What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pixel Art Games Megathread

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Μόνο ενημέρωση αντμιραλ για το επόμενο τζαμπε στο επικ έχει απομείνει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Σα να ανοίγει η Μαντάμ Τζίντζερ τόπικ για κρεατοφαγία, ένα πράμα..
Πάλι καλά που δεν μετονόμασε τον σκύλο σε μπιφτέκι λαχανικών.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Diablo 2: Resurrected. Πάτα το "G", είσαι έτοιμος.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Για να πώ στα γρήγορα η πρώτη εύκολη επιλογή είναι φυσικά το Fez

Από εκεί και πέρα δεν είμαι βέβαιος για το ποια είναι τα όρια σε αυτό. Πχ το kentaky route zero περιλαμβάνεται; (στο δικό μου μυαλό ναι) Επίσης υπάρχει μεγάλος πλούτος pixel art από τον περασμένο αιώνα αλλά αυτό θα έλεγα πάει στο γνήσιο ρετρό.

Τώρα υπάρχουν πολλά σύγχρονα παιχνίδια που μπαίνουν καθαρά στο pixel art όπως το εξαιρετικό owl boy που αναφέρθηκε (βασικά δεν το έχω παίξει ακόμα αλλά το έχει παίξει άλλος) αλλά γενικά δεν το πολυπροσέχω με την έννοια ότι το βάζω γενικότερα μέσα στην τέχνη και δεν το έχω σαν τόσο ξεχωριστή συνωμοταξία.

Μού έρχονται πολλά καλά παιχνίδια στο μυαλό αλλά για να μην δώσω τεράστια λίστα θα αρκεστώ να προσθέσω
VVVVVV
The Last Door
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Φαντάζομαι εννοούμε καλά παιχνίδια, όχι απλώς καλό pixel art (οπότε το Backbone π.χ. τρώει αυτόματο ντισκουαλιφιέ)

Katana Zero
Hyper Light Drifter
Blasphemous
West of Loathing (ω ναι)
Unavowed
Technobabylon
Kathy Rain (δεν έχω παίξει το Director's Cut, αλλά φαντάζομαι θα είναι ακόμα καλύτερο)
The Darkside Detective
The Lion's Song (ok δεν είναι τρομερό παιχνίδι αλλά αξίζει μια αναφορά)
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Κοίτα, ειδικός δεν είμαι ούτε ξέρω τους ακριβείς ορισμούς, αν υπάρχουν κιόλας (δηλαδή όλο και θα υπάρχουν, αλλά υπάρχει μια τάση σε τέτοια θέματα να μην είναι καθολικά αποδεκτοί), αλλά το West of Loathing δεν θα το έβαζα στα pixel art, εκτός πια κι αν ταυτίσουμε οτιδήποτε hand-drawn με pixel art.
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Το West of Loathing είναι αριστούργημα που τυχαίνει συμπτωματικά να έχει και πιξελωτά γραφικά, κολλάει σε κάθε κατηγορία.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Κοίτα, ειδικός δεν είμαι ούτε ξέρω τους ακριβείς ορισμούς, αν υπάρχουν κιόλας (δηλαδή όλο και θα υπάρχουν, αλλά υπάρχει μια τάση σε τέτοια θέματα να μην είναι καθολικά αποδεκτοί), αλλά το West of Loathing δεν θα το έβαζα στα pixel art, εκτός πια κι αν ταυτίσουμε οτιδήποτε hand-drawn με pixel art.
Τι να σου πω, μπορεί να μην είναι παραδοσιακό pixel art, αλλά στα δικά μου τα μάτια κολλάει με το υπο-είδος και με το quest του nitro. Άσε που είναι έπος μεγατόνων, όπως είπε κι ο Παπαφλέσσας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Pixel art is pixel art, το West of Loathing και εμένα μου φαίνεται πολύ Perfect για την λίστα η γραμμή του.

Από την άλλη το Backbone μπορεί να βγήκε κατώτερο των προσδοκιών, αλλά παραμένει πανέμορφο pixel art
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Αναφέρω μόνο όσα δεν έχουν πει οι συμφορουμίτες, μην λέμε τα ίδια και τα ίδια όσο άξια και αν είναι τα παιχνίδια.

Πρακτικά όλα τα adventures της Wadget Eyes, είτε developed είτε published. Τα πρώτα 2-3 Blackwells είναι τραγικά χαμηλής ανάλυσης πλέον, αλλά σχεδόν όλα τα υπόλοιπα είναι πανέμορφα.

Στο ίδιο μήκος κύματος, Lamplight City.

Cross Code.

Cosmic Star Heroine.

Sonic Mania.

Red Dead Redemption 2.

Dead Cells.

The Slormancer.

Iconoclasts.

Octopath Traveller.

Shovel Knight: Treasure Trove.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
θα προσθέσω άλλο ένα επειδή δεν προβλέπω να το αναφέρει κάποιος και το θεωρώ από τούς κορυφαίους φόρους τιμής στο είδος

Heroine's Quest: The Herald of Ragnarok
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Το θέμα είναι τι καταλαβαίνει ο καθένας με το "best of pixel art games", όπως φάνηκε και από την περίπτωση του Backbone. Μας ενδιαφέρει καθαρά το αισθητικό κομμάτι του pixel art, ή θέλουμε να είναι και καλό game?

Στον αντίποδα ακριβώς από το Backbone, το Heroine's Quest το θεωρώ εξαιρετικό παιχνίδι, αλλά δεν νομίζω το pixel art του να εντυπωσιάζει - ναι, το pixel art δεν γερνάει εύκολα, και το Heroine's Quest παραμένει ευχάριστο στο μάτι παρά τα 320x200 pixels του, αλλά best of? Δεν νομίζω...
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Ενταξει ρε μαν. Μπορει καποιο μετα-χαοτικο συνεδριο να αποφασισει οτι η αποψη σου ειναι σωστη σε ολα τα συμπαντα και τις διαστασεις αλλα δεν υπαρχει λογος να υπαρχει αυτο το υφος του ισλαμιστη διπλωματη για το συγκεκριμενο παιχνιδι.
Κι εγω μπερδευτηκα με το θεμα αλλα η απαντηση του lucinos ειναι η μοναδικη-μεχρι στιγμης- που τσιμπησε το like μου. Ας μην φιλοσοφισουμε τι ειναι ωραιο και ας δεχτουμε τις προτασεις του καθενος γιατι, ας μην ξεχναμε, σε λιγο θα σκασει ο σρεντερ και θα τα βγαλει ολα μουτζουρες που παιζουν ευκολα στο μηχανημα του.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Έχει συμβεί ήδη αυτό το συνέδριο κούνελε, απλά η απόφαση πρέπει να καθαρογραφεί για να γίνει επίσημη.

Γιατί να μην φιλοσοφίσουμε για το τι είναι ωραίο;
 
Top Bottom