πως δύο λάθη, δεν αντιστοιχούν σε κάτι σωστό. Παραμένουν δύο ξεκάθαρα λάθη.

Όπως ξαναείπα, προτιμώ να κρίνω κάποιον από τις πράξεις του (και την ιδεολογία την οποία πρεσβεύει, αυτό μάλλον το παρέλειψα). Κάποτε ήμουν σε μία clan στην οποία συμμετείχε και ένας Ισραηλίτης, ο οποίος μάλιστα ήταν στρατιωτικός. Όταν ξεκίνησε μία αντίστοιχη κουβέντα υποστηρίζοντας πως το Ισραηλ πρέπει να κάνει ο,τι κάνει στους Παλαιστίνιους, του είπα ότι θα ήμουν ευχαριστημένος εάν πέθαινε την ίδια μέρα. Το είπα επειδή ήταν Εβραίος? Όχι. Το είπα επειδή ήταν ακόμα ένας ανεγκέφαλος που συνειδητά σκότωνε αμάχους? Ναι.</blockquote>


Το θέμα που ανοίγεις είναι τεράστιο και δεν θέλω να επεκταθώ:
Θα σε παραπέμψω μόνο στο βιβλίο του David Irving στο βιβλίο του "Ο Πόλεμος του Χίτλερ" σελ.32 , στο οποίο ο Irving καταγγέλει ότι ο εκδοτικός οίκος παραποίησε εν αγνοία του γραφόμενά του σε άλλο βιβλίο του, σχετικά με το εβραϊκό ζήτημα, και καταλήγει με την φράση <b><u><span style="color:#00ff00">"Έτσι πλαστογραφείται η Ιστορία" </span></u></b><b><span style="color:#00ff00">!!!!</span></b>

 

sith_ari

Half-Ogre
Joined
Dec 1, 2012
Messages
602


gaius germanicus wrote:
εγω που το κατεχω το αντικειμενο απεφανθην οτι δεν ξερεις τι σου γινεται.
επισης θεωρω οτι εφτακε η ωρα να μπει στους ορους χρησης ως προυποθεση για εγγραφη στο σαιτ η αποδοχη μη δημιουργιας/αναπαραγωγης κειμενων με ξεκαθαρο ρατσιστικο περιεχομενο.
δεν μπορει δηλ ενας απολογητης του νεοναζισμου να εχει την δυνατοτητα να δημιουργει θρεντ με σκοπο να διακινησει ιδελογικα σκουπιδια και να προωθησει το φυλετικο μισος, εστω και για χαβαλε εστω και για τρολλινγκ.
ελευθερια του λογου θα πειτε.
αν ανοιξω θρεντ με τιτλο "δεν εγινε γενοκτονια στην μικρασια το '22" θα πεσει λοκ σε χρονο ντε τε και η ελευθερια λογου θα παει περιπατο.
η αποψη μου παντα.</blockquote>

Ούτε καν ξέρεις τι σου γίνεται. Δεν άνοιξα εγώ το thread αγαπητέ, διάβασε το πρώτο post. Ούτε πρόκειται ποτέ να το άνοιγα.
Eγώ ως χαρακτήρας δεν δρω παρά μόνο αντιδρώ σε ενέργειες άλλων, σαν τις δικές σου προσβολές π.χ !!.

<b><span style="color:#ff0000">EDIT: Και επί τη ευκαιρία, τέλος τα post από εμένα για το θέμα, ότι ήταν να πω το είπα.</span></b>

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
To θέμα το ξεκίνησες εσύ. Αυτό είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο.

Τώρα το υποκειμενικό μου συμπέρασμα είναι πως απλά τρωγόσουνα να το κάνεις, και βρήκες αφορμή από το σχόλιο του Tyrion που και καλά σε πρόσβαλε... όσο για το τι είσαι ως χαρακτήρας, τα γραφόμενα και οι απόψεις σου μιλάν πιο δυνατά από τις δηλώσεις σου.

Σε ρώτησα ξεκάθαρα, έστω πως όντως οι Βρετανοί φταίνε που οι Γερμανοί κύρηξαν τον πόλεμο στην Ελλάδα, αυτό σημαίνει πως οι θηριωδίες των Ναζί όταν κέρδισαν και έγιναν κατοχική δύναμη ήταν δίκαιες; Κάνεις το θέμα γαργάρα ρίχνοντας φταίξιμο στους πάντες εκτός από τους ηθικούς και φυσικούς αυτουργούς, και ταυτόχρονα ισχυρίζεσαι πως σε ειρωνευόμαστε.

Εντάξει, καταλάβαμε πως οι παππούδες σου ήταν Ταγματασφαλίτες και έχεις ανάγκη να τους δικαιολογήσεις, αλλά εκτίθεσαι...
 

sith_ari

Half-Ogre
Joined
Dec 1, 2012
Messages
602


Great0ldOne wrote:
Εντάξει, καταλάβαμε πως οι παππούδες σου ήταν Ταγματασφαλίτες και έχεις ανάγκη να τους δικαιολογήσεις, αλλά εκτίθεσαι...</blockquote>

<b><span style="color:#00ff00">Τελευταία διευκρίνηση γιατί έχετε αρχίσει να μην ξέρετε τι λέτε πλέον:
Ο μόνος στην οικογένειά μου που πιστεύει αυτά είμαι εγώ, γιατί εγώ είμαι ο μόνος από την οικογένειά μου που αφιέρωσε χρόνο και χρήματα για να ασχοληθεί με το εν λόγω αντικείμενο. ΞΕΚΑΘΑΡΟ ;</span></b>

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431


Sith_Ari wrote:


Great0ldOne wrote:
Εντάξει, καταλάβαμε πως οι παππούδες σου ήταν Ταγματασφαλίτες και έχεις ανάγκη να τους δικαιολογήσεις, αλλά εκτίθεσαι...</blockquote>

<b><span style="color:#00ff00">Τελευταία διευκρίνηση γιατί έχετε αρχίσει να μην ξέρετε τι λέτε πλέον:
Ο μόνος στην οικογένειά μου που πιστεύει αυτά είμαι εγώ, γιατί εγώ είμαι ο μόνος από την οικογένειά μου που αφιέρωσε χρόνο και χρήματα για να ασχοληθεί με το εν λόγω αντικείμενο. ΞΕΚΑΘΑΡΟ ;</span></b></blockquote>

Και γω τα ίδια θα έλεγα, αν οι παππούδες μου ήταν Ταγματασφαλίτες...



 

sith_ari

Half-Ogre
Joined
Dec 1, 2012
Messages
602


Great0ldOne wrote:


Sith_Ari wrote:


Great0ldOne wrote:
Εντάξει, καταλάβαμε πως οι παππούδες σου ήταν Ταγματασφαλίτες και έχεις ανάγκη να τους δικαιολογήσεις, αλλά εκτίθεσαι...</blockquote>

<b><span style="color:#00ff00">Τελευταία διευκρίνηση γιατί έχετε αρχίσει να μην ξέρετε τι λέτε πλέον:
Ο μόνος στην οικογένειά μου που πιστεύει αυτά είμαι εγώ, γιατί εγώ είμαι ο μόνος από την οικογένειά μου που αφιέρωσε χρόνο και χρήματα για να ασχοληθεί με το εν λόγω αντικείμενο. ΞΕΚΑΘΑΡΟ ;</span></b></blockquote>

Και γω τα ίδια θα έλεγα, αν οι παππούδες μου ήταν Ταγματασφαλίτες...</blockquote>

Ανθρωπέ μου , με το συμπάθειο, αλλά πας καλά; Με έχεις δει να φοβάμαι να πω αυτά που πιστεύω;
Ο μόνος που<b><span style="color:#00ff00"> ΔΕΝ δικαιούται να μου κάνει μάθημα ειλικρίνειας είσαι ΕΣΥ</span></b> όπου κάλυπτες τον Infamous επιμένοντας ότι είσαι 14 χρονών σαν τον συμμαθητή σου. !!! :whistle:
Αν νομίζεις ότι τα ξέχασα κάνεις λάθος!!





 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
@Sith: Λυπάμαι που το λέω, αλλά μάλλον και εσύ, όπως και πολλοί άλλοι πριν από εσένα, τυφλώνεσαι από την ιδεολογία μίσους και μένεις εσκεμμένα ή μη μόνο στην επιφάνεια, όσο και αν θέλεις να σκάψεις βαθύτερα. Το ότι οι τωρινοί πολιτικοί είναι υποκριτές, δεν σημαίνει πως κάποιος ο οποίος το έπαιξε "καθαρός" είχε δίκιο. Το ότι ένα κράτος (ναι, στους Εβραίους αναφέρομαι) βασίστηκε σε πολιτική κλάψας εδώ και αιώνες και τώρα κάνει τα ίδια και χειρότερα, δεν δικαιώνει τις τερατώδεις πράξεις άλλων ενάντιά τους.

Σου αναγνωρίζω ότι έχεις διαβάσει αρκετά περί Β' ΠΠ αλλά μόνο και μόνο το ότι χαρακτηρίζεις από μόνος σου τις απόψεις σου ως απόλυτες λέει πολλά. Είμαι από αυτούς που έχουν διαβάσει το Αγών μου παρά το ότι εξαρχής ήξερα τι θα διάβαζα, μόνο και μόνο γιατί πιστεύω πως για να απορρίψεις κάτι, πρέπει πρώτα να το κατανοήσεις ως ιδέα, ακόμα και εάν σε εκνευρίζει μόνο και μόνο ως ανάγνωσμα.

Δεν ξέρω αν αποφεύγεις να απαντήσεις εσκεμμένα αλλά ξανατονίζω πως δεν έχεις απαντήσει ακόμη στο: "Πως μπορείς να χαρακτηρίζεις ως καθαρή την ιδεολογία που πρέσβευσε ο Χιτλερ"
 

sith_ari

Half-Ogre
Joined
Dec 1, 2012
Messages
602


Pain wrote:
@Sith: Λυπάμαι που το λέω, αλλά μάλλον και εσύ, όπως και πολλοί άλλοι πριν από εσένα, τυφλώνεσαι από την ιδεολογία μίσους και μένεις εσκεμμένα ή μη μόνο στην επιφάνεια, όσο και αν θέλεις να σκάψεις βαθύτερα. Το ότι οι τωρινοί πολιτικοί είναι υποκριτές, δεν σημαίνει πως κάποιος ο οποίος το έπαιξε "καθαρός" είχε δίκιο. Το ότι ένα κράτος (ναι, στους Εβραίους αναφέρομαι) βασίστηκε σε πολιτική κλάψας εδώ και αιώνες και τώρα κάνει τα ίδια και χειρότερα, δεν δικαιώνει τις τερατώδεις πράξεις άλλων ενάντιά τους.

Σου αναγνωρίζω ότι έχεις διαβάσει αρκετά περί Β' ΠΠ αλλά μόνο και μόνο το ότι χαρακτηρίζεις από μόνος σου τις απόψεις σου ως απόλυτες λέει πολλά. Είμαι από αυτούς που έχουν διαβάσει το Αγών μου παρά το ότι εξαρχής ήξερα τι θα διάβαζα, μόνο και μόνο γιατί πιστεύω πως για να απορρίψεις κάτι, πρέπει πρώτα να το κατανοήσεις ως ιδέα, ακόμα και εάν σε εκνευρίζει μόνο και μόνο ως ανάγνωσμα.

Δεν ξέρω αν αποφεύγεις να απαντήσεις εσκεμμένα αλλά ξανατονίζω πως δεν έχεις απαντήσει ακόμη στο: "Πως μπορείς να χαρακτηρίζεις ως καθαρή την ιδεολογία που πρέσβευσε ο Χιτλερ"</blockquote>

<b><span style="color:#00ff00">Συγγνώμη, αλλά όπως είπα και παραπάνω, τέρμα τα post, για το θέμα. Δημιούργησα ψυχολογικά προβλήματα στον Γάιο!! </span></b>

 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Mind just blown.

Σε μια πιο σοβαρή νότα πάντως, νομίζω το θρέντ έκανε τον κύκλο του και δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να παραμείνει ως Μνημείο Στο WebWar5-Που-Θα-Μπορούσε-Να-Είναι.

Έχω κι ένα Lockhammer εδώ, άλλο πράγμα, είναι μακριά και οι επόμενοι Ολυμπιακοί, κάπου πρέπει να κάνω λίγη εξάσκηση ο άνθρωπος.
 

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736
Ρε πάμε καλά; Ποιος λογικός άνθρωπος εν έτη 2015 στηρίζει τον Χίτλερ η τον Στάλιν η γενικότερα οποιοδήποτε μανιακό που ξεκλήρισε εκατομμύρια ζωές; Τι διάολο ναρκωτικά πρέπει να πιεις και να ξεστομίσεις αυτόν τον οχετό μίσους;

εδιτ: Προτείνω στους mods να κλειδώσουν το thread και να ρίξουν ban στον Sith_Ari για ξεκάθαρα ρατσιστικές βλέψεις.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Το θρέντ θα κλειδωθεί καθώς όχι μόνο η θεματολογία του πλέον ξέφυγε κατά πολύ από οποιοδήποτε O/T χαρακτήρα μπορεί να είχε μια π.χ. ιστορική/φιλολογική συζήτηση γύρω από το θέμα. Δεν θα μπούμε σε διαδικασίες ban χρηστών λόγω απόψεων, γιατί μετά στήνουμε Ιερά Εξέταση και αυτό είναι κάτι που είναι κάθετα αντίθετο με την φιλοσοφία του Ragequit. Προσωπικά, θεωρώ αδιανόητο (για να το θέσω κόσμια) να είναι κανείς απολογητής του ναζισμού και της διαστροφής και ζημιάς που αντιπροσωπεύει ως εφαρμοσμένη "ιδεολογία".

Εδώ όμως, είμαστε για να μοιραζόμαστε το πάθος μας για τα παιχνίδια, όχι για να εκδώσουμε ροζ χαρτάκια ο ένας για τον άλλο.

Το θέμα λήγει εδώ, θένκ γιου βέρι μάτς.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Μπορείτε άπαντες να θεωρήσετε το παρόν thread ως την <u>τελευταία</u> προσωπική μου, τελείως αποτυχημένη, προσπάθεια να συνεχιστεί μία πολιτικο-ιδεολογική συζήτηση στα πλαίσια του RQ.

Αναλαμβάνω <u>πλήρως</u> την ευθύνη για την έμπνευση που είχα να κάνω split εδώ κάποια posts από το "Game of the year 2014" thread και κατ' αυτόν τον τρόπο να ενθαρρύνω και να δώσω περιθώρια για την εξέλιξη της συζήτησης που είδαμε, απ' το να προτιμήσω να τα διαγράψω τελείως. Απλά εκείνη τη στιγμή αυτό φάνταζε πιο σωστό. Κατέστη ξεκάθαρο ότι έκανα λάθος.

Δεσμεύομαι δημοσίως ότι, στο βαθμό που θα υποπίπτει οτιδήποτε ανάλογο στην αντίληψή μου, δε θα ξανασυμβεί κάτι τέτοιο από δικής μου πλευράς.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά, ας μου επιτραπεί να πω κάτι τελευταίο (in after the lock :trollface: )...
Η λογική του πως ξεκίνησε το όλο σκηνικό εμπίπτει στην περίπτωση straw man argument (google it).

Και εξηγώ
Tyrion: "Πολύ καλό το Wolfenstein, μου άρεσε να σφάζω ναζίδια".
SithAri: "Αυτό είναι προπαγάνδα, γιατί δε μιλάς για μεγαλύτερα κτήνη Βουλγαροιταλοβρετανοκομμούνιακαιδεσυμμαζεύεται, οι ναζί δεν ήταν τίποτα μπροστά τους".
Tyion: "Μα... Γερμανους είχε μόνο το παιχνίδι, ήταν οι κακοί και έκανα το αυτονόητο".
SithAri: "Ναι άλλα γίναν μεγαλύτερες κτηνωδίες από άλλους, γιατί δε λες ότι θες να σκοτώσεις κι αυτούς; Κλασική περίπτωση προπαγάνδας"!!
Tyrion: "..................... :dry: :dry: :dry: "

Disclaimer: Το TNO είναι ένα fps game. Ως game έχει φανταστικά πρόσωπα, ΨΗΦΙΑΚΟΥΣ κακούς και σενάριο που παραπέμπει σε indiana jones (γερμανοί που διψάνε για δύναμη μέσως απόκτησης τεχνολογιάς ή του occult σε άλλα επεισόδια).

Αυτά τα ολίγα, επειδή δεν ασχολούμαστε (υποτίθεται) με το σενάριο των games αλλά έχουμε μέσα στα αγαπημένα games τα KOTOR τα οποία προφανώς φημίζονται πρωτίστως για το γρήγορο, γεμάτο αδρεναλίνη gameplay τους...
Ελπίζω να μη θεωρηθεί προπαγάνδα αν πω ότι γουστάρω να μακελεύω Sith (μα, θα πει κανείς, υπήρχε ένας Jedi που γούσταρε την αδερφή του, Luke Lannister τον έλεγαν και η ακόλαστη πράξη του πρέπει να στηλιτευθεί :silly: )...
 

sith_ari

Half-Ogre
Joined
Dec 1, 2012
Messages
602


Northlander wrote:
Εγώ πάλι έχω χάσει τον ύπνο μου. Κλονίστηκαν τις τελευταίες μέρες γερά κάποια πράγματα που είχα δεδομένα, κυρίως η εμπιστοσύνη που είχα στη λογική. Μου έκανε καλό εν τέλει. Ο Μάνος με κάλυψε. Δεν πάει να έχει διαβάσει όλα τα βιβλία του κόσμου, στη βράση κολλάει το σίδερο.
Κυριολεκτικά και χωρίς ίχνος σαρκασμού.</blockquote>

Αποδείχτηκε περίτρανα αυτό που πιστεύω εδώ και χρόνια :
Πρέπει να φοβάμαι να μιλήσω για αυτά που έμαθα με τεράστιο προσωπικό κόστος.!!
Δυστυχώς η γνώση είναι αμαρτία στην <b><i>"Δημοκρατία της Υποκρισίας"</i></b> !!

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
lel

Περί γνώσης κτλ. τα είπε καλύτερα ο Πλάτωνας δια στόματος του δασκάλου του στο έργο "Απολογία Σωκράτους".
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,482


Sith_Ari wrote:


Northlander wrote:
Εγώ πάλι έχω χάσει τον ύπνο μου. Κλονίστηκαν τις τελευταίες μέρες γερά κάποια πράγματα που είχα δεδομένα, κυρίως η εμπιστοσύνη που είχα στη λογική. Μου έκανε καλό εν τέλει. Ο Μάνος με κάλυψε. Δεν πάει να έχει διαβάσει όλα τα βιβλία του κόσμου, στη βράση κολλάει το σίδερο.
Κυριολεκτικά και χωρίς ίχνος σαρκασμού.</blockquote>

Αποδείχτηκε περίτρανα αυτό που πιστεύω εδώ και χρόνια :
Πρέπει να φοβάμαι να μιλήσω για αυτά που έμαθα με τεράστιο προσωπικό κόστος.!!
Δυστυχώς η γνώση είναι αμαρτία στην <b><i>"Δημοκρατία της Υποκρισίας"</i></b> !!</blockquote>

ρε φιλε απεφυγες να απαντησεις σε πολλα πραγματα. αν ειχες σωστες πληροφοριες, δεν θα ειχες προβλημα να απαντησεις.
οι απαντησεις σου ειχαν κενα, οπως και οι πηγες σου. ιστορια δεν ειναι οι "οι ιστορικοι τιτλοι" αλλα τα γεγονοτα.
σου απεδειξα οτι η γερμανια εκανε εισβολη στην αυστρια. οι τιτλοι λενε οχι αλλα τα γεγονοτα λενε ναι.

δεν εχει σημασια τι διαβαζουμε, το μυστικο του διαβασματος ειναι η κατανοηση. copy paste οτι μας αρεσει, δεν ειναι διαβασμα.
γιαυτο και εκανες το τραγικο λαθος να αναφερεις το κλασσικο "πας μη ελλην βαρβαρος"
οι ελληνες θεωρουσαν βαρβαρους τους ανθρωπους που δεν ειχαν την πολυτελεια να ζουν σε δημοκρατικες κοινωνιες.
αν ειχες μαθει απο τα βιβλια σου, θα ηξερες οτι οι ναζι ειναι βαρβαροι. επειδη δεν ειναι δημοκρατες.
για ποια δημοκρατικη υποκρισια μας λες;

ας μην συνεχιστει εδω η συζητηση του κλειδωμενου θεματος.

edit
οπως εχω ξαναπει
δεν υπηρξε και ουτε θα υπαρξει φασιστικο κρατος που να ωφελησε την κοινωνια. κοιτα τα ιστορικα σου βιβλια. απο τον καζαμια εως τον "αγων μου", δεν αναφερεται πουθενα τετοιο κρατος.δεν υπηρξε ποτε. μη μου πεις ο χιτλερ εφτιαξε δρομους. κοιτα παλι τα βιβλια σου και θα δεις οτι χωρις πολεμο, το οικονομικο μοντελο του χιτλερ θα επεφτε σαν [strike]χαρτινος[/strike] καμενος πυργος.



 

sith_ari

Half-Ogre
Joined
Dec 1, 2012
Messages
602


lelos kounelos wrote:
[
οι ελληνες θεωρουσαν βαρβαρους τους ανθρωπους που δεν ειχαν την πολυτελεια να ζουν σε δημοκρατικες κοινωνιες.
αν ειχες μαθει απο τα βιβλια σου, θα ηξερες οτι οι ναζι ειναι βαρβαροι. επειδη δεν ειναι δημοκρατες.
για ποια δημοκρατικη υποκρισια μας λες;.</blockquote>

Να μην συνεχιστεί το κλειδωμένο thread λες, αλλά παρόλα αυτά το συνεχίζεις, οπότε πρέπει να ξεκαθαρίσω κάποια πραγματάκια:
-Είχατε πέσει από πάνω μου 15 μαζί και έχεις την απαίτηση να προλαβαίνω να απαντάω στον καθένα αναλυτικά και με την άνεσή μου!! Μάλλον δεν έχεις εμπειρία από κάτι αντίστοιχο για αυτό έχεις τέτοιες απαιτήσεις!! + ότι προσπαθούσα να μην αγνοήσω κάποιον για να μην νομίζει ότι εσκεμένα δεν του δίνω σημασία.
-Η Σπάρτη δεν ήταν Δημοκρατία
-Οι Εθνικοσοσιαλιστές δεν πίστευαν στην Δημοκρατία, όμως σε αντίθεση με όλες τις άλλες δικτατορίες εκλέχτηκαν από τον λαό, χωρίς να αποκρύψουν τις προθέσεις τους.!! Ο λαός επέλεξε την μετάβαση σε δικτατορία με την ψήφο του. Η λαϊκή βούληση είναι αποδεκτή μόνο όποτε συμφέρει εμάς ??

ΕDIT: Όσο για το edit σου, το ίδιο ισχύει και για τις ΗΠΑ σήμερα, όμως δεν βλέπω να αποκλείεται από το κοινωνικό σύνολο κάποιοςο οποίος θα δηλώσει το θαυμασμό του για τις ΗΠΑ !!

 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom