What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,114
Τα ποππερς βουτυρο αξίζουν ολες τις εξισωσεις του κοσμου. Όπως και η μαύρη σακουλα salt n black pepper
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Agree για τα πατατάκια με το πιπέρι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,738
@Epitaph αντιλαμβάνεσαι πως ο κόσμος χρειάζεται νέα επιστημονική έρευνα πάνω στον υπολογισμό εμβαδού/τιμής του ψωμιού για τοστ, για να ξεμπροστιάσουμε τους απατεώνες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,633
Ισχύει αυτό που λέει εν μέρει ο μάνκιν. Όμως υπάρχουν και πολλές προσφορές που είναι πολύ κοντά στην κανονική τιμή του προιόντος και δεν έχει γίνει προσαύξηση.

Ας σας πω όμως την εμπειρία μου από τη σημερινή επίσκεψη στο Σούπερ Μάρκετ.
Πάω λοιπόν να πάρω ψωμί για τοστ (παπαδοπούλου - Ολικής) το οποίο την προηγούμενη εβδομάδα το είχα αγοράσει από Βασιλίπουλο στο 1,40 με έκπτωση (μπορώ να βρω και τις αποδείξεις να ποστάρω ντοκουμέντα). Πάω σήμερα στο My Market , και το βλέπω 1.85 με -5% Μόνιμη Μείωση Τιμής - Μια νέα πρωτουβουλία της Ελληνικής Κυβέρνησης.
Άρα όπως καταλαβαίνουμε υπάρχει μεγάλο κέρδος για τον καταναλωτή, αφού :
α) Δεν μπερδεύεται πια
β) Πληρώνει μόνιμα 5% λιγότερο το προιόν αυτό απ΄ότι θα το πλήρωνε στις 6 Σεπτέμβρη (αν θυμάμαι καλά αυτήν την ημερομηνία έγραφε στο ταμπελάκι)

ΕΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΘΙΣΤΕ ΝΑ ΛΥΝΕΤΕ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ POPPERS ΜΕ ΓΕΥΣΗ ΒΟΥΤΥΡΟ


Μένει να πάω και στο Βασιλόπουλο να επιβεβαιώσω αν αυτός ο κρετινισμός ισχύει...
Τράβα Σκλαβενίτη, γιατί ΑΒ είναι λαμόγια. Έχουν μέχρι και καρτελάκια που γράφει προσφορά και η τιμή προσφοράς με την κανονική είναι η ίδια... κοίταζα και ξανακοίταζα προχθές που έτυχε να πάω.
Καλά το 5% είναι κοροϊδία στα μούτρα μας... τα περισσότερα έχουν ανέβει 40-50% από ένα χρόνο πριν και σωθήκαμε από το 5%? Τι είναι 5%, 20 λεπτά; γουάομητουστακτιπαιδαροσεισαιεση;

Συνεχίζει ρε συ να μου βρωμάει. Επίσης, έχω την εντύπωση επειδή παίρνω συνέχεια τα ίδια ακριβώς προϊόντα (γεροντοπαράξενος), ότι η πλειοψηφία των προϊόντων, ειδικά στα χαρτικά /καλλυντικά / καθαριστικά είναι μονίμως σε προσφορά 1+1.

Επιμένω, ότι καλύτερη τιμή ανά γραμμαριο/ ml προϊόντος όταν παίρνεις μεγαλύτερη συσκευασία το κατανοώ, αλλά όταν σου λένε πάρε ένα τεμάχιο Χ ευρώ, αλλά αν πάρεις και 2ο ίδιο τεμάχιο, το 2ο 50% κάτω, στο μυαλουδακι μου σκέφτομαι ότι θα μπορούσαν εξαρχής να κάνουν καλύτερη τιμή και ότι όλο αυτό είναι μια χαζομάρα.

Εμένα δεν μου βρωμάει κάτι, κάνω τα ψώνια του σπιτιού μόνιμα εγώ και πάω ΣΜ και φεύγω μια ώρα μετά, γιατί τσεκάρω προσφορές και συγκρίνω τιμές και γενικά γνωρίζω πάνω κάτω τι τιμές παίζουν στα στάνταρ πράγματα που αγοράζω. Οπότε αν μου πει το strait 5€ τα 2, θυμάμαι ότι την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 5€ το ένα.

Σαφώς για να ρίχνουν τέτοιες προσφορές ΜΠΟΡΟΥΝ να πουλάνε φθηνότερα, διάβασα κάπου άρθρο που παράγοντας της αγοράς είχε δηλώσει ότι δεν ρίχνουν τις τιμές για να μην πέσει το στάτους του μπράντ και τέτοια... οκ για αυτό και εγώ ψωνίζω την μάρκα του σκλαβενίτη και ας βάλουν τον μπράντ στον κώλο τους.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,333
Το 1+1 θα έβγαζε νόημα μόνο αν ήθελαν να ξεστοκαρουν, όπως γινόταν δηλαδή παλαιότερα. Πλέον, είμαι πεπεισμένος ότι σε ορισμένα προϊόντα πάνε καρφί στο 1+1, με κανονική τιμή για να πουλάνε τα διπλά.
Ένα άλλο που παρατήρησα ότι ήρθε και στα μέρη μας είναι το shrinkflation, το οποίο δεν ξέρω γιατί δεν παίζει περισσότερο στις ειδήσεις. Πήγα να πάρω γάλα και το βλέπω στα 900ml και η τιμή αυξημένη, ~1,20. Κάτσε ρε μάστορα, τι το πέρασε εδώ; αλλά στον βοσκό κάνεις παζάρια να του το κατεβάσεις, όταν καύσιμα και ζωοτροφές έχουν φτάσει στα ύψη...

Καλά το 5% είναι κοροϊδία στα μούτρα μας... τα περισσότερα έχουν ανέβει 40-50% από ένα χρόνο πριν και σωθήκαμε από το 5%? Τι είναι 5%, 20 λεπτά; γουάομητουστακτιπαιδαροσεισαιεση;
Από τα λίγα που είδα, μόλις ανακοινώθηκε ότι θα μπει έτρεξαν και ανέβασαν τις τιμές, οπότε κάτι που έκανε 1€, το πήγαν στο 1,20€ και τώρα μας το πουλάνε 1,14€.;)
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,603
μανκιμουσου, αν καταλαβαινω καλα, η απορια σου ειναι γιατι το κανει αυτο η εταιρια? η υποθεση μου ειναι οτι ισως για να πουληθει κατι που δεν ειχε μεγαλη ζητηση ή για να ξεφορτωθει καποιο στοκ που ειχε ή κατι τετοιο.

τον καταναλωτη ετσι κι αλλιως τον συμφερει. ειτε δωσω 5, ειτε 7 ευρω για να παρω κατι που θα μου κοστιζε 10 ευρω μονο του (2 σαμπουαν ξερωγω) οφελος εχω. η χοντρη μαλακια του υπουργου (ή ανυπερβλητη, πηχτη βλακεια, δεν εχω καταληξει ακομα) ειναι οτι σου ελεγε "γιατι να παρεις 2 σαμπουαν? να παιρνεις ενα πιο ακριβα, και μολις τελειωνει (οχι πιο πριν) να παρεις αλλο ενα κοκ, οχι μονο κανοντας κουμαντο στην ζωη σου, αλλά και αγνοωντας ολωσδιολου οτι σε μια τετραμελη οικογενεια το ενα σαμπουαν φτουραει μια βδομαδα το πολυ. αρα αυτο που λεει εκτος απο βαθια προσβλητικο, ειναι ηλιθιο και αντιλειτουργικο.

σε άλλα νεα, τα υπεροχα αφρολουτρα le petit marseillais ειναι σχεδον μονιμα σε 1 + 1 σε πολλες παραλλαγες/αρωματα. επενδυστε αφοβα. εχουν το σηλ οφ απρουβαλ του μαλαχτη.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,035
ας βάλουν τον μπράντ στον κώλο τους.

Ο Μπραντ θα ήταν αντίθετος με αυτό.

O_MPRANT.jpg


ΕΔΙΤ: Χαίρομαι ιδιαιτέρως που και ο Τσουρινάκης έχει την ίδια άποψη με τον Μπραντ!
 
Last edited:

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,603
μανκιμουσου, αν καταλαβαινω καλα, η απορια σου ειναι γιατι το κανει αυτο η εταιρια? η υποθεση μου ειναι οτι ισως για να πουληθει κατι που δεν ειχε μεγαλη ζητηση ή για να ξεφορτωθει καποιο στοκ που ειχε ή κατι τετοιο.
Μα τις χίλιες Τσιτάρες, μιλάμε για σαμπουάν. Ωραία πήρα 1+1, και ? Τι θα αλλάξει? Θα λουζομαι 3 φορές την μέρα? Αν θέλω ένα σαμπουάν τον μήνα και έχει νορμάλ τιμή θα παίρνω ένα τον μήνα. Αν δεν έχει, θα παίρνω 1+1 μια φορά το δίμηνο. Τι θα αλλάξει για την εταιρεία μακροπρόθεσμα? Αν δεν πουλάει το προϊόν, θα μειώσουν την παραγωγή.

Υπάρχουν πιό ορθολογικοί τρόποι να κάνεις προσφορές. Μεγαλύτερες συσκευασίες. Τρόφιμα σε προσφορά όταν πλησιάζει η ημερομηνία λήξης (το έκανε παλιά ο ΑΒ και είναι διαδεδομένη πρακτική στο εξωτερικό).

Βάζω και μία άλλη παράμετρο. Την παίζω τώρα με βλέπω τώρα Γιάμαλη και μιλάνε για τα πρόστιμα σε Unilever και Procter&Gable. Σχεδόν όλα τα προϊόντα 1+1 ανήκουν σε πολυεθνικές, να και αν δεν πάρεις το σαμπουάν Α, θα πάρεις το Β, μα και αυτό η ίδια εταιρεία το βγάζει. Είμαστε παγιδευμένοι από παντού. Στο ράφι έχεις νομίζεις 19 επιλογές σαμπουάν στην πραγματικότητα έχεις 4 γιατί τα 17 τα διακινούν 2 εταιρείες.


σε άλλα νεα, τα υπεροχα αφρολουτρα le petit marseillais ειναι σχεδον μονιμα σε 1 + 1 σε πολλες παραλλαγες/αρωματα. επενδυστε αφοβα. εχουν το σηλ οφ απρουβαλ του μαλαχτη.
Δοκίμασε σαπούνι από γάλα γαϊδούρας να νιώσεις πάλι 15 χρονών και άσε τις μαρσεγιέζες🤣🤣🤣
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,931
Από αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι κάτι σαν εξαναγκαστηκό σπρώξιμο να πάρεις 2 προϊόντα αντί για 1 ακόμη κ αν από το 2ο θα βγάζει μικρότερο κέρδος. Από το να του μείνει στην αποθήκη, το πακετάρει κ το σπρώχνει χωρίς να σου δίνει περιθώριο για μεμονωμένη αγορά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,633
Από αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι κάτι σαν εξαναγκαστηκό σπρώξιμο να πάρεις 2 προϊόντα αντί για 1 ακόμη κ αν από το 2ο θα βγάζει μικρότερο κέρδος. Από το να του μείνει στην αποθήκη, το πακετάρει κ το σπρώχνει χωρίς να σου δίνει περιθώριο για μεμονωμένη αγορά.
Δεν είναι πακέτο συνήθως, απλά σου το γράφει στο ταμπελάκι και αγοράζεις 2 ξεχωριστά. Άμα θες πάρε ένα στην τιμή των 2 οκ δεν θα στεναχωρηθούν :p
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εδώ κάπου να πούμε βέβαια ότι δε θα υπήρχαν paupers αν δεν υπήρχε καπιταλισμός.


O καπιταλισμός ήρθε, μας έδωσε ό,τι καλό είχε να μας δώσει και τώρα είναι ώρα να φεύγει.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ααααααα, ήμουν ένα google μακριά...
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Ισχυει, το οτι φευγει ο καπιταλισμος που εχει διαλυσει τα παντα, δε σημαινει οτι ερχεται κατι καλυτερο, οπως λεει και ο λου, εχει ερθει η χαι τεκ φεουδαρχια
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,738
Εγώ ενώ ετοιμάζομαι να βρω τους bros μου για οινόμελο και πρόχειρη εκμετάλλευση δουλοπάροικων στην επερχόμενη high-tech φεουδαρχία.

futuristic-cyberpunkstyle-knight-templar-protecting-city-from-pagans_924723-2179.jpg
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,584
Προσωπικα, κραταω εξοδολογιο τα τελευταια 15+ χρονια και εχουν χαραχθει ατη μνημη μου ολες οι αυξησεις.

Αν ειχα το χωρο, σε πραγματα που δεν χαλανε, θα αγοραζα τη μεγαλυτερη συσκευασια επι 10 φορες και ραντεβου σε 4-5 χρονια ξανα.

Αλουμινοχαρτο παιρνω 100 μετρα, χαρτι κουζινας πεντακιλα, μακαρονια 10 κιλο, λιαστες ντοματες κουβα, μουσταρδα κουβα, απορυπαντικο τσουβαλι 200 μεζουρες, μπατονετες με τις χιλιαδες κλπ.

Δεν υπαρχει λογος να μην παρεις σε μεγαλη ποσοτητα κατι που το δουλευεις συχνα. Οταν θες πχ 50 σαμπουαν το χρονο, αμα τα βρεις μιση τιμη παρτα ολα. Ακριβοτερα θα γινουν, φθηνοτερα δεν θα γινουν.

Προσφορες 1+1 δεν εχω δει κατι περιεργο. Χθες το πουλαγε τιμη Α και σημερα πουλαει 2x πραγματα με τιμη Α. Απλα το Α αυνηθως αυξανεται μηνα μηνα :)

Εννοειται οτι οι μονες τιμες που κοιταμε ειναι κιλου, λιτρου κλπ.

Εδω να καταγγειλω οτι ενω τα φακελακια τονου ειναι φθηνοτερα απο τος κονσερβες, τα περισσοτερα ΣΜ αναγραφουν χαμηλοτερη τιμη κιλου στις κονσερβες καθως υπολογιζουν με το μικτο βαρος οποτε βαζουν και το λαδι/νερο μεσα..
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,633
ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ?
Για τον τόνο λέω.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,584
ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ?
Για τον τόνο λέω.
Ναι, στους ελαιολαδου το κανουν συνεχεια. Στους νερου αναλογα τα κεφια τους.

Δες πχ Σκλαβενιτη, Τιμη 5.06, τον νερου (μικτο 160, καθαρο 112) τον πλασαρει 22,59/κιλο ενω του ελαιολαδου (μικτο 160, καθαρο 104) τον πλασαρει 15,59/κιλο.

Μονο στο My Market εχω δει να υπολογιζουν σωστα την τιμη κιλου με βαση το καθαρο βαρος. Σε ολα τα αλλα μεγαλα, υπολογιζουν με το μικτο.

Meanwhile, στον ψαρα της λαϊκης εχει φιλετο τονου Αλλονησου 20Ε/κιλο ο οποιος ειναι 10 γαλαξιες καλυτερος.
 
Top Bottom