What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pixel Art Games Megathread

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,787
Βασικά όταν άνοιγα το thread σκεφτόμουν παιχνίδια που πράγματι έχουν πάρει την πιξελονοσταλγία και την έκαναν τέχνη. Όχι πχ κάποια που απλά είναι πιξελιασμένα ή απλά πιξελούμπα. Ας πούμε το VVVVVV... χμ... nop. Στο μυαλό μου είχα περισσότερο τον οπτικό τομέα και όχι το gameplay.

Τώρα αν είναι παλιό ή καινούργιο, δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία αν οπτικά είναι άρτιο.

edit: πχ δεν είμαι σίγουρος για το loop hero δεν είναι και τόσο ενδιαφέρον τα γραφικά του
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,968
Σκάλωσα με το RDR 2, μάλλον πρόκειται για ύπουλη τρολιά του G0O ή εγώ δεν είμαι στο loop του συγκεκριμένου καλαμπουριού. 🤷‍♂️

Στο ενδιάμεσο θυμήθηκα επίσης:
To The Moon και γενικώς όλη τη σχετική σειρά του ίδιου δημιουργού
Stardew Valley (μπορεί να μην είναι καθόλου του γούστου μου σαν gameplay αλλά αξίζει να βρίσκεται εδώ)
Red Strings Club

Από freeware σίγουρα τα αγαπημένα If On A Winter's Night Four Travelers και PISS.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,787
Όσο εγώ ανανεώνω το πρώτο post εσείς παραγγέλνετε.


Μια από τις καταχωρήσεις του @Northlander μου θύμισε ότι Pixel art δε είναι μόνο το 2d/2.5d αλλά και παιχνίδια όπως τα Ion Fury κτλ θα προσθέσω τα Amid Evil, Ion Fury, Dusk, HROT και μα το θεό αναρωτιέμαι αν πρέπει να μπει και το Quake λόγω των νέων episodes.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,775
Ας πούμε το VVVVVV... χμ... nop.
δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάς

1256379-untitled.png

Αν πάω πίσω στον χρόνο το αρχετυπικό πίξελ αρτ για μένα είναι το manic miner. και ακολουθούν μάλλον τα adventure κυρίως τής sierra.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,450
Σκάλωσα με το RDR 2, μάλλον πρόκειται για ύπουλη τρολιά του G0O ή εγώ δεν είμαι στο loop του συγκεκριμένου καλαμπουριού. 🤷‍♂️

Δεν θεωρούσα και τόσο ύπουλη την τρολιά μου, δηλαδή ποια η πιθανότητα να θεωρούσα όντως pixel art το RDR2?

Όποιος απαντήσει, "πού να ξέρω γω τι πουλάκια κάνουν τα μάτια σας εσάς τους γεροξεκούτηδες", θα νιώσει τη μαγκούρα μου σε τυχαίο σημείο της ανατομίας του.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,968
Δεν ξέρω αν μετράει λόγω της περίεργης τεχνοτροπίας του, αλλά βλέποντας τα retro shooters του nitro σκέφτηκα και τούτο εδώ:

Return of the Obra Dinn
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,787
Δεν ξέρω αν μετράει λόγω της περίεργης τεχνοτροπίας του, αλλά βλέποντας τα retro shooters του nitro σκέφτηκα και τούτο εδώ:

Return of the Obra Dinn
έχει πίξελ, έχει art, μάλλον μας κάνει

το VVVVV έχει μόνο πίξελ ας πούμε
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,968
GOTY; Καλέ δεν το έχω παίξει καν, ακόμα μαραζώνει στο backlog το καημένο.

Ίσως μπερδεύτηκες επειδή το έχω βάλει κατά καιρούς σε λίστες παιχνιδιών που θέλω -επιτέλους- να ξεκινήσω; :unsure:
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,948
Octopath traveler (βλέπω το ανέφερε ήδη ο g0o)
VA-11 HALL-A
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το Katana Zero, που το ανέφερε ήδη ο maladroid, νομίζω ότι πρέπει να είναι στην λίστα.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
314
@maladroid Για το Inscryption λέω, έτσι;

Nα αναφέρω κι εγώ το Tales Of The Neon Sea. Το έπαιξα γιατί με τράβηξαν τα πιξελωτά -γεμάτα νέον χρωματισμούς- γραφικά του.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,941
Narita Boy, Cyber Shadow, Steel Assault, Battle Princess Madelyn, Replaced, Unsighted, Death's Gambit, Eitr.

Για τα 4 πρώτα μπορείτε να διαβάσετε reviews σε προηγούμενες εκδόσεις του Άρλεκιν.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,968
Επίσης, νομίζω ξεχάσαμε το τίμια χαοτικό Towerfall και φυσικά το Binding of Isaac: Rebirth.
 
Top Bottom