What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Αν θες απάντηση από μένα ψάξε λίγο παραπάνω, στην συζήτηση μου με τον ναύαρχο για ακριβώς το ίδιο θεμα...δε χρειάζεται να ανακαλύπτουμε το τροχό κάθε εξάμηνο
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Γιατί το κράτος με τον ΟΤΕ χρέωνε με μοναδικό γνώμονα το κέρδος; Γιατί το κράτος δεν έριχνε τις τιμές; Γιατί το κράτος φερόταν ως ιδιώτης και όχι ως δημόσιο (γιατί δεν είναι αυτή η συμπεριφορά δημοσίου); Γιατί το κράτος διόριζε με πελατειακές σχέσεις; Δεν είναι ρητορικές οι ερωτήσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
Αν θες απάντηση από μένα ψάξε λίγο παραπάνω, στην συζήτηση μου με τον ναύαρχο για ακριβώς το ίδιο θεμα...δε χρειάζεται να ανακαλύπτουμε το τροχό κάθε εξάμηνο
"λίγο παραπάνω", έχω φτάσει 8 σελίδες πίσω και ακόμα δεν έχω βρει τίποτα :p

@Hank Chinnaski σου απάντησα νομίζω γιατί χρέωνε όπως χρέωνε το κράτος, για να πληρώσει τους κομματικούς στρατούς
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ναι @nitro912gr. Πριν πω ότιδήποτε άλλο πρέπει να διαχωρίσουμε τις έννοιες κράτος και δημόσιο. Δεν είναι ένα και το αυτό. Κράτος είναι ο μηχανισμός επιβολής εξουσίας της εκάστοτε κυβέρνησης. Δημόσιο είναι κάτι που ανήκει στον λαό ανεξαρτήτου κυβέρνησης (οι ορισμοί εντελώς από το κεφάλι μου, όπως μου κατέβηκαν, βαριέμαι να ψάξω). Άλλο το κρατικό και άλλο το δημόσιο. Εγώ δεν ζητάω τα πάντα να είναι κρατικά αλλά δημόσια.

Αυτό λοιπόν που δεν μπορώ να καταλάβω εγώ, και το έχω πει και παλιότερα, είναι γιατί αντί να αμφισβητήσουμε το κράτος ή τέλος πάντων να το ελέγξουμε σαν πολίτες που είμαστε και να απαιτήσουμε να λειτουργεί με γνώμονα το κοινό καλό ( > capitalism insert Καλά reaction here), αντί για όλα αυτά λοιπόν αναγνωρίζουμε μεταφυσικά racial traits στο δημόσιο, σύμφωνα με τα οποία μόνο και μόνο επειδή το λένε δημόσιο θα διαφθαρεί, θα αποτύχει στην διαχείριση και οικονομικά θα είναι ασύμφορο. Α και φυσικά για κάποιον άγνωστο λόγο ιδιώτης θα τρέξει να το αγοράσει (γιατί άραγε αφού είναι ζημιογόνο;).

Για όλα αυτά φυσικά φροντίζει να μας ενημερώσει ο ίδιος (κράτος) που το πήρε το δημόσιο, το έκανε μαγαζάκι του για εξυπηρέτηση μικροπολιτικών, ενίοτε είναι και τόσο ηλίθιος που αποτυγχάνει οικονομικά αλλά συνηθέστερα τρώει με χρυσά κουτάλια αυτός και οι δικοί του και μετά το πασάρει στα χέρια κουμπαρου για να γίνει σούπερ κερδοφόρα επιχείρηση.

Και ξέρεις ποιό είναι το πιο τρελό. Τον πιστεύουμε. Και λέμε ότι ρε φίλε αφού εσύ το γάμησες, αφού εσύ βόλεψες ότι βαφτιστήρια-ψηφοφόρους είχες για να εκλέγεσαι εσαεί, αφού εσύ και οι δικοί σου φάγατε, ε πούλα το στον κουμπάρο σου για ένα ξεροκόμματο να φάει και αυτός και να βολεύει τα βαφτιστήρια-ψηφοφόρους σου για να εκλέγεσαι εσαεί να πάει στο διάολο. Και πήγαινε στο επόμενο αγαθό να κάνεις τα ίδια.

Και με αυτά και με αυτά δεν μας έχει μείνει και τίποτα από αυτή την χώρα (σε κάθε χώρα) να το έχουμε σαν λαός. Όλα ιδιωτικά. Αλλά ναι τουλάχιστον γλιτώσαμε την υπερκοστολόγηση που για κάποιον λόγο (ποιος άραγε να είναι αυτός) μας επέβαλλε το κράτος.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ask and thou receive... Από δω ξεκινά και τελειωνει κάπου με τον judge dredd


Ρε μήπως όντως το Kung Flu είναι το σωστό θέμα για την συζήτηση; :gap:
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Δεν υπήρχε τότε αυτό το θρεντ, αγνότερες εποχές επί Σίσι και αρτιομ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
μπλέξαμε τα μπούτια μας λίγο με τα threads μάλλον, έπρεπε να συνεχίσουμε εκεί. σιγά λες και το derail είναι κάτι ανώμαλο κάνετε :p
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Κοίτα μόνο να ανοίξω το kung flu και να δω τελευταίο σχόλιο από nitro912gr

να ρωτήσω κάτι, θυμάστε τι μας χρέωνε ο ΟΤΕ πριν ανοίξει η αγορά;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
Ναι @nitro912gr. Πριν πω ότιδήποτε άλλο πρέπει να διαχωρίσουμε τις έννοιες κράτος και δημόσιο. Δεν είναι ένα και το αυτό. Κράτος είναι ο μηχανισμός επιβολής εξουσίας της εκάστοτε κυβέρνησης. Δημόσιο είναι κάτι που ανήκει στον λαό ανεξαρτήτου κυβέρνησης (οι ορισμοί εντελώς από το κεφάλι μου, όπως μου κατέβηκαν, βαριέμαι να ψάξω). Άλλο το κρατικό και άλλο το δημόσιο. Εγώ δεν ζητάω τα πάντα να είναι κρατικά αλλά δημόσια.

Αυτό λοιπόν που δεν μπορώ να καταλάβω εγώ, και το έχω πει και παλιότερα, είναι γιατί αντί να αμφισβητήσουμε το κράτος ή τέλος πάντων να το ελέγξουμε σαν πολίτες που είμαστε και να απαιτήσουμε να λειτουργεί με γνώμονα το κοινό καλό ( > capitalism insert Καλά reaction here), αντί για όλα αυτά λοιπόν αναγνωρίζουμε μεταφυσικά racial traits στο δημόσιο, σύμφωνα με τα οποία μόνο και μόνο επειδή το λένε δημόσιο θα διαφθαρεί, θα αποτύχει στην διαχείριση και οικονομικά θα είναι ασύμφορο. Α και φυσικά για κάποιον άγνωστο λόγο ιδιώτης θα τρέξει να το αγοράσει (γιατί άραγε αφού είναι ζημιογόνο;).

Για όλα αυτά φυσικά φροντίζει να μας ενημερώσει ο ίδιος (κράτος) που το πήρε το δημόσιο, το έκανε μαγαζάκι του για εξυπηρέτηση μικροπολιτικών, ενίοτε είναι και τόσο ηλίθιος που αποτυγχάνει οικονομικά αλλά συνηθέστερα τρώει με χρυσά κουτάλια αυτός και οι δικοί του και μετά το πασάρει στα χέρια κουμπαρου για να γίνει σούπερ κερδοφόρα επιχείρηση.

Και ξέρεις ποιό είναι το πιο τρελό. Τον πιστεύουμε. Και λέμε ότι ρε φίλε αφού εσύ το γάμησες, αφού εσύ βόλεψες ότι βαφτιστήρια-ψηφοφόρους είχες για να εκλέγεσαι εσαεί, αφού εσύ και οι δικοί σου φάγατε, ε πούλα το στον κουμπάρο σου για ένα ξεροκόμματο να φάει και αυτός και να βολεύει τα βαφτιστήρια-ψηφοφόρους σου για να εκλέγεσαι εσαεί να πάει στο διάολο. Και πήγαινε στο επόμενο αγαθό να κάνεις τα ίδια.

Και με αυτά και με αυτά δεν μας έχει μείνει και τίποτα από αυτή την χώρα (σε κάθε χώρα) να το έχουμε σαν λαός. Όλα ιδιωτικά. Αλλά ναι τουλάχιστον γλιτώσαμε την υπερκοστολόγηση που για κάποιον λόγο (ποιος άραγε να είναι αυτός) μας επέβαλλε το κράτος.

Δεν διαφωνώ, αλλά ο λαός είναι που έκανε το δημόσιο έτσι, γιατί ψήφιζε για να μπει εκεί από το κάθε κόμμα. Άρα ο σοφός λαός για μια ακόμα φορά κοίταζε την πάρτη του και μας πήρε όλους στο λαιμό του.

Όσο για τα ιδιωτικά σε αυτή την χώρα, δεν διαφωνώ ότι είναι επίσης λάθος η υλοποίηση και ο δρόμος που έχει επιλεχθεί. Όπως είπα και πριν, ιδιωτικά με δημόσιο έλεγχο είναι η καλύτερη λύση. Κανόνες, κανόνες, κανόνες.

1ον) Το δημόσιο βγάζει τα λεφτάκια του από την φορολογία των ιδιωτικών. Από τις κρατικές εταιρίες δεν βγάζει τίποτα και όπως τις έχει κάνει μπαίνουν και μέσα και όχι γιατί δίνει κόστος όπως θα έπρεπε, αλλά για να ταΐσει τους κομματικούς στρατούς.

20ν) Τραβάει αυτάκια και ρίχνει πρόστιμα για τους κανόνες, βγάζει πάλι τα λεφτάκια του, κρατάει και τα όρια και είναι ο καλός μπαμπάκας για τους πολίτες του.

30ν) Οι πολίτες αλλά και το δημόσιο, καρπώνονται τα αποτελέσματα του ιδιωτικού ανταγωνισμού σε θέμα τιμών και ποιότητας.

4ον) Το δημόσιο γλιτώνει από το δύσκολο management το οποίο θα πάει κατά διαόλου λόγο του άσχετου μεγαβύσματος που θα το αναλάβει στην όποια δημόσια εταιρία. Άλλωστε και καλός να είναι δεν έχει κίνητρο για να το κάνει σωστά, τσιμπάει μισθούλη και ας καεί το σύμπαν. Γλιτώνει τα όποια έξοδα μισθοδοσίας όπου πλέον τα τσιμπάει ως εισφορές από τα ιδιωτικά. ΚΑΙ το πιο σημαντικό, χάνει το κάθε κόμμα το εκκολαπτήριο του για πρόβατα ψηφοφόρους που ψηφίζουν για μια θεσούλα στο δημόσιο.

Κάποια μόνο από αυτά που σκέφτομαι είναι τα παραπάνω.

Αλλά, έλεγχος, κανόνες, έλεγχος από το κράτος.

Για παράδειγμα τώρα με τους αυτοκινητόδρομους που ζητάνε λεφτά οι ιδιώτες που τους τρέχουν. Θα έπρεπε να υπάρχει ρήτρα στα συμβόλαια ότι το κράτος ουδεμία ευθύνη φέρει για τέτοιες περιπτώσεις και αν δεν τους αρέσει μπορούν να λύσουν το συμβόλαιο χωρίς κάποια επιβάρυνση για το κράτος και να επιστραφούν στον έλεγχο του κράτους.
Αν θες να πάρεις επιχειρηματικό ρίσκο, το παίρνεις ως επιχειρηματίας μόνος σου, όχι παρέα με τους φορολογούμενους που θα τους ξαναχρεώσεις για να περάσουν.

Που καταλήγουμε πάλι, έλεγχος, κανόνες, έλεγχος.

Στο μυαλό μου κάπως έτσι θα δούλευε καλύτερα η φάση.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

Με ψήφους 47 υπέρ έναντι 46 κατά, αποφάσισε το περιφερειακό συμβούλιο Αττικής να εκδώσει λεύκωμα για την ιστορία της Αθήνας ,για να το κάνει -λέει- δώρο ο Πατουλης σε επίσημους προσκεκλημένους
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
@tinapeis δεν καταλαβαίνω με τι διαφωνείς, στο θέμα που έδωσες πριν είχα απαντήσει και τότε με τα ίδια πράγματα, απλά τότε είχα χρόνο να τα αναλύσω και φουλ

Αν υπάρχουν σωστοί κανόνες μια χαρά μπορεί να το ανταγωνιστεί. Πχ να μην εξοντώνει το κράτος τον ιδιώτη με φόρους για να πληρώνει τα σπασμένα του δημοσίου που πχ φορτώνει άχρηστες θέσεις για να πουλάει ψήφους. Σε άλλες χώρες μπορούμε να πούμε ότι το κράτος δεν μπορεί να συναγωνηστεί τον ιδιώτη, και εκεί χαμένη είναι η ισορροπία, δεν είναι δυνατόν να υπάρχει θεραπεία για το Χ και να μπορείς να την κάνεις μόνο αν πληρώσεις ιδιωτικό νοσοκομείο. ή πρέπει το κράτος να έχει φροντίσει να μπορεί να στέλνει και αυτό κόσμο εκεί με χαμηλότερο κόστος ή πρέπει να έχει επενδύσει και αυτό για να παρέχει το ίδιο (κάτι που δεν μπορεί να κάνει αν πετσοκόβει το budget).

Όσο για την υγεία κτλ ναι, ξεκάθαρα πρέπει να υπάρχει κάποια ρήτρα που να εμποδίζει το κέρδος με την έννοια της αισχροκερδείας.
Αλλά πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα όταν υπάρχει ένα κενό να μπορεί κάποιος ιδιώτης να το καλύψει και να υπάρχει ξεκάθαρη διάφανη επαφή με τον δημόσιο τομέα ώστε να αλληλεπιδρούν και να καλύπτει ο ένας τα κενά του άλλου.

Για παράδειγμα, εγώ γιατί μπορώ να συνεργαστώ με ανταγωνιστές μου για να παρέχω υπηρεσίες που δεν μπορώ μόνος μου;
Να γινει αυτό και με το κράτος και τους ιδιώτες, με ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ και πλήρη έλεγχο και διαφάνεια.

Δύσκολο; Ναι, αλλά τίποτα δεν είναι εύκολο σε αυτή την ζωή.

Ένα κράτος που μπορεί να δουλέψει σωστά, μπορεί να τα ισορροπεί αυτά. Δηλαδή ας πούμε ας το πάμε στο θέμα της απελευθέρωσης στις τηλεπικοινωνίες. Εγώ διαφωνώ κάθετα που ξεπουλήθηκε ο ΟΤΕ. Μας έπιανε τον κώλο; Ναι, έπρεπε να πουληθει; όχι ή τουλάχιστον όχι ολόκληρος.
Έπρεπε να είναι η κρατική εταιρία τηλεπικοινωνιών που σε τελική ανάλυση αφού μπορείς να πουλάς και χονδρική δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα εσόδων όσο ανταγωνισμό και να έχεις και να δοθούν ίσως κάποια βοηθήματα μικρά σε άλλες εταιρίες που τους ενδιαφέρει να πάρουν μέρος από την πίτα.
Τώρα με το ρεύμα, διαφωνώ με το να πουλάει η ΔΕΗ φθηνότερα από ότι κοστίζει το ρεύμα. Να βγουν όλες οι μαλακίες από τους λογαριασμούς να πληρώνουμε μόνο ρεύμα και ο καθένας να το παράγει ή να το προμηθεύεται από όπου αγαπάει. Αλλά να μπορεί να το παράξει, όχι πχ να μην δίνει άδειες για μονάδες παραγωγής το κράτος σε άλλους παρά μόνο στην ΔΕΗ.

Πάλι όπως είπα με έλεγχο και κανόνες, όχι βάλτε ανεμογεννήτριες παντού.

ΚΑΝΟΝΕΣ και ΕΛΕΓΧΟΣ, απλό είναι.
Αλλά έχουμε φτάσει αντί να κάνουμε το αυτονόητο να λέμε "το δημόσιο είναι κηφηνοστάσιο να κλείσουν όλα" ή "τα ιδιωτικά είναι παράσιτα στο δημόσιο ή λαμόγια, να γίνουν όλα δημόσια". Δεν είναι άσπρο και μαύρο το γμένο... δεν είναι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
Εδώ είναι θέμα ελέγχου του κυβερνών κόμματος, από την αντιπολίτευση, αυτή είναι η δουλειά τους.

και μετά η δουλειά των πολιτών να στείλουν τα μηνύματά τους μέσα από τους εκπροσώπους τους και την ψήφο τους
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,675
Νίτρε, χωρίς πρόθεση περιπαιγμού: ζεις σε κάποιον άλλον κόσμο όπου οι ιδιώτες δεν έχουν νόμιμες off-shore εταιρείες και εκδίδουν μηδενικούς ετήσιους ισολογισμούς? Σε κάποια στιγμή πρέπει να δούμε το δάσος και όχι να βγάζουμε απόλυτες γενικεύσεις από "βολικές" ειδικές περιπτώσεις.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
4ον) Το δημόσιο γλιτώνει από το δύσκολο management το οποίο θα πάει κατά διαόλου λόγο του άσχετου μεγαβύσματος που θα το αναλάβει στην όποια δημόσια εταιρία. Άλλωστε και καλός να είναι δεν έχει κίνητρο για να το κάνει σωστά, τσιμπάει μισθούλη και ας καεί το σύμπαν. Γλιτώνει τα όποια έξοδα μισθοδοσίας όπου πλέον τα τσιμπάει ως εισφορές από τα ιδιωτικά. ΚΑΙ το πιο σημαντικό, χάνει το κάθε κόμμα το εκκολαπτήριο του για πρόβατα ψηφοφόρους που ψηφίζουν για μια θεσούλα στο δημόσιο.

@nitro912gr σοβαρά το πιστεύεις αυτό; Νομίζεις ότι στις ιδιωτικές εταιρίες δεν υπάρχουν βύσματα που δεν μπορεί να τα ακουμπήσει ούτε ο προιστάμενος τους; Νομίζεις ότι οι manager δεν κοιτάνε τον μισθο και το πωπουδέλι τους; Νομίζεις ότι δεν βολεύουν οι βουλευτές αβέρτα; Μα έχουμε φτάσει να κάνουνε ρουσφέτι για part time 400€ σε σούπερ μάρκετ (σοβαρά τώρα όχι ράδιο αρβύλα). Τα έξοδα μισθοδοσίας που γλιτώνει τα γλιτώνει και ο ιδιώτης γιατί δίνει τις δουλειές υπεργολαβία. Και ξέρεις τι κάνει η υπεργολαβία στην ποιότητα της εργασίας;

Και ξαναλέω ότι δεν ακουμπάω καν το κομμάτι από την πλευρά των εργαζομένων σε αυτές τις δουλειές.

Για παράδειγμα τώρα με τους αυτοκινητόδρομους που ζητάνε λεφτά οι ιδιώτες που τους τρέχουν. Θα έπρεπε να υπάρχει ρήτρα στα συμβόλαια ότι το κράτος ουδεμία ευθύνη φέρει για τέτοιες περιπτώσεις και αν δεν τους αρέσει μπορούν να λύσουν το συμβόλαιο χωρίς κάποια επιβάρυνση για το κράτος και να επιστραφούν στον έλεγχο του κράτους.

Μα εξαρχής το γνωρίζουμε ότι υπάρχουν ακριβώς οι αντίθετες ρήτρες. Γι' αυτό και γίνονται και όσα γίνονται με τους παραδρόμους και τα πλευρικά διόδια. Ο ιδιώτης δεν μπαίνει για την ψυχή της μάνας του. Μπαίνει γιατί έχει μεγάλο κέρδος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
Νίτρε, χωρίς πρόθεση περιπαιγμού: ζεις σε κάποιον άλλον κόσμο όπου οι ιδιώτες δεν έχουν νόμιμες off-shore εταιρείες και εκδίδουν μηδενικούς ετήσιους ισολογισμούς? Σε κάποια στιγμή πρέπει να δούμε το δάσος και όχι να βγάζουμε απόλυτες γενικεύσεις από "βολικές" ειδικές περιπτώσεις.
η αλήθεια έιναι ότι ζω στην φούσκα μου, αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να βλέπω πως είναι τα πράγματα και να λέω πως τα σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερα.

Για τις offshore, έλεγχος και πάλι έλεγχος. Πόσο δύσκολο είναι να βλέπεις κάποιον χεσμένο στα λεφτά με 0 εισόδημα και να το ψάχνεις τι και πως;

Το βλέπουμε κάθε φορά που το ψάχνει κάποια κυβέρνηση για να το έχει μπαλαντέρ για κάποια άλλη. Γίνεται.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Νιτρο πραγματικά χωρίς καμία διάθεση περιπαιγμού όπως είπε και ο Βόρειος, θα ήθελα να σου πω κάτι γιατί βλέπω ότι ενώ διαφωνούμε σε θεμελιώδη ζητήματα, έχεις διάθεση για κουβέντα και όχι για καβγά.

Παρατηρώ ότι γενικά σε όποιες συζητήσεις σου παίρνεις σαν δείγμα τον εαυτό σου. Είτε θες να εκτιμήσεις τις αξίες κάποιου, είτε θες να τοποθετήσεις τις κοινωικοοικονομικές συζητήσεις σε μία κατανοητή βάση. Δεν είναι έτσι. Για παράδειγμα σε παλιότερη κουβέντα περί καπιταλισμού στο επίκεντρο της κουβέντας έθετες την δικιά σου επιχείρηση. Δεν είναι έτσι. Όταν μιλάμε αναφερόμενοι σε ιδιωτικές επιχειρήσεις, εταιρίες, ιδιοκτησία μέσων παραγωγής, δεν αναφερόμαστε σε μεγέθη σαν τα δικά σου. Εσύ, και όλοι οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες, είτε το θέλετε είτε όχι είστε πολύ πιο κοντά σε αυτό που ονομάζουμε εργατική τάξη (αν δεν ανήκετε κιόλας σε αυτή) παρά στους καπιταλιστές.

Και πίστεψέ με τα πράγματα στις ιδιωτικές εταιρίες (τις πιανούμενες, αυτές που καθορίζουν το παιχνίδι) δεν είναι τόσο αξιοκρατικά όσο νομίζει ο κόσμος. Γεμάτες με βύσματα και κηφήνες είναι κι αυτές. Και απλά υπάρχουν οι υπόλοιποι που τραβάνε το κουπί στην γαλέρα και είναι και αυτοί που θα πληρώσουν την στραβή. Όπως είχε πει και ένας μεγάλος του καιρού μας "It just works".
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,516
Νιτρο πραγματικά χωρίς καμία διάθεση περιπαιγμού όπως είπε και ο Βόρειος, θα ήθελα να σου πω κάτι γιατί βλέπω ότι ενώ διαφωνούμε σε θεμελιώδη ζητήματα, έχεις διάθεση για κουβέντα και όχι για καβγά.

Παρατηρώ ότι γενικά σε όποιες συζητήσεις σου παίρνεις σαν δείγμα τον εαυτό σου. Είτε θες να εκτιμήσεις τις αξίες κάποιου, είτε θες να τοποθετήσεις τις κοινωικοοικονομικές συζητήσεις σε μία κατανοητή βάση. Δεν είναι έτσι. Για παράδειγμα σε παλιότερη κουβέντα περί καπιταλισμού στο επίκεντρο της κουβέντας έθετες την δικιά σου επιχείρηση. Δεν είναι έτσι. Όταν μιλάμε αναφερόμενοι σε ιδιωτικές επιχειρήσεις, εταιρίες, ιδιοκτησία μέσων παραγωγής, δεν αναφερόμαστε σε μεγέθη σαν τα δικά σου. Εσύ, και όλοι οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες, είτε το θέλετε είτε όχι είστε πολύ πιο κοντά σε αυτό που ονομάζουμε εργατική τάξη (αν δεν ανήκετε κιόλας σε αυτή) παρά στους καπιταλιστές.

Και πίστεψέ με τα πράγματα στις ιδιωτικές εταιρίες (τις πιανούμενες, αυτές που καθορίζουν το παιχνίδι) δεν είναι τόσο αξιοκρατικά όσο νομίζει ο κόσμος. Γεμάτες με βύσματα και κηφήνες είναι κι αυτές. Και απλά υπάρχουν οι υπόλοιποι που τραβάνε το κουπί στην γαλέρα και είναι και αυτοί που θα πληρώσουν την στραβή. Όπως είχε πει και ένας μεγάλος του καιρού μας "It just works".

με βάζω εμένα σαν βάση όχι γιατί έχω ανάγκη να πιαστώ κάπου, αλλά γιατί θεωρώ ότι είμαι παράδειγμα αξιοκρατίας στον ιδιωτικό τομέα (όχι μούτζες και μπλοκ πλιζ) , πχ είχα ευκαιρία να υπερχρεώσω δημοτική επιχείρηση και προτίμησα να χρεώσω ότι θα χρεώνα σε κάθε πελάτηΚάποιοι με θεωρούν μαλάκα, εγώ θεωρώ ότι βάζω το δικό μου λιθαράκι για ένα καλύτερο αύριο.

Και δεν το βλέπω μόνο από την δική μου επιχείρηση, έχω συνεργάτη και φίλο που προτιμάει να φύγει αυτός με 500€ τον μήνα από το μαγαζί του, παρά να μην πληρωθούν το καθαρό χιλιάρικο οι εργαζόμενοί του.

Φυσικά έχω εργαστεί στις εταιρίες που περιγράφεις, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είχα την ευκαιρία να συνεχίσω κάποια επιχειρηματική δραστηριότητα από τον πατέρα μου (ίσως ευτυχώς, στρώνει χαρακτήρα) και πρώτα δούλεψα σε εταιρίες μεγάλες και μικρές και είδα την σκατίλα, και ακριβώς αυτό έθεσε και τα στάνταρ μου για την δική μου επιχείρηση (και ακόμα περισσότερο αυτό με έσπρωξε στο να την ανοίξω κιόλας, αν κάνω 5 θέσεις με βασικό μισθό, γιατί να μην τρέξω μόνος μου; Πάλι το ίδιο ζόρι θα τραβάω αλλά υπάρχει η πιθανότητα να βγάλω κάτι παραπάνω).

Ότι γράφω το γράφω με το πως βλέπω τον κόσμο και πως θα ήθελα να είναι, δεν κάνω ότι δεν βλέπω τα σκατά που επιπλέουν, αλλά λέω τι πιστεύω εγώ, με βάση ότι ζω σαν πολίτης, επιχειρηματίας και άνθρωπος αλλά λαμβάνοντας και υπόψιν και πως είναι ο κόσμος τώρα.

Ιδανικά θα ήθελα να ζω σε έναν κόσμο σαν του Startrek, αφού δεν παίζει για την ώρα, αναλύω πως πιστεύω ότι μπορεί να βελτιωθεί ο παρόν κόσμος.

Το τι πιστεύω εγώ όμως, δεν ξέρω ούτε αν είναι υλοποιήσιμο, ούτε αν είναι και το καλύτερο δυνατό. Απλά τόσα ξέρω, τόσα λέω. Αν προκύψει κάτι θετικό από μια κουβέντα είμαι έτοιμος να προσπαθήσω να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα, ΑΝ θεωρώ ότι πράγματι περνάνε από κάποια κριτήρια.

Σαφώς μπορεί σε τελική ανάλυση να μου περιγράψεις κάποιο σύστημα που με βάση τις δικές σου εμπειρίες θα δουλέψει και εγώ να σου πω ΟΚ αλλά με βάση τις δικές μου δεν θεωρώ ότι θα δουλέψει και θα μείνουμε στο "συμφωνούμε ότι διαφωνούμε". Δεν το θεωρώ απίθανο και δεν λέω ότι δεν έχω τα δικά μου biases που ενδεχομένως να οδηγήσουν σε μια τέτοια κατάληξη.

edit: Ποτέ δεν μου άρεσε να ταμπελιάζω κόσμο, εργατική τάξη, μεσαία τάξη, τάξη Γ2'. Θεωρώ ότι όλες αυτές οι διακρίσεις εξυπηρετούν μονάχα συμφέροντα μεγαλοκαρχαρίων που χρησιμοποιούν υποτιθέμενες διαφορές για να στρέψουν τους πάντες εναντίων των πάντων. Όπως πχ ότι λέγανε στην εργατική τάξη ότι η μεσαία τάξη φοροδιαφεύγουν για αυτό και εσείς θα φάτε σκατά τώρα. Ενώ άλλοι τα έφαγαν.
 
Top Bottom